Jump to content
  • Kayıt Ol

suprema- supremum ( yardim araniyor )

smygon

Önerilen İletiler

Sn= 1-1/n dizisini ele alırsan m3 kümesi Sn in değerler kümesi olur Sn--->1(limiti)

olduğundan m3 ün supremumu 1 dir

m1 içinse yine 1/12 ile üstten-1/3 ile alttan sınırlıdır

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...
  • İleti 8
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• ecursed

3

• smygon

3

• antioksidan

2

• bedifeci

1

En Çok Yazanlar

asagidaki ifadelerde supremayi belirleyin ve supremum kümesine dahil olup olmadigini her durumda belirtin.

11ghhes.png

soru bu sekilde arkadaslar...

supremum anladigim kadariyla x degerinin ala bilecegi degerlerden en üst sinir.

suprema hakkinda bir fikrim yok -.-

elimde 2 soru var ikisinide cözemedim -.- eger ki bir babayigit bunu cözerse ikincisini sorma yüzsüzlügünde bulunacagim :sok aglama:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlham geldi heralde Okana:D. Keşke sayısal alanım iyi olsaydı ama sözel tarafım daha güçlü .Üzgünüm,umarım yardım edecek birileri çıkar.:s45:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

"suprema- supremum" toplam kaç harfli? 15

Kaç şık var? 3

15*3 = 45

Seien kaç harfli? 5

45 - 5 = 40

Milliyetçi Hareket Partisinin 40. yılı kutlu olsun.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

soru ne ki bizden supremumunu mu istiyo e:007a:

edit üstdeki yazıyı sonradan gördüm

bi düşünüyüm

edit 2 m1 ve m2 üstten sınırlı değil m3 ise 1 ile üsttensınır

bu arada supremum üstsınırların en küçüğü supremum kümesinden kastın nedir tam anlıyamdım

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ne nedir bende anlamadim -.- m1 ve özellikle m2 yi biraz daha detayli anlatirsan cok sevinirim smygon ^^:mutlulh:

( m1 de gelen degerler -1/3, 1/12, -1/27, 1/48 .. diye gidiyor, yanilmiyorsam 0 a dogru yaklasiyor bu duruda supremum 0 olmaz mi? ama n dogal sayilarda tanimli oldugundan ve dogal sayilar reel sayilarin alt kümesi oldugundan üstten sinirli degildir gibi bir aciklama ürettim sagdan soldan buldugum bilgilerle ) =D bu durum hakkindaki görüsünüde söylersen sevinirim =D

(bir kitapta okudum yazan aynen su.. m3 örnegini aciklamis. supremum u 1 dir demis. ve dogal sayilar reel sayilarin alt kümesidir bundan dolayida üstten sinirli degildir demis -.- )

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ne nedir bende anlamadim -.- m1 ve özellikle m2 yi biraz daha detayli anlatirsan cok sevinirim smygon ^^:mutlulh:

( m1 de gelen degerler -1/3, 1/12, -1/27, 1/48 .. diye gidiyor, yanilmiyorsam 0 a dogru yaklasiyor bu duruda supremum 0 olmaz mi? ama n dogal sayilarda tanimli oldugundan ve dogal sayilar reel sayilarin alt kümesi oldugundan üstten sinirli degildir gibi bir aciklama ürettim sagdan soldan buldugum bilgilerle ) =D bu durum hakkindaki görüsünüde söylersen sevinirim =D

(bir kitapta okudum yazan aynen su.. m3 örnegini aciklamis. supremum u 1 dir demis. ve dogal sayilar reel sayilarin alt kümesidir bundan dolayida üstten sinirli degildir demis -.- )

ben doğal sayılarda 0 da alığım için o xaman sonsuz çıkıyo ama doğal sayoları birden başlatırsan o zaman 1/3 olur supremum:qalkis:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?