Jump to content
  • Kayıt Ol

Eski bir tapınak duvarındaki yazı

jambi

Önerilen İletiler

Kesinlikle süper bi yazı. 3 bin yıl önce insanların farkına vardıklarını bizler daha yeni yeni öğreniyoruz.

Bu yazı MÖ 900 lü yıllarda bir tapınağın duvarında yazılıymış. insanlar ibadetiçin geldiklerinde, çocuklarıyla birlikte buyazıyı okurlarmış...

Gürültü - patırtının ortasında sükunetle dolaş. Sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma

Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe, herkesle dost olmaya çalış. Sana bir kötülükyapıldığında, verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun. Bağışla ve unut. Ama kimseye teslimolma.

İçten ol; Telaşsız, kısa ve açık seçik konuş. Başkalarına da kulak ver.Aptal ve cahiloldukları zaman bile dinle onları. çünkü dünyada herkesin bir öyküsü vardır.

Yanlız planlarının değil başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. İşinle ne kadarküçük olursa olsun ilgilen, hayattaki dayanağın odur.

Seveceğin bir iş seçersen , hayatında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini öyle sev ki, başarıların bedenini ve yüreğinigüçlendirirken, verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın.

Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol.....Sevmedigin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme. İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz.

Ve unutma ki insanların yüzyıllardır ögrendikleri, sonsuzluktaki tek bir kum tanesinden daha fazla değildir.

Aşka burun kıvırma sakın. o çöl ortasında yemyeşil bir bahçedir. o bahçeye layık bir bahçıvan olmak için , her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma....

Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et. ilkinin acısı bir an, ötekinin vijdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakacağın en büyük miras

dürüstlüktür..

Yılların geçmesine öfkelenme, gençliğine yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme. rüzgarın yönünü degiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgara göre

ayarla. Çünkü dünya karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir. ara sıraisyana yönelecek olsan da, hatırla ki evreni yargılamak imkansızdır. onun için kavgalarını sürdürürken bile kendinle barış içinde ol.

Hatırlarmısın, doğduğunda sen ağlarken herkes gülüyordu. öyle bir ömür geçir ki, herkes ağlasın öldüğünde, sen mutlulukla gülümse. Sabırlı, sevecen, erdemli ol. eninde sonunda bütün servetin sensin.

Görmeye çalış ki, herşeye rağmen dünya, insan oğlunun biricik güzel mekanıdır......

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 11
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• A.U

2

• özz

2

• jambi

2

• antioksidan

1

Güzel paylaşım.

"Olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol" ile Mevlana'yı anımsattı...

"Hatırlarmısın, doğduğunda sen ağlarken herkes gülüyordu.Öyle bir ömür geçir ki,herkes ağlasın öldüğünde,sen mutlulukla gülümse."

Herkes ağlarken mutlulukla gülümseyebilmek o ağlayanlara en büyük acımasızlık ve kötülük olur.

Geri kalan hoş,teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

"Hatırlarmısın, doğduğunda sen ağlarken herkes gülüyordu.Öyle bir ömür geçir ki,herkes ağlasın öldüğünde,sen mutlulukla gülümse."

bu cümlede kötü bir yan yok ki.

öyle bir ömür geçir ki sen öldüğünde herkes ağlasın (yaşarken sevenin çok olsun, ölürken mutlulukla gülümse)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kimseye bir ithamda bulunmadım Özz.Beni rahatsız etti,sevdiklerim ağlamamalı,acı çekmemeliler.Demek istediğim bu.Umarım anlaşılmıştır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hangi tapınaktan, hangi yılda ve kimler tarafından yazıldığına dair bir kaynak var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hangi tapınaktan, hangi yılda ve kimler tarafından yazıldığına dair bir kaynak var mı acaba?

Aynen bende çok merak ettim

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kimseye bir ithamda bulunmadım Özz.Beni rahatsız etti,sevdiklerim ağlamamalı,acı çekmemeliler.Demek istediğim bu.Umarım anlaşılmıştır.

Konu tartışmaya dönüşmesin de, ben bir ithamda bulunduğunu söylemedim zaten, yanlış anlamışsın beni.

O cümlede anlatılmak istenen, sevdiklerinin acı çekmesi, senin mutlu olman değil, öldüğünde senin arkandan ağlayanlar seni sevenlerdir, yaşadığın sürece senin nasıl bir insan olduğunu öldükten sonra arkandan dökülen gözyaşları anlatır. Sen istesen de istemesen de seni kaybettikten sonra sevenlerin senin arkandan gözyaşı döker. Herkesçe sevilen bir insan ol diyor kısaca. O yüzden bu cümlede kötü bir yan görmüyorum dedim.

Doğu felsefesine benziyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Valla bilmiyorum hangi tapınaktan felan ama benim için pekte bi önemi yok bunun. Daha dün bile yazılmış olsa güzel bi yazı. Önemli olan yazının içeriği bence, tapınak kısmı sadece ilginç kılıyor o kadar.

Ayrıca, bence her insan arkasından ağlanılmasını ister. Birini ne kadar seversen sev, ayrıldığınız zaman üzüldüğünü görmek sizi mutlu eder. Değerli hissetmenizi sağlar. Tabi bu benim görüşüm.

Benim en sevdiğim kısımaları,

" Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe, herkesle dost olmaya çalış. Sana bir kötülükyapıldığında, verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun. Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma."

" Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol.....Sevmedigin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme. İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz."

" rüzgarın yönünü degiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgara göre

ayarla. Çünkü dünya karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir."

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Benim de hoşuma giden bu oldu,

Unutma ki insanların yüzyıllardır ögrendikleri, sonsuzluktaki tek bir kum tanesinden daha fazla değildir.

insanlık da borsa gibi, sürekli iniş çıkış yapıyor, şu anda ise ya bir krizdeyiz ya da dibe vurmak üzereyiz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Benim de hoşuma giden bu oldu,

Unutma ki insanların yüzyıllardır ögrendikleri, sonsuzluktaki tek bir kum tanesinden daha fazla değildir.

insanlık da borsa gibi, sürekli iniş çıkış yapıyor, şu anda ise ya bir krizdeyiz ya da dibe vurmak üzereyiz.

Doğru bir noktaya deyinmişsin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

"unutma ki insanların yüzyıllardır ögrendikleri, sonsuzluktaki tek bir kum tanesinden daha fazla değildir."

Bana, benim doğrularıma uyan tek cümle bu..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?