Jump to content
 • Kayıt Ol

Perfect Blue


Akuma_Blade

Önerilen İletiler

project-perfect-blue.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=eN_XcMuvOz

Perfect Blue, Japon romancı Yoshikazu Takeuchi'nin romanının serbest bir uyarlamasıdır ve ünlü Japon yönetmen Satoshi Kon'un ilk yönetmenlik denemesidir. 1998 yılında büyük yankılar uyandıran bu film, ABD'de bile hatırı sayılır bir ilgi uyandırmış ve başta Darren Aronofsky olmak üzere birçok yönetmene ilham vermiştir. ABD'de o dönem filmle ilgili çıkan bir kritik yazısında şu benzetme yapılır? : "Eğer Walt Disney ve Alfred Hitchcock hala yaşıyor olsa ve birlikte bir animasyon film yapsaydı, ortaya çıkan örnek bu olurdu"

Mima Kirigoe, mensubu olduğu JPOP grubu CHAM!'de devasa bir hayran kitlesine kavuşmuş bir idoldür. Fakat son sahne konserinden önce bunun son konseri olmasına ve kariyerine aktrist olarak devam etmeye karar verir. "Double Bind" adlı ilk başrol oynayacağı filmin çekimlerine ve Mima's House adlı etkileşimli internet bloguna yeni başlamıştır ki kendisine gönderilen bomba iliştirilmiş isimsiz bir faks mesajı "onu sevenlerin inançlarına ihanet ettiğini, bir hain olduğunu" yazar. Fakat karanlık taraf yüzünü daha yeni yeni göstermektedir.

Filmi ayarlayan yapımcılar başrol karşılığında Mima'ya bir striptiz klübünün sahnesinde tecavüz edileceği bir sahne koymuşlardır fakat Mima bunu düşünmeden kabul etmiştir. Bu olay Mima'nın yaşamının bundan sonraki evresinde illüzyon, düş ve gerçek katmanlarının birbirine karışmasına sebep olmaya başlar. Bu olaylar olurken sapık bir hayran (yada hayranları?) onu koruma içgüdüsü ile harekete geçer ve bir süre sonra onla aynı mekanda durmuş film çalışanlarının hepsi teker teker öldürülmeye başlar. Olaylar onu ölmek yada öldürmek arasında kalacağı bir kapana götürdükçe illüzyonlar da gerçekler de düşler tarafından tamamaen istila edilmeye, kendisinin ölüme karşı tepkisizliği giderek artmaya başlar. Bu noktaya dek gelmiş birisinin gerçek hayata hiçbir şey olmamış gibi dönebilmesi olası mıdır, yada şöyle diyelim... gerçek hakkaten gördüklerimiz ve hissettiklerimiz midir?

Notlar:

-İlk filmini çekecek olan Satoshi Kon başta Perfect Blue'yu bir live action olarak çekmek istiyordu fakat 1995'deki büyük Kobe depremi sonrası film için ayrılan bütçe çok düşünce filmi Anime olarak çekip kurgu süresini 3 yıl uzatmaya karar verdi. 1991'deki Roujin Z filminde yanında animatör olarak çalıştığı ustası Katsuhiro Otomo'nun desteğiyle film tamamlandı. (Usta ve çırak, daha sonraki Memories projesinde yeniden bir araya gelirler)

-Film yurtiçinde ve dışında ilgi görmüş, Satoshi Kon'u en büyük 10 Anime ustasının içinde sayılacağı bir kariyer başlatmasını sağlamıştır. Satoshi Kon daha sonraki tüm projelerinde Perfect Blue'deki "hayatın içindeki bir illüzyon olarak gerçeklik" temasını farklı anlatımlarla birkaç kez daha kullanmıştır.

-Satoshi Kon kitabı aynen uyarlamanın yanlış olduğunu düşünüyordu, stüdyodan onay çıkması ile birlikte çeşitli noktalarda ayrılan bir yorum olarak film hazırlandı. Romanın daha sadık denebilecek uyarlaması pink sinema yönetmeni Toshiki Sato tarafından Perfect Blue: Yume Nara Samete adıyla 2002 yılında gösterime girdi.

-Perfect Blue'nun yorumundaki temel tema, "kişilik parçalanması sendromu" olup hafıza kaybı, gerçek olanla olmayanın birbirine karışması, farklı kişilikler üretme ve halüsinasyonlar şeklinde kendini gösterebilen bir zihinsel rahatsızlık olup yönetmen bu temayı bir nevi doppelganger aracı olarak kullanmıştır. Bu anlamda, filmi izlemeden önce Philip K. Dick'in "A Scanner Darkly" kitabını okuyup daha sonra David Lynch'in Twin Peaks'ini ve David Cronenberg'in Videodrome'unu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

-Yönetmen Darren Aronofsky filmdeki kısa bir sahneyi Requiem of the Dream filminde kullanmak için izin istemiş ve üzerine para ödemiştir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 2
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • Akuma_Blade

  1

 • Yusaku

  1

 • Aurora Borealis

  1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

izleyeceklerim arasındaydı.. ellerine sağlık.. çok güzel bir tanıtım gene

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?