Jump to content
  • Kayıt Ol

Ghost in the Shell: Solid State Society

tanoren

Önerilen İletiler

Yönetmen: Kenji Kamiyama (GiTS: SAC serilerinin yönetmeni ve Blood The Last Vampire ve Jin-Roh filmlerinde görev almış)

Senaryo: Kenji Kamiyama, Shôtarô Suga, Yoshiki Sakurai

Müzikler: Yoko Kanno

Sanat Yönetmeni: Yusuke Takeda (Armitage III, Blood The last Vampire ve GiTS: SAC serilerinin sanat yönetmeni)

Konu:

Kısaca konusu: Kusanagi Motoko, Section 9'dan ayrılalı 2 yıl olmuştur. Bu süre zarfında çeşitli araştırmaları kendi başına sürdürmüştür. Bu araştırmaları sırasında 'Puppeteer' adında bir hacker ile karşılaşır. Aynı zamanda Section 9 da üst üste gelen bir takım intihar olaylarını araştırırken aynı isme ulaşır. Motoko ile bu araştırma sırasında karşılaşan Batou, Motoko'nun "Solid State Topluluğu'ndan uzak dur" uyarısını anlamaz ve onun Puppeteer olmasından kuşkulanır.

Production I.G'nin Ghost in the Shell: SAC sersinin tv special bölümü olarak 2006 yılında yayımlandı.

Yorum:

Genel olarak GiTS konseptine oldukça bağlı kalmış bir yapım. Her ne kadar tv-special olarak yayımlanmış olsa da 1:45 saat süresi ile neredeyse bir film uzunluğunda bir yapım ve konu bütünlüğü açısından hiçte eksik kalmıyor. Tabi ilk filmi, hatta SAC serilerini de öncesinde izlemek daha çok zevk almanıza yardım edecektir.

Müzikleri çok beğendim. Hem hızlı hem de sahnelere uygun bir müzik yapılmış. Bundan özellikle bahsetmeyi düşünüyordum ama sonra müziklerini Yoko Kanno'nun yaptığını görünce, yapım zaten kendi konuşuyor diye düşündüm.

Çizimler oldukça güzel. Özellikle dış plan çizimleri Production IG klasiği. Ama Motoko'nun karakter çizimlerini beğenmedim. Klasik anime kızı tipinde bir şey çıkarmışlar ortaya ki eski filmleri izleyenleri tatmin edebileceğini zannetmiyorum. Ben SAC serilerini izlemedim (yüz karasıyım, biliyorum) dolayısıyla oradaki Motoko karakteri nasıldı bilemiyorum ama filmlerinde daha iyi çizimler vardı.

Hikaye olarak bakarsanız da, oldukça bağımsız bir konusu olduğunu söyleyebilirim. Dediğim gibi serileri seyretmediğim için hikaye orada nasıl gelişiyor bilmiyorum ama bu special bölümü ayrı olarak seyredince herhangi bir kopukluk hissetmiyorsunuz. Tek şikayetim sondaki 'Ölmekte Olan Adama Dive-in Olmak' sahnesi. Neredeyse ilk filmden kopya düzeyinde bir sahneydi. Doğrusu aradan geçen bu kadar zaman ve devam serilerinden sonra daha iyi, en azından farklı bir sonla bitiremezler miydi diye düşünüyorum.

Son sahnede ise "biliyor musun, net çok büyük ve geniş" denmesi ise artık iletişim çağında çok klişe kalıyor. Bugün facebook gibi bir siteden milyonlarca insanın kişisel bilgilerine erişebiliyorken ensemizden ağa bağlı olmak bile gereksiz.

Gizli konuşma sahnelerinde güvenlik kamerasından verilen açılar ise çok güzel oturmuş. Eski dönem korku filmlerindeki gibi, suçlunun o anda bir şeyler peşinde olduğunu düşünüyorsunuz.

Bu arada değinmeden edemeyeceğim, Tachikoma'lar çok tatlı.

ss-1thumb.jpg

tech_ani.gif

ss-1thumb.jpg.1c9d8f1f792c3b22cfaff6b998c62dba.jpg

tech_ani.gif.068d85155e6aa12aedd55c7ea08d89c8.gif

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 3
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Susano'o

1

• zhenya

1

• tanoren

1

• Seifukusha

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Yollanan Resimler

Bu film, GITS SAC 2nd GIG, yani ikinci sezondan iki yıl sonrasını anlatıyor yanlış hatırlamıyorsam. İkinci sezonda yaşanan individual eleven davasından sonra Motoko gruptan ayrılıyor (ki zaten bekleniyordu) ve ekibin başına Togusa geçiyor. Ne TV serisi, ne de filmler kadar beğeni toplayabilmiş bir yapıt olduğu da bir gerçek.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok iyi diyorlar ama halen izlemedim.

Oylama yapmayı unutmayın arkadaşlar. İzlemeyenler merak eder.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Valla ben açıkçası sevmiştim bu filmi :)...Ger.i GİTS ye karşı zaafflarımdan ve sc-fi tarzını sevmemden belki ama güzel bi filimdi benim için...Öte yandan Tv serisine yabancı biri için yada en azından önceki filmleri izlemeyenler için zor filmi anlamak biraz zor gelebilir...Ki GİTS tv seriside kafa yorar bazen fazla teknolojik ne diyim ...Ama her şeye rağmen seviyorum GİTS leri ...Mokoto Kusanagi Hastalığı da cabası zaten :)...Neyse uzatmayayim tanıtım için teşekkürler ...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?