Jump to content
  • Kayıt Ol

Ace wo Nerae!

Akuma_Blade

Önerilen İletiler

a1898b58b302c0e7d4cc9e4ec111bdb6_1266340382.jpg

Anime'nin Adı: Ace wo Nerae!

Diğer Adları: Aim for the Ace!

Kategori: TV Serisi

Tür: Spor, Romantizm, Drama

Bölüm Sayısı:26

Yayım Tarihi: 5/10/1973 ile 29/3/1974 arası

Firma/Stüdyo: Madhouse Studios, TMS Entertainment, Mainichi Broadcasting, Starchild Records

Yönetmen:Osamu DEZAKI

Senaryo: Masami HATA, Osamu DEZAKI, Soji YOSHIKAWA, Mitsuru MAJIMA

Animasyon: Akio SUGINO, Osamu DEZAKI

Müzik: Katsuhiro MIZAWA

Dizayn: Akio SUGINO

Orjinal Eser: Sumika YAMAMOTO

15 yaşındaki Hiromi Oka, Nishi Lisesine başladığı gün Reika Ryuuzaki'yi tenis oynarken görür ve onun tenis kortundaki zarafetine ve karizmasına hayran kalır. Reika Ryuuzaki, okulun tenis kulübünün en iyi oyuncusudur ve herkes onu, korttaki zarafetinden ve ışıltısından dolayı "Madam Butterfly" anlamına gelen "Ochofujin" olarak çağırmaktadır. Reika Ryuuzaki'nin oyununu izledikten sonra Hiromi, tenis kulübüne katılmaya karar verir.

Kulübe katıldıktan sonra takımın yeni koçu olan Jin Munakata ile tanışır. Munakata, oldukça disiplinli ve titiz bir koçtur. Ryuuzaki dahil herkesi sert bir antrenmana sokar ve tenis hakkında neredeyse hiçbir şey bilmeyen Hiromi'yi takıma alır. Ancak bu, takım içinde huzursuzluğa ve takımın Hiromi'ye düşman olmasına yol açar. Fakat Hiromi, her şeyden kolayca etkilenen ama inatçı bir kişiliğe sahiptir. Hiromi'nin özellikle üst sınıflardaki kızların baskısına dayanması ve kendini geliştirmesi gerekmektedir.

(www.anime.gen.tr 'den alıntı)

Notlar:

-Ace wo Nerae, Anime tarihinin ilk spor Anime'si hitidir.

-GAINAX'ın Gunbuster serisi aslen bu serinin büyük ölçüde serbest uyarlamasıdır. Özellikle "her an bir öncekinden daha iyi olmak için yaşamak ve çalışmak" teması her iki serinin ortak hedefini oluşturmaktadır. Benzer şekilde 1. başrol karakterine akıl hocalığı yapacak bir coach her iki serinin de 2. başrolünü oluşturmaktadır.

-Ülkemizde yanlızca 1. serisi verilmiş olmasına rağmen hikaye sonraki sezonlarda devam etmiştir.

-Anime serisi 1972 yılında Sumika Yamamoto'nun Shoujo Margaret'de tefrika edilmeye başlanmış ve 18 cilt sürmüş aynı isimli Manga'sından adapte edilmiştir. Bu Manga 15 milyonu aşkın satışı ile en çok satan Shoujo listesinde yerini halen korumaktadır.

-Madhouse stüdyosunun ilk Anime çalışmasıdır. Ayrıca çizimlerde Tadao Nagahama tarzının izleri oldukça belirgindir.

-Ünlü Japon aktrist Ueto Aya serinin 9 bölümlük live action versiyonunda başrolü oynamıştır.

YouTube - 網���SP宣��01

Yorum:

İlk izlediğim Anime hangisi hala hatırlayamam ama Ace wo Nerae'nin ilk 5'imde olduğunu hala hatırlarım. TRT'nin -Japonya'daki gibi- her seriyi haftada bir yayınlama formatlı yayınladığı günlerde verilen bu seri ilkin bende pek bir etki uyandırmamıştı fakat izledikçe serinin insanın içindeki çalışma ve kendine meydan okuma azmini tetiklediğini farkettim ve daha çocuk yaşımda seriyi sonuna dek izledim. Bu süre boyunca sayısız farklı şey yaşadım. Servis öncesi ve sonrası kortun iki yanında kopan beyin fırtınaları, koç'un kesin otoritesi ve pragmatizmi, maçlardan sonra sessiz sedasız yürürlüğe konan ayak oyunları, Hiromi'nin kendini ispatlama çabası ve Reika ile rakipleşecek hale gelmeye yaklaştığında tezgaha konan çirkeflikler... hepsi unutulmaz enstanelerdi.

Spoiler içerebilir:

Hiromi'ye "sabotaj" yaptıkları sahneden sonra Reika'nın çetesinden tümden tiksinmiş ve Reika'yla Kyoko'yu en nefret ettiğim karakterlerin başına yerleştirmiştim! -Gerçi sonradan aralarındaki düşmanlık bitiyor ama bnefretim hala baki!- Belki size komik gelecek ama o gün bugündür, sabah ayakkabımı giyip dışarı çıkmadan ayakkabımın içinde raptiye yada ona benzer birşey aramak bende refleks olmuştur.

Maalesef, bu mükemmel seriyi Anime'yi Anime olarak bilerek izlemeye başladığımız 1996 sonrası dönemde giderek artan bir hisle hatırlayıp aramaya başlayıp da ILA grubunun 2000'lerin başlarında ilk bölümleri ağır ağır da olsa yapmaya başlayadığını görmeme sevinsem de, ILA grubunun seriyi bırakması ve 2 yıla yakın süre bölüm görmemek gerçekten acı idi. Neyse ki can dostumuz BlueFixer yardıma yetişti ve kısa süre önce serinin Fansub'unu devraldığını açıkladı. Muhtemelen çok yakın zamanda 1. sezon batch'ini görebileceğiz. Bunu özellikle belirtiyorum zira bu seri sadece spor Anime'si yada sadece shoujo tutkunlarına değil, gerçekten klasik bir Anime görmek isteyen herkese hitap ediyor: Hayata dair yapıcı mesajlar veren, öğretici bir seri. Belki eski ama gerçekten çok iyi. Yeniden izlemek isteyenler yada bu yazıdan merak edip izleyesi gelenler, sizi buradan ve şuradan alalım.

İYİ SEYİRLER!

cover_br_ace_wo_nerae_jp.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 5
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Kisiliksiz

2

• Akuma_Blade

2

• bedifeci

1

• özz

1

En Çok Yazanlar

Yılına göre çizimleri çok hoş bir animedir.Konusuda çok iyi.Vay be az çok bu animeyi hatırlıyorum.Tanıtım hoş olmuş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

GAINAX'ın etinden sütünden fayda sağladığı yapımlardan biri.

İlk sezon, hikayenin tekrardan yorumlandığı film ve gene aynı hikayenin daha da uzatılmış TV serisi bulunurken. Nihayetinde de yapımcılar bir devam yapımını uygun görebilmişler.

Kısaca "zorluklarla dolu başarı öyküsü."

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hayal meyal hatırladığım ama izlerken zevk aldığım bir anime daha. O raptiye olayını hatırladım bak.

Yayınlandığı yıllarda spor türü olması nedeniyle, Candy' ler, Çiçek Kız' lardan belki de daha çok sevmişimdir. Şimdi bile arada aklıma gelir, özellikle kahramanları erkek olan spor animelerini gördükçe, spor türünde erkek-kız ayrımı yapmamama rağmen, kızların başrol olduğu spor animelerinin daha ciddi ve daha ön planda olması özlemini çekiyorum.

Tekrar hatırlattığın için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...

An itibariyle #Blue Fixer ülkemizde yayınlanmış 1. sezonun çevirisini tamamlamış. Haberdar etmiş olmak babından konuyu yukarı almış olayım dedim. İyi seyirler.

1. Sezon | Movie

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

An itibariyle #Blue Fixer ülkemizde yayınlanmış 1. sezonun çevirisini tamamlamış. Haberdar etmiş olmak babından konuyu yukarı almış olayım dedim. İyi seyirler.

1. Sezon | Movie

Çok şükür. İngilizce çevirisi muallakta kalan seriler kervanından kurtulmuş oldu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?