Jump to content
  • Kayıt Ol

Baccano!

Squaw

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Anime'nin Adı: Baccano!

Kategori: TV Serisi

Bölüm Sayısı: 13 + 3 Ova

Firma/Stüdyo: Aniplex, Media Works, Brains Base

Yönetmen: Takahiro OMORI

Senaryo: Noboru TAKAGI

Müzik: Makoto YOSHIMORI

Dizayn: Takahiro KISHIDA

Orjinal Eser: Ryohgo NARITA

TANITIM:

Başlangıçta yeni bir gazeteci adayı ve onun yeönlendiricisi olan usta gazatecinin sohbetiyle karşılaşıyoruz,ilk bu sahneyi izlemeye başlayınca karşınıza çok sıkıcı bir seri sıkacak düşüncesiyle izlemeye başladığınız seri sizi hiçte sıkmayacak keyifli anlar ve de karışık olaylar kurgusuyla baş başa bırakıyor ....

Birden fazla hayatların tesadüfler sonucu birbirine bağlandığı ana konu üzerine işlenmemiş ve bu hayatların,karakterlerin ve olayların neden ne şekilde birbirine bağlantılı olduğu anlatılıyor. Parça parça ya da bazen aynı olayda barınan karakterlerle karşılaşıyoruz fakat karşımıza çıkan bazı karakterler kalıcı bazıları da sadece o anlık. Ama genelde mafya ailesi olan Gandorlar ve Martillo adlı iki aile ve bir ölümsüzlük iksiri üzerine kurulmuş bir konusu var.

Bu aileleri ilgilendiren karakterlerin yaşadıkları tesadüfi ya da yaratılan ortam gereği yaşandığı olaylar geriye dönüşümlerle anlatılıyor.Bölüm sayısı 13 özel bölümlerle 16 bölüm sayısına sahip olan serinin en üzücü yanı 16 bölümle sınırlandırılmış olması.

Ama yine de sadece Miria ve Isaac için izlenilmesi gereken bir seri diyorum...

Bir tren yolculuğunda başlayan hikaye,tüm karakterlerin bu tren yolculuğunda karşılaşmaları ve trene yapmayı düşündükleri şeyler sonunucunda amaçlarına ulaşmayı planlamakatadırlar.Kimisi trene suikast düzenlemeyi,kimisi treni havaya uçurmayı planlamaktadır.Kimisi trende bulunan senaratorün güzel eşi ve küçük kızını öldürürerek valiye istediklerini yaptırabilmenin en basit yoluna başvurmaktadır.Kimisi babasının öcünü almayı bu trende sağlayabilceğini düşünmektedir.Kimisi yaşamının anlamanı bulmak için bu tren yolculuğunun sonuna kadar gitmeyi amaçlamaktadır....

Ama tren yolculuğunun sonuna geldiğimizde kimlerin amacına ulaşabiliğini,kimin amacına ulaşamadan yolculuğu tamamladığına,kimin yarı yolda bu yolculuğu bırakmak zorunda kaldığına,kimin amaçlarından vazgeçipte daha önce hayatında olmadığı kişi olmaya karar verdiğine,kimin adalet doğrultusunda hakettiği yere vardırğına tanık oluyoruz.....

Bu seriyi izledikten sonra anlıyoruz ki aslında karakterlerin bir tren yolculuğundan çok hayatlarının dönüm noktasına yolculuk yaptığını anlıyoruz fakat bu yolculuk hepsi için mutlu bir sonla bitmeyecektir....

KİŞİSEL YORUM:

Serinin karmaşalağında kaybolacağınızı düşündüğünüz ama izledikçe o karmaşanın aslında izleyeni ne kadar da içine çektiğini hemen farkedebiliyorsunuz.Gerek kurgusuyla gerek karakter tasarımlarıyla gerekse konusunun orjinalliğiyle son yıllardaki yapılmış olan tüm filmlere taş çıkartacak nitelikte olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

İlk anda ilk bölümün videosunu açıp da sizi karşılayan açılış müziğiyle tanıştığınızda kulağınıza biraz itici gibi gelen bu müziğin aslında filmin havasına ne kadar da uyduğunu izlediğiniz bölümler arttıkça rahatlıkla kavramış oluyorsunuz.Film sadece simyacılar'ı ilgilendiren bir konudan ibaret sanıyorsanız yanıldığınızı belirtmem gerek neden diye sorulacak olursa eminim ki böyle bir kurguya sahip olan çok nadir animeler karşımıza çıkmıiştır...

Tek eksikliği 13 Bölüm+3 Ova olması benim için ama bu kadarcık kısa bölümlerde bile gözümüzün görmeye alıştığı her karakterin yaşamına değinebilmiş olmaları gerçekten de şaşırtıcı bir durum ki nice seriler biliyoruz 100.ü aşkın bölüm olsa dahi bu konunun derinliğine bizi ulaştıramıyor.

İzledikçe kötü karakterleri bile bize sevdiren hatta onların bile hayatlarının üzücü şeylere tanık olmamasını dilememizi sağlayan bir yapım Baccano, yani ben diledim en azından,üzerinden çok zaman geçmiş hatta çok seri ya da anime filmi geçmiş olsa dahi bende özelliğini her zaman koruyacaktır.Biliyorum ki adına aldanıp ya da yüzeysel anlatılan konusunun anlatım eksikliğine kanıp da çoğu anime izleyicisi tarafından göz ardı edilen bir yapım ama benim için önceki cümlelerimde de belirttiğim gibi izleyeceğim nice seriler geçse de üzerinden ben de yerini koruyacak bir yapımdır Baccano.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 11
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Squaw

2

• lafolya

2

• spartiate

1

• zhenya

1

baccano, çevirirken en çok zorlandığım (ve hatalar yaptığım), ama bir o kadarda zevk aldığım seri... ilk iki bölümde gerçekten çok fazla olay oluyor, karakterler, olaylar vs. derken kayboluyorsunuz biraz ama 3. bölüm itibariyle her şeye hafiften hakim olmaya başlıyorsunuz, zaten ondan sonra kendinizi seriye kaptırıp bir günde bitiriveriyorsunuz.

serinin sonuda oldukça güzel, en beğendiğim sonlardan birine sahiptir, yakıştı bu seriye...

bu arada 13 bölümlük seriyi, 3 bölümlük ovadan daha başarılı görüyorum aslında; bilmiyorum belki ilk gözağrısı diyedir.

neyse 10/10 verip izlemeyen arkadaşlara tavsiye ederek yorumumu bitiriyorum:D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölümleri peşpeşe izlerken bukadar zevk aldığım çok az anime vardır açıkçası 10/10 ..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Baccano içinde birçok şeyi barındıran harika serilerden biri. Ülkemizde pek bilinmöiyordu ama bakıyorum ki artık Baccano diyince herkes için akan sular duruyor. İlk 3 bölüme adapte olupta seriyi bitirenler tadına doyamıyor.

Hikaye kurgusu oldukça sağlam olan serilerden biridir benim için de.

Kesinlikle 10/10

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Birkaç kaliteli anime izleyip anime nedir öğrendikten sonra beni tatmin edecek özgün yapım arayışıma gelen en güzel cevap olmuştu. Öyle bir cevap ki güldüm, eğlendim, heyecanlandım, şaşırdım vs.

Hikayesi, kurgusu, karakterleri ile benzeri pek olmayan bir hazine. İçinde barındırdığı karakterler kötü bile olsa değil garez etmek aksine hepsine sempati duydum. Son olarakta hayal kırıklığı yaşamadım.

Spartiate'nin çevirileri ile keyif alarak tamamladım ve tam puanla arşivime kattım.

Bir çok kişiye de izlettim. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok güzel bir tanıtım olmuş.Teşekkürler:mutlu:.Ayrıca serinin içinde kaybolma cümlesine de aynen katılıyorum beynim hallaç pamuğu gibi olmuştu:D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

baccano ilk bölümlerini izlediğim zaman bu nasıl bir seri diye düşünmüştüm ama spartinin sayasinde bana devam ettiğim ve asla pişman olmadığım bir yapımdır..... serinin en büyük özelliği bir karakter yada bir olayın üzerine gidlmemesi. her karakterin her ayrıntının anşme için vazgeçilmez olduğu ömrük ağıyla birbine sıkı sıkıya bağlanmış olması... 10/10 luk bir seri bu seriyi izlemeyen bana göre çok şey kaçırmış olu. serinin pek çok anime seridinde görmüş olduğumuz tekdüzelikten yoksun olması zaten kendisini farklı kılıyor...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

tanıtım çok güzel olmuş uzun zaman önce indirdiğim ama ilk bölüm çok karışık olduğu için izlemeyi bıraktığım bir seriydi burdaki yorumları ve tanıtımı okuyunca tekrar başlama kararı aldım bu sefer bitiricem :smile:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bence devam et Sakura çünkü ilk 5 bölüm biraz zorluyor -hoş gerçi beni zorlamamıştı ama- ondan sonrası o kadar sürükleyiciki her sahne de aksiyon her sahneden ayrı bir olay her bölümde bir sürü karakter insan izlerken hangi birine dikkat edeyim diye kendiyle kavga ediyor ve de bence zihni yoran daha doğrusu zihni yoğunlaştırıcı bir seri o nedenle bırakmamanı devam etmeni tavsiye ederim Sakura.

Ayrıca Tv serisi bitince hemen ardından 3 bölümlük Ova'yı da mutlaka izle çok ara vermeden çünkü olayların netliği bu Ova'lar sayesinde sonuçlanıyor...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Benim ilk izlediğim serilerdendir Baccano (Sparti çevirisiyle, ne çeviriydi ama !). Karakterlerin kalitesi, serinin kalitesi, konunun kalitesi izlenmeye değer bir seri olduğunu gösteriyor. Zaten nedense şu sıralar Baccano hasreti çekmekteyim, Opening'i dinliyorum sık sık, yeniden izlemek gerek.

Sonuç olarak, herkesin mutlaka izlemesi gereken o nadir serilerden biri, Baccano.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

kanki bence kaçırma ilk fırsatını bulduğunda izle diyorum yanlız ovaları atlama çünkü serinin sonu ovalarda belli oluyor :smile:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

İzlediğim en eğlenceli anime diyebilirim. Tüm seçeneklere oyum 10 :B

Seriyi çok güzel açıklamışsın arkadaşım. Eline sağlık ;)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?