Jump to content
 • Kayıt Ol

Sonunda "Cobra" da Geliyor!


fudy

Önerilen İletiler

Efsane uzay korsanı Cobra, yakın zamanda yüksek bütçeli bir yapıma dönüşecek...

2838.jpg

(19 Ağustos 2010) Yüksek Tansiyon (Haute Tension) filmiyle dikkatleri üzerine çeken ve gerilim sinemasına getirdiği yeni heyecanla anılan Fransız yönetmen Alexandre Aja, daha son filmi 'Piranha 3D' vizyona girmeden yeni bir projeye başladı bile...

Buichi Terasawa tarafından 1978'de manga olarak yaratılan ve 80'lerde Avrupa'yı 90'larda ise Türkiye'yi (Anime Japonya dışında çok az ülkede gösterilmiştir) kasıp kavuran bir animeye dönüşen Cobra'yı tekrar sinemaya taşımak isteyen Aja, uzun süren görüşmeler sonunda serinin sinema haklarını elde etti. Aja'nın bu kült distopik efsaneyi yüksek bütçeli bir Hollywood blockbuster'ı olarak tasarladığı da gelen bilgiler arasında. Senaryosunu Aja'nın her filminde senarist olarak çalışmış yakın arkadaşı Gregory Levasseur'le birlikte yazacağı film, yönetmenin gerilim filmografisinde çok farklı bir yerde duracak gözüküyor.

90'ların başında Türkiye'de Show TV kanalında yayınlanmaya başlayan 31 bölümlük anime, kısa sürede büyük bir hayran kitlesi yaratmıştı. Konuyu kısaca hatırlatırsak; hikaye, takma kolunun altında lazer tabancası taşıyan Cobra isimli çok yetenekli bir uzay korsanının etrafında geçiyor. Gelecekte, artık galaksiler arası yeni devletlerin kurulduğu teknolojik bir çağda yaşayan Cobra, Birleşmiş Galaksiler Federasyonu'na ve Korsanlar Birliği'ne karşı gelmiştir ve aranmaktadır. Düşmanları tarafından ortadan kaldırıldığı düşünülürken, o kendi hayatını ve yüzünü değiştirmiş, hafızasını da sildirmiştir. Gördüğü bir rüya sonucunda kendi kayıp olan benliğini hatırlamaya başlamış ve eski macera kaldığı yerden yeniden başlamıştır. Hikaye böylece bir hazine avı macerasına, kız kardeşinin sırtındaki dövmelerin oluşturduğu gizli bir haritanın gizemine dönüşür, amaçları ise Mars'taki kayıp hazineyi bulmaktır.

Yönetmen Aja'ya göre Cobra, Han Solo ya da Indiana Jones'tan aşağı kalır bir karakter değil. "Ben Cobra hayalleriyle büyüdüm" diyen Aja, "okul biter bitmez eve gider, televizyonu açar ve Cobra izlerdim. Fransa'daki, İtalya'daki, İspanya'daki ve tüm Avrupa'daki çocuklar da aynını yapıyordu. Bazı insanlar için sadece Star Wars vardır, fakat ben ve senarist arkadaşım Gregory için Star Wars ve Cobra var." diye de ekliyor.

Cobra, Japonya hariç okyanus ötesinde sadece Avrupa'da gösterilen bir anime. Cobra'nın ABD'de popüler olmayışının nedeni de bu. Neredeyse sinemaya taşımadığı kahraman kalmayan Hollywood'un Cobra'ya el atmayışının sebeplerinden biri de bu zaten. Sinematografik olarak "ben sinema için yaratılmışım!" diye bas bas bağıran ve Asyalılar'ın yeteri kadar anlattığı Cobra efsanesini ancak Avrupalı bir isim tekrar ele alabilirdi, o da Aja'ya kısmet oldu. Senaryosunun yakın zamanda biteceğini ve filmin de büyük ihtimalle 3D olacağı söyleyen Aja, tıpkı James Cameron gibi 30 yıldır yapmak istediği işi bulmuş gibi heyecanlı.

Bakalım bu 60 kitaplık külliyatı, yüzlerce TV animasyonu ve bir çok macerası bulunan, korsanlar, güzel kızlar ve kötü adamlarla dolu bu çok eğlenceli hikayeyi yeni nesillere ve nostalji yapacak 80'lerin çocuklarına nasıl yansıtacak Aja.

Son zamanlarda aldığımız bu en güzel haberin detaylarını ve gelişmeleri büyük bir heyecanla merak içinde bekliyoruz...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 11
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • Akuma_Blade

  3

 • gundamaster

  2

 • Kisiliksiz

  2

 • fudy

  1

kum denizinde yüzmek gibi çok çok mantık dışı şeyler yapmazlar umarım. tamam tvde ağzımız açık izliyorduk ama günümüz gençleri çoğu şeyden tatmin olmuyor. ben bile seriyi tekrar izlediğimde bazı sahneleri gerçekten saçma bulmuştum qgüll yine de merakla bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Fransızlardan bekliyordum. "Cobra" tam anlamıyla onların sevdiği eski uzay serüvenlerinin görselliğine ve mantığına sahip, Bilimkurgu soslu fantezi... Şimdiki yapısı biraz eskimiş durduğundan kanlı-canlı oyuncular ile çekilmesi biraz risk taşıyor haliyle ( Eh Cobra'da Star Wars'ınkine benzer bir evren vardır. Lakin, onun kat be kat üstünde fantastik öğeler barındırır).

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 8 ay sonra...
(düzenlendi)

Live Action filmlere dair hiçbir önyargım olmamasına rağmen batı kaynaklı Anime/animasyon live action'ların tamamı maalesef ileriye dair bana pek umut vaad edemiyor. (Gundam: G Savior live action'unu izleseydiniz benim gibi düşünmemeniz imkansız olurdu) Açıkçası Cobra'nın bir filmi yapılacaksa bile bu film oneshot mantığı ile değil, bir TV serisinin pilot episode'u gibi çekilmelidir diye düşünüyorum ben. Oyuncular yada stüdyo konusunda bilgimizin olmaması 2001'den beri internete haberleri düşüp çenemizi yormaktan başka işe yaramayan Voltron, Rahan gibi animasyonlar ile ilgili live action haberlerini akla getiriyor. James Cameron'un 2001'den beri kişisel garanti vermesinden ve o tarihten beri filmle ilgili ön prodüksiyon/senaryo hazırlatımı yapmasından ötürü bundan sonraki dönemde bir tek Battle Angel Alita filminden umutlu olabilirim o kadar. Bunun dışında, batı kaynaklı live action haberleri maalesef referans alabileceğim bir filmi olmayan yönetmenlerin, isimsiz stüdyolar altında açıkladıkları lisansı ucuza kapatma yada film lisansı bile alınmadan "Bakalım ne kadar dikkat çekeceğiz?" yaklaşımı ile, Japonlar'ın ise "Reklamın iyisi kötüsü olmaz" mantığı ile cevap vermeyip uzaktan izlemelerinden gayrı birşey ifade etmiyor bana.

Asıl trajik olanı... Bu haberin Cobra'nın yönetmeni -Yani böyle bir projeye izin verme yetkisi olan ilk kişi- vefat ettikten çok kısa süre sonra, ortada daha bir fragman bile yokken gelmesi. Bu bana en iyi ihtimalle -yani ortada gerçekten bir film varsa-, bildiğiniz yangından mal kaçırma girişimi ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Kaplan Kaplan! türü underground bilimkurgu kitaplar ile kendi mitolojisine sahip epik uzakdoğu bilimkurguları arasında kendine bir kulvar tutturmuş böyle bir yapımın takdir edersiniz ki kendini kanıtlamış bir yönetmenin uzun süreli bir ön prodüksiyonu sonrasında haberdar olmamız gerekiyor aksi takdirde 1-2 kişinin "çocukluk hatıraları" üzerine verdiği mülakatların izlenebilir bir Cobra göreceğimize dair bize bir umut vereceğine inanmıyorum ben.

Düzenlendi: (Akuma_Blade)
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

izlenebilir veya izlenmez bu yapım ortaya çıktıktan sonra tamamiyle netleşecek bir durum. Şu an itibari ile el atılmış güzel bir proje haberi. Onların çocukluk hayalleri sayesinde biz de çocukluk kahramanımızı sinemada görebileceğiz benim için önemli nokta burası.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Cobra karakteri batılıların daha kolay canlandırabileceği bir karakter olabilir, başarılı olabileceklerini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 yıl sonra...

Aradan 2 yıl geçmiş ve çekilmiş tek bir kare bile yok?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Hamit sen başlığı yukarı çekince ben de umutlanmıştım herhalde yeni bir haber geldi diye.

Yine hüsran :sok aglama:

Tek bir kareyi geçtim herhangi bir haber de yok.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ulan acayip heyecan yaptım haa!

Tabi sonra hayal kırıklığına devam.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 6 ay sonra...
 • 4 yıl sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?