Jump to content
  • Kayıt Ol

Tengen Toppa Gurren Lagann

Shean

Önerilen İletiler

TengenToppaGurrenLagann.jpg

İsim: Tengen Toppa Gurren Lagann

Tip: TV

Tür: Mecha, Aksiyon

Yapımcı: Gainax, Aniplexi Konami, Frontline, Manglobe Inc., DOGA Productions

Yayın Tarihi: 1.4.2007

Tanıtım:

Hikayemiz yıllar sonra insanlar yeraltında yaşamaya başlarken gerçekleşir. Yeraltındaki bir köyde simon adlı harika bir kazıcı çocuk vardır. Simon ailesini yıllar önce depremde kaybetmiş ve köyü genişletmek için kazıcılık yapar

Simon bir gün kazı esnasında garip bir kolye bulur. Bunu Kamina'ya götürdüğünde Kamina Simon'u çetesinin üyesi yapar. Bu çetenin amacı yeryüzüne çıkmaktır. Simon ile Kamina birçok kez de yeryüzüne çıkmayı denemiş ama başarısız olmuşlardır.

Son yaptıkları denemede başarısız olunca köy lideri simonu kazıya kaminayı ise hapise gönderir. Simon bu kazı esnasında garip bir robot bulur. Tabi hepsi bunla bitmemiştir.... Kamina hapisteyken ve simon kazıdayken gökten bir kız ve robot iner. Peki bu kız ve robot neyin nesidir?

Karakterler:

Simon

28353.jpg

Köyün en iyi kazıcısı ve spiral gücü elinde bulunduran ana karakterimizdir. Seride 8.bölümden sonra daha çok ön plana çıkıyor.Ayrıca Yoko'ya ilk bölümlerde aşıktır. Sonra Nia ile sevgili oluyorlar. Gurren lagann'ın ana yerini kullanmaktadır.

Kazıcılığı sadece merak için yaptığını söyler genellikle abisinin öğütlerini dinliyerek yola çıkmaktadır. Abisi(kamina)ya çok güvenir.

Kamina

29419.jpg

Simon'un manevi abisir. Ayrıca Büyük Gurren Lagann Takımının lideridir(ilk bölümlerde)... Yoko'ya aşıktır ve ilerki bölümlerde birbirlerine itiraf ederler. Gurren Lagann'ın vücudu kullanır. Babası ise kamina küçükken çıktığı yeryüzünde hayatını kaybetmiştir.Bir çok kez inandığını başarmıştır. Hayvan adamlardan gammen'i çalan ilk insandır. Gammen kullanmazken elinde kılıcı vardır.

Yoko

52814.jpg

Kamina'ya aşıktır... Köye yeryüzünden inen kadındır kendisi... Gammen ile savaşırken simon ve kaminanın köylerine düşer. Silahlarda ve nişancılıkta gayet iyidir. Takımın en önemli bayan üyelerindendir... Mecha kullanamamasına rağmen takıma bir çok yardımı dokunur.

Nia Teppelin

50690.jpg

Lord Genome'nin kızıdır... Simona aşıktır. Takıma yeni geldiğinde pek alışamasada yakın bir sürede insanlarla kaynaşır. Anti-spiral'dir. İnsanlar ve anti-spiral arasındaki savaşı başlatan kişidir.

Kişisel Görüşüm:

Sürükleyici bir seri heleki ortalarda serinin kaderi belli oluyor. 2008-2007'nin en iyi serilerden diyebilirim... Seride ecchi pek yok ama olsada işte bikinili kızlar görüceksiniz. Serideki gaz ve aksiyon olayı gayet yerinde hatta tavan yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 10
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Borastus

2

• tanoren

1

• Shean

1

• Leva

1

Ecchi yok pek ama 'boing' tabir ettiğimiz unsurdan bol miktarda var. Yayınlandığı dönemde en çok beğenilen ve seyredilen yapımdı. Her ne kadar old school mecha severler tasarımları pek beğenmese de yenilikçi bir yapım olarak görüyorum ben. Karakterler başarılı, kurgu başta çok iyi gidiyor, tam gaz-man modunda bir ilerleyiş söz konusu.

Müzikleri güzeldir ama özellikle bu animeye yapılan AMV'ler daha da güzeldir. Bulup izlemenizi tavsiye ederim.

Kamina'nın öldüğü bölümden sonrası pek sarmıyor gerçi. En gaz karakterin ölmesinden midir, yoksa konunun iyice spiral-power üzerinde sardırması mıdır beni sıkan bilemiyorum. Ama yinede kendini izlettiriyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aldığı yüksek puanları gördükten sonra konusunu okuyunca verilen puanlara hiçbir anlam verememiştim çünkü gerek konusu gerek çizimleri ve karakterler bana çok çocukça gözükmüşlerdi. Ama iyiki merakıma yenilip izlemişim, anlatımı, serinin gidişatında asla olmaz denecek ani değişiklikler ve insanı gaza getirmesi derken bir çırpıda bitirdim. Herkes izlesin cidden feci tavsiye ederim insanı hem ağlatıp hem güldürüyor, ortalara doğru biraz sıkıcılaşsa da sona doğru iyi toparlamışlar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Konusunu çok önemserseniz can sıkıcı bir anime ama yok ben sadece eğlenmeye actiona bakarım derseniz en iyi animelerden. Savaşlar gerçekten heyecanlı çizilmiş karakterlerde oldukça sağlam.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok ama çok fazla abartıldığını düşündüğüm, zaman kaybı bir Anime... İnanın "hayatımda gördüğüm en iyi bilimkurgu yapıtı" diyenleri, Battle Star Galactica ile kıyaslayanları , Evangelion'la aynı kefeye koyanları bile gördüm. Kanımca en başta dizaynlardan (Resmen şaka gibi!) sonra da karakterlerden kaybediyor, 8. bölümdeki hadise dışında serinin hiçbir albenisi -bence- yok. Hele hele sonlarda galaksilerin altını üstüne getiren savaşlar bu Anime'deki mantık/inandırıcılık arayışını iyice anlamsız hale getiriyor. (İlla örnek vermek gerekirse Ideon gibi aramızda bir düzine bileninin çıkmayacağı bir retro serinin bile bir meselesi vardı, yeni serilerden Aquarion orjinalite iddiası olmadan 20-25 sene önce bırakılmış bir konsepti gayet izlenebilir hale veren başarılı sunuma sahipti, Votoms sıfır fanservice ile vermek istediğini veren mükemmel bir tecrübeydi, Gurren Lagann'ınsa meselesi yok, kanırtılmadıkça yok, sunum derseniz zaten yok gibi birşey, fanservice meselesine hiç girmiyorum: Spa'da geçenki gibi, bol beyaz et teşhirli bölümler, serinin bir artısı varsa bile görmeme engel olmakta)

Mecha arıyorsanız inanın 20 sene öncesinde bile çok daha izlenebilir seriler bulursunuz, amacınız dramatizm-farklılık-sanatsallık-tasarım estetiği-evren tutarlılığı şu bu ise Legend of Galactic Heroes'den Gundam'a dek şu an bile açıp izlenebilecek yüzlerce alternatif var. Sonuç olarak Kral'ın Yeni Giysileri niteliğinde gördüğüm Anime serilerinden bir tanesi...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Akuma_Blade e katılıyorum çok fazla abartılmış bi seri ...Mecha olaraktan izlediğimde tam anlamıyla hayalkırıklığı olmuştu benim için...cidiye alınmadan izliyceksen problem olmaz tabi ama nasıl oluyoda bu anime bukadar popüler oluyo şaşırıyorum açıkçası...Son bölümleri izlemeye bile dayanamadım artık o derece saçma bi seriydi ....Gundam gibi seriler varken buna mecha bile demem ...ki animenin mecha tarzını düşününce bundan 20 sene öncesinin voltron u bile hem mecha hemde kurgu olarak bu seriden daha iyidir bence...biraz sert oldu sanırsam :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Akuma

Tengen Toppa'nın klasmanı tamamen farklı. Bunu sende çok iyi biliyorsundur. Böyle farklı alanlara kaydırılmasının nedeni fanları. Bir animeyi beğenince hemen klasikler ile karşılaştırıp böylesi gelmedi tarzı konuşmalardan sonra gerçekten uzaklaşıyor seriden insan. Seride dizayn veya tasarım tamamen sallama göze hoş gelsin diye ayarlanmış ki serinin tarzı da bu zaten. Adamlar alın bunu izleyin gitsin diye yapmışlar. Bu serinin alternatifi Gundam olamaz bence yani serilerin alakası bile yok sadece mecha gören insanların demek bu da Gundam tarzı bir anime demeleri bence.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aslında seriyi kötüleyen arkadaşlar dedikleri şeylerle seriyi övüyorlar ama farkında değiller. TTGL kalıplar un ufak etmiş yenilikçi bir seriydi. Şuan pek ayrıntılı açıklama yapacak durumda değilim ama o seri zaten mecha diye izlenmez. TTGL bilim kurgu diye de izlenmez. Seri tamamen psikolojik bir seri. Evet psikolojik ahaha. İnsanlara oldukça eğlenceli bir şekilde oldukça güzel dersler veriyor. Bir karakterin gelişimini en iyi şekilde izliyoruz. Ayrıca Kamina diye bi karaktere sahip ki o karakter bile o seri için yeter bence. İzlediğim animeler içinde en gaz karakterdir kendisi. Ha belki izlemediklerim arasında daha gazlaır vardır bilemicem. Ama TTGL eğlenme amaçlı yapılmış bir seri. Oturup kafa dinlersin. Diğer mecha veya bilimkurgular gibi kafa patlatman gerekmiyor. Benim düşüncelerim bunlar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Akumaya bir yerde katılıyorum o da TTGL'nin çok abartılması konusu. Bazı anime sitelerinde en iyi anime olarak boy gösteriyor. Haksız bir birincilik olsa da herkes sevdiği seriyi abartmakta özgür. Bizler nasıl sürekli Gundam diye söyleniyorsak bi yerlerde, bu bizim serileri sevmemizden kaynaklanıyor. İçerik olarak bir gundam veya başka bir mecha animesi değil TTGL. Seriyi ilk izlemeye başladığımda mecha diye tabir ettikleri ucube yaratıklar gözüme çok kötü gelmişti. Seride güzel olan tek bir mecha vardı o da zaten Gurren Lagann'dı.

Açıkçası bu anime gaza gelmek isteyenlerin animesi olmalı. Tek düzelikten bıkanlar ve yeni bir şeyler arayanlar için birebir bir anime. Sınırları kesinlikle sonuna kadar zorluyor. Hangi animede gezegenler top gibi fırlatılıyor ki:D

Bazen gerçeklik çokta aramamak lazım diye düşünüyorum. Her anime belli kalıplar içinde olacak diye bir durum yok.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tengen Toppa Gurren Lagann, mecha tasarımı ve bu mechaların hareket kabiliyeti sebebiylen çatlakçadır. Zaten Süper Robot tabiri edilen türe girdiği için bu gayet normal. Tabi arada bir, şu uçuk hurdalar tamir edilirken de izledik ama kendine gayet sınırsız bir fiziksel alan yarattığından bunun pek te önemi yok.

Ama anlattığı bir mesele de var -ki bunu zaten yeri buldukça herkese söylerim: Kendinden önceki GAINAX yapımı Evangelion ve Evangelion'dan önceki gene bir GAINAX yapımı olan Gunbuster ile benzer şeyleri söyler. Bunuda GAINAX manyaklığı çerçevesinde bir öncekinden farklı bir tonda dile getiriyor. Lakin bu aşırı umursamaz hava bence kendi kendini çok çabuk unutturmaya mahkum ediyor gibime geldi.

Ne yalan söyleyim bahsettiğim bu üçlü içerisinde hafızamdan çabucak silinen Tengen Toppa Gurren Lagann oldu.

GAINAX'ın bir sonraki mecha temalı yapımı ne derece başarılı olacak? Benim merakım bu. Çünkü adamlar, her bir sonraki seride bir öncekinin iyi özelliklerini alıp daha da çatlakça bir tarzda sunmaya koyuluyorlar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?