Jump to content
  • Kayıt Ol

Record of Lodoss War

Squaw

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Anime'nin Adı: Lodoss-tou Senki (OVA)

Diğer Adları: Record of Lodoss War (OVA)

Kategori: OAV

Bölüm Sayısı: 13

Firma/Stüdyo: Madhouse Studios, TBS

Yönetmen: Akinori Nagaoka

Müzik: Mitsuo Hagita

Dizayn: Yutaka Izubuchi

Orjinal Eser: Hitoshi Yasuda, Ryo Mizuno

KONU:

Bilinmeyen daha doğrusu eski bir zamanda çeşitli ırkların savaşı ve bu savaşta mücadele veren krallar,şövalyeler,berserker ve de bir tane Elf ile 'Kara Elf' diye tabir edilen,tüm kötülükleri bünyesinde barındıran Elf ırkı,tüm bu karmaşada yer alan ve her zaman,bu tür seride karşımıza çıkması beklenen,babası geçmişte çok güçlü bir şövalye olan ve tek amacı babası gibi olmak isteyen Parn...

Yapılan bu savaşta Yaratıcı Tanrı ile Yıkım Tanrısı belirsiz bir şekilde kaybolur.Yaşanan bu olaylar sonucu lanetli bir kıta olacak olan Lodoss kurulur ve bu kıtada devamlı süren savaşlar mevcuttur çünkü birileri Yıkım Tanrısı olan Kardis'i yeniden diriltmek istemektedir.Tüm bu yaşananları çözmek isteyen birisi vardır ve bu amaçla bir yolculuğa çıkmak için hazırlanmaktadır;Parn karakteri aslında sevdiğim tipte olan bir anime karakteriydi çünkü karşısına çıkan hiçbir zorluk için ağlayıp zırlamayan,ortalarda 'Küçük Emrah' modunda gezmeyen ve çıktığı savaş yolculuğunda da karşılaştığı zorlukların asla yıldıramadığı birisiydi.Tüm saydığım bu özellikleriyle de benim sempatimi kazanmayı başarmıştır,nasıl başarmasın yanından asla ayrılmayan Deed adına bir Elf kızı vardı :)

Varolan bu iki ırk arasında süren iyiler ve kötülerin mücadelesini konu alan Record of Lodoss War;yüzyıllar boyunca süren bu kötülüğü durdurmak isteyen Parn ve arkadaşlarının atıldığı çeşitli maceralara bizi de tanık edecektir,bazen Elf ırkına yaklaşırken buluyorsunuz kendinizi bazen de Japon Dünyası'nın,önemli bir kültürünü oluşturan Ejderhalar dünyasına tanıklık ediyorsunuz.Tüm ırkların katılacağı bu kaçınılmaz savaşa doğru yol alan Parn ve diğer 4 arkadaşını çeşitli zorluklar karşılar,ilk bölümde hepsini bir araya gelmiş şekilde görürken,2. bölümde geçmişe giderek tüm bu dostların nasıl tanışıp da toplanıp bir araya geldiğini izliyoruz.Yaşadıkları çeşitli olaylardan sonra herbiri,birbirine karşı yabancı olan bu grup,taşıdıkları çeşitli amaçlar doğrultusunda

bu yolculuğa çıkmak için bir araya gelir ve zaman ilerledikçe hepsinin de tek amacı olan bu savaşı sonlandırma düşüncesinde buluşurlar.

KİŞİSEL YORUM:

Fantastik öğelerin,hiçbir eğretiye yer verilmeden hakettikleri sahnelere özenle yerleştirildiği bir yapım Record of Lodoss War.Konusu bildik aşina bir şekilde ilerlese de sonuna kadar,içinde yer aldıkları dünyanın gizemine çekiveriyor sizi,hele benim gibi bir de 'Elf' tutkunuz varsa...

Konu dediğim gibi aşina bildik bir konu;iyiler ve kötülerin yıllardır bitiremediği bir savaş mücadelesi,buna eşlik eden çeşitli ırkların varlıkları,tarihi öğelerle süslenip bize sunulan bir ana tema.Buraya kadar olan klişeliğe bir lafım yok aslında ama bundan ayrılan birkaç öğeye klişe diyen olursa,orda söylecek bir iki söz bulabilirim,üstelik hiçbir çaba sarfetmeden :P İlk bölümün açılışında anlatılan efsanevi savaşın ezgilerine eşlik eden görüntüleri izlemeye başladığım anda, kendimi ilk çıktığı yıllarda büyük bir heyecanla izlediğim ve izlemekten de asla yılmayacağım 'The Lord of the Rings' filmleri serisinin havasında kaybolmuş gibi hissettim,keşke bu efsunu tüm seriye -aslında 13 bölümlük bir OAV yapımıdır Record of Lodoss War- yaysalardı diye iç geçirdim çoğu kez çünkü biraz daha ırkların,o çok eski zamanda süregelen fantastik savaşını daha doğrusu efsanevi öyküsünü izlemek isterdim ya da birazcık Elf ırkına tanıklık etmek hiç olmadı güçlü bir savaşçı olan Orson ile Shirish hikayesine...

Seri (yani OAV), 13 bölümde ne varsa ortaya dökülmesi uğruna,konu ve grafikler bakımından harcanmış bir yerde olmaktan kurtaramıyor kendisini benim gözümde, belki bağlantılı olduğu serilere devam niteliğindedir bilemiyorum,bir de o yapımlara göz atmak lazım.Birkaç yıl önce tesadüf eseri bulmuş olduğum Deed x Parn çiftine ait resimler sonucu ulaştığım bir seriydi bu yapım,çok şey daha doğrusu çok umutlar beslemiştim, sonuna kadar da o umudu yitirmedim aslında ama eğer benim gibi aşırı hatta çok aşırı umutlarla yaklaşırsanız,seri gözünüzde eksi puanlar alarak yer edinecektir eminim bu nedenle tavsiyem sakin,tarihi daha doğrusu mistik öğelerin süslediği bir seri arıyorsanız ve 'Elf' gibi çekici ırkın bireylerini Shounen bir seride görmek isterim diyorsanız yaklaşmakta tereddüt etmeyin derim,serinin yapım yılına nazaran çizimleri biraz nostaljik havada,o döneme göre oldukça iyi diye düşünüyorum aslında,bishiounen arayanlar uzak durmalı kesinlikle (xD) unutmadan es geçmek istemediğim bir noktda daha vardı;seri içinde yer alan şahane ezgilere sahip müziklerine göz atmanızı daha doğrusu kulak vermenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 1
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Squaw

1

• CHOBiTS

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

Bende o resimden yola çıkarak izlemeye başlamıştım bu seriyi.Önce serisine başladım baktım 8. bölümden sonra seri gelecek nesile kaydı ve çiftimizdan eser kalmadı.Bende seriden sogudum 13. bölümde bıraktım.OVA yıda yavaş yavaş izliyorum ama oda daha istediğimi veremedi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?