Jump to content
  • Kayıt Ol

Armored Trooper Votoms


Kisiliksiz

Önerilen İletiler

Adı: Armored Trooper Votoms ( 装甲騎兵ボトムズ )

Yayın Türü: TV

Yayınlanma Yılı: 1 Nisan 1983 - 23 Mart 1984

Yönetmen: Ryosuke Takahashi

Eser Sahibi: Ryosuke Takahashi

Senaryo: Jinzo Toriumi, Ryousuke Takahashi, Soji Yoshikawa, Toshi Gobu

Müzik: Hiroki Inui

Karakter Tasarımcısı: Norio Shioyama

Mekanik Tasarım: Kunio Okawara

Yapımcı: Toru Hasegawa

Tanıtım Siteleri: ANIDB AGT

Hikâyesi İle Votoms:

Olaylar, aldığı emirleri yerine getirmek dışında bir meziyeti bulunmayan sıradan bir askerin, amacı belirsiz bir örgütün pis işine alet olduktan sonra, paçasını kurtarmak için ordudan kaçmasıyla başlıyor. Son görevi esnasında, çalınan ordu malını bulmak için yem olarak kullanılması onu daha da büyük bir tehlikeyle yüz yüze getiriyor.

Kendisinin de durmadan tekrar ettiği gibi “Savaşmak dışında hiçbir şey bilmeyen” bu adamın yapabileceği en iyi şey de “savaşmak” olduğu için peşindekilerden kurtarmak adına kaçıp saklanacağı yerde, devamlı olayların üstüne gitmeye çalışıyor.

Olay akışı esnasında karşısına çıkan dostların, düşmanların ve yeni savaşların da vesilesiyle, giderek “içindeki savaşma isteğini” ve “yer aldığı savaşların anlamını” sorgulamaya başlıyor. Kimin ya da kimlerin, hangi amaçla düzenlediği belirsiz olan olaylar zinciri içerisinde gerçekleşen tuhaf rastlantılar, onu zorla, geçmişiyle ve yaşadığı hayat hakkında küçük bir gözden geçirmeye sevk ediyor. Bir bakıma, içinde bulunduğu “savaşa endeksli hayatların sürüp gittiği” insan medeniyetinde, kendisinin de bir türlü vazgeçemediği savaş dışında da bir hayatın yaşanabileceğini idrak etmeye başlıyor.

Bunun dışında hikâye savaşın, bireysel şiddetin ve inancın, toplum üzerindeki etkisine kendince bir bakış atmayı da ihmal etmiyor.

Votoms Evreninde Hayat:

Basitçe, yapımın ait olduğu 80’lerin politik havasına uygun olarak, insan medeniyeti, Gılgamış ve Balarant olarak ikiye bölünüp savaşmakta. Ayrıca kendi iç düzenleri içerisinde özerk hükümetler ile de çatışma durumundalar.

İnsanların yaşadığı ortamlara bakarsak, geçmişe ait tüm görkemli yapıların savaş ile yerle bir olduğu, eskinin ulaşım tünellerinin artık çoğu kişinin unuttuğu gizli geçitlere dönüştüğü, motorlu çetelerin cirit attığı, kendini korumak için bireysel silahlanmanın desteklendiği, sivil hükümetlerin varla yok arasındaki durumu (Yok demek daha doğru), yaşanan çatışmalardan geriye ölü bedenler gibi uzanmış AT lerin ve diğer kalıntıların serilmiş olduğu, çölleşmiş gezegenler… Hepsi de “kıyamet sonrası” diye adlandırılan filmlerdeki gibi.

Hatta ortada kıyamet sonrası-savaş diye adlandırabileceğimiz bir hayat tarzı mevcuttur. İnsanlar hem savaştan zarar görüyor hem de hayatta kalabilmek için başka savaşlara katılıyor ya da dolaylı olarak desteklemek durumunda kalmaktadır. Gezegenler savaşla yaşanmaz hale gelmiş, medeniyetten geriye harabeler arasında yaşayan insan toplulukları kalmıştır.

Üstelik uzun süren savaşlarda insanları bir nevi şiddet sempatizanı yapmıştır. Uoodo şehrinin derinliklerinde yapılan düzmece AT dövüşlerindeki kalabalık: Gerçek cephane ile yapılan karşılaşmalardan daha büyük bir haz almaktadır. Savaşın son bulması ile işsiz kalan askerler, önlerine gerçek bir savaş çıktığında, bundan memnun olup olmadıkları sorulunca, cevap olarak; “heyecanlandıkları” yönünde mutluluklarını ifade dereler. Serinin başkarakteri olan Chirico bile, her ne kadar savaşmaktan usandığını söylese de, fırsatını bulunca cepheye koşmaktan çekinmez. Üstelik şiddet eğilimini, savaşta sevdiklerini kaybedenlerde hiç çekinmeden gösterip insan avına çıkabilecek duruma gelmiştirler.

Kahramanı İle Votoms:

Seri tam olarak Chirico adlı AT pilotunun başından geçenlere odaklanmaktadır. Üzerinden pek çıkarmadığı kırmızı pilot tulumu, buna tezat oluşturan mavi saçları, iç sesini saymaz isek fazla sessiz oluşuyla karizmatik bir havası vardır. Gülümsediği zaman nadirdir ve bunu yaptığı vakit büyük ihtimal karşısındaki ile alay etmekle niyetindedir. Bozuk bir AT yi tamir edip görev diskini programlayacak kadar bilgisi mevcuttur. Giriştiği çatışmalarda, ara sıra hinlikler yaparak üstün gelmeye çalışır ki bu savaş tecrübesini de ortaya koyar aslen. Lakin elinde tabancası ya da yönetiminde bir AT si olmadan pekte becerikli bir savaşçı olduğu söylenemez. Üstelik şuursuz bir hayvan gibi bir savaştan diğerine koşmaktadır. Kimseye güvenmez ve gerekmedikçe işleri başkasıyla ortaklaşa gerçekleştirmeye yanaşmazda. Kara Filmlerdeki gibi umudu olmadan sadece yaşamak için yaşayan biridir.

Bu yönleriyle aslen zamanının adamı olduğunu belli eder. Sonuçta, savaşla yoğrulmuş, her bir şeyin savaşa endeksli sürdüğü bir zamanda onunda bunlar dışında bilip yapabileceği fazla bir şeyi yoktur. Lakin başına gelen olaylar zinciri onu bir anda hayatını ve yaptıklarını sorgulamasına sebebiyet verir. Önce dostlar edinip başkalarına da değer vermeyi öğrenir ( İlk başlarda sadece ortak çıkarları doğrultusunda hareket ettiği hafif düzenbaz üçlüye; hayatını, oldukça büyük bir bedel harcayarak kurtarınca daha fazla önem verir. Savaşa katılan Vanilla’yı görmesiyle gülümseyen yüzü (Nadir anlardan biridir bu), Vanilla’nın, savaşa katılmasına atfen “Eve dönmüş gibi hissediyorum” demesi ile keyifsizliğe bırakır).

Yan Karakterleri ile Votoms:

Başkarakterimiz Chirico’nun, rast geldiği dostlar da onun gibi alışılmışın dışında daha grimsi denebilecek karakterlerdir. Gotho para düşkünü bir silah tüccarıdır; Vanila, hafif üçkâğıtçı, kolay para kazanma sevdalısı; Coconna ise muhbirlik gibi ayak işleri yaparak oradan oraya savrulan bir “sokak kedisi.” İlk başlarda, bu üçü, hikâyenin karamsar tavrını dağıtmak için yerleştirilmiş eğlenceli yan karakterler gibi gelseler de, Chirico’nun birçok defa yardımına koşup karakter değişimi için ilk kıvılcımların yanmasını sağlayarak önemli yan rollerdedirler.

Bu üçü haricinde Chirico'nun karşısına çıkan her dost ve düşmanın kimisi inançları uğruna, kimisi ise çıkarları adına, kimi ise o anki duygularına göre yaşayarak gayet anlaşılır tepkiler vermektedirler.

Alt metinsel olarak hikayenin anlatmak isteklerini, tavırları ve sözleri ile hizmet etmektedirler.

Mecha Türü Açısından Votoms:

Votoms evreni fiziksel olarak olabildiğince gerçekçi bir yapıya sahip olmayı amaçladığı için sadece savaş gemilerinde Lazer Enerji üreten büyük toplar bulunmakta. Bunun haricindeki silahların hepside günümüz koşullarındaki gibi kurşun, roket gibi materyallerden oluşuyor.

Seriye adını veren AT’ler ( Armored Trooper: Zırhlandırılmış Piyade ) olabildiğince sert bir bilimkurgusal yapıda şekillendirilmiş. Uzunlukları 6-7 metrede az sayıda cephane taşıyabilen, diğer kimi Mecha yapımlarındakinin aksine, araca dönüşemeyen, uçamayan; helikopterler ve kamyonlar ile taşınan; doğru mühimmat-can alıcı noktaya ( Kokpit kısmı, kimi zaman AT nin kullandığı silah, kimi zaman gözcü kulesinin lensleri…) yapılan isabetli bir atışla hemen bertaraf edilebilen standart savaş makineleri. En gelişmiş modeller de bile durum pek değişmiyor. Bu da AT leri, diğer Mecha yapımlarında arzı endam eden görkemli savaşçılar olan kuzenlerinden ayırıp, yerine, demirden yapılmış bir çare erler olduklarını ortaya koyuyor.

Teknik olarak yeterli bilgiye sahip olan biri, gerekli parçalar ile gıcır gıcır olmasa da savaşmaya hazır bir AT çıkarabiliyor.

Bu saydıklarım ile VOTOMS (Tek Kişilik Saldırı ve Savunma Tankı) savaştıkları vakit, sıradan askerler gibi taktiksel davranmak durumunda kalıyorlar ki bu sayede -her ne kadar dönemin tekniksel zayıflıkları sebebiyle yapımdaki AT çizimlerindeki hareket tasvirleri biraz daha gevşekte olsa da- serideki çatışmalar daha gerçekçi hal alıyor. En iyi AT pilotu bile elindeki makineyi kaybedebiliyor.

Serinin ismi her ne kadar bu savaş makinelerinden gelse de onların varlığı ve çatışmaları, hikâyedeki karakterlerin, yaşanan olayların ve savaş-toplum gibi temaların üzerine söylemek istediklerinin önüne geçmemiş oluyor.

Sinemasal Referansları ile Votoms:

Votoms’un bir anime yapımı olarak kendi döneminin, hatta şimdi bile pek çok farklı yapımdan ayrıksı olmasını sağlayan: Döneminin sinemada yer etmiş kimi filmlerindeki görsel tasarımlara, benzer olay örgülerine, ilgili filmi anımsatan kimi anlara sahip olması yatmaktadır.

Blade Runner, 2001: A Space Odyssey, Apocalypse Now, filmlerine görsel olduğu kadar hikâye açısındanda pek çok ayrıntıyı içinde barındırmaktayken. Stanley Kubrick’in savaş karşıtı filmi Paths of Glory’deki gibi oldukça sahici bir emir-komuta sistemi dâhilinde Ordu Kurumu gösterilmeye çalışılmıştır. Gene aynı yönetmenin A Clockwork Orange ve Dr. Strangelove filmlerindeki gibi yeri geldiğince karakterlerine ve olaylara ironi katmaktadır. 50. Ve 52. bölümlerde geçen Savaş ve Medeniyet arasındaki ilişkiye dair kısa konuşmalar, akla, The Third Man filminde Orson Welles’in benzer konuşmasını getirir. Star Wars serisindeki gibi kendi içinde uzaylı kavimlerin bulunmadığı sadece görsel olarak yer tutan hayvanların cirit attığı, farklı gezegenlerde geçen bir Uzay-Westerni atmosferi taşırken buna ek olarak Mad Max filmindeki gibi distopik bir gelecek, post-apocalyptic bilimkurgudan gelme pek çok işlevsel ve görsel temayıda içinde barındırmaktadır. Alien filmindeki, eskimiş tenha gemi ve yabancı uzay gemisinden gelme iç tasarımlardan esinlendiği tasarımlar bulunur. Serinin ünlü Kırmızı Omuz marşı bile Buster Keaton’un oynadı İkinci Dünya Savaşı konulu İtalyan komedisi “Due Marines e un Generale” filminin soundtrackindeki “Arrivano I Marines” parçasıdır.

Tüm bunlarla beraber, farkında olmadan, oluşturduğu evren ve karakterleri ile Kara Film janrındanda beslenmektedir. Ölümü ve öldürmeyi kanıksamış, bu sebeple kendini yalnızlığa iten başkahraman; savaştan çıkar sağlamaya çalışan yan karakterler; başkahramanın gizemli bir kadının ardından (Femme-fatale), başetmesi zor güçlerin ve olayların içinde piyon olarak hayatta kalıp, çıkış yolu araması kendini belli ediyor da.

Ordu Kurumunu Ele Alışı ile Votoms

Serinin içerisinde işlenen ordu kurumu Paths of Glory filmindeki gibi olabildiğince gerçekçi emir komuta zinciri, mevkilerini korumaya çalışan üst düzey subayları, emre itaatsizlik ya da geri çekilme teşebbüsü halinde “askeri mahkeme çıkarılıp idam edilirsin.” Uyarıları! İster çavuş ister albay olsun, yetersizlik gibi bir durum söz konusuysa kızağa çekilme tehlikesi geçirmesi gibi pek çok ayrıntıyla kendine feyz aldığı filmler gibi sahici olmaya çalışmıştır.

Bunun haricinde seri içerisindeki Gilgamesh ve Balarant orduları tükenmiş dünyalarda hâkimiyetleri olan çıkar amaçlı, askeri disiplinli büyük çeteler havasına sahiplerdir. Devamlı sürdürdükleri savaş sebebiylen artık kavganın ticarete dönüşüp, ekonomik kazanç açısından askerlik mesleğini ve silah kaçakçılığını da beraberinde getirmektedir.

Bunların dışında “bireyin insanlığını yontarak onu amaçları doğrultusunda bir cinayet silahına dönüştüren” müessese olarak gösterilerek gene sert söylemlerin hedefi olmaktadır. Ordunun asıl varlığına dair sert bir yorumda, yan karakterlerin birinden geliyor zaten: “Ne de olsa ordunun işi adam öldürmek!”

Savaşa ve Şiddete Bakışı İle Votoms

İster büyük ister küçük her yerde savaşların sürdüğü VOTOMS evreninde şiddet gayet kanıksanmıştır. Süregelen savaş ve şiddet, bir nevi hayat tarzına dönüşmüştür, artık toplumsal yaşamın bir parçası haline gelmiştir. İnsanların kendi içlerindeki şiddet güdüsünü ortaya çıkarması için pek çok bahanesi vardır. Buna Uoodo, Kummen ve Sunsa kısımlarında geçenlere bakarsak:

UOODO:

ATler ilen çelikten şiddet gösteri sunulan "Battaling" büyük bahislerin yatırıldığı vahşi ve popüler bir spordur. Ama seyircilerin asıl hoşuna giden gerçek silahlarla yapılan getirsi bol ama sonu seyirciler için bile ölümcül olan "Real Battle" musabakalarıdır. Üst kattaki izleyenler ölünce bile alt kattakilerin düşündüğü oyunun harika geçtiği üzerinedir.

Sözde savunma kuvvetleri olan şehirler başı boş gibi haydutlarca taciz edilip yağmalanmaktadır. TV deki reklamlarda ise kişinin kendisini koruması adına bireysel silahlanmayı destekleyici reklamlar yapılmaktadır.

Şehir polisi çıkarlarına ters düşmedikçe şehirde olanlara göz yumar yada yasakladıklarını yasallaştırır. Bunları örtbas etmek içinde yaşanan büyük savaşı sebep göstermiştir...

KUMMEN:

Kummen’in geleceği için; gelenekçi taraf ( İnanç sistemlerine göre, doğaya fazla zarar vermemeye çalışan bir tarım toplumu vardır. Eski inançlardan vazgeçilmesini yanlış bulmaktadırlar) ile sanayileşme taraftarlarının (Bu sayede daha güçlü bir Kummen olacağını düşünmektedirler) arasındaki kutuplaşmadan gelen sıcak çatışma hakimdir. Ve bu sıcak çatışma esnasında, insanların korumaya çalıştıkları inançları da, farkında olmadan değişime uğrar ve karşı tarafı yok etmek için birçok şeyden ödün verilmiş olunur. ( Hükümet, gelenekçilere karşı destek olması için paralı askerlere yatırım yapmaktadır. Onlarda, verilecek zararı düşünmeden köylere ve tapınaklara ağır saldırılar düzenler. Sanayileşme taraftarı bir Kummenli asker rahatsız da olsa fazla ses çıkaramaz. Barışçıl bir inanca sahip olduklarını söyleyen köylülerden bir rahip, yapılan zorbalığa karşılık bir nevi şiddet isteğini dile getiren beddua da bulunur. Ardından, dile getirdiği inancının aksine, tapınaklarında silah sakladıkları ortaya çıkar. Ayrıca gelenekçi taraf, nereden geldiği belli olmayan bir topluluğunda yardımı ile PS denen doğal olmayan yöntemler ile savaş becerisi arttırılmış savaşçıların yanlarında savaşmasına izin vermektedir. Ortada birbirini besleyen bir şiddet döngüsü vardır aslında ve yabancı güçlerde bu savaştan çıkarları adına kazanç sağlamaktadır).

Sonuç olarak hem inançlar hem de amaçlar, savaş ve şiddet döngüsü ile erozyona uğramaktadır.

Karşıt taraflarda bulunup, birbirlerini tanıyan iki eski dost olan Potaria ve Monica’nın tutundukları dallar farklı olsa da, ikisi de memleketlerinin iyi olması adına tetiği çekmektedir aslen. Potaria, sanayileşme ile ülkesinin refaha kavuşacağını düşündüğü için Veela’yı yendikten sonra barış geleceğine inanır. Bu sebeple yanlış olan her şeye sabretmeye çalışır. Monica ise bu sanayileşmeyi ülkeye ihanet olarak algılayarak liderleri Prens Kanjelman’a olan sadakati ile gerekirse kendi içlerindeki muhaliflere bile acımaz. Belki de yer aldığı tarafın haklılığına Kanjelman’dan bile daha fazla inanmaktadır. Ve haliyle bu iki karakter farkında olmadan ülkelerini cehenneme çevirmeye yardım ederek olmadık bir şekilde piyon gibi kullanılırlar.

SUNSA

Aileleri ve yuvalarını kaybedip, Sunsa’nın yaşanmaz atmosferinde, yıkıntılar içinde kalan "Hurda Tamircileri," her ne kadar savaştan çok zarar görmüş olsalarda, onardıkları silahları satarak geçimlerini sağlamaktadırlar.

Değerli gördükleri bir kamyonu çalmak isterken bile içindekilere zarar vermek istemeyen Zophie karakteri; nefret ettiği Kırmızı Omuzlardan birini bulunca beraberindekiler ilen birlikte intikam için peşine düşer. Hatta öncesinden borçlu olduğunu söyleyip nazik davrandığı kişilere bile, nefret ettiğinin dostları olduğunu öğrenince hoş davranmaz. Bir bakıma, acı çekmesine sebep olanların yaptığını yaparak, nefret ettiğine dönüşür.

Bilime Bakışı İle Votoms

Serinin ikinci kısmında daha fazla yer eden Arron ve Gurran adlı ikiz bilim adamları, kendilerini bilime adamış iki nefer. Saf bilimsel merakları ve her olguyu bilimsel bir dayanağa çekerek kimi zaman insanları ve insan olmayı aşağılayan tavırları ilen duygudan uzak olan aşırı bilimsel hayat bakışının sevimsiz kararkterleri olarak eleştiriye hizmet etmekteler.

Ayrıca seride sıkça bahsi geçen PS ( Mükemmel Asker) kavramıda bilimin insanlığın yararına olmaktan çıkıp onu başkalarının elinde kukla etmeyi, sadece özel amaçlar için yontulmasını sağlamaya hizmet etmesini açık bir şekilde göstererek bir nevi yorumsuz eleştiri sunuyor.

Çöl Gezegeni Dune’a Göndermeleri ile Votoms

Frank Herbert’ın ünlü serisinin ilk ve beklide en kıymetli bölümü olan Çöl Gezegeni Dune kitabından esintiler mevcut.

—Uoodo bölümünde, Jijirium deposunda beklenmedik bir şekilde karşılaşılan “Su israfı bol bahçe.”

—Çöldeki mağaralarda ilkel bir yaşam süren, sayıları asla bilinemeyen ve en iyi savaşçılar olarak nam salmış Quent’lılar, kitaptaki FreeMan’ların ve Sardaukar’ların ortak olarak TV serisine yansımasıdır.

—Gene Quent’ta yaşayan kum-köstebeği, kitaptaki Şeyh-Hulud olarak geçen bahar üreticisi solucanların; boyutları ve durumları itibari ilen esprili bir karikatürü.

— Kitapta Dune yüzeyinde, vücut suyunu koruyup geri dönüştüren elbise olmadan hayatta kalınamamaktayken, Sunsa gezegeninde de, hava destek birimi olmadan yaşanamayan ölümcül bir gezegendir.

—Kitaptaki "Bahar" kadar olmasada, Tv serisinde de jijirium adlı maden önem taşımaktadır.

—TV serisinde, 3000 yıl kadar önce, insanlık “süper teknoloji çağını” yaşamış. Ama bilinmeyen sebeplerden ötürü bu üstün medeniyet ortadan kalkmıştır. Dune serisinin öncesinde de “yapay zekâların insanlara hükmettiği üstün teknolojinin zaman dilimi vardır.” Yapılan savaşlarla yapay zekâlar ortadan kaldırılmış ve insanlık daha ilkel tekniklerin yardımı ile yaşamını sürdürmüştür.

—Dune serisinde olduğu gibi TV serisinin Kummen kısmı içinde de geleneksel olarak ilkel silahlar ile yapılan düellolar vardır.

— Quent Bölümündeki ticari gemiyle gizli bir askeri baskın yapma planı, fikren, ilk kitaptaki baskından alınmadır.

- TV serisinde de kitaptaki gibi "liderler ve onlara itaat edenler" arasıdnaki ilişkisi fazla derinlemesine olmasada işlenmektedir.

İzleme Sırasıyla Votoms:

Ana Seri ve Yan Hikayeleri İzlemek Konusundaki Tavsiyem:

-Armored Trooper Votoms (TV)

-Armored Trooper Votoms: The Last Red Shoulder (OVA, 13. ve 14. bölümler arasında geçen zaman aralığındaki olayları anlatır. Ypsion karakteri hakkında bilgi vermektedir)

-Armored Trooper Votoms: Big Battle (OVA, Chirico'nun TV serisindeki seçimini daha iyi açıklamak adına yapılmış curcunası bol bir bölüm)

-Armored Trooper Votoms: Roots of Ambition (OVA, TV serisinin daha öncesinden geçer, Chirico'nun fazla bahsedilmemiş geçmişi hakkında önemli ipuçları verir. TV serisi için fazla Spoilerlı. Dikkat)

-Armored Trooper Votoms: Pailsen Files (OVA-MOVIE( ovanın derlemeisdir), Chirico'nun hayatını değiştiren görevden önceki ölümcül sınavlarını konu edinir. Kronolojik olarak Albay Rochina olaylara bu zamanda dahil olmaya başlar).

TV Serisinin Sonrasını Anlatan Yapımlar

Armored Trooper Votoms: Shining Heresy (OVA, TV serisinden 32 yıl sonra geçmektedir)

Armored Trooper Votoms: Alone Again (OVA, Shining Heresy'den sonraki olayları konu edinmektedir)

Armored Trooper Votoms: Phantom Arc (OVA, Alone Again'de geçen olaylardan sonrasını anlatmaktadır. İlk başlarda hikaye TV serisine dair nostarjik bir havada ilerlerken olaylar, gene Chirico karakterinin etrafında şekillenmeye başlar)

TV Serisinden Bağımsız Yapımlar

Armor Hunter Mellowlink (OVA, TV Serisiyle paralel bir zamanda Anti-ZP tüfeği ilen dostlarının intikamını almaya yemin etmiş Mellowlink'in öyküsü)

Votoms Case; Irvine (OVA, Z.P tamirciliği ilen hayatını sürdüren genç bir adam, başka bir gzegene göç edebilmek için küçük kardeşinden gizlice, Battling müsabakalarına çıkmaktadır. Lakin son rakibi başına tam bir bela kesilecektir)

Armored Trooperoid (OVA, fakir bir köyde yaşayan genç adamdan, kaçırılan genç bir kızı kurtarmak için kurulan ekibe rehberlik etmesi istenir. Görev basit gibi olsada bela büyük gibidir)

  • Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tanıtım için teşekkürler. Ön yargılarım uçup gitti valla :962129: Şuan izlediğim seriyi bitirdikten sonra ilk başlayacağım anime bu olacak. :qegenmis:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tanıtım için teşekkürler. Ön yargılarım uçup gitti valla :962129: Şuan izlediğim seriyi bitirdikten sonra ilk başlayacağım anime bu olacak. :qegenmis:

Acele etme. Sadece "Votoms"un, "Voltran" olmadığını açıklamaya çalıştım, o kadar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

remiq.net_7145.jpg

Vi Veri Veniversum Vivus Vici

Votoms'u ilk duyduğumda -yanlış anımsamıyorsam- takvimler 2001'in sonu 2002'nin başlarını gösteriyordu. O sıralarda şu anki MAHQ'nün atası diyebileceğimiz -müteveffa- Bad Karma sitesinde benim için özel bir yeri olan "real robot" Mecha alt türü üzerine araştırmalar yaparken bu seri ile karşılaştım. O sıralarda başka hiçbir sitede Votoms üzerine pek bir kaynak yoktu, itiraf etmeliyim. Ama nedendir bilinmez, izlenme listesine aldım ve fırsat bulduğum ilk fırsatta izledim. (Fang of Sun Dougram'ın de bu anlattığıma çok benzeyen bir hikayesi var ama bu apayrı bir topic'in konusu olmalı) Votoms'u şu vakte kadar duymamış olmanız hayli doğal değerlendirilebilir zira 1983'ün başına ait bu serinin DVD seti 2005'de ancak çıkabildi. Kişiliksiz de sağolsun artık can sıkıcı hale gelen Votoms önerilerimden bıkıp izlemiş ve hayli beğenmişe benziyor, eh ne diyelim, savaşta bir kişi de olsa kazanç kazançtır.

Votoms'un yolunun -tıpkı Gundam'da olduğu gibi- kendi evrenini oluşturmak, fakat bunu yaparken ustalara saygı duruşunu ihmal etmemek olduğu söylenebilir ama bu bahsettiğim şey Gundam'a kıyasla çok daha ileriki noktalarda bir yorum olmuş: Bu yüzden Votoms izlemeye başlamadan önce 60'lardan 80'lerin başlarına kadarki klasik savaş ve bilimkurgu filmlerini/romanlarını arşivleyip izlemeniz/okumanız yararınıza olacaktır, zira neredeyse çok kısa aralıklarla "saygı duruşlarına" tanık olacaksınız. Yorgun hafızama ilk gelen örneklerden isim isim saymak gerekirse; Alien, Blade Runner, Deer Hunter, Platoon, Apocalypse Now, 2001 filmleri ve Forever War, Starship Troopers romanları bunların başında geliyor. Elbette klasik Anime serisi Mobile Suit Gundam ve Frank Herbert romanı bu saydığım örneklerden apayrı bir yerde, Votoms için bir iskelet konumunda. (Daha önce başka yerlerde de bahsetmiş olabilirim, seri tamamen olmasa da konunun vardığı nokta itibariyle büyük ölçüde Frank Herbert'in Dune roman serisinin serbest bir uyarlaması özelliği taşıyor) Notlarınızı aldıysanız devam edebilirsiniz.

Si vis pacem, para bellum

Kabul ediyorum, Votoms'un evren sistemini tek tek betimleyebilmek kolay değil. Neredeyse her gezegende süregelen ortak olayları saymazsak her gezegen apayrı bir ambiansa ve apayrı bir kaosa gebe. Olayların hiç bir zaman taraf tutma amacı gütmeden anlatılması ve yorumun seyirciye bırakılması da takdire şayan.

Votoms, Gundam'dan aldığı "askeri hikaye" ve "gerçekçi bilimkurgu/mecha" bayrağını apayrı bir yerde devam ettiriyor. Eğer -yönetmenin önceki işi- Dougram'ı az biraz izlediyseniz ne dediğimi anlayabilirsiniz fakat Dougram'daki hatalar ve sırıtan yanlar üzerinde hayli çalışılmış. Bu yüzden Votoms'u Ryousuke Takahashi'nin -Gasaraki ile birlikte- en rafine çalışması olarak değerlendirmek yanlış olmaz.

Ryousuke Takahashi en iyi Anime yönetmenleri konusunda aklıma gelen en iyi ilk 5'den birisi kanımca. Serinin senaryo ve kurgusu dışında hiçbirşeye güvenmeyen, ayakları yere basar yapısını gördüğünüzde, öte yandan seri boyunca yapılan ustalara saygı duruşlarını gördüğünüzde bunu daha iyi anlayacaksınız.

Dum spiro,spero

Votoms'da beklememeniz gerekenlerin başında shounen/Mecha hikayeleri yada Mecha önyargısı olarak ilk düşünülenler geliyor. Eğer hayatınızda izlediğiniz ilk Mecha Code Geass ise Votoms'da kendinizi sabah gözlerinizi Sahra çölünün ortasında yada Çernobil'in ıssız sokaklarında açmış gibi hissedeceksiniz: Benzer şekilde bir Anime serisinden öncelikli beklentiniz "eğlence" ise Votoms yanlış seçim zira Kişiliksiz'in önceki yazısında uzunca belirttiği gibi, Votoms'un misyonu en ziyadesinde "savaş eleştirisini bir savaşçıyı ve savaşı arka plan edinen bir hikayede" yapmak: Eğer savaşı hissedemiyor ve anlayamıyorsanız anti militarizm argümanlarınız hep eksik kalacaktır.

Votoms alçakgönüllü bir karakter kadrosuna sahip. Her iyi Anime'de olması gerektiği gibi yaşamak için savaşanlar, savaşmak için yaşayanlar, savaşı bitirmek için savaşanlar, arada kalanlar, çıkarcılar gibi türlü tiple karşılaşıyorsunuz. Bu karakter tiplemelerinin tamamında Chirico bir turnusol kağıdı görevi görüyor ve tepki farkları karakterlerin yönelimlerinin anlamamızı çok iyi sağlıyor. Chirico aynı zamanda gerçek anlamda empati yapabilen nadir Anime karakterinden birisi.

Aynı zamanda hikayede kendi evrenini yaratmak konusunda oldukça çaba gösterilmiş, hatta bilgisayar konsollarından tabelalara, kolilerden rapor başlıklarına kadar herşey evrenin kendisinde kullanılan alfabe sistemini kullanıyor. http://www.vap.co.jp/merowlink/special.html adresinden Gilgamesh alfabesini görebilirsiniz.

Hikayenin başlangıcı açıkçası bir GTA oyunu gibi başlasa da sonrada neyin ne olduğunu anlamaya başlamanızla birlikte yavaş yavaş baştaki önyargılardan uzaklaşıyor ve tüm ideolojiler ve kitlesel farklılıklardan uzak bir yerde misyonunu tamamlıyor. Hikayenin özeti ise, insanlığın yıkıma olan bağımlılığı ve aynı zamanda insanlığın bitmeyen güç arayışının sonuçları ile ilgili.

Aquila non capit muscas

Votoms'un tasarım olarak çok iyi olduğunu belirtmem gerekiyor, gördüğüm hiçbir mekanik dizaynı yadırgamadığım gibi arka plana en iyi uyan mekanikler seçilmiş ama bunun yanısıra artılara orantılı olarak eksiler de var mesela AT'lerin melee dövüş kapasiteleri sandığımdan çok az. Yine benzer şekilde matematiksel şekilde AT'lerin yeteneklerini karşılaştırdığınızda birbirine fark atan üst kapasite AT'ler yok ( Yanlış anlaşılmaması için biraz daha açayım: Normalde Mecha türünde karakterlerin karşısına kendi kullandığı birimden çok daha üst yeteneklere sahip düşman birimler çıkmasını ve başta pratogonist olmak üzere tüm karakterlerin bununla nasıl başa çıkacağını görmek isteriz, bu karakterler üzerinde fazladan bir stres hissi oluşturduğu gibi izleyicinin de fazladan bir merakla seriye bağlanmasını arttırır ama Votoms'da AT'ler arasında çok minimal farklar var, bu da "stres birikimi" gibi tür için gerekli öğeleri karakterin tamamen kendi hikayelerinine bağlı hale getiriyor, tamam ateş gücü ve hız yeteneği olarak süper hiper Mecha'lar beklemiyorum ama bu açıdan daha farklı bir Votoms beklemiş olduğumu söylemem gerekir. Ama netice itibariyle serinin ilk arc'inin sonunda bu bahsettiğim öğenin yokluğunu hissetmemeye başlayacaksınız. )

Quia pulvis es et in pulverem reverteris

Votoms'a başlamadan önce oluşacak ilk soru "hangisinden başlamam gerek?" olacaktır zira Votoms'un bir düzine civarı ayrı OVA'sı bulunmakta. Ben kısaca kronolojik olarak serileri yazacağım fakat Roots of Ambition OVA'sını içerdiği spoiler'lerden ötürü ana seriden sonra izlemenizi öneririm.

PREQUEL'LER :

merowlinkmain.jpg

Armor Hunter Mellowlink, 12 OVA

Aslında bunun bir prequel olup olmadığı tartışılır zira Votoms ile aynı evrende geçmesine rağmen olaylar seride vıdı vıdı anlatılıp durulan 100 yıl savaşlarının bitiminden hemen önce geçiyor. Seri boyunca ana serideki çoğu gezegeni görme ve genel ambiansı çok iyi tanıma imkanınız oluyor. Serinin "yanlız bir adamın intikam hikayesi" olduğunu söylemem hayli yeterli: Av-avcı ilişkisi olarak nispeten kısa ama öz bir seridir kendileri zira aslen bir Mecha hikayesi olmasına rağmen pratogonist'in bir pilot olmadığı çok seri göremezsiniz.

snapshot20090616005108.jpg

Roots of Ambition, 1 OVA

Chirico odaklı başlayan hikayeye göre ilk Prequel bu fakat olayların tamamına yakını orjinal serinin sonlarına doğru ortaya çıkmaya başlanan olaylarla yakından ilgili. Bu yüzden orjinal seriyi bitirdikten sonra izlemek isteyeceksiniz.

19.jpg

Pailsen Files, 12 OVA yada 1 özet film

TV serisinin başlangıcından az öncesine yerleştirilmiş bu hikaye aynı zamanda Votoms metaserilerinin 20 yıldan uzun süre sonra gerçek anlamda dönüşünü müjdeliyor: Chirico'yu adım adım izleyen geçmişin gölgelerinin izinde ilerlerken TV serisinde görme imkanı bulamadığımız gezegenleri de görme imkanı buluyoruz.

ANA SERİ & SEQUEL'LER :

181866-armored_trooper_votoms_super.jpg

Armored Trooper Votoms, 52 bölüm

Bu başlığın da konusu olan 1983 yapımı orjinal seri 4 ana arc'den oluşuyor: 1-13 arası bölümler Uoodo arc, 14-27 arası Kummen arc, 28-39 arası Sunsa arc ve 40-52 arası Quent arc olarak adlandırılır.

1fbsc2.jpg

Last Red Shoulder, 1 OVA

Uoodo ve Kummen arc'leri arasında geçmektedir.

3439.jpg

Big Battle

Episode 52 içerisinde geçiyor. Biraz tuhaf bir tabir oldu belki ama izlediğinizde anlayacaksınız.

19559.jpg

Phantom Arc, 6 bölüm

TV serisinden sonrasında geçen zaman dilimine ait kronolojik olarak ilk hikaye. OVA olarak ilk bölümü bu ay çıktı fakat İngilizce altyazı henüz çıkmış değil.

votoms_super-perfect-soldier-titania_shining_heresy.jpg?w=400&h=300

Shining Heresy (Heretic Saint), 5 bölüm ve Alone Again ??

Votoms'un 10. yılında izleyicilerle buluşan Shining Heresy TV serisinden sonraki 3 hikayeden birisi ve aynı zamanda geçen yıla dek Votoms hikayesinin en uç noktasını (bildik tabirle Final'ini) oluşturuyordu. Amerika'da resmi olarak hala gösterilmemiş bu serinin Fansub'ları bile 1 ay öncesine dek yoktu. Neyse ki Votoms'un diriliş projesi ile ismini yeniden anılması imkanı doğdu zira birçok izleyici TV serisinden sonra nelerin olduğunu merak ettiğinden bu seriyi izlemeyi son bölümünün üzerinden geçen yıllara rağmen halen beklemekte.

Votoms'un diriliş projesinin sonuncusu ise "Alone Again" : bu seriyi muhtemelen 2010 içinde görmeyeceğiz fakat kendisi hikayeye Shining Heresy'den sonra son bir halka daha ekliyor ve hikayedeki çember tamamlanıyor. Bizim için önemini sanırız şu cümleden daha fazla anlatmaya gerek yoktur: 1983'de başlayan bir yolculuğun bitişinden çok daha fazlası...

YAN HİKAYELER :

Bu kısımda sayacağım iki seri de henüz çıkmadı. 2010 yaz sonu yada 2010 sonbahar ayı gibi çıkacağını tahmin ediyorum. Hangi zaman diliminde geçtiğini sormayın, ben de bilmiyorum yine de ana seriyi izlerseniz bunları da izleyebilirsiniz teorik olarak.

23338.jpg

Case : Irvine

Votoms evreninde bir savaşçı değil enkaz toplayıp AT onaran bir tamircinin hayatına odaklanıyoruz. İlgi çekici.

23339.jpg

Votoms Finder

Bu kez olayların odağında "tek tabanca" takılan bir eleman var. Kolay gibi görünen bir kız kurtarma görevi için gelen teklifin ardından işler hayli değişiyor. Gerisini ileride göreceğiz.

------------------------------------

Video meliora proboque deteriora sequor

Son sözlere gelirsek, Votoms her Anime serisi gibi kendi içinde artı ve eksileri olan, ama sağlaması yapıldığında şu an piyasadaki çoğu seriden kat be kat daha iyi ve akılda kalıcı bir hikaye. En azından benim için. Eğer "farklı" Anime'ler arıyorsanız, önyargılarınız yoksa ve birikiminize güveniyorsanız Votoms benim gibi sizin de nitelikli Anime dendiğinde akla gelen ilk birkaç isimden birisi olacaktır.

  • Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Akuma_Blade oldukça detaylı bir tanıtım yapmış. Fazla birşey eklemeye gerek yok.

Göndermelerde bulunulan kimi film ve kitapları feyz alarakta incelenebilecek bir yapım. Ova yapımları zaten belirtildiği gibi iki kısımda: 1. Kısım, TV serisiyle bağlantılı olarak hikayeyi genişletmeye çalışan yapımlar. 2. Kısımda ise farklı karakterler ile farklı hikayelere odaklananlar ki gene Akuma_Blade'in belirttiği gibi her gezegenin farklı bir ambiyansı olduğu için bu tip hikayelerin yapılmasına daha fazla olanak sağlayan bir evren var.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • 11 ay sonra...

Diğer Dune göndermeleri:

-Dune serisinde ilk kitabın sonuna dek İmparator'dan çekinilmesinin belki de tek sebebi olan Sardaukar'lar Votoms serisindeki "24. Melkian Stratejik Zırhlı Öncü Özel Harekât Timi X1" yani Red Shoulder tugayı ile eş tutulabilir. Her ikisi de gezegen seferlerinden gizlenmiş bir gezegende, %10'dan bile daha az "eğitimi sağ tamamlama/birliğe katılmaya hak kazanma" oranı derecesinde eğitim ölümlerinin kanıksandığı bir düzenden çıkartılırlar.

-Quent gezegeninde Chirico yapay bir komaya sokulur ve üzerinde mistik testler yapılır, zira Quent'liler "modifiye" edilmiş insanları tabu olarak görmektedir ve ataları bunların anlaşıldığı anda öldürülmesi gerektiğini buyurmuştur. Dune'de ise insanların görünüş ve anılarını kopyalayabilen Theilax'lara karşı Bene Gesserit'ler Gom Cabbar testini kullanmış, Paul Atreides bu testle hem kendi dünyasında, hem de bu testin bir benzeri ile Arrakis'de karşılaşmıştır.

-Big Battle OVA'sındaki Balarant Perfect Soldier'i görünüş ve davranışça Harkonnen savaş lordlarını anımsatan, acımasız ve hasta ruhlu bir karakterdir.

-Prens Kanjelman Dune'un İmparator Tanrısı'ndaki 2. Leto Atreides gibi aslında kendinden sonra gelecek nesillerin bilincini özgürleştirmek için bir fedakarlık istemekte, bu amaç uğruna kendinden başka kimsenin haberi olmayan bir Xanatos Gambit'ini uzun zamandır oynamaktadır.

-Dune'un Çocukları'na dek Arrakis sadece çölden oluşan bir gezegendir fakat sonraki kitap olan Dune'un İmaparator Tanrısı'nda Arrakis'in iklimi büyük ölçüde gelişmiş, hatta okyanuslar varedilmiştir. TV serisinde nefes almaya bile izin vermeyen bir çöl gezegeni olan Sunsa, Phantom Arc'da iklimce değişmiştir.

-Perfect Soldier'ler ve NEXTANT'lar Dune kitaplarındaki Mentat'lar gibi "koşullanma" geçirmişlerdir.

-Gerek Dune gerekse Votoms'da gizli tarikat benzeri yapılanmalar hayli etkin durumdadır. Her ikisinde de farklı metotlarla "insanlığın anlayış seviyesini yükseltmeyi" hedeflenmektedir.

-Gerek Quent'liler gerekse Arrakis'liler teknolojiyi neredeyse sadece gerilla metotları için gerektiği kadarıyla kullanmaktadır.

-Gerek Chirico gerekse Paul Atreides ve onun soyundan gelenler "kişilik üstü gizli bilinç" sahibidirler. (Bkz. Roots of Ambition'da Chirico'nun dublajsız verilen sözü) Chirico'da bu dışarıdan gözlenen bir uyarıcı etken iken Dune'da ise bu karakterlerin genetik hafızalarıdır.

-Gerek Votoms gerekse Dune'da ruhbanlarca "kafir" ilan edilen kahramanlar görünür: Votoms'dan Chirico ve Dune'un Kafirleri'nden Miles Teg buna örnektir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • 1 yıl sonra...

装甲é¨�å…µ ボトãƒ*ズ OPフル 「ç‚�ã�®ã�•ã�*ã‚�ã€�&エンディングフル(720P) - YouTube

AT Votoms Shining Heresy OP - YouTube

1 Nisan 2013 itibariyle Votoms 30. yılını geride bırakmış oluyor. İnsanlığın kendi kendini yoketme sürecine, politikaya, dinlere ve daha fazla güç için insanlık tarihinin başından beri yapılanlara dair senaryosuyla Anime dünyasının bana göre en önemli başyapıtlarından biri olan bu yapımı tekrardan hatırlayalım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Arkadaşlar, Armored Trooper Votoms - Alone Again 'den sonra yeni bölümler çıkacakmı? Bir bilgisi olan varmı acaba?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Arkadaşlar, Armored Trooper Votoms - Alone Again 'den sonra yeni bölümler çıkacakmı? Bir bilgisi olan varmı acaba?

Alone Again'den sonra kronolojik olarak Phantom Arc geliyor. Öte yandan Phantom Arc sonrası için açıklanmış yeni bir proje yok. Aslında olmasa da olur zira herşey olabilecek en kesin şekilde sonuçlandı gibi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Saol Akuma_Blade. Ama bana tam olarak bitti gibi gelmiyor. Umarım yeni bir seri olarak geri döner.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?