Jump to content
  • Kayıt Ol

Clannad

Squaw

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Diğer Adları: Clannad TV

Kategori: Tv Serisi

Bölüm Sayısı: 22+1

Firma/Stüdyo: Kyoto Animation, Visual Art's/Key

Yönetmen: Tatsuya ISHIHARA

Senaryo: Fumihiko SHIMO

Animasyon: Kazumi IKEDA

Müzik: Jun MAEDA, Magome TOGOSHI, Shinji ORITO

Dizayn: Itaru HINOUE, Kazumi IKEDA

NOT:

1. ''What Happened During Summer Holidays'' ve ''Another World: Tomoyo Chapter (OVA)'' isimli ilk sezona ait 2 özel bölüm bulunmaktadır.

2.''Clannad~After Story~'' isimli ikinci sezon bulunmaktadır ve ilk sezonun kaldığı yerden devam etmektedir.Bu sezona da ait ''Events from One Year Ago'' ve ''Summary - Under the Green Trees'' isimli 2 özel bölüm bulunmaktadır.

3.Bir de ''Another World:Kyou Chapter'' isimli bir Ova.sı vardır.

4.''Gekijouban Clannad'' isimli bir filmi mevcuttur.Filmi 2.sezonu da bitirdikten sonra izlemenizi taviye ederim çünkü film iki sezonun özeti şeklinde tasarlanmış.

KONU:

Yaşadığı yerden ve yaşadığı hayattan zevk alamadığı için bulunduğu yerde kendini mutlu hissetmeyen Okazaki Tomoya bir gün o muhteşem görüntüsüyle bizi karşılayan sakura ağaçlarının bulunduğu okul yolunda kendi kendine konuşan bir kızla karşılaşır ve kızın ağzından ''Anpan!'' diye bir kelime çıkar.''Anpan'' kelimesinin ne anlamda olduğuna dair hiçbir bilgisi olmayan Tomoya önce şaşkınlık yaşar ve birkaç kelime konuştuktan sonra okula gitmelerini gerektiğini hatırlatarak Furukawa Nagisa'yı da yanına alarak okul yoluna devam eder.

Tomoya,küçükken annesini kaybetmiş olmanın verdiği üzüntüye,bir de babasıyla geçmişte yapmış oldukları bir kavgada omzunun yaralanması nedeniyle çok sevdiği basketbol kulubünden ayrılma hüznünü de ekler.Bu olanlardan sonra kendini hiçbir şeye odaklamadan hayatını bir ''hiç''lik içerisinde geçirmeye devam eder ve ona bir de bu tarz yaşamında eşlik eden tek dostu Sanohara vardır;vakitlerini devamlı birlikte geçirirler.

Nagisa ise nazik vücudunun rahatsızlığı nedeniyle okulun kapanışa yakın,okul yaşamını belli bir süre durdumak zorunda kalmış olması nedeniyle yıl tekrarı yapmaktadır ve de bu nedenle okulunda yani sınıfında kimseyi tanımıyordur bu nedenle hiçbir arkadaşı yoktur ve çok yalnızlık çekmektedir.Yıllardır içinde barındırdığı tiyatro sevgisini de bu nedenle yaşama geçirememiş,bunun vermiş olduğu hüznü de hep içinde taşımıştır.

Öğle tatillerinde yemek yerlerken ilk buluşma ve konuşma faslından sonra Tomoya da sık sık Nagisa'ya eşlik etmeye başlar hatta vakitlerinin çoğunu beraber geçirmeye başlarlar.Giderek kendilerini bir masumiyetin içinde bulacaklarının farkında değillerdir... Hatta bu masumiyet yaşamları boyunca birbirlerine destek olma noktasına gelecek her kötü anlarında birbirlerinden destek alıp birbirlerinde huzur bulacaklardır.

Tomoya Nagisa'nın bu arzusunu öğrendikten sonra Nagisa'nın birşeyler yapması için üsteler ve Nagisa'ya elinden gelen tüm desteği verecek hatta her zaman onun için Tiyatro Kulübü'nün kurulmasında emek verecektir bu nedenle çalışmalara bir an önce başlarlar ve gün geçtikçe Tomoya'nın büyük yardımları sonucunda Nagisa yanında destek olacak tüm arkadaşları birer birer keşfeder ve bu keşiften sonra Kyou, Kotomi, Tomoyo,Ryou onlarla birlikte olacak ve Tiyatro Kulübü'nün kurulması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır.

Diğer taraftda ise babasının alkolik olması nedeniyle Tomoya babasından uzaklaşmaya devam etmektedir ve Nagisa buna daha fazla dayanamayacağını düşünen Tomoya'yı kendi evlerinde hayatını sürdürmesi için davet eder....

Tomoya önceleri garipseme hissi yaşasa da bu duruma giderek alışacak;Furukawa aliesinin neşesine,mutluluğuna hatta tüm yaşamlarına ortak olacaktır ve önceleri farkında olmadığı hislerinin farkına varacak,bu hislerin doğruluğunu kabul ettikten sonra da Nagisa'ya daha çok bağlanacaktır. Nagisa'nın varlığını yanında hissettikçe de her şey Tomoya için daha çok kolaylaşacaktır ya da en azından her şeyin üstesinden gelmek için kendisini daha güçlü hissedecektir.

KİŞİSEL YORUM:

Öncelikle ikinci sezonun ilk sezona göre daha derinlemesine işlenmiş olduğunu belirtmek istiyorum.İlk sezonda kulüb'e katılan tüm karakterlerin dramlarına tanıklık ediyoruz hatta tanıklık etmekten öte onların dramlarını ben de yaşadım diyebilirim izlerken özellikle Kotomi'nin yaşadığı acı ben de çok derin izler bıraktı ve bu yaradan daha üstününü ikinci sezonda Nagisa açtı diyebilirim....

Her şey eğlence içerisinde başladığında kendimi bir okul hayatının tüm gerçeklikleriyle karşı karşıya buldum ve ben sözlerimi daha çok ''İkinci sezon'' veya ''Birinci sezon'' diye ayırmak yerine geneliyle yorumlamak niyetindeyim.

Sanıldığının aksine Tomoya'nın sıcaklığını hissedebilen Nagisa'yı tüm seri boyunca ne kadar kıskandığımı belirtmeden geçmek istemiyorum bu yorumu,öylesine sevgi dolu öylesine aşk dolu öylesine sıcaklık dolu ki kim olsa o sıcaklığın içinde dinlenmek için can atar diye düşünüyorum.Nagisa o kadar masum o kadar sevgi dolu ki bu duygularını Tomoya'ya ne güzel de aktarmıştır seri boyunca.Tanımadığı bir insanı beklemediği bir an'da yaşamına sokup onu böylesine benimserken yaşayacağı şeylerin iyi ya da kötü olacağını hesaplamadan kendini ona adamanın güzelliğini bünyesinde barındıran bir karakter olmuştur Nagisa.Tomoya ise bir kişiye destek olmanın ne demek olduğunu onu yaşadığı hüzünlere terk etmek yerine onların içine kendini de bırakarak daha çok destek nasıl olunur onu öğretmiştir bana...

O kadar masum ki iki karakter yaşadıklarında nasıl eksiklik bulurum da çıkararım diye bir çabam olmadı asla,olamazdı da....

Öylesine derinlikle bezenmiş ki adına ne ''Aşk...'' diyebiliyorum ne ''Dostluk...'' diyebiliyorum ne de ''Sevgi....'' diyebiliyorum....Çünkü daha da ötesiydi benim gözümde Nagisa ve Tomoya'nın yaşadıkları ve de hissettikleri...

Bir zamanlar animelerde kıskandığım ''Aşk''lar izledim ama ilk defa böylesi oldu ilk defa kendimi izlerken kaybettiğimi hatırlıyorum ilk defa yanı başımda yaşandığını hissediyorum ilk defa böylesine kıskançlık hissediyorum; Tomoya'nın Nagisa'ya bir mezuniyet hediye edişini asla çıkaramıyorum aklımdan ya da ateşli ve yorgun vücudunu odasında yalnızlık içerisinde dinlendirdiği zamanlarda Tomoya'nın bu yalnızlıkları yok edişini görünce kıskanmamak gibi bir kaçarım olamazdı kesinlikle.Çoğu zaman hatta beraber bir şeyleri başarmanın mutluluğuna vardıkları an'larda ya da yaşayacakları hüzünlerin derinliklerindeyken sanki ben bir izleyici değildim de hayatlarında yer ayırmış oldukları bir Kotomi'ydim ya da bir Sanohara'ydım ya da bir Kyou ya da bir Ryou ya da bir Sanae-san'dım....

Aslında bir Akio-san'dım özellikle Akio-san diyorum çünkü onların yaşadıklarını en iyi hisseden daha da ötesinde onları anlayabilen nadir insanlardan biriydi,onlara en kötü an'larında en büyük desteği veren Akio'ydu,elbette bunu yalnız yapmadı bu desteği sağlarken hep yanında Sanae-san vardı,bu iki insana hep saygı duydum Clannad yapımlarını izlerken daha doğrusu kendimi içinde kaybettiğim an'larda; bu nedenledir ki ''-san'' ekleri olmadan isimlerini kullanmaya elim gitmiyor,benim gözümde Nagisa'nın anne-babası rolünden daha fazlasına sahipler çünkü....

En son olarak eklemeden geçemeyeceğim bir nokta var ki onu da eklemek istiyorum; yukarıda yazmış olduğum bu hislerimi anlatmaya asla yetmeyecek olan kelimelerimi sarfederken hala mırıldandığım şarkının da sözlerini eklemek istiyorum;''Dango....Dango....Büyük Dango Ailesi..... !!!!!!'''

KARAKTERLER:

Tomoya Okazaki

10cql20.jpg

Hayatındn hiçbir şekilde zevk almayan yaşadığı evde asla mutlu olmayan bir lise öğrencisidir.Çevresinde hiçbir arkadaşı bulunmayan Tomoya sadece Sunohara ile vakit geçirmektedir çünkü geçmişteki sahip oldukları yaşamları birbirine benzemektedir.Bu nedenle sadece Sunohara ile anlaşabilmektedir. Fakat tüm yaşamı Nagisa ile tanışınca değişecektir.

Nagisa Furukawa

ehet21.jpg

Yaşadığı şeyler ne kadar kötü olursa olsun karşısına ne kadar çok olumsuzluk çıkarsa çıksın her zaman gülümsemeyi başarabilen her zaman olumlu şeyler düşünebilen samimi bir kişiliğe sahiptir.Yanındaki insanlara da her zaman bu pozitifliği yayabilen birisidir ve karşısındaki insanlara hiçbir karşılık beklemeden yardım etmeyi seven bir insandır.

Fuuko Ibuki

16ab9lt.jpg

Tomoya ve Nagisa'nın gittiği okulda,birinci sınıf öğrencisi olan ve devamlı tek başına takılan Fuuko'nun en büyük hobisi eline aldığı tahta parçalarına denizyıldızı şeklini vermektir çünkü denizyıldızlarına karşı aşırı bir sevgisi vardır.

Zamanla Tomoya ile tanışacak ve bu tanışıklığı sayesinde de Nagisa ile güzel bir dostluğa imza atacaktır.

Kyou Fujibayashi

fks7yg.jpg

Okulun en cesur öğrencilerinden.Tomoya ile aynı dönemde okuyan Kyou her işte oldukça başarılı olan bir öğrencidir.Çevresine karşı oldukça cesurdur bu nedenle de hiçbir zorluk onun gözünü korkutmamaktadır.Ryou isimli ikiz kardeşini çok seven birisi aynı zamanda da onun için her şeyi yapabilecek bir kardeştir.

Ryou Fujibayashi

xer2x0.png

Aşırı derecede içine kapanık bir yapıda olan Ryou,Tomoya ile aynı sınıfta okumaktadır. Aynı zamanda Tomoya'ya karşı da ilgi duymaktadır.Kyou'nun bazı yaptığı şeyleri onaylamasa da her zaman onun desteğinden mutluluk duymuştur ve Ryou da çevresindeki insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyan bir insandır.

Tomoyo Sakagami

kpzjr.jpg

Okul konseyinde başkan olabilmek için çabalayan Tomoyo ana karakterlerimizden bir alt devrededir.Zamanla Tomoyo da onlara katılacaktır.Sunohara devamlı Tomoyo'nun sınırlarını zorlayarak hep bir çekişme içine sokar Tomoyo'yu ama Tomoyo tüm bu olanlara rağmen oldukça olgun davranır -çok da oldun Sunohara ne ezik kalıyor karşısında :hehe:- ve arkadaş canlısı bir yapıdadır.

Kotomi Ichinose

2r4sq47.jpg

Okulda sadece kitaplar arasında vakit geçiren Kotomi okulda bir deha olarak bilinmektedir.Zamanla Kotomi de Tomoya ve diğerlerinin arasına katılacaktır ve bu katılışla unuttuğu geçmişine yeniden dönecektir bu birazcık acı verse de diğerlerinin desteği ile bunun üstesinden gelecektir.Çok masumane bir yapıda olan Kotomi hep içine dönük bir yaşam geçirmektedir.

Sunohara Youhei

3dc0.jpg

Ailesinden uzakta yaşayan Sunohara aslında çok ezik bir karakterdir.Kendisine her konuda güvenen ama elinden bazen hiçbir iş gelmemesine rağmen yine de karşısındakine elinden gelen her yardımı yapabilecek bir kalbe sahiptir.Tüm vaktini kızları düşünerek geçiren ama gerçek yaşamında bir şey berecemeyen birisidir.Aslında yeri gelince çok da mantıklı olabilen Sunohara,Tomoya'nın yaşamındaki tek dostudur ve Sunohara bu tarz değerlere gereğinden fazla önem veren birisidir.

Akio Furukawa

20gb8l5.png

Benim en çok sevdiğim karakter olan Akio-san,kızına çok düşkün olan aynı zamanda da kızının mutluluğu için her şeyi yapan bir babadır.Çok neşeli olan ve karşısındaki insana da hep neşe saçan bir insandır.Sanae-san ile çok güzel bir çift oluşturmaktadır. Tomoya'yı Nagisa konusunda devamlı sıkıştırıp ondan hep bir laf alma çabasındadır ama bu sadece göstermelik bir şeydir çünkü aslında kendisini Tomoya'nın babası gibi görüp Tomoya'ya da gereken özeni gösterir.En büyük hobisi beyzbol oynamaktır.

Sanae Furukawa

w85lah.jpg

Nagisa'nın annesidir.Aynı zamanda da Akio ile küçük bir fırın işletmektedirler.Tıpkı Akio-san gibi Sanae-san da kızına çok düşkündür.En büyük hobisi değişik ekmek tadları denemektir.Kızına karşı her zaman çok nazik davranan Sanae-san aynı nazikliği Tomoya ve Nagisa'nın diğer arkadaşlarına da göstermektedir.Gerektiğinde çok mantıklı davranabilen Sanae-san anime dünyasının en iyi anne modellerinden birisidir bence.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 18
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Squaw

4

• hione

2

• ishak

2

• siddetligecimsz

2

1. sezona bunlar geldiyse 2 ye kimbilir neler yazarsın :)..güzel tanıtım ben bukadar hayatta yazamam :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Gerçekten çok başarılı bir tanıtım olmuş. Seriyi izlerken hissettiklerini direk sözlere akatarabilen nadir insanlardan biri Squaw :)

Anime için birkaç bir şey söylemem gerekirse bu tarz animeler arasında en beğendiğim diyebilirim. Hayatta bulabileceğiniz bir çok duyguyu seri size yaşatıyor. Arada fantastik öğelerle de süslüyor tabi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Öncelikle bu güzel yorumlar için çok teşekkür ederim arkadaşlar :) Sevdiğim bir seriyse yazdıkça yazasım geliyor içimden engelleyemediğim bir şey hatta bu kadarla da yetinmem ama o zaman sadece tek tanıtım sayfası yetmeyebilir artı evdeki mendil kutuları bitebilir :guzelim:

@Zhenya

Yorumlarımda zaten 1.sezon ve 2.sezon olarak ayrım yapamadım asıl tanıtıma açmak istediğim ~After Story~ olsa da açılamayacağının farkındayım-çünkü açılırsa ilk sezona dair büyük spoiler'lar içecereği için sadece 1.sezonu açmakla yetindim- o nedenle toptan bir yorum yapmak istedim ki zaten hissettiklerimin çoğu ~After Story~'ye aitti...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

yazılacak herşeyi yazmış , sölenecek her sözüde sölemişsin bizlere sadece okumak kalmış , gerçekten noktası virgülüne kadar çok yerinde ve güzel bi tanıtım olmuş üstüne eklenicek bir harf dahi bırakmamışsın bize ellerine sağlık , artık kim tavsiye etmişse sana bu animeyi onada teşekkür etmek lazım ( hmn kendime pay çıkartayım :hehe:) ...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Clannad serisi özellikle de ~After Story~ serisi yani 2.sezonuyla bende daima yeri ayrı olacak animeler kategorisinde en üst sıralara eklenmiştir...Bunun daha doğrusu böyle güzel bir seriyi tanımama sebep olduğun için sana ayrıca teşekkür ederim Hione ve de Gundamaster ve senin yoğun baskıların sonucu izleme sırasını öne aldığım bir yapım oldu ki bu baskıyı iyiki uygulamışsınız yoksa izlemek için çok geç kalacağım geç izlediğim için de kendi kendime kızacağım bir yapım olacaktır...

Öyle güzel duygular yaşattı ki bana Nagisa ve Tomoya ikilisinin yaşadığı aşk ve onlara bu yaşamları boyunca desteklerini hiç esirgemeyen Sane-san ve Akio-san çiftini de asla göz ardı edemiyorum her Clannad serisinin konusu açıldığında,elbette diğer kişileri yani okul yaşamlarında her daim onlara destek olan arkadaşlarını da göz ardı edemem öyle sıcak öyle samimi öyle gerçekçiydi ki anlatılanlar ne varsa seriye dair hepsi hala içimde taptaze ve de bu tazelik hiç gitmeyecek aklıma getirdikçe bu seride yaşananları hele ki Ushio ve Tomoya'nın geçirdiği zamanları düşündükçe hiç bitmeyecek...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu anime bildiğiniz üzere iki sezondan oluşmakta. Birinci sezonu ikinci ile kıyaslarsak birinci sezon "dandik" kalır.

Duygusal anime seven kişilere tavsiye ederim. Ama duygusal şeylerden haz etmeyenlere tavsiye etmem. Gayet sıkıcı gelir ilk sezonu. İçinde arkadaşlık, fedakarlık ve bilumum duygusal zırva içerir ve belli bir süre sonra adamı germeye başlar. Ama izlenmelidir çünkü after story adlı bir ikinci sezonu vardır.

Güzel olanı after story'dir. Yine duygusal bir sezondur ama ilk sezon gibi adamı sıkmaz. Daha çok Okazaki-Nagisa ilişkisi incelenir bu sezonda. Son bölümler benim bile içimi acıttı, gerisini siz düşünün.

Bunun dışında elbette sadece duygusal zırvalardan ibaret değildir. Komedi unsuru iyi işlenmiştir. Ama "komik olsun" diye de cılkını çıkartmamışlar. Tebessüm ile izliyorsunuz.

Ama sonu kanımca dandiktir. visual novel'e sadık kalmıştır ve sonu bu yüzden dandik bitmiştir. Halbuki çok süper bir son hazırlanabilirmiş.

İzleyin. Clannad iyidir ama iyi olan sadece ikinci sezonudur. İzleyecekseniz ikinci sezonu için izleyin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir türlü ısınamadım animelerden bir tanesi. Her yerde çok iyi yorumlarını okuduğum için 2 defa izledim ikisinde de yarısında bıraktım. Sanırım pek başarılı olmayan visual novel uyarlamalarından bir tanesi daha.

Ancak bu tanıtımdan sonra bir kere daha başlayasım da gelmedi değil.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

herşey hayal gibi ama gerçek

ben bu seride hayat ne olursa olsun yaşamaya deyer oldunu bir kere daha anladım

10/10 süper

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...
Bir türlü ısınamadım animelerden bir tanesi. Her yerde çok iyi yorumlarını okuduğum için 2 defa izledim ikisinde de yarısında bıraktım. Sanırım pek başarılı olmayan visual novel uyarlamalarından bir tanesi daha.

Ancak bu tanıtımdan sonra bir kere daha başlayasım da gelmedi değil.

çok duygusal bir insan olmama rağmen, benim de ilk 4 bölümü izleyip bırakma kararı aldığım ilk anime.. aşırı sıradan olduğunu düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

çok duygusal bir insan olmama rağmen, benim de ilk 4 bölümü izleyip bırakma kararı aldığım ilk anime.. aşırı sıradan olduğunu düşünüyorum..

Clannada sıradan demek gerçekten çok yanlış olur.Öyle sıradan bir seri olsaydı visual noveli en kaliteliler arasında yer almazdı,Fakat animesi biraz yavaştan alıyor işi.2. sezona bırakmış tüm ilginçliği diyebilirim. Fakat buna sıradan diyorsan ilginç senin için nedir bilemicem.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

zevkler farklı olabilir tabii, genel yargılar benim düşüncelerimi etkilemiyor ne yazık ki..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...

2. sezonu izlememekle beraber hayatımda izlediğim en gereksiz seri idi. Harcadığım vakte mi yanayım bırakıp gitmeyen inadıma mı yanayım?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

kendini biraz daha zorlayıp 2. sezonuda izlemeni şiddetle tavsiye ederim , hala aynı fikirleri düşünüyor olursan eğer suçu bana atabilirsin bu sefer , hiç olmassa harcağın vakit için kendi kendine yakınmamış olursun ...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İzlenilen seriyi ya da bir filmi kendi türü içinde değerlendirirse izleyici eminim ki izlediği yapımda daha farklı şeyler bulacaktır ama biz anime izleyicilerin yani hepimizin yaptığı bir hata var maalesef,izlediğimiz her şeyi sevdiğimiz türe göre değerlendiriyoruz oysaki Clannad ve türevleri olan yapımlar 'Slice of Life' dediğimiz 'Günlük Yaşam'ın en güzel örneklerinden bu da sıradan olayları içermesini oldukça açık bir şekilde özetliyor sanırım,elbet bu izleyici zevkine göre değişir ve farklılık gösterir,herkesin görüşüne ve zevkine saygımız var sonuçta ama ikinci sezonu benim için ve hione gibi birçok izler için ilk sezondan daha da ayrı bir noktada diye düşünüyorum.

Kısacası,hione gibi en azından ikinci sezonunu izlemeye vakit ayırın diyenlerdenim çünkü ilk sezonunda gerçekten de sıradan 'Okul' serilerinden farklı pek bir şey bulamıyorsunuz ama ikinci sezon 'Clannad' adına yakışır birçok öğeyi izleyicisine başarılı şekilde sunuyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Clannad

çok çok farklı bir seri onu normal okul serilleriye kıyaslamak sacma olur

seri flmi olan Gekijouban Clannad izleyenler daha iyi bilirler

bu seri gercek hayat kişlikler üzerine kurulu olduğu kesindir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sağolun arkadaşlar. Gerçekten sorun bende de olabilir. Bi salak ben de olabilirim :D ama gerçekten hiç sarmadı ya da ben hiçbir şey anlamadım. Ama evet ben ki sevmediğim halde bu seriyi öle yana bitirdim 2. sezonda bir şansı hak ediyor. En kısa zamanda izlenecektir ;)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

:D Yok kendine bu kadar yüklenme bence. Ben de fazla sevmemiştim, özellikle ilk hikayede baya sıkılmıştım. Ama devam serisi daha iyi diyorlar, görücez artık. qnoluyo
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?