Jump to content
 • Kayıt Ol

Akıhabara @ deep


Akuma_Blade

Önerilen İletiler

akihabara%20deep-a266d8d4f2035a94e8c78448a25ba0f5.jpg

Otaku'ların Kardeşliği!

Otaku no Video, Genshiken ve Densha Otoko'dan sonra bir kez daha Otaku'ların dünyası. Fazla kullanılmayan bir tema olduğundan anında atladım ve beklediğimi de buldum.

Bu aslen bir roman uyarlaması, oradan Manga uyarlaması da yapılmış. Oradan da önceden bir dizi sonra da Spinoff bir film yorumu gelmiş. Zaten yapımın türü de komedi filan değil de doğrudan seinen olarak geçiyor. Sinopsis olarak özetlemek gerekirse: Her biri kendine münhasır otaku'lar olan 6 kişilik bir grup var. Her bölümün öncelikli bir amacı var ve grubun bu "görevi" gerçekleştirmeye çalışmasıyla ilgili bir konusu var dizinin. ( Bu amaçlar Otaku'ları hedef alan bir çeteyle mücadele etmek de olabiliyor, maid cafe'lerden birisini dağılmaktan kurtarmak da, bir girl band j-rock grubunun gerçek amacını ortaya çıkartmak yada klübe gelir kazandırmak için bir dövüş turnuvasına girmek de olabiliyor)

Biraz daha geniş şekilde konu ana hatları ile:

Akihabara bölgesi Tokyo'da bulunan manga, anime, video oyunu, bilgisayar parçaları gibi her şeyin bulunduğu otakuların mekanı olarak bilinen bir yerdir. Olayların merkezinde Page, Box, Akira, Taiko, Daruma ve Izumu adlı altı genç otaku vardır ve onları bir araya getiren kişi Yui adlı başka bir otakudur. Yui kendi sorunlarının üstesinden gelmeye çalışırken bir taraftan internet sitesinde diğer Otaku'lara uzaktan yardım ederek onlarla iletişim içerisinde olmuştur fakat Akihabara'da otaku'ların yaşam tarzını tehlikeye düşüren kişi yada kişilere ilişkin söylentiler yayılınca Yui duruma el koymaya karar verir: Kurduğu websitesiyle her biri farklı yeteneklere sahip 6 otaku'yu seçip bir araya getirir ve onların iyi bir takım oluşturmasını sağlar. Kurdukları grubun adını da yine Yui belirler. Grubun adı Akihabara@Deep olur. Akihabara@Deep , otaku'ların karşılaştıkları sorunları çözmek için ellerinden geleni yapacak ve Akihabara bölgesinin huzur içinde olmasını sağlayacaktır. Fakat buna engel olacak birileri de mutlaka vardır. Bunların en başındaki isim ise Yui'nin eski erkek arkadaşı olan Nakagomi "Aznable" Takeshi'dir. Tam bir "chaotic evil" otaku olan Takeshi, diğer Otaku'ları, özellikle de ayrıca kıskanıp nefret ettiği Akihabara@Deep takımını durdurmak için herşeyi yapmaya kararlıdır.

Öte yandan Yui sağlığını kaybetmiştir. Akihabara@Deep ekibiyle buluştukları gün onlara el sallarken yere düşüp ölür. Bunun üzerine tüm ekip bir boşluğa düşer. Izumu, Yui'nin sitesini tasarlayan kişi olduğundan site ile ilgili bir programın olduğunu ve bu programı kullanarak Yui'nin programladığı irade ile konuşabileceklerini ve onun yol göstermelerinin bu şekilde devam edebileceğini söyler. Yui için tasarladığı bu program Yui olmadığında karşısındaki kişiye yardım etmek amaçlı yapılmış tamamen Yui'nin sözleri ve düşüncelerinin aktarıldığı bir yazılımdır. Yui'nin ölmesi sonucu bu program sayesinde grubun dağılmasını önler ve beraber Akihabara@Deep'i devam ettirirler. Olaylar bu noktadan (2. bölüm başı) itibaren grubun aldığı "görevleri" görmemizi sağlıyor.

PAGE : Grubun lideri. Speech-to-Text bazlı bir sistem yazıyor. Bilgisayar programcısı. Kekeleyerek konuşma sorunu vardır ve bu yüzden ilk başlarda bilgisayarının yardımıyla diğerleriyle iletişim kurar. Çekingen bir yapısı vardır. Dürüst biridir ve her zaman arkadaşlarını sonuna kadar korur.

BOX : Grafik ve web tasarımcısı. Dış dünyayla doğrudan temasla ilgili fobisi olduğundan sürekli eldiven taşıyor. Ayrıca az biraz açık kadın gördüğünde "mavi ekran" veren bir tip.

TAIKO : Cep telefonlarına varana dek herşeyle tekno müzik besteleyebilir. Takımın ses ile olan bütün her şeyini o yapar ve bu işte çok iyidir. Mekanik bilgisi de oldukça yüksek. Onun tuhaf bir sorunu ise heyecan verici şeylerde kendini kaybetmesi ve bir süre hareket edemeyerek donmasıdır. ( Bu sırada kafasından dumanlar bile çıkar. )

AKIRA : "Fightning Maid" (başka tabir yapamadım) Kaba kuvvet sahibi olması ve dövüşerek gruba maddi kaynak sağlaması yönünden ekibin sağ kolu. (Sadece onun dövüştüğü sahneleri görmek için bile bu diziyi izleyin derim)

DARUMA : Cosplay ustası olduğu için dikim konusunda oldukça iyidir. Takımın aldığı görevlerde elbiseler dikerek göreve katkıda bulunur. Alışkanlığı ise her yere cosplay yaparak gitmesi ve günlük hayattaki konuşmalarda bile trivial anime göndermeleri yapmasıdır. (Çoğu zaman grubun diğer üyeleri onun neyi kastettiğini tam anlayamaz)

IZUMI: Ekibin kurulmasını sağlayacak olayların başlangıcı olan Yui'yi tanıyan ve gören ilk kişidir. Onun web sitesini o tasarlamıştır. Okulu yararsız bulduğu için ilkokulu bitirmeden okulu bırakmış ve 15 yaşına gelmeden ilk veri tabanı hack'lerine başlamıştır. Hackerliği çıkar elde etmek için değil kendini sınamak için yapar. Hastalığı nedeniyle kalın giyinir ve sürekli güneş gözlüğü takar.

Oyuncuların da Japon dizi ve filmlerine meraklı olanların hemen tanıyacakları simalar olduklarını da not düşelim. Ayrıca Black Jack'den Gundam'a kadar birçok anime efsanesine de cosplay'lar üzerinden selamı eksik etmemesi de benden bir artı puan oldu fazlasıyla.

Son olarak bir başkasından bir yorum:

Otakuların dünyasını görmek oldukça eğlenceli. Dizi oldukça sürükleyici sıkmıyor hiç. Komedi öğeleri çok baskın bunun da yeri apayrı açıkcası. Gülmek? Sonuna kadar var. Üzüldüğünüz yerler yok mu... O da var ve bazı sahneler ki geçmiş yaşantılar gerçekten hüzünlü. Bir otakuysanız kesinlikle izlemenizi öneririm! Yok değilseniz de kesinlikle izleyin derim =) Çünkü oldukça güzel işlenmiş bir seri.

Mutlaka izlenmeli, izletilmeli. Zira bu kulvarda yapımlar çok çıkmıyor.

Extra:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 4
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • bLueeekun

  1

 • Akuma_Blade

  1

 • Daichi

  1

 • Aurora Borealis

  1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

oldukça ilgi çekici duruyor bir göz atmalı tanıtım çok hoş olmuş her zamanki gibi ellerine sağlık

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 4 hafta sonra...

Bi' kaç yıl önce izlemiştim bi' kaç gün içinde. Net de raslamıştım otaku ilgili şeyler arıyorken ve hiç de pişman olmamıştım. Oldukça iyi bi' j-dorama. Otaku culture meraklılarına şiddetle tavsiye ediyorum. Novel den uyarlanma olduğundan kaçırılan yerler mutlaka vardır ama karakter tanıtımları falan iyiydi. Nerdeyse hepsini beğenmiştim. Bi' cosplay otaku'ya gıcıktım. lol En sevdiğim karakterler ise Page-kun ve Box-kun. ; )

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok harika bir drama ancak Türkçe altyazısı olmaması bazılarımız için dezavantaj...

Bazen birşeyi anlamak için durdurup bir dakika düşündüğüm oluyor İngilizce altyazıda.

:tbayrak:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?