Jump to content
  • Kayıt Ol

Palme no Ki - A Tree of Palme


tanoren

Önerilen İletiler

Yönetmen: Takashi Nakamura (Akira, Nausicaa, Macross gibi yapımlarda yönetmen, çizer olarak çalışmış). Aynı zamanda filmin senaryosunu yazmış.

Karakter Tasarımı: Toshiyuki Inoue (Blood: The Last Vampire, Blue Submarine No.6, GiTS, Jin-Roh,Magnetic Rose, Millennium Actress)

Stüdyo: Genco, Palm

2002 yılından modern bir Pinokyo hikayesi.

Konu:

Fantastik bir dünyadayız. İnsanların yanında yer altı insanları, çeşitli fantastik yaratıklar ve garip hayvanlar var. Palme, kooloop ağacından yapılma bir robot-kukla. Sahibi tarafından uzun zaman önce, o zamanlar hasta olan eşi Xian'ı neşelendirmek için yapılmış ancak Xian'ın ölümünden sonra robot çalışmayı bırakmış.

Bir gün, evlerine Koram adında bir kadın savaşçı gelir. Taşıdığı Touto'nun Yumurtası'nı ihtiyar adama emanet eder ve bunu yeraltı şehri olan Tamas'a götürmesini ister. Koram'ı Xian ile karıştıran Palme, tekrar çalışmaya başlar ve çok sevinmiştir.

Koram'ın peşindeki adamlar tarafından yaralanan ihtiyar, yumurtayı Palme'nin karnına yerleştirir ve görevi ona devreder. Palme seyahati sırasında Popo adında bir kızla tanışır ve aşık olur. Tabi aşkını yaşayabilmesi için insan olması gerekmektedir.

İnsan olmanın değerini nasıl ölçebilirsiniz ki?

Yorum:

Filmdeki fantastik öğeler çok güzel hazırlanmış. Dünya 3 ayrı katmandan oluşuyor. Yeraltı dünyası, yeryüzü ve göğün üzerini kapatan taş kubbe. Bu kubbeye çıkmak imkansız gibi bir şey ama yeraltı dünyasını yok oluştan kurtarabilecek yegane şey de yine bu kubbede bulunuyor: Touto Yumurtası. Dolayısıyla herkes peşinde.

Palme'nin yapıldığı Kooloop ağacı efsanevi bir ağaç. Bu ağacın kökleri vasıtasıyla üzerinde bulunduğu topraklarda daha önce yaşamış uygarlıkların hatıralarını ve medeniyetlerini kendine topladığı söyleniyor. Palme yağlandığı sürece kukla formunu koruyabiliyor, aksi taktirde ağaçlaşmaya başlıyor.

Aynı ağaçtan yeraltı dünyasında da bir tane var, ve yüzyıllardır bütün medeniyetlerin bilgisini kendinde toplamış. Hikaye, bu ağacın ölüyor olması üzerine.

Bunun dışında bir Pinokyo ile karşı karşıyayız. Palme, ihtiyar adam tarafından yapılmıştır. Bir kıza aşık olur ve insan olmak için çabalar falan.

Karakter tasarımları ve şehir, kalabalık vs çizimleri çok güzel. Seslendirmeler de bence uygun ve uyumluydu.

Akira seyredenler hatırlayacaklardır, Tetsou'nun vücudu, içinde taşıdığı gücü artık kaldıramaz ve sonunda -bir nevi- infilak eder. Benzer bir durum burada Palme için de geçerli. Bana, çok sevdiğim bir filme bu şekilde çağrışım yapması, filmi daha da çekici hale getirdi.

palme8.JPG

palme8.JPG.81bfdb02d7f36317782c0f227b5cee04.JPG

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • tanoren

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Yollanan Resimler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?