Jump to content
 • Kayıt Ol

Hajime no Ippo


fudy

Önerilen İletiler

[bimgx=600]http://a.imageshack.us/img444/7678/hajimenoippo2.jpg[/bimgx]

[fieldset=Bilgi]Yönetmen: Satoshi Nichimura

Stüdyo: Madhouse Studios

Tür: Spor, Dram, Komedi

Yapım Yılı: 2000

Bölüm Sayısı: 76

Anime Puanı: 10/9[/fieldset]

Ippo Makunochi, çoğu spor temalı animelerdeki karakterler gibi asi, kavgacı, doğuştan yetenekli veya cool birisi olmanın aksine utangaç, arkadaşı olmayan ve her gün düzenli olarak dayak yiyen bir lise öğrencisidir. Yani sönük bir tiptir. Babası o küçükken vefat etmiş, annesiyle beraber babasından kalan botla insanları balığa çıkarmaktadır. Yani hayatı sabah dörtte kalkıp annesine botu hazırlamakta yardım etmekle ve okula gitmekle geçmektedir.

Günün birinde Ippo evine dönerken önünü yine Umezawa ve arkadaşları keser. Ippo’yu köprü altına çekip hakaret etmeye ve dövmeye başlarlar. Bu esnada, Mamoru Takamura adındaki profesyonel boksör olay yerinden geçer ve Ippo’yu kurtarır. Bu arada Ippo ise aldığı darbelerden dolayı bayılır. Gözlerini açtığında kendisini Kamogawa Gym’de bulur. Takamura, Ippo’yu bir yandan teselli eder ve bir yandan bu kadar zayıf ve zavallı olmaması gerektiğini söyler. Ippo’ya hırsını bir yerlerden çıkarması gerektiğini söyler ve kum torbasına vurmasını ister. Ippo, Takamura’nın gösterdiği gibi kum torbasına olağanüstü bir şekilde vurur ve bu herkesi etkiler. İşte o an Ippo güçlü olmaya, bir boksör olmaya karar verir. Ertesi gün Ippo, Takamura’yı koşu yaparken görür ve boksör olmak istediğini söyler. Fakat Takamura onu tersler ve boksta zayıf, dayak yiyenlerin yeri olmadığını söyler. Ippo ısrar eder ve Takamura bir şart koyar. Eğer ötedeki ağacın düşen yapraklarından on tanesini ardı ardına tutmayı başarırsa Ippo’nun boksör olmasını kabul edecektir. Ippo ilk başta bunu kolay zanneder ve denemeye kalkar ama ardı ardına on yaprak tutmak hiç kolay değildir. Nitekim haftalar sonra Ippo bunu başarır ve azminden etkilenen Takamura onu yeniden boks salonuna götürür. Orada salonun sahibi Kamogawa ile konuşur ama onu pek ikna edemez çünkü Ippo’ya dışarıdan baktığınızda hiç boksör tipi veya boksör olmaya aday bir tip bile yoktur. Sonunda Kamogawa kabul eder ve Ippo’nun hırsını görebilmek için salonun en yetenekli isimlerinden biri ve Ippo’nun yaşıtı olan Miyata ile Ippo’ya bir antrenman maçı yaptırır. Ippo elbette Miyata’ya bir fiske bile vuramaz ama bir amatör için gösterdiği hırs, azim ve en önemlisi aldığı her darbeden sonra ayakta kalmayı başarması ve küçüklüğünden beri boksla büyüyen Miyata’yı bile şaşırtması ile Kamogawa’yı etkiler ve Ippo’nun boks macerası başlamış olur.

Hajime no Ippo, kısacası bir boksörün sıfırdan gelip kemere uzanmaya çalışmasını anlatıyor. Konusu yüzeyden bakıldığında basit gelebilir ama anlatımı olsun, derinliği olsun ve hemen her karakterin üzerinde çok iyi bir şekilde durulması ile konu basitlikten çıkıyor ve atmosferi zamanı geldiğinde eğlenceli, zamanı geldiğinde ise dram dolu bir havaya bürünüyor. Özellikle Ippo’nun bir yandan annesine yardım etmeye çalışması, bir yandan boksa olan sevgisi, Takamura’nın dünyanın en güçlüsü olma hayali, Miyata’nın yaşadıkları, kısacası her karakterin geçmişi, hisleri, hırsları, hedefleri çok iyi aktarılmış bu yüzden serideki her boksörün ayrı bir hayat hikâyesi ve önemi bulunmakta.

Boks maçları da oldukça heyecanlı geçiyor. Ayrıca ne Captain Tsubasa’daki gibi bir maç elli bölüm sürüyor, nede özel teknikler, süper yumruklar bulunuyor. Elbette gerçek boksun aksine her boks maçı kıran kırana geçiyor (tıpkı Rocky serisi gibi) ama kullanılan her teknik (mesela peek-a boo savunması, gazelle punch, dempsey roll) gerçek boksçuların kullanmış olduğu teknikler ve tamamen abartısızlar. Ve tıpkı normal boks maçları gibi genelde üçüncü veya dördüncü rauntta son buluyorlar.

Görsellik bakımından ise Hajime no Ippo bana biraz Slam Dunk’u anımsattı. Çizimler biraz eskide kalıyor ama yinede çok iyiler. Özellikle karakter çizimleri çok hoşuma gitti. Müzikler bakımından da seride kalite seviyesi yüksek. 76 bölüm boyunca tam üç adet açılış ve kapanış parçası bulunuyor. Benim favorim son kapanış parçası.

Toparlamak gerekirse, Hajime no Ippo sporla beraber içinde günlük hayattan her şeyi barındıran, fazla olağanüstüye kaçılmamış, her bölümü ayrı bir heyecanlı olan ve mutlaka izlenmesi gereken bir anime.

Ayrıca birde 2009 yapımı 2. sezon olan Hajime no Ippo: New Challenger adında 26 bölümlük devam serisi de bulunmaktadır.

Alıntıdır. Kaynak: Anime-İnceleme

Yazarın izniyle yayınlanmıştır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 3
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • fudy

  2

 • gundamaster

  1

 • yodas

  1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?