Jump to content
  • Kayıt Ol

The Stoning of Soraya M.

Shinkaron

Önerilen İletiler

The-Stoning-of-Soraya-M-180079.jpg

The Stoning of Soraya M.

Freidoune arabası bozulduğu için durduğu küçük bir köyde Zehra ile tanışır. Freidoune'nin gazeteci olduğunu anlayan Zehra, onunla konuşabilmek için ısrarla peşine takılır. Yeğeni Süreyya bir gün önce, aynı köyde yaşadığı insanlar tarafından vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zehra, bunun köyün sırlarının arasına gömülmemesi için elinden geleni yapmaya kararlıdır.

*"Recm" temalı olmasının yanı sıra bir de "gerçek hayat hikayesinden" uyarlandığını bilmek, daha izlemeye başlamadan filmin ne şekilde ilerleyeceği konusunda bize ipucu veriyor. Verilen ipucundan yola çıkarak Süreyya'nın taşlanma sahnesini izleyip izlememek seyirciye kalmış. Çünkü film bu sahneden ibaret olmadığı gibi, vurgu yapılan noktalar da film boyunca zaten hissettiriliyor. Zina yapmakla suçlanan ve masum olduğunu ispatlaması istenen Süreyya, şeriat kanunlarını gayet iyi bilmesine rağmen masumluğunun verdiği cüretle "Asıl beni suçlayanlar suçlu olduğumu ispat etsinler" dediğinde, aldığı cevapsa pek çok şeyi özetlemeye yetiyor. "Bir kadın kocasını zinayla suçluyorsa bunu ispat etmek zorundadır, ancak bir erkek karısını suçluyorsa yine kadın bunu ispat etmek zorundadır. Kanunlar böyle." Ve elbette değil masumluğunu ispatlamak, kendisine iftira atanlara karşı bile sesi çıkmıyor Süreyyanın.

Film boyunca beni etkileyen sahnelerin başında, çayırda kızlarıyla oynayan Süreyyanın huzurlu görüntüsü gelir. Oğulları tarafından insan muamelesi bile görmeyen ve ancak kızlarıyla birlikteyken anneliğini hisseden Süreyyanın beyazlar içindeki görüntüsüdür bu. İnfaz sırasında bu görüntünün seyirciye hatırlatılması eminim herkesin yüreğini burkmuştur. Yine de bu geçici yürek burkulmalarını bir tarafa bırakıp, burada bir filmin değil, yüz karası bir insanlığın ve sürü psikolojisinin varacağı boyutların tartışılması daha mantıklı olacaktır.

Evet, burada ezilen ve kendini savunmaktan yoksun olan kadındır. Tüm köyde "fahişe" ilan edilmesine rağmen Süreyya taşlanırken diğer kadınların ağlaması ve fenalık geçirmesinin sebebi de bu çaresizliğin, yüzlerine bir kere daha vurulmasından kaynaklanmaktadır. Kadınlar infazı engellemek şöyle dursun, bunun gibi bir iftiraya maruz kalmamak için dua edebilirler ancak. Erkek iktidarının bellerini büktüğü bir toplumda ellerinden gelen tek şey, budur.

Karakterler hakkında detaylı incelemeye girmiyorum ki izleyecek olanlara da gözlemleyecek bir şeyler kalsın. Ayrıca bu filmi izlemem konusunda bana tavsiyede (zorlamada) bulunan gundamaster'a teşekkürler.

NOT: Yapılacak olan eleştirilerin "din" üzerinden olmamasına özelllikle dikkat etmemiz gerekmektedir. Her inançtan insan burada görüşlerini paylaşırken, "islamda böyle bir şey yoktur" veya "islam işte böyle bir şeydir" imalı yorumlar yaptığında olayın Süreyya ile olan bağlantısı tamamen ortadan kalkacak ve kişisel görüşlerimizi savunduğumuz tatsız bir tartışmaya dönüşecektir. Burada yaşanmış bir dram söz konusudur ve bunu kişiselleştirmek de hem bu dramı yaşayanlara, hem de çeşitli inançlara sahip insanlara karşı saygısızlık olacaktır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 11
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Shinkaron

4

• Aurora Borealis

3

• gundamaster

2

• lantis

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

tanıtım için teşekkürler shinkaron ilginç bir filme benziyor bir ara izlerim artık

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

üff benim tüylerimi diken diken eden bir film inanılmaz etkileyici ve dibine kadar dramı ve tradejiyi hissettiren bir yapım yorumuna ve notuna da aynen katılıyorum özellikle notun da yazdıklarına dikkat edilmesini bende isterim..

bu arada gundam iyi ki tavsiyede bulunmuş (zorlamış) bak harika bir tanıtım çıkmış :)

filme gelice..

uşurtma avcısı ve sınırda filimleri kadar benim bogazımı düğümleyen ve ağlatmayı başarmış filimlerden biri.. etkiliyeciliği old boya rakip diyebilirm sizi duvara yapıştırıyor. bu bir film olsa bile bunların gerçeklik paylarının var olduğunu bilmek insanın içinde tarifi mümkün olmayan bir dalgalanmaya sebep olabiliyor. ancak bir uyarıda bulunayım film gerçekten anlatımıyla oyuncu kadrosuyla o kadar gerçekçi duruyorki bir anda sizi içine çekebiliyor. arada silkelenip bunu film olduğunu hatırlamakta fayda var.içimde yarattığı üperti benim için filmin film olarak başarılı olmasını ıspatı ama gel gör filmi bir daha sanırsam mümkün değil izleyemem...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Filmde birkaç detayı daha tanıtıma yazmak isterdim aslında ama unutmuşum. Tekrar düzenlemeye de üşendim şu an. Süreyya'nın teyzesi filmin başında "bu olay daha dün oldu" derken, insanların normal hayatlarına sadece bir gün içinde döndüğüne de vurgu yapmıştı aslında.

Uçurtma Avcısını da torrentime ekledim Semihacım, mutlaka izleyeceğim. Ama bu filmin üzerine değil elbette. Mümkünse bir müddet dram izlemek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

10 numara tanıtım olmuş. Artık sevdiğim filmlerin kitlelere ulaşmasını istiyorsam önce sana izletip tanıtım yapmanı sağlayacağım :)

Biraz daha izlemeseydin o zorlama bir boyut daha ileri gidip silah zoru ile izlemeye gidebilirdi :P

Bu filmi bir bayanın daha iyi tanıtabileceğini düşünüyordum çünkü burada iftiraya uğramış bir kadının acı bir dramı var. Bu kadını da en iyi bir bayan anlayabilir düşüncesindeydim. Filmi izlerken çok fazla küfür ederek izlemiştim recm sahnesinde ise yüreğim dağlanmıştı artık. Zor sahneleri var ama Süreyya'ya yapılanları izleyip ders almak gerekir diye düşünüyorum.

Shinkaron hakkıyla izleyip güzel bir tanıtım ortaya koyduğun için teşekkürler.

Uçurtma avcısını da izle kesinlikle ama dediğin gibi bunun üzerine izleme. Yoksa kendini evine kapatır sokağa çıkmaz hale gelirsin. Çünkü insanlar öyle korkunç şeyler yapıyorlar ki birbirlerine bir daha kimse ile iletişime geçmek istemeyebilirsin :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ara ver kesinlikle oda ağır bir dramdır ama hakkatten oldukça başarılıdır. filmde en çok küfrettiğim an benim kocasının daha güzel bir kadın için karısına (ona evlatlar vermiş kadına yaa)(üff sinirlerim boşaldı) iftira atıp onu recme mahkum etmesi

benim nevrimin dönüp ve bir an monitörün içinden geçip adamın boğazına yapışmak istediğim andı.. boğmak istediğim bir kaç kişide yok değildi itiraf edeyim...

aklıma geldi bak aradım buldum; son sözleri

gelde insanlara güven inan ay ya yaa üff ...

"bunu bana nasıl yapabildiniz? sizler benim dostum, arkadaşlarımdınız. birlikte aynı sofraya oturduk, aynı yemekten yedik. sen benim babamdın, sizler benim oğullarımdınız, sen benim kocamdın! bunu bana nasıl yababildiniz? bunu herhangi bir insana nasıl yapabiliyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

10 numara tanıtım olmuş. Artık sevdiğim filmlerin kitlelere ulaşmasını istiyorsam önce sana izletip tanıtım yapmanı sağlayacağım :)

Böyle sinsi planların olduğunu tahmin etmiştim. Yine de silah zoru kullanacaktım demen her ne kadar espri de olsa çok ironik kaçtı. :D

Asıl ben teşekkür ederim. Uzun zamandır izleyemediğim bir filmi izlememe vesile olduğun gibi, son 3 yılda 3 film izlemiş olan bana da film izleme keyfini yaşattın tekrar. Belki bundan sonra zaman zaman film izleme günü ilan edebilirim kendime.

Evet bunun sonrasında izleyebileceğim tarzda bir film önerisi bekliyorum yine senden. Dediğim gibi eğlenceli bir şeyler olması tercihim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster
Böyle sinsi planların olduğunu tahmin etmiştim. Yine de silah zoru kullanacaktım demen her ne kadar espri de olsa çok ironik kaçtı. :D

Asıl ben teşekkür ederim. Uzun zamandır izleyemediğim bir filmi izlememe vesile olduğun gibi, son 3 yılda 3 film izlemiş olan bana da film izleme keyfini yaşattın tekrar. Belki bundan sonra zaman zaman film izleme günü ilan edebilirim kendime.

Evet bunun sonrasında izleyebileceğim tarzda bir film önerisi bekliyorum yine senden. Dediğim gibi eğlenceli bir şeyler olması tercihim.

Ben su tabancası kullanmayı düşünüyordum ama :))) Elbette öneririm. Dramın dibine vurdun bu filmle. Artık komedi bir şeyler paklar anca.

"bunu bana nasıl yapabildiniz? sizler benim dostum, arkadaşlarımdınız. birlikte aynı sofraya oturduk, aynı yemekten yedik. sen benim babamdın, sizler benim oğullarımdınız, sen benim kocamdın! bunu bana nasıl yababildiniz? bunu herhangi bir insana nasıl yapabiliyorsunuz?

Bunlar çok etkileyici sözlerdi gerçekten de. Süreyya'nın dramını belirten vurucu ve iç acıtan sözlerdi. O sahnede kullanılan müzikte çok etkileyiciydi.

Gerçekten bir insan başka bir insana bunu nasıl yapar?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Konusunu okurken bile birkaç saniyede kafamda filmi çektim ve izledim. Kadınların yaşadığı bu ve benzeri olayları izlemeyi bırak, bir saniye düşünmek bile sinirlerimi zıplatıyor ve kalbimi param parça ediyor resmen.

Bu filmi izler miyim bilmiyorum açıkçası, çok iç acıtıcı. Dünyadaki bütün erkeklere izletmek gerekiyor ama. 234yt7

Tanıtım için eline sağlık Shinkaron.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bunlar çok etkileyici sözlerdi gerçekten de. Süreyya'nın dramını belirten vurucu ve iç acıtan sözlerdi. O sahnede kullanılan müzikte çok etkileyiciydi.

Gerçekten bir insan başka bir insana bunu nasıl yapar?

o kadar etkileyici uzun zaman önce izlemiş olmama rağmen özelden evrime filmle iilgili saydırdıklarımı yazsam direk banlanırdım herhalde:) aklıma geldikçe sinirlerim zıplıyor...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Semihanın hatırlattığı Süreyyanın son sözleri insana şunu da düşündürtüyor: Gerçekten zina yapmış olan bir kadın bile böyle bir vahşiliği hakeder miydi acaba? Sorunun cevabının herkesçe "hayır" olarak verildiğini kabul etmek istiyorum. Çünkü Süreyya ölümden korkmadığını, ama canının yanacağı için korktuğunu söylediğinde ne demek istediğini açıkça anlayabiliyorsunuz. Öldürmek bir yana, bir de bu şekilde öldürmek var. Oğullarının ve babasının da kendisine hiddetle taş fırlattığını görmek de dramların en büyüğü olsa gerek.

Teşekkürler Özz, insan ikilemde kalıyor izleyip izlememek konusunda gerçekten. Ama Zehra'nın şu sözünü duyunca "izlemek gerek" derdin: "Süreyyanın hikayesini bütün dünya duymalı. Gizli kalmamalı."

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gerilim zaten hayatında olan ve hayata küsmüş kimselere tavsiye etmem, tanıtım hoş olmuş, ayrıca olayın tamamen bağımsız olduğunu ve senaryodan ibaret olduğunu düşünerek izlenmesini öneririm, recm denen şeyin varlığı yokluğu meselesine denildiği gibi girilmeden işlenen sahtekarlıklar ve çıkar ilişkilerine yoğunlaşılırsa filmin daha bir anlam kazanacağını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?