Jump to content
 • Kayıt Ol

Manga Okumanın Anime Seyretmeye Etkisi


bedifeci

Manga Okumanın anime seyretme üzerine etkisi  

124 oy

 1. 1. Manga Okumanýn anime seyretme üzerine etkisi

  • Manga okumak,anime seyretme heycanýmý azaltýyor.
  • Manga okumak ,anime seyrederken,bana çok þey katabiliyor.
  • Yukarýdaki iki þýkta olabiliyor.
  • Manga okumayý sevmniyorum


Önerilen İletiler

Sitemizde ,bir çok üyemiz gibi bizde anime seyretmenin yanında ,manga da okuyabiliyoruz. Kimi zaman manga okuduğuma pişman olurken ,kimi zamanda manga okuyunca animeleri beğenmiyoruz:biyik gulme:. Bu anketteki amacımız ,anime seyretmeden önce o anime ile ilgili manga okumanın sizler üzerinde ne gibi etki bıraktığını öğrenmek , yani artı deger mi eksi deger mi katıyor? Buyrun söz sizin.

manga-anime.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 28
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • bedifeci

  1

 • antioksidan

  1

 • Catastrophe

  1

 • clover

  1

Manga okurken sıkılıyorum. Ayrıca manga uyarlaması olan ve çok heyecanlı giden bir animede olayların nasıl şekilleneceğini bilmek tüm heyecanımı öldürmese de biraz canımı sıkıyor.

Hellsing mangasının bir kısmını okumuştum. Okuduğum kısımları izlerken eğlendim ama okumamış olsaydım daha çok eğlenirdim. O yüzden okumayı bıraktım.

Pornografik film izlemek gibi, sonunda ne olacağını bilirsin ama izlemeyi bırakamazsın.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

benim açımdan anime izlemek manga okumama sebep oluyor. şimdiye kadar hiç bir mangaya sıfırdan başlamadım. yarım kalmış animelerin devamını öğrenebilmek için manga okuyorum. ama manga okumaktan sıkıldığımı söyleyemem. bir bakıma kitap okumaktan farkı yok.

yine de bir karşılaştırma yapacak olursam Naruto mangasına göre yapabilirim sanırım. anime, manganın gerisinde olduğu için açıkçası olayları önceden bilmek anime izleme isteğimi kaybettiriyor bana. sadece animesini takip etseydim büyük bir açlıkla beklerdim bir sonraki bölümü ama şimdi ne olacağını bildiğim için büyük bir rahatlıkla haftalarca animesine bakmadığım oluyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Manga okumayı çok tercih etmem, canlı görüntüden aldığım heyecanı mangadan alamıyorum. Senaryo değişmediği sürece daima animeyi tercih ederim. Animesi olan bir serinin kesinlikle mangasını okumam.

Bir mangayı ancak çok iyi olduğu ve anime umudu olmadığı sürece okurum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mangada okuduğum ya da okuyabileceğim sahneleri animasyon olarak görmek elbette de çok daha zevkli.Ama kötü uyarlamalar iyilere göre daha fazla.Ya mangadaki konuyu yeterince aktarmadan atlayarak geçiyorlar, ya mangaya göre çizimleri kötü oluyor (Fairy Tail, Chaos Head) , ki zaten çoğunlukla mangaya devam etsin izleyici diye sonunu kötü yapıyorlar hatta üstüne bir de batırıyorlar (Claymore)

Genel tercihim animesi varsa önce animesini izler, beğenirsem mangasıyla da devam ederim, ama sıfırdan başladığım bir sürü manga da oluyor.Sıfırdan başladıklarımı daha sonra animede görmek sürprizi kaçırsa da, sahneleri animasyon olarak görmek çok daha zevkli olacağından seyir zevkimde herhangi bir sekteye sebep olmuyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Daha ziyade Anime ve Manga arasındaki yorum farkının boyutları ile alakalı. Örneğin Welcome to the NHK'nın önce Anime'sini sonra Manga'sını okumuştum ve hikayenin yaklaşık son %30-35'i farklı olmasına rağmen Anime'sini daha çok sevmiştim. Benzer şekilde Ghost in the Shell'in Anime'si Manga'sına göre tarz olarak belirgin şekilde ayrıydı ve ben Anime'sini daha çok tutumuştum. Bu yüzden Anime-Manga arası kapsam farkının çok büyük olmadığı tüm serileri önce Anime'den izleyip sonra sonra -bulursam- Manga'dan okumaya çalışıyorum. Zira her şekilde mutlaka gözüme çarpan bir ek birşey oluyor Manga'larda.

Kapsam farkının belirgin olduğu serileri önce mümkünse önce Manga'dan -o da baştan- sonra da Anime'sinden izlerim ama bunda daha çok o Anime'nin ilgimi çekip çekmeyecek birşey olup olmadığı önemlidir. Kapsam farkının büyük olduğu örneklerde genellikle "kendi beğenilerim" faktörünü göz önüne alırım. Örneğin Elfen Lied manga'sını sırf "ben mi birşey anlamıyorum, insanların bir bildiği mi var" gibisinden başlamıştım pek tabii bitirene kadar ne çektiğimi bir ben bir Allah bilir.

Şu an takip ettiğim tek shounen olan Naruto konusunda durum biraz daha farklı: Fiiler gördümü atlayan, Anime Manga'daki olay akışından ayrılır ayrılmaz dağa taşa isyan eden insan tiplerinden değilim ama Naruto Shippuden'in çizimlerinin aralıklarla zayıfladığı zamanlar oluyor, kötü çizimlerden pek haz almadığım için de Anime ve Manga'yı olay akışına paralel okumaya çalışıyorum, ki bu güncele yetişmemi biraz zorlaştırıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

3 shounende mangaları güncelde olduğum için okuduğum yerlerin animesini beklediğim zaman büyük bir beklenti içinde oluyorum. Beklentilerim karşılanmadığı zaman büyük hayal kırıklığı yaşıyorum. Ara ara düşünürüm mangasını okumasam çıldırırmıydım acaba diye. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Anime yapımında Mangada işlenen konunun farklılaştırılması hoşuma gitmiyor. Ama bu durum izlememe engel olmuyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Manga okumayı sevmiyorum... Bir sağdan bir soldan başlıyor kafam karışıyor... Gözlerim ağrıyor... Ama dayanamayıp okuduğum mangalarda var hani yok diyemem ( 2 tane )

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

eh azınlıktan biriyim galiba:) manga okumayı anime izlemeye tercih ediyorum.. anime izlemeye faydası ise eleştirirken :P çok oluyor

şaka bir yana her yapım için değilde derinlemesine olması gereken bir yapımda o derinliği manga sağlayabilir malum tutupta vagabond gibi uzayıp giden bir serinin, bir yerini atlamadan anime yapmaları söz konusu olmaz dı herhalde veya bknz: gantz

ha şuda gerçek G.İ.T.S in mangasını okumaktansa animesi izlemek ap ayrıda bir zevkti orda bana mangası ne kadar fayda sağlardı bilmiyorum. okumadım. ihtiyaçta duymadım animenin kalitesinden

anime kaliteli bir uyarlaması ise sağlayacağı pek bir şey olmaz özetle ama aslında derin olabilecekken yüzesel bırakılan bir animede de eh elbette var..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Manga okuma kültürüm biraz farklıdır,manga sabıkam azdır doğrusunu söylemek gerekirse,benim manga anlayışım sevdiğim bir anime serisine aitse o mangayı seve seve deviririm hem de konuyu bilip konuya aşırı şekilde hakim olsam da :)

Manga okumak beni anime izleme konusunda öyle aman aman etkilemiyor açıkçası,elbet okuduğumda keşke şu anime yapımını da manga gibi derinlemesine yapsalardı diye iç geçirmiyorum değil ama benim her zaman yaptığım daha doğrusu uyguladığım bir sistemim vardır,manga yeri ayrıdır anime yeri ayrıdır,kitap yeri ayrıdır, hiçbirini birbiriyle karşılaştırıp da eksi yön aramam (MOnte Kristo Kontu kitabında olduğu gibi,Gankutsuou mesela kitabını bitirmiş olsam da anime yapımını da ayrı bir yerde tutarım ki konuya sadık kalsalar da kitaptan çok farklı işlenmiştir),kitabını okurum mangasını bitiririm animesini izlerim ve hepsinde de ayrı tat alırım.

Mangaya biraz uzak duruşum,zaman meselesi daha doğrusu izlemek istediğim daha nice serilerin bekliyor olması ama araya manga eklemiyor da değilim,hele sevdiğim ve büyük hayranlık beslediğim serilere aitse (Rurouni Kenshin,NANA gibi seriden ayrı tuttuğum Fruits Basket'i de eklemek isterim) mutlaka mangaya da zaman ayırıyorum ama onun haricinde çok düşünür tartarım mangaya başlama konusunda,bu sevmememle alakalı değil bunu belirtmem gerek sadece animeye daha fazla vakit ayırma isteğimden kaynaklanıyor.Tüm bu yazdıklarımı düşünürsem benim seçimim 2. şıktan yana olacak sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

valaha

ne izlendine ne okunduna göre deyişkendir

benide genel olarak biraz sinir eder beni genelde

mangaya tam uyularak anime yapılmıyor

mangada özelikle duyğusal yönler daha derin ( bana öyle geliyor)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben ankette ne arandığını anlamadım tam. Ama anladığım kadarıyla durumumu açıklayım.

Bi serinin mangasını animesini izlemeden önce okumak daha sonra animesini izlediğimde animeden alacağım zevki azaltıyor. Bunun nedeni de çok basit, manganın animeden daha iyi olması. Bu bi gerçek. Mangasını ve animesini izlediğiniz serilere bakın, birçoğunun -bu birçoğu kafadan %80 vardır- mangası çok daha iyidir. Çok çok az serinin animesi mangasından daha iyidir. İzlediğim okuduğum serilerden saysam bi elin parmak sayısını geçmez. Örnek vermek gerekirse, yeni serilerden olan hotd'in animesi mangasındna çok daha iyidir. Ama neden? Tabiki de madhouse işin içinde olduğundan. Böyle kaliteli firmalar, dandik serileri bile güzel animasyonuyla izlenilebilir kılabiliyor, tıpkı hotd gibi.

Ama ne olursa olsun, bi seriyi yüzde yüz bitirmek, bilmek için mangasını okumak şart. Yoksa hep eksik bi yan kalır. O seriyi tamamlayamazsınız. Hele naruto ve bleach'i -one piece fan'ı değilim izlemediğimden yorum yapmıyorum, "ha yine bi op fanı naruto ve bleach'i eziyor" diye anlaşılmasın- sadece animeden takip edenler kesinlikle demesinler ki " Naruto ve bleach'i biliyorum ben, takip ediyorum ", üzgünüm ama hiçbişey bilmiyorsun takip ettiğin de sanattan ve estetikten yoksun içine abuk subuk şeyler sokulmuş ve çıkartılmış saçma sapan bi şey. Kimse kusurabakmasın ama bu gerçek. Bazen çok iyi bölümler oluyor, bleachte mesela ulquiorra vs ichigo. Çok kaliteli animasyonu felan çok iyi oluyor ama illa batırıyorlar, illa abudik birşey sokup saçmalıyorlar -terminator ichigonun kılıcı sallayıf ulquiorra'nın burnunun ucundan geçmesi! bu sayko ichigoyu ezen birşey. O adamın hiçbi atışını ıskalamaması lazım.-.

Neyse ayrıntıya girdim biraz ama işin özü şu ki, önce mangayı okumak tabiki de okumadan önce animeyi izlediğinizde alacağınız zevki elinizden alır bunun nedeni de birçok serinin mangasının animesinden çok daha iyi olmasıdır. Manga okumayı veya anime izlemeyi sevmiyorum diyenler için geçerli değil tabi bu. Sevmediğinizden hertürlü zevk almayacaksınzı zaten. İkisini de sevenler için dediğim geçerli.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Manga okumanın animeye etkisi genellikle hayal kırıklığı oluyor. Çoğu zaman mangalar animelerinden daha kaliteli oluyor. Örn: Gantz, Rosairo Vampire, Paradise Kiss gibi...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Okuduğum mangaya göre değişir (yüzlerce manga okumuş gibi konuştuğumun farkındayım ama iki elin parmak sayısını geçmeyecek kadar okuduğumu söyleyeyim burdan).

Animesi olmayan bi' manga için konuşmak çok kolay ama Bleach gibi hem animesi hem de mangası devam eden yapımlar sıkıntı yaratabiliyor.

Mangada daha güzel işlenen bir konu animeye göre sönük kalabiliyorken, bazı olayların animede görülmesi gerektiğini de düşünmeden edemiyorsunuz (hareketli sahneler gibi).

Bunun dışında "ne olacağını önceden bilme" olayı yüzünden animeden sıkılıyorsanız bu da manga okumamak için bir sebep/bahanedir.

O yüzden yukarıdaki iki şık da olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

benim için önce anime geliyor.animesini izleyip beğendiğim için mangayı okurum.renkli film ve siyah beyaz film gibi bir şey, zihnimdeki sesleri konuşma ve hareket tarzları gözündeki renkler saçının ışıltısı gibi detaylar manga okurken okuduğum şeyin tıpkı bir anime gibi zihnimde canlanmasına sebep oluyor , yani animesini izlemeden mangalara başlamıyorum :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Benim için bir etkisi olmuyor.Tabi mangada işlenen konuların animede olacağını düşünüp hayalkırıklığına uğramak dışında.

Mesela ;

Naruto'da Pain arc anime resmen s.çtı.O arc mantık hatalarıyla dolu olsada çok güzeldi mangada.

One piece anime zaten tek kelimeyle epic fail.Her bölüme 1 chapter koymaya çalışmaları 20dk'yı doldurmadığında b.ktan püsürden şeyler eklemeleri.Hele WB'nin animedeki gülüşünü duyunca kusasım geldi.

Ama bleach tamamen farklı.Manga'nın çizimleri olsun , animenin çizimleri , animasyonlar 4/4'lük.(Konudaki mantık hataları dışında.) Elimden gelse Bleach manga okumamayı yeğlerdim ama fillerden gına gelince farz olmuştu :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Cevabım: Hiçbiri, anime ve mangayı farklı kategorilerde değerlendiriyorum, ecchi ve ecchi üstü(hentai hariç, hentai ile ilgilenmiyorum) konuları manga olarak okuyorum, çok da okuyorum; Aşk, heyecan, aksiyon tarzı şeylerde de anime tercihim.

Manga okurken ayrıca 3 şarkılık bir playlist'im var; Disposable Heroes, Master of Puppets, Blackened. Sürekli bu üçü çalar ve ben ecchi okurum. Farklı bir şey, tercih meselesi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aslında shoujo bir manga okurken animesini daha sonra izlemek ve aralarındaki fark yada heyecen kaybı gibi hayal kırıklıkları oluşturmuyor.Hatta güzel bir bölümse o sayfaya istediğim kadar bakma keyfi yaşayabiliyorum. Fakat shounen okurken ( sadece Bleach'i okuyorum ) oradaki dövüş ya da savaş sahnelerinin animeye beklediğim gibi yansıtılmaması bazı sahnelerin kırpılması,değiştirilmesi ve bunlardan benim için daha önemlisi sonucu bilmek :parla: tabi ki olumsuz bir etki yaratıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yukarıdaki iki şıkta olabiliyor.:lol:

bazı mangalardaki aksiyon sahnelerinde nerede olduklarını arka plan resmi çözemiyorum:D

Shoujo mangalarda devamlı ana karakteri görmek istiyorum hep onlar olsun ama animede olunca pek anlamı kalmadığını anlıyorum ve sıkılıyorum bu yüzden animede böyle olmuyor.

Shoujolarda romantizm ağır basıyo bazen bir sahneye baka kalıyorsunuz etkileniyorsunuz animede bunu veremiyorlar olmuyo bu yönden manga daha iyi oluyor.

Bazen mangalarda olayı tam anlayamıyorsunuz bazı şeyler karışıyo ben bunu mangaka'nın mağrifeti olarak görsemde animede aslında basit olaylardan ibaret olduğunu anlıyorsunuz.

çizim meselesi var orjinal genelde tercihim olsada bazen animede daha iyi oluyor bazen de mangalarda ona göre değerlendiriyorum.

Bana göre iki şıkta:lol:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 4 hafta sonra...

manga tamam iyi güzel hoş da,olaylar biryerden sonra farklılaşıyor.anime başka biyere giderken manga farklı yola sapıyor.manga okumayı severim ama eğer o serinin animesi varsa mangaya göz ucuyla bile bakmam.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yukarıdaki iki şıkta olabiliyor.

Manga > Anime

Her zaman böyle olmuştur, böyle olacaktır. Tek olay - art. Anime uyarlaması çıktığında tamamen zevki kaçma riskine rağmen, mangasını okumayı tercih ederim her zaman. Çünkü asıl orjinali o. Yazar'ın yapımını tercih ediyorum kısacası, 100-200 kişinin ortaklaşma, kafalarına göre yapılmış işi değil. Ha, hem mangasını okuyup, animesini izliyorum, o başka. Manga'da çizimler daha iyi, hayal gücünü geliştirmekte iyi (kitap okur gibi), hikayesi genellikle daha iyi vs. vs. Bi' sürü neden sayabilirim. Fazla uzatmuyorum çünkü anket sorusundan iyice çıktım. Her iki şıkta olabiliyor yani kısacası. Ama 99% manga okumayı tercih ederim, animeyi izlemektense. Ne kötü ki, Türkiye de manga kültürü nerdeyse sıfır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Manga çok okumadım birkaç ilgimi çeken dışında, ama mangasını okuduğum bir bir yapımın animesini de izlemek isterdim, aslında bildiğimiz bir şeyi yeniden izlemek hoş gelmeyebilir birçoğumuza ama manga animeyi bu yönde etkilemiyor gibi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 6 ay sonra...

Türkçeden çevrilmiş bir mangayla ilerden gittiğimde arkada kalan ve yeni çıkan animede neler olacağını bilmek daha iyi geliyor bana.

Örnek:Naruto manga bayağı ilerde.Bu hafta çıkan N.Shipp. 207 de neler olduğundua biliyordum,sürekli gif çektim bende. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?