Jump to content
  • Kayıt Ol

Mozilla firefox sorunu

yuuki_cross

Önerilen İletiler

Kendimi bildim bileli mozilla kullanıyorum ve gözümde en iyi tarayıcıdır. Ancak 1 haftadan beri süren bir problemle karşı karşıyayım. Mozillayı ilk açtığımda bilgisayarı epey kasıyor ve donmalar meydana geliyor. bir süre yanıt yok uyarısı verdıkten sonra 2 dk içerisinde düzeliyor ancak bıraz dolanınca yıne aynı hatayı verıyor. Bilgisayardan çıkan tuhaf ses de cabası. Özellikle sekmeli çalışınca her bir sekmeyi açtığımda donmalar 30-40 sanıye kadar suruyor ve ardından düzeliyor. Ayrıca mozillada eskisine göre bir yavaşlama da var. Pc yi virüs ihtimalıne karsı taradım 3 virus saptantı onları temizledim. Yer imlerimi yedekleyip mozillayı baştan kurdum ancak yine de düzelmedi.

Şu an en son sürümü kullanıyorum, eklentilerim de download helper, google tolbar for firefox, stylish, microsoft. NET framework assistant, fast video download 3.2.3.

mozillanın adres cubugundakı bölm ıcın farklı bır tema ekledım ayrıca mal ve google için de sıyah arkaplan kullanıyorum.

Eklentilerim veya yan uygulamalarımdan bırı yuzunden kaynaklanıyor olabılır mı (gercı bastan kurunca eklentılerımın ve temalarımın hıcbırı yokken de dondu)

Aynı sorunla karşılaşan falan var mı? Bu konuda ne yapabılırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 7
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• yuuki_cross

4

• DrCrow

2

• swordsman

1

• fungsclup

1

En Çok Yazanlar

Ben yaşıyordum sadece mozzillada değil internet explorerla da takılıyordu, bende yıllardan beri firefox kullanıyorum ve bilg. işim. Ona rağmen ne kadar temizlersem temizliyeyim bilgisayarımı her hangi bir sonuç alamadım servise götürdüm windows'umun zarar gördüğünü ve format atarsam sorunun çözüleceğini söylediler... Tabi format atmak en son çözüm yapılabilecek ama ben o dönem çok uğraşmıştım ama çözememiştim..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aynen explorer da öyleydi bir zamanlar. Explorer ilk kullandıgım tarayıcıydı idare adiyordu ama ust surume gecınce sadece explorer degıl windows da donuyordu. Alt surumu yukledım yıne eskısı gıbı olmadı. Ondan sonra mozıllaya gectım yıllardır kullanıyordum ama anıden basladı onda da sorunlar :/ chromela giriyorum şu sıralar ve en rahat, kasmayan, hızlısı o gibi geliyor. Ama yer imlerini beni çileden çıkartıyor + mozilaya göre bi ton eksiği var tabi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İşletim sisteminiz nedir ?

Windows 7 , Vista olduğunu varsayarak öneride bulunabilirim.

Sırayla

1 Yer imlerinizi yedekleyin

2 Firefox için eklediğiniz bütün eklentileri devredışı bırakın.

3 http://www.java.com/tr/ adresinden en güncel java sürümü indirip kurun

4 Bunları yaptıktan sonra Windows Görev Yöneticisi üzerinden sistem kaynaklarını takip edin, kaynak tüketen başka bir uygulama açık olabilir.

5 ( http://www.mediafire.com/?bc6ebowrwp33pom ) kendi kullandığım ve önerdiğim AusLogics BoostSpeed isimli programı kurun, yalnız lisanlıdır içerisinde ilaç mevcut, kullandıktan sora silip silmemek size kalmış.

(http://oi55.tinypic.com/5o8krd.jpg )Resimde görüldüğü üzere Advanced Tools sekmesi altında kare içine alınmış sırasıyla : Clenup, Erase History butonlarını göreceksiniz.

Clenup : İşletim sistemi üzerindeki bütü hata raporları, gereksiz program kayıtları (log) vb. dosyaları temizler.Sabit diskinizden alan kazanacağınız gibi, Windows işletim sisteminin program önbellek dosyalarınıda sıfırlayacaktır (Prefect).

Erase History : Firefox, İE gibi kullanığınız İnternet tarayıcısının bütün önbellek ve depoladığı geçmiş sayfaları temizler .

Programa neleri temizlemesini kutucuklara işaretledikten Scan Now butonuyla tarama işlemi başlayacaktır , tarama işlemi bittikten Erase butonuna tıklayıp silebilirsiniz. (Tarama işlemi sonrasında, program ayrıntılı bir rapor sunacak göz gezdirmenizde fayda var.)

6 Bunlarda işe yaramamışsa Mozilla Firefox 4.0 Beta 6 sürümünü bir deneyin, aynı sorun yaşanıyormu bir bakın. http://www.mozilla.com/tr/firefox/beta/

Not: AusLogics BoostSpeed adlı program lisanslı olup gerekirse paylaştığım bu programın bağlantısı site yöneticileri mesajdan silebilirler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Evet işletim sistemim vista. Teşekkür ederim önerilerinizi bu gün içinde deneyeceğim. Gayet açıklayıcı bir anlatım olmuş. Umarım işe yarar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ne yazık ki olmadı. Yer imlerımı yedekledım+ eklentılerı devre dısı bıraktım+ java son sürüm indirdim. AusLogics BoostSpeed kurup tarayıp sildim. İşe yaramadı. Betayı ındırdım ancak daha google sayfasına bağlanmasına bıle ızın vermeyecek bır sure ıcerısınde yanıt vermıyor uyarısını verdı. mozilla 3.6 kullanıyorum bir de 3.5i deneyeyım dedım ancak o da işe yaramadı. Aynı şekilde donuyor. Yani hiç bir sürümünü kabul etmedi pc. Lolifox kurmayı denedım gayet iyi çalışıyor. Ancak mozilla gibi eklenti+tema seçenekleri yok, her eklentiyi kabul etmiyor yani. Denemediğim yol kalmadı, başka bir tarayıcı olsa neyse de, mozillam :uzqgun:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sorun (Cache) önbellek kaynaklı olabilir sanıyordum ama malasef işe yaramadığına göre değilmiş.Burdan ne kadar yöntem versek de hepsi teoride kalıyor malasef, sebeb olan herhangi bir program olabilir. Profesyonel bir kullanıcıdan direk yardım almanız ve işletim sisteminize baktırmanız daha hayırlı olur fikrindeyim.

Bu arada son bir öneri, yeni bir firefox profili oluşturun belki kayıt defterinde (regedit) kılasik (Default) ayarlarda sorun olabilir .

Firefox’un kapalı olduğundan emin olarak “Windows>Başlat>Çalıştır” penceresine: "firefox.exe -ProfileManager" yazın ve onaylayın.

Açılan Firefox profil seçimi penceresinde Yeni profil>Yeni Profil İsmi>Onaylama adımları ile yeni Firefox profili oluşturabilirsiniz, Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kendimi bildim bileli mozilla kullanıyorum ve gözümde en iyi tarayıcıdır. Ancak 1 haftadan beri süren bir problemle karşı karşıyayım. Mozillayı ilk açtığımda bilgisayarı epey kasıyor ve donmalar meydana geliyor. bir süre yanıt yok uyarısı verdıkten sonra 2 dk içerisinde düzeliyor ancak bıraz dolanınca yıne aynı hatayı verıyor. Bilgisayardan çıkan tuhaf ses de cabası. Özellikle sekmeli çalışınca her bir sekmeyi açtığımda donmalar 30-40 sanıye kadar suruyor ve ardından düzeliyor. Ayrıca mozillada eskisine göre bir yavaşlama da var. Pc yi virüs ihtimalıne karsı taradım 3 virus saptantı onları temizledim. Yer imlerimi yedekleyip mozillayı baştan kurdum ancak yine de düzelmedi.

Şu an en son sürümü kullanıyorum, eklentilerim de download helper, google tolbar for firefox, stylish, microsoft. NET framework assistant, fast video download 3.2.3.

mozillanın adres cubugundakı bölm ıcın farklı bır tema ekledım ayrıca mal ve google için de sıyah arkaplan kullanıyorum.

Eklentilerim veya yan uygulamalarımdan bırı yuzunden kaynaklanıyor olabılır mı (gercı bastan kurunca eklentılerımın ve temalarımın hıcbırı yokken de dondu)

Aynı sorunla karşılaşan falan var mı? Bu konuda ne yapabılırım.

Kullanmış olduğun eklentilerden de kaynaklanabilir.Bunu şu şekilde kanıtlayabiliriz ;

1 - Mozilla'da kullanmış olduğun eklentiler programı çalıştırdığın anda bir anlık yükleme yapacağından dolayı kasması normal.(15 ila 20 saniye - Sistem donanımına göre değişmektedir )

2 - Yine kurduğun eklentilerden dolayı yeni bir sekme açtığında ( özellikle Sağ Tuşta gözükecek olan o (ContextMenuStrip denilen) menüde IDM ile indir , FLash Get ile indir vs. eklentiler ) yüklenmeye çalışacaktır ve bu da bir kasmaya yol açacaktır.Aynı şekilde işletim sistemi ve internet hızına göre değişmektedir.

###########

Bilgisayarından çıkan şu sesleri de bir şekilde incelersek , öncelikle bu bilgisayarının zorlandığı anlamına gelir ki bu da donanımsal bir sorunun ayrıntısıdır.Yani şu şekilde açıklamak gerekirse , bilgsayarın fan sesleri meşhurdur.Bu sorunu çekmeyen yoktur sanıyorum.Fanın görevi CPU yanmadan kurtarmak için onu soğutmaktır.Bu soğutmayı tam anlamıyla gerçekleştirebilmek için de fan ın düzgün çalışması gerekir.Kısacası fan tozlanmış olabilir.Veya CPU aşırı şekilde ısınır ve fan da otomatik olarak aşırı şekilde onu soğutmaya çalışacağından "Hırlama" sesi gibi bir ses gelebilir.Bu da senin yapmış olduğun işletmin bilgisayar performansını yırtacak bir işlem olmasıdır.(Aynı anda birkaç tam ekran oyun açmak , internet sitelerinde fazla ram dan yiyici resimler bulunması vs..)

Eğer ki ilk başta açıkladığım bu sebeblerden dolayı oluyor ise eklentilerini kaldırmak ile çözülebilir fakat ikinci yoldan ise yani donanımsal bakımdan ise , ozaman gerçektende başın ağrıyacaktır :)

Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?