Jump to content
  • Kayıt Ol

JRR. Tolkien ve Orta Dünya Adına

SPAWN-TheUndead

Önerilen İletiler

xlmnpd5f.jpg

Silmarillion

Silmarillion, Orta Dünyanın ve aynı zamanda Yüzüklerin Efendisi'nin başlangıç tarihini ve Arda'nın(Dünya) yaratılış zamanlarını kapsayan bir kitaptır. Bu kitapda Yüzüklerin Efendisi serisinde baş düşman olan Sauron'un efendisi aynı zamanda Vala(Meleksel varlıklar) olan Kudretli Melkor ile onun karşısında dünyayı korumak için duran diğer Valalar bulunmaktadır.

Türkiyede de satışı devam eden bu serinin 2 farklı kitap versiyonu bulunmaktadır. Tek kitap halinin yanı sıra Güç Yüzüklerine Dair kitabınıda içine alan toplu seti mevcuttur.

lw75p23o.jpg

Güç Yüzüklerine Dair

Silmarillion'un konusunun kaldığı yerden devam edildiği kitap olan Güç Yüzüklerine Dair, serinin tarih bakımından 2. kitabı denebilir. Bu kitap Yüzüklerin efendisi'ne geçişte köprü rolüde aynı zamanda üstlenmektedir. Irklar arasındaki bağ ve kötülüğün planları derinlemesine işlemeye devam ederken karşımıza yeni ve eski birçok karakter çıkacaktır.

Bu kitapda Yüzüklerin Efendisi'ninde ana konusu olan Güç Yüzükleri dövülür...

Üç Yüzük, Elf efendilerine

Yedi Yüzük Cüce Hükümdarlarına;

Dokuz Yüzük ise İnsanoğlullarına.

Ve tek yüzük Hüküm dağında Sauron'a.

Türkiyede de satışı devam eden bu serinin 2 farklı kitap versiyonu bulunmaktadır. Tek kitap halinin yanı sıra Silmarillion kitabınıda içine alan toplu seti mevcuttur.

264727.jpg

Hurinin Çocukları

JRR. Tolkien'nin ölümünden sonra oğlu Christopher Tolkien tarafından babasının karakter ve özet derlemelerini bir araya getirerek yayınladığı bir kitap özelliğini taşımaktadır seri içersinde.

Hurinin ve çocuklarının kara yazgısı üzerinde duran bir kitaptır.

hobbitb.jpg

The Hobbit

Seride isminden de anlayabileceğimiz gibi Hobbit Irkını konu alan ara kitaplardan birisidir.

Bilbo Baggins'in mecaraları yüzüğü mağaradan buluşu ve diğer birçok hobbit hikayesini ve çeşitli hobbit karakterlerini barındıran bir kitap olma özelliğini taşımaktadır.

7b6b2df69eecec4432a4905.jpg

Lord Of The Rigns Serisi

JRR. Tolkien tarafından yaratılan orta dünyanın basıma çıkan ilk kitablarını oluşturan: The Fellowship of the Ring, The Two Towers ve The Return of the King 3lemesi'nin oluşturduğu Lord Of The Rings serisi, günümüzün en iyi orta dünya kitabı haline gelmiştir.

Kütülük tekrardan uyanmış ve Dünyayı karanlık bir çağa sürüklemek için hazırlanmıştır. Ama Dünyayı kolay alamayacaktır. İnsanoğlu önderliğinde tüm Arda(Dünya) ırkları kötülüğe karşı mücadeleye gireşeceklerdir. Güç yüzüğünün bulunması ile başlayacak olan bu macera son kitapda yüzüğün yok edilmesiyle son bulur.

Türkiyede de satışı devam eden bu serinin 2 farklı kitap versiyonu bulunmaktadır. Her bir kitap tektek yada 3 kitabıda içinde barındıran toplu seti mevcuttur.

10488.jpg

Orta Dünya Kitapları

Orta Dünya kitapları 12 ciltlik bir seridir. Tamamen orta dünyayı anlatan en iyi ortadünya serisidir.

Uzun uzun yazmak istemedim. Kısaca tanıtmak yeterli diye düşündüm. Hepiniz biliyorsunuzdur zaten. Okumadıysanız bile eminim filmlerini izlemişsinizdir. Hayırlısıyla birkaç yıl sonra Hobbit filmide geliyor perdeye. Artık ondan sonrada Silmarilliondan girerler :D

Fantastik ve orta dünya hayranlarının kaçırmaması gerek bir kitap...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 23
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• SPAWN-TheUndead

4

• muhtesemmatrix

3

• Susano'o

2

• Lyzard

2

En severek okudugum kitaplardır. O kadar iyi tasvir edilmişki olaylar.Sanki olayı siz yaşıyorsunuz gibi oluyor. Fİlm çekilmeden önce okumuştum. 3 cildide elimden hiç düşürmedim desem iyidir. Herkese tavsiye edilir

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ben silmarillionu okurken bayılmıştım... kitaba değil yanlış anlamayın. destan gibi yazılmış resmen, aileler isimler uuuu.... ama sabredip okuyunca güzel bir kitap. yalnız son kısımlarını tolkien'in oğlu yazıp tamamlamış galiba.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Silmarillion gerçekten ağır bir kitaptır ama bir kez kaptırdınızmıda tadından yenmez :D Ben sadece Hobbit ile 12 ciltlik orta dünya serisi okumadım Tolkien'in. Asker dönüşü bunlarıda tamamlarım işallah.

Kitapları birçok kez okudum. Artık birbirlerine karıştırı oldum :D Ama en sevdiğim hikayelerden birini paylaşacağım. Bu kısa hikayeyi okuyup beğenen çıkar da belki seriye başlamasına yardımcı olur hem :D

Bu Huan'ın yazgısıdır... Huan: “Büyük Köpek” (Oromë’nin Celegorm’a verdiği Valinor’un büyük kurt köpeği. Beren ve Lúthien ile dost olup onlara yardım etti; Carcharoth tarafından öldürüldü.)

Huan Sindarin dilinde "büyük köpek" demektir. Orome'nin, Celegorm'a verdiği Valinor'un büyük kurt köpeği. Celegorm u sürgününde de izlemişti ve böylece o da Noldor'un üzerine çöken keder yazgısının hükmüne girmişti, ölümle karşılaşacağı emredildi ama bu olay dünya üstünde yürüyen en güçlü kurtla karşı karşıya geldiğinde olacaktı. o sesleriyle konuşan her şeyin dilini anlardı, ama ölümünden önce sadece üç kez sözcüklerle konuşmasına izin verilmişti. Beren ve Luthien ile dost olup onlara yardım etmiştir. beren ve felagund finrod , Sauron tarafından tutsak edildiğinde, ormanda luthien i bulan huan , nargothrond halkının luthien i alıkoymasıyla onun tutsaklığına üzüldü ve onla arkadaşlığı nargothrond da başladı. huan ın ilk konuşması da luthien in kaçması için yaptığı planı ona anlatmasıyla ve ona öğütler vermesiyle oldu. sonra luthien i sırtına binmesine izin vererek gizli yollarla norgothrond dan çıkardı. daha sonra beren ve felagund finrod un tutsak tutulduğu tol-in-gaurhoth zindanlarına geldiklerinde kral finrod için geç kalmışlardı fakat bu onları engellemedi. sauron huan ın karşısına teker teker bütün kurt adamlarını gönderdi fakat hiçbiri huan ın karşısında duramadı. daha sonra sauron angband daki kurtadamların efendisi olan draugluin i gönderdi. onun da gücü çok büyüktü ama huan ın yazgısı onu son günü gelene kadar ölümsüz yapacaktı. draugluin uzun ve şiddetli bir savaştan sonra sauron un ayaklarının dibinde ölürken ağzından son olarak "huan orada!" * lafları döküldü. sauron , huan ın yazgısını biliyordu ve bunu kendisinin başarabileceğini düşünerek kurtadam suretine büründü ve kendini dünya üzerinde yürümüş en güçlü kişi yaptı ve kazanmak için huanın üzerine yürüdü. yaklaşmasının dehşeti çok büyüktü öyle ki huan kenara sıçramıştı. sonra sauron hedef değiştirerek luthien in üzerine atladı. kız ondaki korkunç ruhun kötülüğü ve soluğunun pis dumanı yüzünden bayıldı ama bu huan ı sadece daha da sinirlendirmeye yöneltti. bundan sonra huan ile kurt-sauron un mücadelesi başladı ama ne büyü, ne pençe, ne zehir, ne hayvan kuvveti ne de morgoth un marifeti valinor un huanını zamanı gelene dek yenemezdi. huan, onu boğazından yakalayıp altına aldı. sonra sauron , biçim değiştirerek yılan suretine ve ardından aışılmış suretine dönüştü ama bedenini tamamen terk etmeden huan ın kavrayışından kurtulamazdı. kötü ruhu karanlık yuvasını terk etmeden önce luthien yanına geldi ve "tol-in gaurhoth un yönetimini teslim etmedikçe varlığın, orada ebediyen morgoth un gözleriyle delinecek ve aşağılanmanın eziyetine katlanacak" dedi. bunun üzerine sauron kulenin yönetimini luthien e verdi. huanın serbest bırakmasıyla vampir suretine bürünüp taur-nu-fuin e kaçtı. beren kurtarıldıktan sonra huan sadık olarak tekrar efendisi celegorm a döndü. ama sonra beren ve luthiene saldıran feanor oğulları curufin ve celegorm tarafında yer almayı reddetti ve curufin in attığı bir okla göğsünden yaralanan beren e ormandan getirdiği şifalı bir bitki sayesinde beren in ölmesini engelledi. daha sonra beren , luthien i huan a emanet ederek yazgısının tamamlanması için harekete geçer fakat huan draugluin in, luthien de thuringwethil in suretine bürünüp taur-nu-fuin e doğru harekete geçtiler. beren i bulduklarında huan ikinci kez sözcüklerle konuştu ve beren e artık luthien in de onun yazgısında yer aldığını ve üçünün yollarının doriath a ulaşacağını, ölümden önce karşılaşacaklarını söyledi. daha sonra beren ve luthien, angband da morgoth un tacından bir tane silmaril kestikten sonra kaleden dışarı çıkarken draugluin in yavrularından huan ı karşılamak için özel olarak eğitilen carcharoth tarafından karşılandı. beren korkmadan silmaril i uzatarak "defol git ve kaç" dedi ama korkmayan kurt, birden eli ağzının içine alarak bileğinden kopardı. kutsal mücehverin alevi yaratığın etini yaktı. deliliği öyle dehşet vericiydi ki önünden kaçamayan her canlıyı öldürdü. kartallar kralı thorondor tarafından kurtarılan beren ile luthien , huanın yanına geldiler ama bu sefer beren in elindeki yara iyileştirilemedi. beren işte orada öldü ama luthien in şarkısıyla yeniden hayata döndü. daha sonra melian kuşağı na kadar gelen carcharoth un avı için huan, mablung , beleg , beren , ve doriath kralı thingol; kurt un avlanışı için hazırlandılar. yola çıktıklarından sonra huan tek başına carcharoth u aramaya gitti. ve huan ın yazgısında yazılan olay nihayet gerçekleşti; huan ın ulumasında orome nin borularının, valar ın öfkesinin sesi duyuldu ama carcharoth un ulumalarında morgoth un nefreti, çelik dişlerden daha zalim bir kötülük vardı; haykırışlarıyla tepelerden kayalar parçalanıp esgalduin çağlayanlarına düşüyordu. orada huan carcharoth u öldürdü ama uzun süre önce söylenmiş yazgısı da tamamlanmıştı; ölümcül yaralar almış, morgoth un zehiri içine işlemişti. beren in yanına gidip yere yığıldı, üçüncü ve son kez sözcüklerle konuştu; ölmeden önce beren e elveda dedi. ama yaralanmış beren konuşmadı; elini kurt köpeğinin başına koydu, böylece yaşayan en kudretli kurt köpeği orta dünya dan ayrıldı.!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

tanıtımlar için teşekkürler ben yüzüklerin efendisi serisini okudum henüz diğerlerini okuma fırsatım olmadı ama hikayenin anlatılışıyla sizi tamamen bağlayan bir çırpıda okuyabileceğiniz kitaplar

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu Huan'ın yazgısıdır... Huan: “Büyük Köpek” (Oromë’nin Celegorm’a verdiği Valinor’un büyük kurt köpeği. Beren ve Lúthien ile dost olup onlara yardım etti; Carcharoth tarafından öldürüldü.)

Demek istediğim buydu işte, bir cümlede bile 7 farklı isim görünce insanın gözü korkuyor. Tabii kitabın arkasında kimin kim olduğuna dair sözlük ve aile soy ağaçları da olduğundan dönüp bakmak ve hatırlamak gibi bir güzelliği de vardı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Çok güzel bir tanıtım olmuş. Zaten bu serileri uzun zamandır okumak istiyordum. Şimdi içimdeki bu okuma dürtüsü daha da arttı. Bu kitaplardan sadece Hurin'in çocuklarını okumuştum. Kitaptaki tasvirler müthişti. Sanki ordaki Hurin adeta bendim. Etkilenererek okuduğum nadir kitaplardan biridir.

Çok kitap okuyan biri değilimdir fakat bu orta çağ hikayeleri bana inanılmaz cezbedici geliyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Fantastik edebiyat ile yakından ilgilenmeme rağmen bu kitaplar bana sıkıcı gelmişti, tolkienin anlatım tarzından mıdır bilmiyorum ama çok bunaltıcı bir havası vardi. Bu yüzden lotr serisini 2. kitapta bırakmıştım. Filmlerini önce izlememin bunda etkisi olmus olabilir

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Babanın (Tolkien yani) belki de dilbilimci olmasıyla alakalıdır bilemiyorum ancak romanın (LOTR) diğer b.k-f.e eserlerine göre daha kasvetli olmasının nedeni hem savaş döneminde yazılması hem de özünde yorucu bir yolculuk romanı olmasıdır sanırım. Poe, Shakespeare gibi yarmış dayıların yanında kendi içinde bir dili olan eserler yaratmadaki ustalığıyla yerini almıştır kendisi. Oyun dünyasında da sık sık yaşanan "RPG değil o, bildiğin Hack'n'Slash lan" tartışmalarına maruz kalmıyor olması düşündürücüdür. Bunun altında da WotC'nin bu diyarlar için düzgün bir lisanslı ürün çıkaramaması yatıyor olabilir. Açıkçası saçma salak LOTR oyunları ve Salvatorevari dandirik devam romanları görmek epey sinirimi bozardı.

Özetle hastasıyız kendisinin. Hangimiz Silmarillion'ı okurken Fingolfin ile gaza gelip hüzünlenmedi ki?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

LOTR un başına genen en büyük bela buydu zaten. Ortalık malı oldu, ele ayağa düştü. 10 yaşında veledin internet cafede ork-elf muhabbetine girmesi, oyunda çığlıklar atması bütün karizmasını yerle bir etti serinin. Electronic Arts da sağ olsun çok güzel ekmeğini yedi LOTR un. Şu kitapların değeri çok azaldı yani.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tolkien'in yarattığı bu evren tam anlamıyla gerçek. Üstünde o kadar durulmuş o kadar detay varki açık bir alan ve pürüz bulamıyorsun. Bahsedildiği gibi sırf kitap için bile olsa dil yaratması bu dünyanın gerçekliğinin kanıtı.

Okurken sıkılmalar doğaldır, her kitapda sıkıldığımız yavaş okuduğumuz yada hızlıce geçtiğimiz bölümler olmuştur. Kitap okumayı sevip alıştıktan sonra en ağır kitap bile bana rahatsızlık vermemeye başladı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Şu aralar uzun bir ara verdiğim fantastik kurgu kitap serilerini okumaya devam etmeye başladım. Açlık oyunlarıyla açtım, ateşi yakalamak ve Hobbit'i okudum. Şu an Shannara'nın mirası serisine başladım, lotr'ı da bitirdikten sonra tolkien'in diğer kitaplarını ve sonra da r.a salvatore'u okumayı planlıyorum ama hadi bakalım.

Tolkien'e gelince tahtın başında olduğunu kimse inkar edemez bence, orta dünya kurucusu babamız. Üstüne kimseyi tanımam...

Dip Not: Alper abi döndüm! xD

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

LOTR ilk göz ağrımdır :) filmlerinden önce okumuştum kitaplarını. Fantastik edebiyata adım atmam da bu seri ile olmuştur. LOTR dan sonrasında heralde 100 den fazla fantastik kitap okumuşumdur ( hiç saymadım :D ) Evet aslında sıkıcıdır biraz LOTR kimi eksikleri yok değil, kapitalizmin etkisinde kalıp filmleri çıktıktan sonra her yömnüyle sömürüldüğü de bir gerçek. ama ne olursa olsun toz knduramıyırum bu seriye :D

Unde®kaN

Dostum ne kadar Fantastik okudun bilemeyeceğim ama shannara okumadan önce, ejderha mızrağı,unutulmuş diyarlar ( Salvatore okumamışsın sanırım, süperdir ;)) ve Zaman çarkı gibi muhteşem serileri okumanı tavsiye ederim. Ben shannaranın 10 kitabını da para verip almış biriyim ( çok okuyunca bazaen okucak fantastik kitap kalmıyor, gördüğün her seriyi alıyorsun :D ) ama o kadar para verdiğim seriyi bile yarısında bıraktım. daha sonra devam ederim bellki bilmiyorum ( çok boş olduğum bir zaman :D ) Yani shannara baya sıkıcı geldi bana :sonuncu: okuyacağın başka kitaplar varsa onlara öncelik ver ;)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gerek Kitapları gerekse Filmleri olsun ilk gözağrımdır Lotr dan sonra da Warcraftın Kitaplarını okumaya başladım şimdide "The hobbit" i bekliyorum (:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

simerillon ve lotr ı okumayan biriyle filminin muhabetlerine girilmenin gereksiz olduğunu düşünenlerdenim

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Arkadaşlar yarın Büyükçekmece tüyapta kitap fuarı var ist olupta oraya gitmeyi planlıyan arkadaşlar mevcutmu acaba.Eğer varsa ben çarşamba günü oraya gideceğim belki buluşup beraber kitaplara bakabiliriz.31 ekim 8 kasıma kadar.

LORT serilerine başlamayı düşünüyorum şuan unutulmuş diyarları okuyorum.Gerçekten güzel kitaplar ama karanlığın yolları serisi bana sıkıcı geldi özelllikle Entrei ile ilgili kitap tam bir sıkıcı abidesi geldi bana gerçi şuan Unutulmuş diyarların okuduğum serileri Avatar 3 lemesi,Avcının kılıçları 3 lemesi,Yalancı prens bunlar biraz tersten başladım okumaya haklısınız hep megavizyonda çalışan adamın suçu :sikintili:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Tolkien baba bu, frp'nin yaratıcısı okuduğunuz tüm fantastik kitaplarda yazarın kendi hayatı ile ilgili yazılmış birkaç paragraflık anlatımların içersinde yüzde yüz Tolkien geçer. Neredeyse tüm fantastik kitap yazarları tolkien ile başlamışlardır çünkü. Onun yolunu devam ettirirler.

Hayatımızı Orta dünyayı, elfleri, orckları, trolleri, ogreleri ve binbir çeşit ırkları yaratıp bizi tam anlamıyla gerçek bir dünya ile kavuşturan yegane yazar. Keşke hayatta olsaydı ve daha çok kitapla bizleri sevindirebilseydi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

shannara'yı bıraktım ve okumam gereken bütün serileri aldım tüyaptan :D şu sıralar okuyamasam da bitirip kapatacağım arayı :D Zaman çarkına başlamak o kadar zor geliyor ki...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

zaman çarkı iyidir ama kitap başı 1000 sayfa okumak 11 kitap olması 5 inci kitaptan sonra paso aynı salak çift hakkında konuşması bayıyor okuma boşver.Çok merak ediyorsan ilk 3 kitabı oku gerisini çözersin

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

zaman çarkı iyidir ama kitap başı 1000 sayfa okumak 11 kitap olması 5 inci kitaptan sonra paso aynı salak çift hakkında konuşması bayıyor okuma boşver.Çok merak ediyorsan ilk 3 kitabı oku gerisini çözersin

Abi naptın yaa koskoca zaman çarkını bi kalemde silip attın :D Kitapta bi sürü çift var hatta 1x3 var :D hangisini beğenmedin ( tahminimce faile-perrin, perrinin fail faile diye ölmesi beni de baymıştı ) ama okuma boşver diyecek kadar ne bıktırdı seni böyle? zaman çarkında ilk 3 cilt o serinin sadece girişi olabilir diyorum sana :)

Tahminimce seni bıktırmış olabilecek en büyük ihtimal serinin ilerleyen kitaplarda ana erkek karakterlerden daha çok bayan karakterlerine dönmesi ve onları daha çok anlatması. Çünkü seriyi çok seven arkadaşlarımın bile böyle bir negatif görüşü oluşuyor ( benim pek sorunum yok bu işle). Bunun da nedeni Robert Jordan ın hiçbir zaman serinin tek sahibi olmaması. Her zamna için karısı Harriet var yanında. aslında yazar olarak onları birlikte düşünmek lazım :)

Neyse çok uzattım Tolkien başlığında ( konu zaman çarkı olunca dayanamıyorum :) ) özür dilerim...

@Unde®kaN

Shannara yı ileriki bi tarihe ertele, ben öyle yaptım :D Zaman çarkının da zamanı gelir ;) önce diğer serileri okuman daha iyi zaten, çünkü zman çarkına başladığına başladığında bırakamayacaksın :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yaptığım en büyük hata, içeriğini merak ettiğim için Tolkien'in kendi yazdığı değil de oğlunun onun notlarından derlediği bir kitabı okuyarak işe başlamam oldu ve orda da bitti :D Yüzüklerin Efendisi'nin filmini izlediğim için de pişmanım. İçimden bir ses kitabı daha güzel onu okumalıydın diyor :/ Bir ara okumalyım :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

abi 1000 çarpı 11 yapacağıma ortapediden doktora yaparım bırak bu işleri :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

En sevdiğim iki yazardan biridir TOLKIEN ve tüm kitaplarını okumaya çalışmışımdır.

LOTR serisi hayatımı değiştiren kitap olmuştur. Severek hatta bayılarak okuduğum bir seridir. Silmarillion'u ise LOTR serisinden daha sonra okuyarak bir hata yaptım. Silmarillion, LOTR'in önsüzü niteliğindedir benim için. LOTR'i okumadan önce silmarillion okunmalı diyebilirim.

Hurin'in Çocukları ise başka bir harika kitaptır ama bende LOTR gibi bir etki bırakmamıştır. Bir de kitapta bağlaçlar çokça kullanılması beni sıkmıştır.

TOLKIEN okumayan kalmasın derim :birnumara:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Ve neredeyse uğrunda ölünebilecek eserlerden bir tanesi bu seri.Bütün seriyi okuyana kadar yorumdum,öldüm bittim.Fakat sonunda bitti.Yazılması sırasında verilen çaba gerçekten muhteşem.Silmarillion'u okurken biraz zorlanmıştım.Kafa karıştıcı. Fakat J.R.R Tolkien'ın bu serisi kitaplığımdan asla çıkmayacak.

All hail J.R.R Tolkien

Böyle bir seri tekrar çıkabilir mi? :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?