Jump to content
  • Kayıt Ol

Bokurano


tanoren

Önerilen İletiler

Adı: Bokurano

Yönetmen: Hirayuki Morita

Orijinal Eser: Mohiro Kitoh

Müzik: Yuuji Nomi

Stüdyo: Gonzo

Sene: 2007

Tanıtım:

Yaz kampında tanışan ve birbirleriyle yeni yeni konuşup kaynaşmaya başlamış 15 arkadaş bir gün keşfettikleri bir mağaranın içinde garip bir adamla karşılaşırlar. Kendine Kokopelli diyen bu kişi, çocukları hazırlık aşamasındaki bir oyunu test etmeleri için ikna eder. Bu oyunda kendilerini dev bir robotun içinde bulan çocuklara tek söylenen robotu kontrol edip karşılarına çıkan düşmanları yok etmeleridir. Oysa kendilerini bekleyen trajik son hakkında hiç bir şey bilmiyorlardır. Öğrendiklerinde ise artık çok geçtir. Geri dönüş yoktur ve savaşmaya devam etmek zorundadırlar aksi taktirde dünyaları yok olacaktır.

Yorum:

İlk bakışta insana sıradan bir dev robot hikayesi gibi gelebilecek bir başlangıç ancak devamında insanı saran bir dram ve hikaye. Karakterlerden bazıları daha kısa süre senaryoda kalsa da, kısa zamanda ısınıyorsunuz ve benimsiyorsunuz. Karakter gelişimi çok güzel ilerliyor. Sır perdelerinin biri aralanırken bir diğeri beliriyor.

Müziklerine özellikle dikkatleri çekmek istiyorum. Açılış parçası Chiaki Ishikawa'nın söylediği Uninstall şarkısı daha anime başlamadan duyguların kabarmasına neden oluyor. Kapanış sarkısı da aynı şekilde. Vermillon güzel şarkı gerçekten. 1.yi o kadar da beğenmemiştim gerçi.

Animede belkide tek beğenmediğim hadise, mutlaka bulunması gerekirmiş gibi uçan sevimli bir karakter koymayı da ihmal etmemişler. Gerçi bu seride karakterimiz aslında ne sevimli nede iyi tarafta. Tamam bizim pilotlarla birlikte savaşıyor ve onlara yol gösteriyor ama hiçte iyiliklerini ister veya lehlerine çalışır gibi bir durumu yok. Ek olarak, bildiklerinin tümünü anlatmayarak sürekli pilotlardan bir şeyler gizliyor ve onları daha da zor ve ikilemli kararlar vermek zorunda bırakıyor.

Serinin yapımcısı Gonzo. Tabiki Gonzo'dan babam çıksa seyrederim. Şimdiye kadarki tek beklentimi karşılamayan animeleri Witchblade olmuştur, ama bu animede on numara iş çıkarıyorlar gerçekten. Serinin yönetmeni Hiroyuki Morita, daha önce Cat Returns'de yönetmen, Kiki's Delivery Service, PlanetES ve Perfect Blue gibi yapımlarda animasyon gibi görevlerde bulunmuş. Noein serisinde bölüm senaristi olarak çalışmış ki paralel evrenler açısından bir benzerlik görebilirsiniz. Neyse sonuç olarak tavsiye ettiğim bir seri. Mecha'ları çok sevmiyor olsanız bile bu seriyi seyretmenizi tavsiye ederim. İçinde savaşan dev robotlardan çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

bokurano-1.JPG

bokurano-2.JPG

bokurano-3.JPG

bokurano-4.jpg

bokurano-1.JPG.1718eb1f44ce2e1e3a22787d1265a86c.JPG

bokurano-2.JPG.98078ef1847f33e8fce94d88d83f1f96.JPG

bokurano-3.JPG.fd39bcdda67fb5ef491f4bf0302262b2.JPG

bokurano-4.jpg.b5d7130f6cd48b4583c00d24ac4310f0.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • tanoren

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Yollanan Resimler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?