Jump to content
  • Kayıt Ol

Çizgi Roman Senaryosu


Kisiliksiz

Önerilen İletiler

Adı: Çizgi Roman Senaryosu

Türü: Araştırma-İnceleme

Sayfa Sayısı: 186

Kitap Evi: CREA YAYINCILIK

Yazarlar: Ümit Kireççi

Arka Kapaktan:

Ümit Kireççi çok külfetli bir işin üstesinden geliyor ve sadece çizgi roman severler için değil, yazıyla haşır neşir olan tüm okurlar için keyifle okunacak bir kaynak kitaba imzasını atıyor.

Çizgi Roman Senaryosu - Önce Yazı Sonra Çizgi, Türkiye'de benzeri olmayan bir çalışma. Kireççi, 9. Sanat olarak da adlandırılan çizgi romanın tanımı ve tarihçesiyle açıyor kitabını. Ardından tiyatrocu olmasının da getirileriyle konuyu Dramatik Yazarlık koluyla ele alıyor. Gösteri sanatlarına yönelik senaryolarla çizgi roman senaryosu arasındaki benzerlik ve farklılıklara değiniyor. Ardından taşı gediğine koyuyor ve dünyadaki saygın çizgi roman senaristlerinin senaryo örnekleriyle çizerlerin yorumunu okurun dikkatine sunuyor.

Kitap tüm bu yönleriyle benzersiz bir kaynak olmasının yanı sıra, okuru bugüne dek karşılaşmadığı çizgi roman yaratımı sürecine tanık ederek keyifli ve son derece gizemli bir serüvene ortak ediyor. Bize de, onlarca görselle bezenen, çizgi romanın pek tanıdık tiplerinin sayfalar arasında cirit attığı bu benzersiz çalışmayı sadece çizgi roman sevenlere değil, yazının gizemli dünyalarını keşfetmeye hevesli tüm okurlara önermek düşüyor.

Yorumum: Çizgi roman hususunda birçoğumuz çizmenin en önemli unsur olduğunu düşünürüz. Doğrudur da; sonuçta "çizgi" ve "roman" dır bahsettiğimiz mevzu. İyi bir çizgi roman için ise iyi (veyada günümüz resimli-romanlarına bakarsak, "yeterli") çizimden daha da fazlası gerekmekte; sağlam bir senaryoya. Ümit Kireççi'nin bu az ama öz eseri de, bu önemli hususta gayet aydınlatıcı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • Kisiliksiz

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?