Jump to content
  • Kayıt Ol

Ip Man

Susano'o

Önerilen İletiler

Ip Man

ipman.jpg

Yönetmen: Wilson Yip

Yapımcı: Raymond Wong

Senaryo: Edmond Wong

Oyuncular:

Donnie Yen

Simon Yam

Lynn Hung

Hiroyuki Ikeuchi

Gordon Lam

Müzik: Kenji Kawai

Konu:

Filme adını veren Ip Man 葉問 (Kanton Çincesinde okunuşu Yip Man, Mandarin Çincesinde okunuşu ise Ye Wın) hakkında yarı biyografi niteliğinde olan bu film, Çin'in İkinci Dünya Savaşında Japonya tarafından işgal edildiği dönemde geçmektedir.

Çin'in güneyinde yer alan ve dövüş sanatları ile ünlü olan Foshan şehrinde Ip Man adında bir Wing Chun ustası yaşamaktadır. Ne kadar usta olursa olsun, sanatını kimseye öğretmemektedir. Ip Man herkesin saygı duyduğu, mütevazı bir insandır.

Wing Chun stilinin tüm dünyaya yayılmasını sağlayan büyük usta Ip Man'ın öğrencilerinden bir tanesi de kung-fu filmleri ile ünlü Bruce Lee'dir.

Yorum:

Filmin temasında bulunan, dövüş sporlarında usta bir kişinin çıkıp Çin halkına zor günlerinde birlik olmayı hatırlatması yönünden Huo Yuan Jia (Fearless) adlı filme benzettim. Güzel dövüş sahneleri var. Wing Chun stilini tanıtması yönünden oldukça başarılı. Drama ve yer yer aksiyon içeren bu filmi türün meraklılarına gönül rahatılığıyla tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 10
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Susano'o

2

• muhtesemmatrix

2

• Beyazm

1

• VarOlanBiri

1

Kesinlikle izlenilmesi gereken bir film...! 2. filmde bence muhteşem olmuş...

Özellikle 2. filmin sonunda

Bruce Lee'nin gelip parası neyse vereyim bana da öğret tavrı süperdi:)

:qgel:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Evet, ikinci filminde de Hong Kong'a yerleşip okulunu açmasını anlatıyor. Yine güzel ama, ilki kadar değil bence.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlkini izlemiştim, filmi izlerken hiç sıkılmadım, kendinden emin dövüşleri ailesini düşünmesi, gerektiğinde yapılması gereken fedakarlık gibi konuların işlenmesi başarılı bence. İkinciyi de izlemeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şu ana dek izlediğim Çin yapımı filmler içinde en çok beğendiğim, buydu. Ip Man'ın matrak ve bir o kadar da olgun karakterini yansıtan biyografik anlatımı, Japon istilasını konu alan tarihi yönü ve abartıya kaçmayan dövüş sahneleriyle bence harika bir film. :qiyiii:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...
  • 3 ay sonra...

Bir de 3.'sü çıktı bizim adamın gençliğini anlatıyor. O da diğerleri kadar güzel.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

severek izlediğim, izlettiğim film, japon düşmalığı uyandırdı bende.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?