Jump to content
  • Kayıt Ol

Umineko no Naku Koro ni Serileri

Skullchukka

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Anime'nin Adı: Umineko no Naku Koro ni (うみねこのなく頃に), Chiru

Diğer Adları: When They Cry, When Seagulls Cry

Tür: Doğaüstü Güçler, Bilim Kurgu, Dedektiflik, Gerilim, Korku, Komedi, Psikolojik, Tuhaf, Büyü, Süper Güç, Drama

Bölüm Sayısı: 26+?

Firma/Stüdyo: Studio DEEN

Yönetmen: Chiaki Kon

Özgün Eser: Ryukishi07

Konu:

____________________________________________________________________________________

Etrafına bakındı. Gül bahçesi fırtınadan tanınmayacak duruma gelmişti. Kara bulutlar adanın üzerini bir örtüymüşçesine kapatıyordu. Hava ağırdı, ve kendisini hiç iyi hissetmiyordu.

Ancak bunların hiç birisi önemli değildi. Bir an önce doktoru bulmalıydı. Tek şansı oydu çünkü! Kendisi ne yapabilirdi ki, yalnızca basit bir hizmetçiydi. Doktorun elinden belki... bir şey gelebilirdi.

Doktor her zamanki uyuşukluğuyla olan bitenden habersiz kitabını okuyordu. Kapı aniden açıldı. Hizmetçi, kendisine hiç de yakışmayacak bir kabalıkta girdi. Durumun acil olduğu göz bebeklerinden belli oluyordu. Hızlı adımlarla doktorun yanına geldi, eğilip kulağına bir şeyler fısıldadı.

Doktor şaşkınlığını bir an üzerinden atamadı, yeterince uyuşuk bir insandı ama yerinden kalkamamasının sebebi bu değildi. Aklı biraz sonra devreye girdi, bir doktor olarak yapması gerekeni yapmalıydı, hızlıca gül bahçesinin oraya koşuşturdu.

"... Bu... Bu da ne böyle?!"

Savaş sırasında sayısız insanı tedavi etmişti. Bacağı yerinde olmayanlar, bağırsaklarını ellerinde taşıyan insanlar, göğsünün yarısı yırtılmış cesetler görmüştü. Ancak bunu anlatmaya yetecek kelime yoktu...

Yerdeki cesetlerin yüzleri yoktu... Hayır, onlara yüz bile denilemezdi. Sivri bir şeyle gözleri, burun delikleri, çeneleri parçalanmıştı. Dişleri olması gerektiği yerde değildi, ağız boşluğunda kafasından arta kalan etler sarkıyordu. Dili paramparçaydı, elmacık kemiklerinin 'kemik' bir kısmı kalmamıştı, sanki aç köpekler tarafından yenmişti, alınlarının başladığı yerde büyük yarıklar vardı. Havada inanılmaz ağır bir koku hakimdi... İşin en şaşırtıcı kısmı ise... Bunların hiç birisinin cesetlerin ölüm sebebi olmayışı idi.

twi.jpg

Umineko no Naku Koro ni, 07th Expansion tarafından üretilen bir anime. Aynı isimi Visual Novel (Görsel Roman)'dan uyarlanmış, Japonya'da yok satmış bir klasik. Tarz olarak dedektiflik, paranoya, kurgu, gerilim, dram ve doğaüstücülüğe yakın. Higurashi no Naku Koro ni ile farklı bir konuyu işlese bile, aralarında bir kaç yerden bağı var. Bu bağı İpucu kısmında çözmeye çalışabilirsiniz.

Animeyi izlemek için Higurashi animesini izlemiş olmanız gerekli değil, ancak öncelikle Higurashi'yi izleyip bitirirseniz, aradaki bağ açıklandığında Higurashi'den büyük spoilerlar yememiş olursunuz.

Şu an 1 sezon yayımlanıyor. 13 bölüm hazırlanmış olsa da, 1. sezon ya 24 ya da 26 bölüm olacak. 2. sezon muhtemelen 1.5 yıl sonra gelecektir. Animeyi izlemeden önce ünvan çeviri notlarına bakmanızı tavsiye ederim. Çeşitli Umineko videolarını buradan izleyebilirsiniz.

Whentheycry.jpg

Hikayemiz 1986 Yılı Ekim'inde Rokkenjima adasında başlıyor. Rokkenjima adası, Ushiromiya aile reisi Kinzo'nun, 1923 depreminden sonra elde ettiği altınlar sayesinde aldığı aileye özel bir ada. Rivayete göre Kinzo'ya ruhuna karşılık bütün bu altınları Altın Cadı Beatrice vermiş.

Son günlerini geçiren Kinzo, dört evladını ve onların ailelerini son bir kez görmek için bir toplantı düzenler. Ancak aile adaya vardığında, Kinzo Çalışma Odası denilen özel odasından hiç çıkmaz. Aile üyeleriyle görüşmeyi reddeder, yemek yemek için bile odasından çıkmaz, sürekli "Aah.... Beatrice... Gülümsemeni son bir kez daha görmek istiyorum..." diyip durur.

Her Ekim ayındaki gibi Japonya'nın o bölgesinde yine tayfun zamanıdır. Uyarısız gelen tayfun adaya ulaşımı bir kaç günlüğüne kesmiş, ziyarete gelen aile için özenle hazırlanan gül bahçesini de paramparça etmiştir. Kötü havanın da etkisiyle Kinzo'nun dört çocuğu hoş olmayan bir tartışmaya girerler; miras. Akbabalar gibi babasının ölmek üzere olan vücudunun üstünden kimin neyi alınacağı tartışılırken, bir mektup çıkagelir.

Üzerinde Ushiromiya aile reisinin mührü olan mektup Beatrice tarafından imzalanmıştır. Mektupta Kinzo'nun kendisiyle olan sözleşmeyi bozduğunu, bütün altının ve faiz olarak altın tarafından yapılan her şeyin geri alınacağı yazar. Bunu önlemenin tek yolu ise Beatrice'nin portresinin altında yatan kitabeyi çözmektir. Nereden geldiği belli olmayan mektup dört kardeşi bir anda çılgına çevirir. Gece yarısına kadar tartışılır. Adada 19.cu bir kişinin olup olmadığı sorusu pek çok kişiyi yer bitirir.

Sabah olduğunda amaçları tartışmaya devam edip babalarına danışmaktır, ancak işler hiç de beklendiği gibi gitmez... Altı kişinin cesedi yüzleri parçalanmış olarak gül bahçesindeki bir kulübede bulunur, babaları da Çalışma Odası'ndan gizemli bir biçimde kaybolmuştur. Çeşitli odalarda ayinlerde kullanıldığına inanılan kana benzer bir maddeyle çizilmiş şekiller bulunur, yemek odasında ise etraf kana bulanmıştır.

Bütün bu cinayetler bir cadının işi mi? Adada gerçekten 19.cu bir kişi var mıydı? Yoksa katil hizmetkârlar ile aile üyelerinin oluşturduğu 18'den biri mi? Tek bir katil mi var, birden çok mu? Peki katilin amacı ne? Aile zenginliğini ele geçirmek mi yoksa başka bir şey mi...?

No naku Koro ni serileriyle detaylı bilgi almak için

~ Furude Project

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 20
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• CHOBiTS

4

• loykad

4

• painscream

3

• rebel

3

When They Cry serileri - Sıralama

Higurashi no Naku Koro ni (1. Sezon) [When They Cry 1] - Soru Bölümleri

Higurashi no Naku Koro ni Kai (2. Sezon) [When They Cry 2] - Cevap Bölümleri

Higurashi no Naku Koro ni Rei (3. Sezon - OVA bölümleri) [When They Cry 2.5] - Ekstra Bölümler & Umineko'ya geçiş

Umineko no Naku Koro ni (1. Sezon) [When They Cry 3] - Soru Bölümleri

Umineko no Naku Koro ni Chiru (2. sezon) [When They Cry 4] - Hikâyenin devamı & Cevap Bölümleri

Lütfen bir sezonu bitirmeden diğerini izlemeyiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Harika bir tanıtım daha bundan güzeli olamazdı, teşekkürler.

Higurashi'den sonra kendisinden çok şeyler beklediğim bir seri.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 7 ay sonra...

Higurashilerin devamı mı varmış hiç duymamıştım... Teşekkür ederim hemen kollarımı sıvayıp bulayım şu Umnekoları çevirisi yapıldı mı acaba ?....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 ay sonra...

higurashiyle bir bağlantısı varmıdır yoksa başka bir serimidir?açıklarmısınız..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bağlantılı denebilir bazı karakterleri bu seride de görmekteyiz.Ama seri hikaye olarak bambaşka bir yapıda.Ama higurashi'nin verdiği hazı veremedi ilk sezon olarak.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 7 ay sonra...

Az önce bitirdim.Gerçekten müthişti.Ama...Ama...

SONUNDAN KESSİNLİKLE HİÇBİR ŞEY ANLAMADIM!YALVARIRIM BİLGİLİ OLAN BİRİ BANA YARDIM ETSİN.asdafsdh.Ve BeatricexBattler çiftine takmış biri olarak seride bunu hiiç görememek kafayı yedirtti...Cidden...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 yıl sonra...

Seriyi yeni bitirdim, madem tanıtım başlığı var yorumu buraya yazayım.

7/10

Seri gerçekten çok hoşuma gitti, Higurashi serilerini seven de biriyim. Bundaki gizem de beni kendine çekti ama serinin şu an bittiği durumda sevmem hiç bir şey ifade etmiyor. Çünkü soruların cevapları yok. Seri soruları sordu, sonu hakkında hiçbir şeyi bağlamadı ve çekip gitti. Belki bir gün gelir diye beklemekten başka yapacak bir şeyimiz yok.

Seride Beatrice karakteri en sevdiğim karakter sayılabilir heralde. Görünüş olarak, tavırları olarak beni kendine bağladı. Battler ise büyü yok, cadı yok, yemeğe ufak bombalar koydunuz midelerinde patladı gibi sebeplerle sıktı beni. Kardeşim, büyü olmasa kadın ortadan kayboluyor, sen ölmüşsün bir kere aynı anı 3. veya 4. kere yaşıyorsun. Nasıl mümkün olsun? Gel de sinir olma.

Sonu hakkında konuşacak olursam, Battler Beatrice' yi yendiğini sandı, Beatrice ise sıkıldığını söyleyerek oyunu bıraktı bence. Böyle sebeplerle yenebilmesine imkan yok. Hem Battler' ın annesinin kim olduğunu bilmiyoruz. Olmayacağını düşünüyorum ama çok düşük bir ihtimal Beatrice olabilir mi diye düşünmedim değil. Bir yere bağlanacak elbet o. Bir diğer şey de bir bölümde kapıda bir sayı yazıyordu ve o sayıyı Battler gördüğünde bu benim doğum günüm demişti. O da bir yere bağlanıyordur elbet. Ama biz göremiyoruz maalesef bağlandığını. Visual novel' i okuyanlar görmüştür :)

Seri müzikleri olarak da beni tatmin etti. Openingi atlamadım hiç, zaten daha önceden de dinlediğim bir şarkıydı, dinlemeye de devam ettim.

Bu şekliyle seri 7/10 luk bir seri. Bu kadar soru işareti bırakarak çekip gitmesi olacak iş değil. Yapımcılar Higurashi' ye devamlı ova çıkarmaya kasacaklarına buna 2. sezon çekseler satacağından eminim, kazandırmayacak bir yapım değil sonuçta. Yapımcıların bizim bilmediğimiz bir nedeni vardır diyebiliyorum sadece.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Batlerin annesi Beatrice degil. Mangasindan okumani oneririm. 5. hikayeyle Furude Rika oyuna dedektif olarak dahil oluyor ve Higurashi ile ic ice giriyor. Oyunun mantigi cadi olmadigini ispatlamak yani buyusuzde yapilabilecekse buna kanit gostermekten ibaret. Batler, Beatrice ye asik oluyor zaten hikayenin birinde bu acidanda bakiliyor. Hikayeler paralel evrende geciyor ve bu evrenleri izleyen cadi masasi diyebilecegimiz cadilarin ve batler in oyun oynadigi bir mekandan ibaret. Beatrice sonsuzluk cadisi olmaktan yoruldugu icin kaybetti. Yalniz mucezeler cadisi frederika hikayenin en kotu karakteri oldugunu belirtmek isterim. Animenin bittigi yerden sonra oyun kurucu degisiyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Okumayı planlıyorum ama visual novel olarak varmış sanırım, ona bakmayı planlıyordum. Anime 4 oyun işledi, 5. kısımdan başlasam sorun olur mu acaba? Bir bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mangası 8 sezondan oluşuyor. ilk 5 sezon çevirsi tam diğerleri devam ediyor. Direk 5. ten başlasan sorun olmaz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gayet de sorun olur.

Umineko görsel romani kesinlikle okumasi uzun süren bir roman, orasi doğru. Ama anime o kadar çok şey atladi ki, direk EP5'ten başladiğinda hiçbir şey anlamayacaksin. Çünkü anime bütün kilit noktalari atladi. Mesela bi bölümde sahile iniyorlar, Shannon normalde yanlarinda olmasi gerekirken yok falan kafalarina göre ekleme çikarmalar yapmişlar vesaire vesaire. Her boş sahnenin veya her sahnede geçen ufacik cümlenin bile çok şeyi değiştrdiği bi romanda direk atladiğinizda sadece zamaniniza yazik olur bir şey anlamazsiniz.

Ep1'de katliam gerçekten geç başliyor ama bir başladiktan sonra EP2'yi okuyayim sonra 3 diye saracaktir eminim. Ki sen de farkediceksin "ulan bu sahneler animede yoktu" diye. Senin için uzun bi deneyim olacak ama bitirdiğinde hayatinda bir şeyleri değiştireceğinden eminim, eğer verilen mesaji anlamayi başarirsan.

İndirmek istersen Fuwanovel'de PS3 çizimleriyle ve seslendirmeleriyle verilmiş versiyonu var. Ben pek beğenmedim, orjinal çizimler her ne kadar kötü dursa da verdiği hissiyat daha fazlaydi.

--

Ha olur da ben visual novel okuyamam çok vaktim yok beceremem falan diyorsan mangasini öneririm. Manga animeye kiyasla daha az şey atladi. Onu da sifirdan başla ama lay lay lom geçen yerleri hizlica atlayabilirsin. Okumasi kolay zaten mangasinin, atlama derim.

Seri ile ilgili yazdiklarini yeni okumuşum.

Ayrica 5. oyunda dahil olan kişi Furude Rika değil, Furudo Erika. Bernkastel'in oyuna getirdiği bir parça sadece. Furudo Erika'nin seriye önemi ise "adadaki kişi sayisi" ile ilgili bir şeylerle alakali.

Beato, Battler'in annesi değil. İşte anime izleyince böyle sonuçlara ulaşiyor insan. Battler'i de mesela hiç anlayamamişsin karakter olarak. Aslinda iç düşüncelerinde falan o kadar şey dönüyor ki. O en son sahnede mesela Battler aslinda Beato'ya sariliyor. Şöyle fan yapimi bi versiyonu var son sahnenin, novelde aslen böyle bitiyor:

Bi eleman da PS3'teki sesleri eklemiş, normalde fan-seslendirmesi vardi.

Şöyle bi çevirirsem: Beato beni öldür işte öldürmesi çok zor falan derken, Battler düşüncelere daliyor. İşte "aslinda beato beni defalarca kandirmişti *örnekleri flashback olarak geliyor* ama işte bu gözyaşlarina inaniyorum çünkü içinde kirmizi gerçeklik var" vesaire vesaire. Ne yapmami istiyosun diyor, Beato da kalbimi parçala ez diyor. O ara Beato ölüyor gibi bi şey oluyor *kilit nokta*

Sonra Beato'nun ruhu geliyor. Kirmizi gerçeklikle konuşmaya başliyor "ben buradayim ve seni öldüreceğim, adada senden başka hayatta kimse yok"

Sonra Battler düşünüyor, demek son oyunun buydu diye. Tamam onu da yenecem falan diyo. En sonunda da Beato soruyo "ben kimim?" diye. O da işte final mystery olarak kaliyor. Ep5'in başlangicinda da Beato böyle oyuncak bebek gibi hissiz bir halde yanimizda duruyor. Lambda ve Bern oyun tahtasini ele geçirmişler kafalarina göre eğleniyorlar. Lambdadelta game-master olmuş, Bern de bizim yerimize gerçeği bulmaya çalişiyor. Battler olarak biz daha fazla dayanamiyoruz ve oyuna dahil oluyoruz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gayet de sorun olur.

Umineko görsel romani kesinlikle okumasi uzun süren bir roman, orasi doğru. Ama anime o kadar çok şey atladi ki, direk EP5'ten başladiğinda hiçbir şey anlamayacaksin. Çünkü anime bütün kilit noktalari atladi. Mesela bi bölümde sahile iniyorlar, Shannon normalde yanlarinda olmasi gerekirken yok falan kafalarina göre ekleme çikarmalar yapmişlar vesaire vesaire. Her boş sahnenin veya her sahnede geçen ufacik cümlenin bile çok şeyi değiştrdiği bi romanda direk atladiğinizda sadece zamaniniza yazik olur bir şey anlamazsiniz.

Ep1'de katliam gerçekten geç başliyor ama bir başladiktan sonra EP2'yi okuyayim sonra 3 diye saracaktir eminim. Ki sen de farkediceksin "ulan bu sahneler animede yoktu" diye. Senin için uzun bi deneyim olacak ama bitirdiğinde hayatinda bir şeyleri değiştireceğinden eminim, eğer verilen mesaji anlamayi başarirsan.

İndirmek istersen Fuwanovel'de PS3 çizimleriyle ve seslendirmeleriyle verilmiş versiyonu var. Ben pek beğenmedim, orjinal çizimler her ne kadar kötü dursa da verdiği hissiyat daha fazlaydi.

--

Ha olur da ben visuel novel okuyamam çok vaktim yok beceremem falan diyorsan mangasini öneririm. Manga animeye kiyasla daha az şey atladi. Onu da sifirdan başla ama lay lay lom geçen yerleri hizlica atlayabilirsin. Okumasi kolay zaten mangasinin, atlama derim.

Seri ile ilgili yazdiklarini yeni okumuşum.

Ayrica 5. oyunda dahil olan kişi Furude Rika değil, Furudo Erika. Bernkastel'in oyuna getirdiği bir parça sadece. Furudo Erika'nin seriye önemi ise "adadaki kişi sayisi" ile ilgili bir şeylerle alakali.

Beato, Battler'in annesi değil. İşte anime izleyince böyle sonuçlara ulaşiyor insan. Battler'i de mesela hiç anlayamamişsin karakter olarak. Aslinda iç düşüncelerinde falan o kadar şey dönüyor ki. O en son sahnede mesela Battler aslinda Beato'ya sariliyor. Şöyle fan yapimi bi versiyonu var son sahnenin, novelde aslen böyle bitiyor:

Bi eleman da PS3'teki sesleri eklemiş, normalde fan-seslendirmesi vardi.

Animede bence Battler iç dünyasını anlayabilmek pek mümkün değil, çünkü doğru düzgün bir düşüncesi yok Battler' ın.

Visual noveli planlıyorum ama duruma göre mangayı da okuyabilirim. Animesine devam sezonu bu kadar süredir gelmemiş, geleceğine dair bir ümit de yok. O yüzden en iyisi bu şekilde devam etmek diye düşünüyorum.

Attığın videoyu da izledim, evet öyle bir sahne yoktu animede. Ben kimim dediği yerde bitmişti seri. 1'den başlamayı planlıyorum başlarsam, yakın zamanda indirip bakmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Son olarak kapida yazan sayi ile ilgili:

Kapida yazan sayi, 07151129'u diyorsan eğer 0715'i Battler'in doğum günü. Bu numara Ep4'te ortaya çikiyordu sanirim. Animede Ange sonlara doğru adaya gidiyordu hatirlarsaniz. O aralar tek tek 3-4 kişiye uğruyor, Kumasawa'nin bilmemnesi Nanjo'nun bilmemnesi. Öğreniyor ki hepsine bi mektup gelmiş, yaninda bi kart ve pin numarasiyla birlikte. İşte o sayi pin numarasi.

umineko-07151129-pin-number.jpg?w=640

Sonra Ep3'te ilk kez görmüştük bu numarayi, Battler düşünüyor:

umineko-07151129-number.jpg?w=640&h=480

umineko-banquet-birthdays.jpg?w=640&h=480

29 kasim olayi ise kesinlikle Spoiler ama basitçe Beato'nun cadi olduğu tarih desem olur sanirim.

Kapidaki sayi Eva ek:

Hatirlarsaniz o sahnede Eva kapidaki sayiyi not aliyor. Ayrica Ep4'te (angeli bölümler) görüyoruz ki Eva aşiri zengin olmuş. Bunun sebebi biraz da o kapidaki sayiyla alakali çünkü Eva bankadaki tüm parayi kendine çekti o pin numarasiyla.

Banka vesaire konulari da Ep7 spoiler.

Eğer ki novelini indireceksen 2 part halinde. O Fuwanovel'den indirdiğinde ilk 4 episode paket olarak geliyor. Chiru'da da 5-6-7-8 paket olarak geliyor tek tek indirmene gerek yok.

Kurulum için de Furude'nin siteye girebilirsin, Skullchukka Türkçe olarak anlatmişti nasil olduğunu. Bilgisayarin unicode'u Japonca'ya çevirme olayini falan güzelce açiklamiş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Oradaki çeviri Türkçe evet ama tamamlanmiş bi çeviri değil. 8 tane bölümden sadece ilkinin çok başlarinda bir kismi çevrildi yani tüm 8 bölüm olarak düşünürsek %1 bile değil. Çevrilen kisma kadar okumak isterseniz okuyun tabii ama daha fazlasini isterseniz malesef Türkçe'si yok.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Oradaki çeviri Türkçe evet ama tamamlanmiş bi çeviri değil. 8 tane bölümden sadece ilkinin çok başlarinda bir kismi çevrildi yani tüm 8 bölüm olarak düşünürsek %1 bile değil. Çevrilen kisma kadar okumak isterseniz okuyun tabii ama daha fazlasini isterseniz malesef Türkçe'si yok.

peki animemangatr olarak bu çalışmanın bitirilmesi düşünülebilir mi?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Calisma bizim degil ve boyle bir proje anime ve mangadan cok ote bir calismaki hem seviye hemde azim gerektiren uzun soluklu bir is bu baglamda cevirmeyi dusunecek Turkiye' den birileri cikacagini sanmiyorum. Animesiyle idare edip geri kalanida mangasiyla ingilizce okumak gibi bir secenek mevcut yada komple mangayi oku diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben de mangayi öneriyorum, eğer romanini okumaya yetecek ingilizcen yoksa. Manga animeye nispeten kilit noktalari ele almiş, çizimler falan da harika zaten (ep5 <3). Ayni tadi alamazsin ama animede izlediğinin %60 daha fazlasini anlarsin.

Novel çevirmek öyle haftada 2-3 saat vakit ayirmayla olacak şey değil dedikleri gibi, sadece Episode1'i bile çevirmek aylar alir. İngilizce'ye çeviri ekibi bile kaç kişiden oluştuğu halde adamlar anca 6 ayda falan hallediyorlar. Anime çevirisiyle alakasi yok yani. Sadece bir bölümünü okumak 50 saat sürüyor, toplamda 8 tane bölüm var artik çevirmesi ne kadar sürede biter sen düşün.

O çevirmen de aslinda çevirmeye merakli, bitire de bilir ama öyle bir anda olacağini sanmiyorum. Ki zaten özel hayatinda okul + tez + mezuniyet + iş gibi şeylerle meşgul şu siralar, başini kaşiyacak vakti yok kisacasi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?