Jump to content
  • Kayıt Ol

Worst


tanoren

Önerilen İletiler

(düzenlendi)
Worst

TANITIM

Manga Tsukishima Hana adında bir lise öğrencisinin kötü şöhretli Suzuran erkek lisesine yazılması ve kasabaya gelmesi ile başlıyor.

Suzuran birbirinden tehlikeli ve güçlü serserilerin doluştuğu bir lisedir ve o kadar karmaşık bir denge vardır ki kimse tüm okulu etkisi altına alıp yönetemez. İşte bu okula başlayan Hana, kendisinin okulun ilk lideri olacağını ilan eder. Buna tepkiler gecikmeyecektir, hem destek hem köstek anlamında ve Hana’nın önünde daha uzun bir yol vardır.

 

Hana, küçüklüğünden beri dağ evinde ninesi ile birlikte yaşamaktadır ve oturduğu yerde cep telefonu bile çekmemektedir. Japonya’yı düşündüğünüzde bu oldukça zor bir şeydir. Kasabaya ilk geldiğinde kalacağı yeri ararken yolu şans eseri beraber yaşayacağı insanlarla kesişir. Aslında hepsi serserilikte nam salmış adamlardır – belki Taro hariç. Beraber yaşamaya başladıklarında aralarında kavga etmeye ve kazananın lider olmasına karar verirler ama Hana farklı bir öneri sunar: Kavga edeceklerdir ama eğer kazanan kendisi olursa hepsi kardeş ve eşit olacaktır ve herkes birbirine iyi davranacaktır. Hana’yı kavga ederken görünce hepsi kabul eder

 

 

Hana her zaman iyi niyetli ve güler yüzlü biri. Aynı zamanda dost düşman herkese karşı saygılıdır. Hemen her şeyden duygulanıp ağlayabilir. Onun içindeki iyiliği ve doğruluğu görenler onun yanında olup, okulun tek lideri olması için destek olmaya karar verirler ve Hana-family kurulur. Tabi Hana’nın başta bundan haberi yoktur ve olunca de ismini Hana-gumi olarak değiştirir. Kasabanın serserilerinin kendilerine göre bir düsturları da var. Örneğin uyuşturucu işine girmemek, kadınları rahatsız etmemek, çocuklara iyi davranmak gibi!

 

Bu kurallara karşı gelenleri veya uymayanları kendi içlerinde cezalandırıyorlar; çoğu zaman durumu bilen biri adamı fena dövüyor. Gerçek kötülük yapanların mutlaka küçüklüğünden kalma bir travma yaşadıklarını görüyoruz. Böylece okuyucuya aslında kimsenin kötü olmadığı, çevresel faktörler ve dış etkilerle doğru yoldan saptıklarını ve Hana’nın kişiliği üzerinden de bu etkilerden bile insanın kendini kurtarabileceğini gösteriyorlar. Sadece Hana değil, baş belası, serseri diyeceğiniz adamlar da kötü bir badire atlatmış ve bunun üstesinden gelmiş kişiler olarak gösteriliyor. Bilmem beklide serseri olmalarının nedeni budur.

 

KARAKTERLER

Hana Tsukishima - Ana Karakter

Guriko Hanaki - Ana Karakter

Shougo Murata - Ana Karakter

Takumi Fujishiro - Ana Karakter

Mitsumasa Tsukimoto - Ana Karakter

Hisashi Amachi - Ana Karakter

Takefumi Sakota - Ana Karakter

167039.jpg

DİĞER İSİMLERİ

Orijinal: Worst

İngilizce: Worst

Japonca: WORST ワースト

 

BİLGİ

Kategori: Manga

Cilt sayısı: 33

Bölüm sayısı: 131

Yayım: 6 Eyl 2001 - 5 Tem 2013

Dergi: Shounen Champion (Aylık)

Eser: Hiroshi Takahashi (Hikâye & Çizim)

Türler: Aksiyon, Komedi, Okul, Shounen

 

İSTATİSTİKLER

Puan: 8.08

Sıra: 724

Veriler 23 Aralık 2016 Cuma günü 19:39 saatinde MyAnimeList sitesinin şu sayfasından çekilmiştir: manga / 1741

 

KİŞİSEL YORUM:

Spoiler

 

Çizimler oldukça güzel ve sade. Bol dövüşlü bir manga ve hareket hissi çok iyi verilmiş. Kareler kesin biçimde ayrılmış ve karakterleri tuhaf açılardan çizmeye kasmamışlar (hani şu Naruto/Bleach tarzı karakteri sol üst çaprazdan gösterip de kim olduğunu anlamamızı bekledikleri gibi değil). Konuşma az ama ben İngilizce tercümesinde bol sokak ağzı ve şive farkı gördüm. Tabi bol küfür içerdiğine de söylemeliyim. Birine tekme atarken, seni seviyorum diyecek hali yok tabi.

 

Tek sorun mangada çok fazla karakter olması. En önemlilerini aşağıda görebilirsiniz ama bunlar her ne kadar manganın başından beri tanıdığımız insanlar olsalar da, sonlara gelinceye kadar önemli lider konumda olmayacaklar. İlginç karakterlerden biri Hanaki Guriko, bütün kasabanın en güçlü adamıdır ama tek tabanca takılmayı sever. En yakın olduğu Suzuran lisesinde beraber okudukları Kurosawa Kazumitsu’dur. Zaten o da hiçbir gruba üye değildir. Bir diğeri ise baş kötü olarak ortaya çıkan Amachi Hisashi. Milleti dövdükten sonra çaresiz durumdalar iken kolları kıran falan bir adam. Onun hiç arkadaşı yok, ama sona doğru etrafına topladıkları ona karşı kendisinin gösterdiğinden daha fazla vefa gösteriyorlar. Kendisinin de dönüp doğru yolu bulmasını diliyoruz. Okurken bir yandan da not almakta fayda var, kim kimdi olayı neydi diye.

 

 

Düzenlendi: (Aurora Borealis)
Güncelleme
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • tanoren

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?