Jump to content
  • Kayıt Ol

Sipariş Verdiğim Narutonun Tükçe Mangası Geldi

Cosmos

Önerilen İletiler

hehe uncle creepy dark horse comcisce hala yayınlanıyo olabilir,valla bilmiyorum artık uzak doğu korkusumu iyi yoksa batı korkusumu bakıyoruz,ama şimdilik uzakdoğulular çok daha

korkunç,tiksindirici eserleri var.(anlatılamaz bile ):sinirfli::sinirfli:

Dark Horse Uncle Creepy'nin Arşiv ciltleri yayınlanıyor. Prestij format, hard cover baskılar. Her biri 40 - 50 dolar civarında. Geçtiğimiz ay ağırlıkta İtalyan Sergio Bonelli (Zagor, Martin, Mister No vb.) ekolü çizgi romanlarını basan Lâl Kitap, (ki daha önce Otomo'nun Akira'sına meylettiklerini biliyorum. Yayınevinin başında Akşam Gazetesinin eski ortaklarından Bahadır Zaimoğlu var.) Creepy'nin ilk cildini yayınladı. Creepy ve Eerie'nin bazı sayıları Türkiye'de bir dönem Süper Korku (evet oldukça saçma bir isim ama bu tür başlıklar 70'lerin sonu 80'lerin başında dikkat çekiyormuş) dergisinde yayımlanmış. Dr. Fredric Wertham'ın 1954'te yayınlanan Seduction of the Innocent'ın ardından Amerikan Senatosunda soruşturma açılmasına ve Comics Code Authority uygulamasının başlamasına sebep olan EC Comics dergileri, Eerie ve Creepy'ler kendi türü içinde klasik olarak görülüyorlar. Bu yüzden bu kadar popülerler. Uzakdoğulu author'lerin çok daha karanlık işleri olduğu konusunda sizinle hem fikirim.

Konuya tekrar geri dönmek gerekirse... Daha önce de yazdım. Naruto ve One Piece'in yayınlanıyor olması Türkiye'deki manga okurları için önemli bir adım. Bu doğrultuda inanın bana sizlerin verdiği destek çok önemli. Okko, Black Sad, Sin City, V for Vendetta, Walking Dead gibi pek çok çizgi romanın resimliroman, grafik roman gibi sitelerde, dışardan bakıldığında kıyıda köşede kalan blog'larda yayınlanan tanıtım yazıları sayesinde basıldığını çok net bir şekilde biliyorum. Her iki manga'nın da satışları toplam maliyetini kurtarırsa arkası muhakkak gelecektir. Gerekli Şeyler olmasa da YKY, Marmara Yayıncılık ya da başka bir yayınevi süpriz bir seriyle karşınıza çıkabilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 53
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• bLueeekun

8

• PaarthurnaX

7

• Unbreakable

7

• multimate_pnd

5

Dark Horse Uncle Creepy'nin Arşiv ciltleri yayınlanıyor. Prestij format, hard cover baskılar. Her biri 40 - 50 dolar civarında. Geçtiğimiz ay ağırlıkta İtalyan Sergio Bonelli (Zagor, Martin, Mister No vb.) ekolü çizgi romanlarını basan Lâl Kitap, (ki daha önce Otomo'nun Akira'sına meylettiklerini biliyorum. Yayınevinin başında Akşam Gazetesinin eski ortaklarından Bahadır Zaimoğlu var.) Creepy'nin ilk cildini yayınladı. Creepy ve Eerie'nin bazı sayıları Türkiye'de bir dönem Süper Korku (evet oldukça saçma bir isim ama bu tür başlıklar 70'lerin sonu 80'lerin başında dikkat çekiyormuş) dergisinde yayımlanmış. Dr. Fredric Wertham'ın 1954'te yayınlanan Seduction of the Innocent'ın ardından Amerikan Senatosunda soruşturma açılmasına ve Comics Code Authority uygulamasının başlamasına sebep olan EC Comics dergileri, Eerie ve Creepy'ler kendi türü içinde klasik olarak görülüyorlar. Bu yüzden bu kadar popülerler. Uzakdoğulu author'lerin çok daha karanlık işleri olduğu konusunda sizinle hem fikirim.

Konuya tekrar geri dönmek gerekirse... Daha önce de yazdım. Naruto ve One Piece'in yayınlanıyor olması Türkiye'deki manga okurları için önemli bir adım. Bu doğrultuda inanın bana sizlerin verdiği destek çok önemli. Okko, Black Sad, Sin City, V for Vendetta, Walking Dead gibi pek çok çizgi romanın resimliroman, grafik roman gibi sitelerde, dışardan bakıldığında kıyıda köşede kalan blog'larda yayınlanan tanıtım yazıları sayesinde basıldığını çok net bir şekilde biliyorum. Her iki manga'nın da satışları toplam maliyetini kurtarırsa arkası muhakkak gelecektir. Gerekli Şeyler olmasa da YKY, Marmara Yayıncılık ya da başka bir yayınevi süpriz bir seriyle karşınıza çıkabilir.

kısaca en azından destek olunki,ulusal,amerikan,italyan benzerlerinin yanında satılabilsin...:animation732xl9vh:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O videoyu görünce ne kadar sevindim anlatamam. Artık bence ütopyamızın gerçek olmamasının önünde engel yok. Bu haberle birlikte artık diğer yayın evleride bence yarışa gireceklerdir. Umarım One Pice çıkıncada böyle haber yaparlar. :qaglayacak:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O videoyu görünce ne kadar sevindim anlatamam. Artık bence ütopyamızın gerçek olmamasının önünde engel yok. Bu haberle birlikte artık diğer yayın evleride bence yarışa gireceklerdir. Umarım One Pice çıkıncada böyle haber yaparlar. :qaglayacak:

Şimdi sıkı durun...

Death Note yolda... Evet... Death Note'un telifi Ankara'dan bir yayınevi tarafından alınmış. Detaylar için biraz beklemek durumundayız.

Naruto ve One Piece'in satışlarının iyi gitmesi durumunda Gerekli Şeyler Bleach'in de yayın hakkını alabilirmiş. Böyle de bir dedikodu geldi kulağıma.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hehe. Bugün ben ve genius_prince birlikte aldık. Fiyat oldukça uygun. Tanışma fiyatı falandır sanırım. Bu fırsatı kaçırmayın derim.

Bu arada tezgahta Naruto'yu gördüm. Adama ''Naruto var mı?'' dedim. Yok dedi. İşte orada var demesem adamın da haberi yok Naruto'dan :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben kardeşime D&R'dan aldırttım. Bana küçük geldi. One piece tam tarih var mı çıkması için?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben kardeşime D&R'dan aldırttım. Bana küçük geldi. One piece tam tarih var mı çıkması için?

Bugün çıktı. Ama Zeytinburnu D&R'a Salı günü gelecekmiş. Naruto'yu gördüm gerçekten olmuş. Bir de sh leri ş ch leri ç olarak yazmasalarmış iyiymiş. En sinir olduğum şey :kineme:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Herkes anasının karnından sh' lerle, ch' lerle doğmuyor tabi ki. Bu kadar şekilci olmayın.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

19 mayıs gününe kadar D&R'lara gelse iyi olur. :D 19 mayıs boşum gider hemen alırım. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Herkes anasının karnından sh' lerle, ch' lerle doğmuyor tabi ki. Bu kadar şekilci olmayın.

(alıntıyla başladım ama bu yazacaklarım sana bir cevap değil, tamamen içimi dökmek amaçlıdır :))

Kesinlikle hoşlandığım bir durum değil, çünkü Japonca isimlerin latin alfabesiyle yazılması romaji denen ve yer yer kullanılan bir yazım biçimidir. Asla okunuşun açık yazılışı değildir ve bu nedenle ç ve ş kullanılmamalıdır.

Bunun internet aleminde Türkçe'yi ch ve sh ile kullanan zeka fakiri arkadaşlardan hiçbir farkı yoktur gözümde.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Olabildiğince Türkçe'ye çevirme çabasının neden yadırgandığını anlamıyorum sırf bazı şeyler kalıplaşmış ve argo sözcükler gibi yer edinmiş yerinden oynatılamz hale geldikleri için mi?Bence clan sülale olarak oldukça yakışmış ve diğerleri.Unutulmamalı ki bunlara yeni başlayanlar da olacaktır ve bazı kelimeleri anlamamak ciddi sorunlara yol açabilir.:neqoluyor::hosqcakal:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@özz

@multimate_pnd

Abi bu konu en hassas olduğum konulardan biri. Japonlar nerdeyse yabancı kökenli tüm kelimeleri kendi dillerine benzetmişler. Örneğin Pembeye Pinku demeleri. Bizimkinde bişey yok sadece Türkçe yazılması gerektiği gibi yazıyoruz. Sh ve Ch kullanılmaması bence iyi olmuş.Bana göre en azından Türkçe kendi saygınlığını korumaya devam eder. Alışıldığı için garip gelebilir ancak Ş ve Ç olarak yazılmasından yanayım ben. Bence bu takılınılmaması gereken bir konu. Okurken takıldığın tek konu hareket seslerini canlandırmaya çalışmak. Yapamıyorum onu yaw :D Takınılacak bir yer değil ama ben takılıyorum işte.

Boyutları biraz küçüğüme gitti. Gerçi daha önce orjinal boyutlarını görmedim ne kadar küçük ya da orjinale ne kadar yakın bilmiyorum ama bence gayet güzel. Boyutlarından daha büyük bir sorun yok bana kalırsa mangada. Okudum bitirdim ve emin olun elinde bir manga okumak kadar zevkli birşey daha yok. Okurken gerçekten eğlendim.

Herkese tavsiye ederim Türünü sevmeseniz bile en azından alıp arşivleyin ilerde anlatırsınız "Bunlar basılan ilk mangaydı; ilk alanlar bizdik." diye :D

Dipnot: Basılan mangaların incir çekirdeğini doldurmayacak kadar küçük sorunlarına takılmayın. Arkanıza yaslanıp sağdan sola okumanın keyfini çıkarın. Emin olun pişman olmayacaksınız....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@özz

@multimate_pnd

Abi bu konu en hassas olduğum konulardan biri. Japonlar nerdeyse yabancı kökenli tüm kelimeleri kendi dillerine benzetmişler. Örneğin Pembeye Pinku demeleri. Bizimkinde bişey yok sadece Türkçe yazılması gerektiği gibi yazıyoruz. Sh ve Ch kullanılmaması bence iyi olmuş.Bana göre en azından Türkçe kendi saygınlığını korumaya devam eder. Alışıldığı için garip gelebilir ancak Ş ve Ç olarak yazılmasından yanayım ben. Bence bu takılınılmaması gereken bir konu. Okurken takıldığın tek konu hareket seslerini canlandırmaya çalışmak. Yapamıyorum onu yaw :D Takınılacak bir yer değil ama ben takılıyorum işte.

Boyutları biraz küçüğüme gitti. Gerçi daha önce orjinal boyutlarını görmedim ne kadar küçük ya da orjinale ne kadar yakın bilmiyorum ama bence gayet güzel. Boyutlarından daha büyük bir sorun yok bana kalırsa mangada. Okudum bitirdim ve emin olun elinde bir manga okumak kadar zevkli birşey daha yok. Okurken gerçekten eğlendim.

Herkese tavsiye ederim Türünü sevmeseniz bile en azından alıp arşivleyin ilerde anlatırsınız "Bunlar basılan ilk mangaydı; ilk alanlar bizdik." diye :D

Dipnot: Basılan mangaların incir çekirdeğini doldurmayacak kadar küçük sorunlarına takılmayın. Arkanıza yaslanıp sağdan sola okumanın keyfini çıkarın. Emin olun pişman olmayacaksınız....

Türkçe'ye de birçok yabancı kelime girmemiş mi? Özellikle Fransızca kelimeler çok var diye düşünüyorum(tarih dersinden hatırladığım bir dönem devlet adamları tarafından Fransa çok sevilmiş) zaten teknolojinin gelişmesiyle milyon tane yabancı terim giriyor çaktırmadan. Çünkü TDK kelime türetmede yetersiz yada türetiyor da bizim haberimiz olmuyor, öyle devam ediyor.

Adamların pinke pinku demesi de Japonca'nın kendinden kaynaklanıyor, aslında adamlar pink diyor ama dili o kadar dönüyor gibi yani. Japoncada n hariç hiç bir sessiz harf yanına bir sesli almadan okunamıyor sonuçta.

Yamulmuyorsam Yalnayak Gen'in mangasında da ç ve ş olarak kullanılmıştı, ama o zamanlar bu kadar sorun etmemiştim nedense :) manga okuyor olduğum gerçeğini bilmek üstün gelmişti :D

Boyutlara gelirsek, orijinal Japonca ciltler 17 x 11.5 civarı bir şeymiş zaten. A5'ten bile küçük bir boyut söz konusu, internetten manga okuyan biri olarak düşününce küçük geliyor bana da ama durum bu yani :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Türkçe'ye de birçok yabancı kelime girmemiş mi? Özellikle Fransızca kelimeler çok var diye düşünüyorum(tarih dersinden hatırladığım bir dönem devlet adamları tarafından Fransa çok sevilmiş) zaten teknolojinin gelişmesiyle milyon tane yabancı terim giriyor çaktırmadan. Çünkü TDK kelime türetmede yetersiz yada türetiyor da bizim haberimiz olmuyor, öyle devam ediyor.

Adamların pinke pinku demesi de Japonca'nın kendinden kaynaklanıyor, aslında adamlar pink diyor ama dili o kadar dönüyor gibi yani. Japoncada n hariç hiç bir sessiz harf yanına bir sesli almadan okunamıyor sonuçta.

Yamulmuyorsam Yalnayak Gen'in mangasında da ç ve ş olarak kullanılmıştı, ama o zamanlar bu kadar sorun etmemiştim nedense :) manga okuyor olduğum gerçeğini bilmek üstün gelmişti :D

Boyutlara gelirsek, orijinal Japonca ciltler 17 x 11.5 civarı bir şeymiş zaten. A5'ten bile küçük bir boyut söz konusu, internetten manga okuyan biri olarak düşününce küçük geliyor bana da ama durum bu yani :D

İşte aga bende onu diyorum zaten gi gide yabancılaşıyor Türkçe.Bari daha fazla yabancılaştırmayalım.Ch ve Sh kullanılarak bunları iyice türkçeye yamamayalım.Yukarıda anlatamamış olabilirim ama bunu demek istedim :D Naruto ilk okudğum manga.O yüzden garibime gitmedi aksine hoşuma bile gitti yani.

İnternette manga okumaya çalıştım ama sıkıldım hemen.Böylesi daha güzel.Zevk vermiyor PC'de manga okumak.Eğer orjinal ciltler de o boyutlardaysa Gerekli Şeyleri tebrik ediyorum...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Naruto ilk cildi bugün aldım. Arkadaşın elindeki Japonca baskıyla karşılaştırdık. Orjinaliyle birebir aynı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

19 mayıs oldu hala one piece yok deli olucam. :neqoluyor:

Sabredin yahuu biraz... Olası aksilikler bir yana dağıtıma hazılama telaşı kolay birşey değildir. Kültür Bakanlığı Bandrollerini yapıştırma faslı bile ayrı bir eziyettir. Sonra bu kadar yıl beklemişsiniz. Varsın bir 5-6 gün geçiksin :) Ne olacak yani :qegenmis:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

19 mayıs oldu hala one piece yok deli olucam. :neqoluyor:

Ben bizzat gidip sordum. Çeviriler hazırdı, kontrol yapılıyordu.Haftaya çarşamba gibi çıkar dedi satıcı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@nglc

Bende Facebook üzerinden sordum kitapçılara da cuma günü dağıtım yaplacakmış. Haftaya cuma yine D&R yollarına düşecez millet. Sabredin geliyor :D

İşin en kötü yanı da çok çabuk okunup bitiyor yahu :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Beni one piece ilgilendirdiği için o yüzden deli oluyorum. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Valla iki seriyi de severim fakat manga okumak gibi bir huyum yoktu.PC'den okumak sıkıcı geliyordu.Fakat sayfaları ellerimle çevirmeye başladığımda herşey daha güzel göründü gözüme.Şimdi sabırsızlıkla bekliyorum.D&R için bir hafta daha bekliycez valla :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Narutonun manga olması güzel bir haber olmuş. Sayfanın başına ekleyelim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?