Jump to content
  • Kayıt Ol

Slam Dunk!

knighTeen87

Önerilen İletiler

(düzenlendi)
Slam Dunk

TANITIM

Shōhoku Lisesi'ne yeni başlayan kızıl saçlı ve kavgacı Hanamichi Sakuragi, uzun boylu ve güçlü oluşu nedeniyle basketbol takımı kaptanının kız kardeşi olan Haruko Akagi tarafından takıma davet edilir. Haruko'ya ilk görüşte aşık olan Hanamichi basketbolla hiçbir alakası olmamasına rağmen takıma katılır. Antremanlar ve katıldığı maçlarla yavaş yavaş basketbolu eğlenceli bulmaya başlar ve yeteneği hızla gelişir. Takımının koçu Mitsuyoshi Anzai, kaptanı Takenori Akagi, kaptan yardımcısı Kiminobu Kogure'ye Hanamichi ile beraber 'Süper Çaylak' denilen Kaede Rukawa'da katılır. Liseler Arası Basketbol Turnuvası (インターハイ) bölge seçmelerinde her yıl ilk dörde giren Ryōnan Lisesi ile yapılan dostluk maçı sonrası Hisashi Mitsui ve Ryōta Miyagiri takıma geri döner.

Yazın yapılan Liseler Arası Basketbol Turnuvasını kazanmak isteyen Shōnan Takımı Kanagawa bölgesi elemelerini geçip, turnuvaya her yıl yüsek sıralardan girmeyi başaran Shōyō Lisesini yenerek Kanagawa bölgesi finallerine katılma hakkını elde ederler. Finallerde "Kanagawa'nın Kralları" olarak adlandırılan Kainan Lisesi ile olan ilk maçlarında yenilirler. Ancak Takezato Lisesi ve 'rakipleri' Ryōnan Lisesi'ni de yenmeleriyle turnuvayı ikinci bitirmeyi başarırlar. Birinci olan Kainan Lisesi ile birlikte Japonya Turnuvasına katılmaya hak kazanırlar.

Hiroshima şehrinde gerçekleşen turnuvanın ilk turunda Toyotama Lisesi (Osaka) ile olan maçı kazanırlar. İkinci turda bir önceki yıla kadar turnuvada 3 kez art arda şampiyon olmuş Sannō Lisesi (Akita) ile olan maçta, 20 puan geride olmalarına rağmen güçlü bir mücadele ile karşı saldırıya geçerler. Hanamichi de sırtının acısına dayanarak oynamaya devam eder ve maçın sonuna doğru attığı jump shot ile Shōnan'ın kazanmasına katkıda bulunur. Fakat üçüncü turda Aichi Gakuin Lisesi(Aichi)'ne yenilerek turnuvaya veda ederler.

Turnuvanın ardından lise son sınıfta olan Takenori ve Kogure takımdan ayrılır. Kış seçmelerine 'yeni takım' ile hazırlanmaya başlarlar. Hanamichi sırt problemi için rehabilitasyona gider ve tekrar maça çıkabileceği günü beklemeye başlar.

Tanıtım:
Vikipedi: Özgür Ansiklopedi

KARAKTERLER

Hanamichi Sakuragi - Ana Karakter

Kaede Rukawa - Ana Karakter

Hisashi Mitsui - Ana Karakter

Ryota Miyagi - Ana Karakter

Takenori Akagi - Ana Karakter

Akira Sendou - Yardımcı Karakter

Youhei Mito - Yardımcı Karakter

157904.jpg

DİĞER İSİMLERİ

Romaji: Slam Dunk

İngilizce: Slam Dunk

Japonca: SLAM DUNK

BİLGİ

Kategori: Manga

Cilt sayısı: 31

Bölüm sayısı: 276

Yayım: 18 Eyl 1990 - 4 Haz 1996

Dergi: Shounen Jump (Haftalık)

Eser: Takehiko Inoue (Hikâye & Çizim)

Türler: Komedi, Dram, Okul, Shounen, Spor

İSTATİSTİKLER

Sıra: 10

Veriler 23 Aralık 2016 Cuma günü 15:43 saatinde MyAnimeList sitesinin şu sayfasından çekilmiştir: manga / 51

KİŞİSEL YORUM: 

Spoiler

Slam Dunk yıllar önce TV'den aşina olduğum bir seri. O yıllardan bari Hanamichi ve Kaede isimleri aklıma kazınmıştı ve seriyi tam anlamıyla izleyememiştim, herşey yarım kalmıştı. Şimdi ise bu müthiş seriyi tekrar takip etme fırsatı buldum ve bu sefer kaçırmadım...

Serinin en güçlü yanı lise hayatını ve genç öğrenciler arası ilişkilerin oldukça güzel anlatılması ve bir spor mangasından beklenmeyecek kadar iyi duygusallık içermesi. Bahsettiğimiz bu hepimizin tattığı yılların içine aşk, kavgalar ve komedi çok iyi sepiştirilmiş. Detaylanmış çok sayıda karakteri seriyi takip ettikçe öylesine sindirip benimsiyorsunuz ki bir noktadan sonra onlarla üzülüp onlarla sevinmeye başlıyorsunuz, bu da sizi seriye bağlıyor. Bunun üstüne de baş karakter Hanamichi'nin inanılmaz karakteri ve gayreti eklenince manga sayfalarını kahkahalar, duygusallık ve heyecan içinde su gibi okuyorsunuz

Ayrıca mangaka kolayca fark edileceği üzerine çizimlerle oldukça uğraşmış. Her kare oldukça detaylı bazı sayfalar oldukça harika çizimler ve artworkler içeriyor. Bunun en iyi sonuçlarından biri maçların oldukça iyi resmedilmesi ve okunurken gerçek bir maç hissinin yaşanması. Mangaka asla maçların temposunu bozacak diyaloglar serpiştirmemiş, bu da heyecanı ayakta tutuyor. Tam bir spor mangasına yakışacak şekilde...

Bana göre kötü yanlardan biri serideki, bazen oyuncuların lise seviyesinde olmasına rağmen NBA'den yukarı bir seviyede rahatça smaçlar, alley-hoop'lar, vs yapmaları. Bu da gerçekçilik hissini bozuyor. Zaman zaman da maçlarda belli bir karakterin üstüne yüklenip büyük bir sayı farkı çok kısa sürede saçma hatalarla kapanıyor, bu yüzden okurken bir noktadan sonra farkın kapanacağı belli oluyor

Ama bence en kötü yan, ki bu konuda spoiler vermek istemiyorum, serinin sonunun seriye yakışmayacak biçimde kötü bitmesi,okuyunca bunu anlayacaksınız

Slam Dunk,anime&manga tarihinin tartışmasız en iyi serilerinden biri, tam bir mil taşı. Bence de yapılmış en iyi 2 spor serisinden biri(diğeri Aoki Densetsu Shoot!).Sadece basketbol çılgınlarına değil, her manga dostuna gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir seri.1-2 ufak şey dışında tam bir şaheser. Bu seriyi kaçırmayın

Düzenlendi: (Aurora Borealis)
Güncelleme
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 19
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Aurora Borealis

6

• dobry

3

• knighTeen87

3

• YAGA

2

okuduğum en harika serilerden biri ellerine sağlık tanıtım için

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

okudugum diyemiycem ama izledigim en guzel animelerden biri eminimki mangasida animesi kadar guzeldir halen pc de sakalrim butun animelerini :) tanitim icin tsklr

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Eline sağlık güzel bir tanıtım olmuş. Sana katılmadığım tek nokta manganın bitişi. Bence o şekilde bitmesi inandırıcılığı açısından daha iyi olmuş. Tabi gönül isterdi ki çok iyi bitsin ama mangakanın tercihi böyle maalesef.

Ben animenin kaldığı yerden sonrasını yani yaklaşık 200'den sonrasını bir kaç defa okudum. Gerçekten benim için en iyi mangadır. İlk bölümlerine de baktığımda animeyle manganın oldukça paralel olduğunu gördüm o yüzden her Slam Dunk'ı özlediğimde önce animesini izleyip sonra mangasını okuyorum. İlerki zamanda kalan bölümler de anime yapılır ya da iyi kalitede yeni bir anime yapılırsa çok iyi olur.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlerki zamanda kalan bölümler de anime yapılır ya da iyi kalitede yeni bir anime yapılırsa çok iyi olur.

size katiliyorum yeni kalitede cekseler super bisey olurdu mangasi animenin kaldigi yerden devam ediyormu turkcesi mevcutmu bilginiz varmi bana yazabilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

manga ulusal şampiyonayı bile baştan sona gösteriyor. kesinlikle okumalısın :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

size katiliyorum yeni kalitede cekseler super bisey olurdu mangasi animenin kaldigi yerden devam ediyormu turkcesi mevcutmu bilginiz varmi bana yazabilirmisiniz

mnaki çeviriyor ordan indirebilirsin

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ing. okudum ben ama sadece iki maci gosteriyor ulusal sampiyonanin hepsini gostermiyor sanirim 276 da bitiyor

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

tabiki hepsini anlatmıyor anlatmasınada gerek yoktu hani.. kötü elbette olmazdı başarılı olmasının sebeplerinden biri bence abartısız ve gitmek istediği hedefe giderken maddi trajik kaygılardan uzak gitmiş olması. yoksa 500 bölümlük bir slam dunk ta okuyabilirdik. ama mangaka kafasında daha çizmeye başlamdan hikayesini oturttuğundan sonrada ekleme yapanlar gibi "acaba bugun ne sallasam" diyenlerden kilometrelerce önde.. ama animesi için aynı şeyi söyleyemem. animesi devam etmeliydi bu hali ile bile başarılı ancak ben yapımcıların gözünden de şampiyonayı görmek isterdim.. neyse belli olmaz .. eski yapımlara dönüş var.. birileri belki slam dunk'a da el atar neden olmasın.:023:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...
Şahsen beni ilk 3 bölümden sonra sıktı. :ne noldu:

Animelerin büyük çoğunluğu böyledir. Özellikle uzun animeler. Mutlaka ilk bölümleri hazırlık bölümleri olur ve sıkar. Maçlar başlayınca zevk alacağını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Animelerin büyük çoğunluğu böyledir. Özellikle uzun animeler. Mutlaka ilk bölümleri hazırlık bölümleri olur ve sıkar. Maçlar başlayınca zevk alacağını düşünüyorum.

Haklısın One Piece'de de öyle olmuştu sanırım biraz zorlayıp izlemem lazım.

yok artık!

Renkler ve zevkler tartışılmaz ;) Naruto'yu beğenen dünya dolusu insan var ken beğenmeyende çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

en beğendiğim animelerden biri fakat sonunun gelmemesi çok kötü olmuş çokta üzüldüydüm Galiba yarıda bırakılmasının neden animenin gerçek yaşansıtan alıntı olarak alındığı sakuraginin akrabaları dava açmışlar bu yüzden de yarıda bırakılmış anime ama keşke devamı gelse

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Pek alakası olduğunu sanmıyorum öyle olsa mangasınıda devam ettirmezlerdi. bence tamamen manganın satışı ile ilgili bir durum. izleyebileceğim bir şeyi "helede gayet başarı ise" neden tutup okuyayım böyle olunca herkes finali merak edip mangaya yöneldi. ben sebebini buna bağlıyorum.

hatta animeler bence sadece manga tanıtımaktan, duyurmaktan ibaret yapımlar...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

konu içinde paylaşılmış tr çeviri slam dunk manga cilt 15den sonrası silinmiş yenileyebilirmiyiz:s

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

konu içerisinde çeviri indirme linki vermedik ki silelim! :S ben sadece çeviren scan grubunun linkini koydum. -ki şimdi baktım cilt cilt indirme likleri duruyor..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

zaten hanamichi 2. macta sakatlanıyo vede turnuvaya devam edemiyo . o yüzden öle bi son yapmıs adam

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

zaten hanamichi 2. macta sakatlanıyo vede turnuvaya devam edemiyo . o yüzden öle bi son yapmıs adam

mangayı okuyanlara spoiler yedirmemeye özen gösterelim bahsettiğin kısım mangadan err53

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

pardon fark etmeden spoiler vermisim :D (normalde bende sevmem)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?