Jump to content
  • Kayıt Ol

Vampire Hunter D: Bloodlust


fudy

Önerilen İletiler

[bimgx=600]http://a.imageshack.us/img714/9734/70439724.jpg[/bimgx]

[fieldset=Bilgi]Yönetmen: Yoshiaki Kawajiri

Stüdyo: Madhouse Studios

Tür: Vampir, Fantastik, Dram

Yapım Yılı: 2001

Bölüm Sayısı: Film

Anime Puanı: 10/7.5[/fieldset]

Vampire Hunter D: Bloodlust, Hideyuki Kikuchi adlı yazarın aynı adlı eserlerinden uyarlanan ikinci anime filmidir. Kikuchi’nin eserleri toplam 21 bölümden oluşmaktadır ve dört romana denk gelmektedir. Her bir bölüm Vampir D’nin ayrı bir macerasını ele almaktadır ve anime filminde de bu maceralarından birine tanıklık etmekteyiz. Ayrıca yine Vampire Hunter D adını taşıyan 1985 yapımı bir anime filmi daha bulunmaktadır.

Filmin konusuna gelecek olursak; soylu ve güçlü bir vampir olan Meier Link, bir gece zengin bir ailenin kızı olan Charlotte’u kaçırır. Bunun üzerine Charlotte’un babası, korkusuz ve en iyisi olarak bilinen, vampir bir baba ve insan bir annenin evladı olan vampir avcısı D’yi tutar. Bu arada, yarı vampir yarı insan olanlara Dhampire denilmektedir. Charlotte’un babası, D’ye kızını eğer vampir olmamışsa geri getirmesini, şayet olmuşsa öldürme görevini verir. Vampir avcısı D görevi kabul eder. Ayrıca Charlotte’un abisi de ün salmış Marcus kardeşleri tutmuştur ve aynı görevi onlara da vermiştir. Yani Charlotte’u bulması için bir Dhampire ve acımasız bir çete, ödül için birbirleri ile de mücadele etmek durumundalar. Nitekim Meier Link de kendilerini koruması için Barbarois’lerden üç kişi tutmuştur. Barbarois’lar mutant yaratıklardır ve binlerce yıldır vampirlere hizmet etmişlerdir. Özetle ortada neden kaçırıldığı bilinmeyen bir kız, güçlü bir vampir ve peşinde de Marcus çetesi ile D vardır. Film boyunca da bu amaç uğruna yaşanan çeşitli olayları seyrediyoruz.

Konu bakımından Vampire Hunter D: Bloodlust aslında oldukça klişe bir anime olarak göze çarpıyor fakat içeriği sağlam bir yapım. Şiddet ve savaş sahneleri bolca yer alıyor. Tek eksisi için D’ye göre fazla dişli rakip yok diyebilirim. Yani D oldukça güçlü bir vampir, pardon dhampire ayrıca söylenenlere göre babası ilk vampir olan vampir kralıdır fakat rakipleri ise eciş bücüş yaratıklardan öteye geçmiyor. Tek baba rakip olarak Meir Link var fakat onunla da mücadelesi kısa sürüyor. Yani ben bu adama Dante veya Alucard tarzında güçlü bir rakip beklerdim. Demek istediğim, savaşlar zayıf kalıyor ama şiddet ve aksiyon bakımından ancak tatmin edici olabiliyorlar.

Görsellik olarak film artık günümüze göre biraz eski duruyor. Bunda 2001 yapımı olmasının payı büyük. Fakat benim gibi içeriğe önem veriyorsanız hiç canınızı sıkmayın. Müzikleri ise maalesef vasatı geçmiyor. Filmde fazla müzik kullanılmamış ve şu an bile övebilecek bir parça bulamıyorum.

Sonuç olarak Vampire Hunter D: Bloodlust şiddet ve aksiyon sevenler için güzel bir yapım. Fakat klasikler arasına girer mi? Çok zor.

Alıntıdır. Kaynak: Anime-İnceleme

Yazarın izniyle yayınlanmıştır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • fudy

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?