Jump to content
  • Kayıt Ol

xxxHOLIC

vkopuzoglu

Önerilen İletiler

xxxHOLIC

Bu Dünya da Tesadüf Diye Bir şey Yoktur…Ichihara Yuuko

[bimgx=600]http://ocha.nierchi.net/wp-content/uploads/2008/05/xxxholic-title.jpg[/bimgx]

Çocukluğundan beri ruhları görebilen, üstelik onları her türlü ortamda kendine çeken Watanuki Kimihiro için gene bir ruh tarafından sokağın ortasında rahatsız edildiği sıradan günlerden biridir.Başkalarının göremediği varlığı kendinden uzak tutmak için çırpınmasıyla insanların garip bakışlarına maruz kalan Watanuki’nin eli, yanında duran bir çite dokunduğu anda ruh birden yok olur. Ayaklarını durduramayan ve kendini çitin ardındaki gizemli evde bulan gencin karşısına çıkan kadın aslında bir dilek dükkânı olan bu evin egzotik sahibesi Ichihara Yuuko’dur. Her dileğin ve servisin karşılığında ona eşit başka bir şey ödendiği takdirde yerine getirilebildiği bu evde olanların gerçek olduğuna sonunda inanan Watanuki beklenen dilekte bulunur ve ruhları görme yeteneğinden vazgeçmeyi ister, fakat böyle bir isteğin karşılığı ödene kadarda bu dükkânda çalışmak zorundadır.Burada bulunduğu süre boyunca Watanuki,kendisinin ve çevresindekilerinetrafında gelişen doğaüstü sayısız olaya tanıklık edecektir.

xxxHolic, bu alışveriş ile başlayan, genellikle bir “müşterinin” hikâyesini konu alan bir seri.Zamanla düzenli karakterlerin oturması ve onların gizemlerinin de yavaşça su yüzüne çıkmaya başlamasıyla birlikte konu daha da ilginç bir hal alıyor. Sürekli bir aksiyon içermediği doğru, fakat buna karşılık derin diyaloglar ve vardığı anlamlı sonuçlarını sunuşuyla kendini sıkmadan seyrettirmeyi başarıyor.Gene de buradan kesinlikle sıkıcı olduğu sonucuna varmayın; Yuuko’nun bitmek bilmeyen istekleri,alkol sevdası, Watanuki ile Doumeki’nin kapışmaları gibi syısız esprili noktaları aralara katan seri yer eyr bizi rahatlatmayı da ihmal etmiyor.

xxxholic.jpg

Holic’in bir başka ilginç yanı ise Japon kültüründe yer alan farklı inanışlara değişik bir bakış açısı ile yaklaşması. Bu dünyada olan her şeyin nedeni olduğunu ve hiçbirşeyin tesadüf olmadığını sürekli vurgulayan Yuuko’nun konuşmaları bazı yerlerde size çok uzun gelsede es geçmeyin. Bir süre sonra dilekleri yerine getiren cadı Yuuko, ruhları görebilen Watanuki,ruhları hissedebilen ve etkisiz hale getirebilen Doumeki ve etrafında istemeden gizemli bir şansızlık yayan sevimli Hinawari ile birlikte dünyayı bir başka bakış açısıyla izlemeye başlıyorsunuz. Yeri geldi mi oldukça ciddileşen ve gerilim dozu hissedilir biçimde artan seri boyunca seyrettiğiniz müşterilerarasında ise internet bağımlılığından, kendine güvensizliğe,yalan söyleme bağımlılığına, saplantılara hatta cinayete kadar her seviyeden sorunlu insanların hayatlarını seyrederken her şeyin eşit bir bedeli olduğuna da şahit oluyoruz.

Karakter gelişimleri ise gözle görülür şekilde hissediliyor. Aslında belki de ikinci sezona dek karakterler ilk tanıtıldıkları hallerinden çok küçük farklılıklar gösteriyorlar ancak manga okurların fark ettiği ve animeyi takip edenlerin de görmek üzere oldukları ciddi değişimler gerçekleşiyor.Bu bazı serilerin yakalamaya çalıştığı ancak ne yazık ki karakterleri anında siyahtan beyaza geçirmekten öteye gidemediği bir durum ve Holic’teki değişimlerin aşağı yukarı hangi olaylarla başladığını görebilmek seyirciyi konuya daha da bağlıyor. Holic’te kullanılan en önemli simgelerden biri olan kelebeklerde bu duruma örnek olabilir. Japon mitolojisinde değişimi ve başkalaşımı simgeleyenkelebekler, takip edildiğinde bir sırrın açığa çıkacağına ya da ruhların dünyasıyla bağlnatı kurulabileceğine inanılır.Animelerde genellikle kullanılan bir simge olan (en bilinenlerinden Bleach) kelebekler Holic’te de sık sık karşımıza farklı yerlerde ve motiflerde çıkıyor ve elbette değişimi anlatıyor.

xxxholic2.jpg

Holic’e başlamayı düşünüyorsanız önce kısa bir şekilde CLAMP hakkında bilginiz olsa iyi olur.Bilmeyenler için CLAMP, anime dünyasında oldukça popüler bir yapımcı ekip. Ekip ilginç bir hikâyeyle bir araya gelen sadece bayan elemanlardan oluşuyor ve şu anda dört kişi olan bu bayanlar bütün hikâyeler,yazılar, karakter tasarımları, çizimler gibi işleri aralarında bölüşüyorlar. Sık sık farklı tasarım tarzları ve kendini geliştiren deneyimli ekibin en bilinen özelliklerinden biri yaptıkları “craossover”lar ile farklı dünyaları birleştirmeleri. Şimdiye kadar birbirinden farklı evrenlerde ve zamanlarda sayısız kitleye hitap edebilecek, kimileri tarafından sevilen kimileri tarafından ise nedense yerilen CLAMP beklide en büyük crossoverı’nı Tsubasa Reservoir Cronicle serisiyle yaptı ve yapmaya da devam ediyor; ki xxxHolic başka bir dünyada Tsubasa ile paralel giden ve çoğu yerde kesişen bir hikâye. Başlarda iki hikâyeyi bir arada seyretmiyorsanız henüz birşery kaybetmiyorsunuz ancak ileride önemli olaylar yaşanıyor ve birlikte seyretmekte yarar var. Hatta Holic’in mangası, Tsubasa’dan daha önde gittiği için zaman zaman yayına ara veriyor ki konular birbirini yakalasın ve birlikte takip etmek kolaylaşsın. Başlarda sadece iki hikâyedeki karakterlerin birbiriyle konuştuğu sırada olan olayları diğer taraftan görebilmek görebilmek amacıyla izlenebilecek seriler, ileride karakterlerin ilginç şekillerde bağlanmasıyla gelişmeye devam ediyor. Birçok kişi manganın da ortak bir sonunun olacağı konusunda hem fikir, ancak iki hikâye de şimdilik bitişe yaklaşmaktan çok uzaktalar. Bu küçük detaylarıda yakaladıktan sonra artık eğlenceli olabildiği kadar ciddiyetini de koruyan Holic’in gizemine kendinizi kaptırabilirsiniz.

Gelelim Holic’in en eleştirilen yanına. Seriye başladıktan hemen sonra ilk dikkatinizi çeken şey büyük ihtimalle karakterlerin uzun (upuzun) bedenleri, kolları ve bacakları olacaktır. Bu tarz çizimleri sevmeyen biri için seyretmenin sancılı olacağını söylemekte yarar var. Ancak farklı tarzlara açığım derseniz gözünüz alıştıktan sonra pekte dikkat çeken durum olarak gelmeyecektir. Çizimlerde gereksiz hiçbir detaya girilmemesi, arka plandaki insanların daima gri gölgeler olarak kalması ve bu sayede ana karakterlerin daha ön plana çıkması gibi farklı birçok şey denenmiş Holic’te. Detaylara boğulan tasarımlarını da zamanında görmüş olduğumuz CLAMP’ın böyle bir tarz denemesinde büyük ihtimalle iki neden var: Her şeyi en yalın ve temiz biçimde sunup karakterleri ve diyalogları daha fark edilir kılmak ayrıca detaya girilen sahnelerde de istenilen mistik ortamı oluşturabilmek. Tabi bu duruma karakterlerin daha “havalı” görünmesini sağlamak içinde yapılmış diyenlerde var. Artık seyrettikten sonra karar sizin, o mistik havayı bir yerde size yakalatabilirse istediklerini başarmışlar diyebiliriz sanırım.

Yapım. CLAMP, Production I.G

2 sezon (24 Bölüm), 1 filmden oluşan bu güzel serinin tanıtımını iftiharla sunduk efenim yine bekleriz esen kalın, mutlu kalın, sağlıklı kalın, dostça kalın, ama en önemlisi animeyle kalın…

Görüşmek üzere efenim ALLAH’A emanet olun…

Kaynak olarak kullandığım Mayıs 2008 OyunGezer dergisine ve bu güzel yazıyı bizlerle paylaşan İpek Cevahir’e çok teşekkürler.;)

Not: Bizzat kendi ellerimle yazılmıştır hiçbir yerden çalıp – çarpıntı değildir. Eee… dergiden okumak sayılmıyordu değil mi? :022:qkasd:biyik gulme:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 13
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• vkopuzoglu

3

• Hazinbaşlangıç

3

• A.U

2

• Cynthia

2

Tanıtım iyi :qiyiii:ama yine de kendi tanıtımınızı yapmanız isteriz.Sanırsam bunu yapacak güce sahipsiniz:96:. Son olarakta şunu söylüyeyim bu sitede bu tanıtım kadar hatta daha kaliteli tanıtımlar yapmış ve yapabilecek birçok arkadaşımız var:s34:.Kendine güven bizim prensiplerimiz arasındadır.

Seriyi seyretmedim ,ama seyretme listemde ,aluminiafansub daki arkadaşlarımız ,bu seri için baya emek verdiler ;onlardan seyredecegim 2.sezonun kapanış parçası hala en çok dinledigim parçalardan biridir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gayet güzel bir seri hikaye konu iyi secilmiş ama tasarım buna örtüşmemekde :sok aglama:

tasarımda daha dolgun olsa daha iyi olurmuş:qzirvede:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tanıtım iyi :qiyiii:ama yine de kendi tanıtımınızı yapmanız isteriz.Sanırsam bunu yapacak güce sahipsiniz:96:. Son olarakta şunu söylüyeyim bu sitede bu tanıtım kadar hatta daha kaliteli tanıtımlar yapmış ve yapabilecek birçok arkadaşımız var:s34:.Kendine güven bizim prensiplerimiz arasındadır.

Seriyi seyretmedim ,ama seyretme listemde ,aluminiafansub daki arkadaşlarımız ,bu seri için baya emek verdiler ;onlardan seyredecegim 2.sezonun kapanış parçası hala en çok dinledigim parçalardan biridir.

Aslında evet doğru söylüyorsunuz bunu koymamın sebebi hem arkadaşlar bu animeyi iyi ve kaliteli bir tanıtımdan okusun hem de seriyi seyretmediğim için bu gayet başarılı bulduğumdan koydum.Yalnız çok teşekkür ederim bu konuyu bende düşünüyorum ilk fırsatta bunu değerlendirecem tavsiyeniz için çok teşekkürler.Şimdi de yalan olmasın sanal ortamda kendime güvenirim ALLAH'A şükür :D O zaman bir dahaki kendi tanıtımımda görüşmek üzere :medszun:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Japon mitolojisinde değişimi ve başkalaşımı simgeleyen kelebekler, takip edildiğinde bir sırrın açığa çıkacağına ya da ruhların dünyasıyla bağlantı kurulabileceğine inanılır.Animelerde genellikle kullanılan bir simge olan kelebekler Holic’te de sık sık karşımıza farklı yerlerde ve motiflerde çıkıyor ve elbette değişimi anlatıyor.

Bunu bilmiyordum,öğrendiğim iyi oldu (: xxxHolic'i az önce torrente atmıştım ki tanıtımı gördüm.Yazan güzel yazmış,sizin de emeğinize sağlık vkopuzoğlu.Clamp'in izlediğim ilk animesi Tsubasa Chronicles oldu ve Yuuko'yu ilk kez orada gördüm.Hikayelerin birbirleriyle bağlantılı olması çok hoş bence.Yalnız beni rahatsız eden bedenlerin uzunca çizilmiş olması değildi,Yuuko'nun gözlerinin çizimiydi.Çok çalakalem görünüyordu.Yine de bir animede Mokona varsa tüm zevke uymayan tasarımların önüne geçecektir onun şekerliği.:qyuz kizarma:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Teşekkür ederim.Bak buna çok sevindim işte :D tam denk gelmiş desene.evet o kelebek olayını bende bu anime tanıtımında öğrenmiştim gerçektende çoğu animede kullanılan bir öğe.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Clamp fanıysanız izlemeniz gereken süper biseri diyorum ve nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama clamp serileri bir birleriyle devamlı bağlantılı

Tsubasa Reservoir Chronicle özellikle hele son çıkan ovası ipleri iyiden iyiye kopardı kesinlikle izleyin derim

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Forumda Dl için açılmış bir konu mevcutmu ? . Okuyunca baya ilgimi çekti anime bir konu vardı ama ordada linkler ölmüş.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Valla İngilizce fansub olarak DDL var mı bilmiyorum ama bütün serileri Türkçeye Aluminia Fansub çevirdi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

TEşekkürler fansub gurubunun sitesine göz attım peki 1-2 ufak yardım daha istiyeceğim bu seri hangisiyle başlıyor ? filmi hangi arada izliyeyim ? birde xxxholic devame diyor mu ?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şu sırayla izleyebilirsin;

xxxHOLiC

xxxHOLiC Kei

xxxHOLiC film (Manatsu bilmemne. gerisini hatırlamıyorum)

xxxHOLiC Shunmuki

xxxHOLiC Rou

xxxHOLiC'in mangası devam ediyor haliyle animesi de öyle. Yakında bir OVA daha gelecek ama tarihi belli değil sanırım. TV serisi yok görünürlerde.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 9 ay sonra...

Her yönüyle müthiş gelen bir animenin sonunun bu kadar kötü biteceğini bilmemiştim. Sonu öldürdü beni.

Sonu:

xxxHOLiC Rou'nun ilk ova'sının sonunda Yuuko "benim dileğim..." dedi. Ve bölüm bitti. 2. bölümde ise Yuuko hiç görünmedi. İng. viki'de Yuuko'nun öldüğünü yazmışlar. Sanırım "benim dileğim" derken ölmek istediğini söyledi. Tabi Watanuki'de dükkan sahibi olarak dileğini yerine getirdi. :000200690jk0xd:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?