Jump to content
 • Kayıt Ol

Satoshi Kon aramızdan ayrıldı


Akuma_Blade

Önerilen İletiler

kon_s.jpg

Perfect Blue, Millennium Actress, Tokyo Gotfathers, Paprika ve Paranoia Agent'in yönetmeni Satoshi Kon'un (1963-2010) bu Salı gecesi hayata gözlerini yumduğu bugün itibariyle açıklandı.

Anime sektörüne 1991'de Katsuhiro Otomo'nun Roujin Z filmiyle yaptığı yönetmen yardımcılığı ile giren Satoshi Kon, 1995'de yine Otomo ile birlikte yeraldığı Memories filminin "Magnetic Rose" segmentinin rejisinde yeraldı. 1997'deki ilk yönetmenlik denemesi olan ve bir idolün üzerinden Japonya'nın görünmeyen yüzüne eleştrisel bir bakış da getirdiği psikolojik gerilim filmi Perfect Blue ile büyük yankı uyandıran Satoshi Kon sonraki filmlerinde insan psikolojisine eğilen, algı, kişilik, yanılsama, düşler gibi temaları işleyen eserler vermeye devam etti. Millennium Actress (2001) 20. yy boyunca Japonya'nın ilk dönem sinemasına paralel şekilde bir aktristin geçmiş hatıralarının ve gerçekleşmemiş düşlerinin bir hikayesiyken, Tokyo Godfathers (2003) bir grup evsizin birlikte geçirdiği bir Noel'i anlatır, yönetmenin yayımlanmış son filmi olan Paprika (2006) ise düşler ve psikanaliz üzerine deneysel bir filmdir. (Satoshi Kon'un 2008'den beri üzerinde çalıştığı Yume Mirai Kikan adlı bir filmi daha bulunmaktaydı) Paranoia Agent (2004) adlı bir TV serisi de yöneten Satoshi Kon, aynı zamanda içinde Oscar adaylığının da bulunduğu 15 uluslararası ödüle aday gösterilmiş ve çoğunu kazanmıştı.

Memories, Millennium Actress, Tokyo Godfathers ve Paprika adlı filmleri ev sineması için ülkemizde orijinal olarak piyasaya sunulan (ve bu bağlamda Hayao Miyazaki'den sonra ülkemizde en çok filmi verilen yönetmen) olan Satoshi Kon'un Tokyo Godfathers filmi Pera Müzesi'nin Eylül ayı etkinliklerinde gösterilecektir.

En büyük saygı duyduğum 5 büyükustadan biri olan zamansız Satoshi Kon'un kaybı yeri doldurulamaz bir boşluk olacaktır. Ama en azından az ve öz yapıtlarının bundan sonra da öykü anlatıcılığı anlamında önemini daima koruyacak olması tek tesellim. Başımız sağolsun.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 12
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • Aoi Fire

  1

 • Akuma_Blade

  1

 • özz

  1

 • smygon

  1

genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrılmış :( Memories, Paprika ve Tokyo Godfathers' ı izlemiştim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

allah rahmet eylesin

paprika ve tokyo godfathers ı izlemiştim ikisinide bveğenmiştim

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Anime dünyası için acı kayıp doğrusu tüm filmlerini izlemiştim etkileyici bir tarzı vardı gerçekten, sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Guest Cheza

Eserlerinin birçoğunu izledim, bana göre giderek çizgisini bulan biriydi, anime dünyasından erken ayrıldığını düşünüyorum, gerçi ölüm işte beklenmedik anlarda gelebiliyor, sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Olamaz yaaa, kesin benim elim dusmedi:(

Daha yenice Paprikanin altyazilarini Azericeye cevirmisdim ve tam da Memories'e baslayacaktim... Cok cok sevdigim bir yonetmendi. Hepimizin bashi sag olsun... Ruhu shad olsu! (Azerbaycanda denildigi gibi)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ağzım açık kaldı haberi görünce. Paranoia Agent'tan dolayı çok saygı duyduğum bir yönetmendi, gerçekten çok üzüldüm. Çoğu insan kendisini Tokyo Godfathers'la tanımış olsa da P. Agent çok daha ayrı bir türde olmasına karşı çok daha seyir zevki yüksek olan bir animedir, belirtmek istiyorum bunu da.

Yakınlarına sabır dileyelim artık, elimizden başka bir şey gelmiyor ne yazık ki.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tüm anime severlerin başı sağolsun ... Az ama çok kaliteli eserler bıraktı arkasında...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 1 ay sonra...

Çok girift ve üst düzey zekası olduğuna inandığım biriydi. Animelerinde de zekası ve kurgusu ön plandaydı. Sayanora Kon!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?