Jump to content
  • Kayıt Ol

Balıkların Pulları Sırlarla Dolu


kenasuka

Önerilen İletiler

Balığın tek bir pulunda yaşı, geçmişte yaşadığı olaylar, iklim bilgileri, sel zamanları, hava sıcaklıkları gibi ekolojik olaylar belirlenebiliyor

displayer.aspx?picid=4304&size=250

Haber, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi tarafından yapılan ’’İnci Kefalinde Güvenli Yaş Tayini İçin En Uygun Yapının Belirlenmesi’’ konulu araştırmada, balığın pul, omur, solungaç kapağı ve kulak taşlarında yapılan incelemede geçmiş yıllara ait çeşitli ekolojik bilgilere ulaşıldı.

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin yaşını belirlemek amacıyla YYÜ Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı danışmanlığında yüksek lisans öğrencisi Naciye Ataman tarafından 3 yıl önce başlatılan ’’İnci Kefalinde Güvenli Yaş Tayini İçin En Uygun Yapının Belirlenmesi’’ konulu araştırma, Van Gölü’ndeki ekolojik bilgileri de gün yüzüne çıkardı.

Prof. Dr. Sarı, yaptığı açıklamada, güvenli yaş tayini için balıklara ait pul, omur, solungaç kapağı ile kulak taşlarında çeşitli incelemelerde bulunduklarını belirterek, yaş tayininin, geçmişte yaşanan ekolojik olaylar ile balığın geçirdiği evreleri de ortaya çıkardığını ifade etti.

Yüksek lisans öğrencisi Naciye Ataman’ın yaptığı araştırmada balıkların yaşını belirlemek için en uygun yapıyı ortaya koyduklarını anlatan Sarı, şunları kaydetti:

"Balıkların yaş tayini konusunda yapılan araştırmada, en uygun yapı sırasıyla pul, omur, kulak taşı ve solungaç kapağı olarak belirlendi. Bu araştırmayla sadece yaşlarını değil, göldeki birçok ekolojik bilgiye de ulaşabiliyoruz. Balıkların kemiksi yapısında ortaya çıkan siyah ve açık renkli daireler bize çok şey anlatıyor. Kış koşulları, iklim yapısı, beslenme düzeyi, su ve hava sıcaklığı gibi birçok bilgiye yaş tespiti sırasında ulaşabiliyoruz. Pullardaki ve diğer materyallerdeki her çizgi bir anlam ifade ediyor. Örneğin balığın geçirdiği hastalıkları bu çizgilerden görebiliyoruz. Bir bakıma balığın pulunda, solungaç kapağında, omurlarında ve kulak taşlarında ekolojik bilgi saklı. İnci kefali, en fazla 7 yaşına kadar yaşıyor. Bu yaştaki bir balıkta yapacağımız araştırma, 7 yıl öncesinden günümüze kadar geçen süreçle ilgili her türlü mevsimsel bilgiye ulaşmamızı sağlıyor. Elimizde geçmişten 3 bin yıl öncesinde yaşayan bir balığa ait kemiksi yapı olsaydı, Van Gölü havzasının o dönemdeki ekolojik durumu hakkında bilgi sahibi olabilirdik.’’

TRT Haber

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • kenasuka

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?