Jump to content
  • Kayıt Ol

Yoshiyuki Tomino, EVA ile ilgili düşüncelerini açıkladı.

Akuma_Blade

Önerilen İletiler

3751547285_6db9aec641.jpg

1960'ların ikinci yarısında sektörde yönetmen olarak çalışmaya başlayan ve Mobile Suit Gundam başta olmak üzere birçok eseri ile şu an bile ilham vermeye devam eden büyük usta Yoshiyuki Tomino, bu hafta internette yayınlanan bir röportajda Evangelion ile ilgili düşüncelerini belirtti. Bu, yönetmenin nadiren başka bir eser hakkında görüş bildirdiğini görmemiz gibi seri hakkında şu ana dek pek kurcalanmayan mevzulara anlaşılabilir dilden ve bir özeleştiri üzerinden girilmesi açısından önemli.

"Ben örneğin bir Brain Powerd serisinde genel açıdan başarılı olduğumu düşünmüyorum. Geriye dönüp baktığımda, bu serideki eğlendirme faktörü açısından başarılı olduğumu da sanmıyorum ama yaptığım şey bunu başarmaya çalışmış olmaktı. İnanıyorum ki, eğer rastgele 100 kişiye Mecha serisi izletecek olursanız bu 100 kişinin de türün bir hayranı haline gelmesi olası bir sonuç değildir. Aslında yapmak istediğim şey, konu açısından gerçek manada özgün bir seri yaparken öte yandan kurgunun ve bizim realitemizden kopmaksızın bunun sizi zihinsel bir travmaya sürüklemesinden mümkün olduğunca uzak durmaktır. Yapmaya çalıştığım bir diğer şey ise, kendilerini Anime hayranı olarak gören gençlere onlara sık sık hayatta Anime'den de önemli şeyler olduğunu hatırlatacak öyküler anlatmaya çalışmaktır. Bunlar aynı zamanda daha iyi öyküler yaratabilmek için bir meydan okuma olarak kendime koyduğum hedeflerdi.

Evangelion'u ilk izlediğimde darmadağın olduğumu hatırlıyorum fakat bunun tek sebebi bu seriyi izlemiş insanların herhangi bir şekilde başkarakterle empati kurabilmek yada bu seriden eğlenebilmek gibi bir hedef olmaksızın izliyor olmalarıydı. Bunun tam aksine, seri izleyicisini herkesin zayıf karakterli/hasta olduğuna ikna etmeye çalışan, bu yüzden tüm süreyi izleyicileri bir sinir krizine sokmak için harcayan bir yol çizmekteydi. Şahsen, sizlerin dürüstçe başkalarına ne kadar zayıf karakterli/hasta olduğunuzu gösterme çabasına gireceğinizi sanmam. Kitleleri eğlendirme işi bu olamaz. Ben bunu daha ziyade, hepimizin ne denli virane insanlar olduğumuzu kabul ettirme çabası olarak değerlendiriyorum. Eğer insanlara çöküntünün doğal birşey olduğunu ve bu dünyanın işleyiş şeklini reddeden bir bilinç yapısını kabul etmeleri gerektiğini empoze etmeye çalışırsanız teorik olarak sonraki adımda onların bir silah bulup birilerini kendi can sıkıntılarına kurban seçmesinin önünde birşey kalmaz. Gerçek sanatın ahlaki/zihinsel çöküntünün doğal norm haline gelmesini arzulayabileceğini sanmıyorum. Çöküntüden daha ziyade bahsettiğim şey bunu izleyen insanların aynı şekilde düşünmeye başlaması, yani kalıplaşma. Ben onların toplumun bir parçası olarak kendi kimliklerini geliştirmeleri, sağlıklı ve dolu dolu yaşamaları, insanlara kendilerini kanıtlamak için engellere karşı yılmadan mücadele etmeye ve hayatlarının sonuna dek onları mutlu bir şekilde üretmeye teşvik etmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Bunların aksi olabilecek hiçbir yargıyı kabul edebilmem mümkün değildir."

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 9
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Akuma_Blade

2

• tefeci

2

• Kisiliksiz

1

• hudaim

1

Yoshiyuki Tomino iyi eleştirmiş gerçekten eva'yı ama bu kadarda yerden yere vurulmaz ki Gundam serileri ile kıyaslanamaz tabiki ama evangelion 'un kendi atmosferi ve hikayenin sürükleyiciliği çok kaliteli birde insanları psikolojik olarak kötü etkilediğinden bahsetmiş açıkcası benim görüşüm zayıf ve içine kapanık bir insanın azmi , hırsı ve sevgisi ile herşeyi başarabileceğini gösteriyo bence ikari Shinji süper bir karakter tabi birde aile bağlarının ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir yapıt evangelion tabiki Yoshiyuki Tomino nun kendi görüşü saygı duymak lazım :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

...zayıf ve içine kapanık bir insanın azmi , hırsı ve sevgisi ile herşeyi başarabileceğini gösteriyo bence ikari Shinji süper bir karakter tabi birde aile bağlarının ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir yapıt evangelion...

Bence GAINAX, bahsettiğin bu temaları; Gunbuster, DieBuster ve Gurren Lagann yapımlarında çok daha iyi işledi. Saydığım bu üç yapımda da karakterlerin karamsarlığa girip, ardından, hayattaki yollarını bulma girişimleri hikayenin işlenişine daha iyi yedirilmiş, bu sayede de daha doyurucu sonlara ulaşmıştılar. Evangelion'da ise karakterin bölümler ilerledikçe hayata dair tutumları değişmesine rağmen bu değişim onları dahada karamsar yapıyordu. Eva'nın son iki bölümündeki saf karakter çözümlemesi, karakterlerin çıkış yollarını bulduklarına dair izlenim yaratabilir, lakin, hikaye açısından asıl sonu içeren The End of Evangelion filminde bu değişimi -sadece hikayesel sona odaklanmadan ötürü- göremememiz bu karakter çözümlemesini, zannımca, işlevsiz bırakıyordu.

Ama yeniden çevrimde bu tip bir tarzın olmayacağı kanaatindeyim. Belkide yeni seirinin en son bölümde, müzisyen olmaya karar verip dilediği gibi yaşayan bir Shinji görebiliriz. Kim bilir?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

End of Evangelion'da Asuka'yı ziyaret eden Shinji'nin ne kadar muhteşem bir insan olduğunu görüyoruz. uu beybi güzel bir hareketlenme oldu bende. :sinsin:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Eva ilk olarak yeni yapilan filmlerini izledim.Ne diyim dagın yok olma sahnesi beni bitirdi.Bu kadar ayrintili bir sahne hic görmemistim.O gazla gittim tv serisini izledim eva dan sogudum valla.Bu filmlerin sonuda tv serisi gibi olacaksa izlemeye bile gerek yok öylece birakmak lazim.Gundam 00 birinci ve ikinci sezonun yeni izledim bazı savas sahnelerindenki mantiksizliklar ve ölümsüzler haric süper seriydi :) herkeze tavsiye

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yoshiyuki Tomino nun eva hakkındaki yorumuna söylenecek laf yok zaten herkezin kendine has bir görüşü vardır ama bukadar hayranı olması gösteriyorki okadarda insanları kötü yönde etkilememiş bence.

Eva yı ilk izlediğimde direk beni acayip sarmıştı ( açılış müziği animenin kendisi kadar sevdirmişti bana kendini gerçi hala açıp dinlerim ) zaten 1 çırpıda bitirmiştim ama şahsen benim görüşümde aynı bu yeni sinema serisinin sonunu değiştirmeleri veya daha da açıp cok daha iyi bir şekilde anlatmaları lazım ki bence tv serisinde istedikleri kadar ova ek yapsınlar toparlamaları tam olarak anlatmak istedikleri şeyi anlatamaları veya seyircinin anlamasını kolaylaştırmaları mümkün değil gibi duruyordu ki ilk 2 filmde konudaki değişiklikler direk belli oldu sonuda güzel olcak gibime geliyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Eva sorunu bence :

belli bir konu var onu sonuclandirmiyor yada kendince bir sonuca bagliyor en azindan ben anlamadim :)

son bölümlere dogru cıkardigi kendince sorunlari serinin onune koyuyor onlarin cevabini veriyor

ayrica benim gibi insanlara gereksiz forum mesajı cıkartarak kendini gündemde tutuyor :) kısaca reklam yapiyor :))

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Dünya populasyonunun yarısının yok olduğu, ortalıkta ne idüğü belirsiz yaratıkların insanlara dehşet saçtığı bir evrende herkesin Pollyanna'cılık oynayıp, neşe içinde etrafa gülücükler saçacağını beklemek abes olurdu. Anlatılan her hikaye mutlu sonla bitmez, bitemez.

Fakat baş karakterin ne denenli sorunlu olduğunu ikide bir gözümüze sokulması eleştirisine bende katılıyorum. Bir süre sonra can sıkıcı bir duruma dönüşüyor bu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 ay sonra...
3751547285_6db9aec641.jpg

1960'ların ikinci yarısında sektörde yönetmen olarak çalışmaya başlayan ve Mobile Suit Gundam başta olmak üzere birçok eseri ile şu an bile ilham vermeye devam eden büyük usta Yoshiyuki Tomino, bu hafta internette yayınlanan bir röportajda Evangelion ile ilgili düşüncelerini belirtti. Bu, yönetmenin nadiren başka bir eser hakkında görüş bildirdiğini görmemiz gibi seri hakkında şu ana dek pek kurcalanmayan mevzulara anlaşılabilir dilden ve bir özeleştiri üzerinden girilmesi açısından önemli.

"Ben örneğin bir Brain Powerd serisinde genel açıdan başarılı olduğumu düşünmüyorum. Geriye dönüp baktığımda, bu serideki eğlendirme faktörü açısından başarılı olduğumu da sanmıyorum ama yaptığım şey bunu başarmaya çalışmış olmaktı. İnanıyorum ki, eğer rastgele 100 kişiye Mecha serisi izletecek olursanız bu 100 kişinin de türün bir hayranı haline gelmesi olası bir sonuç değildir. Aslında yapmak istediğim şey, konu açısından gerçek manada özgün bir seri yaparken öte yandan kurgunun ve bizim realitemizden kopmaksızın bunun sizi zihinsel bir travmaya sürüklemesinden mümkün olduğunca uzak durmaktır. Yapmaya çalıştığım bir diğer şey ise, kendilerini Anime hayranı olarak gören gençlere onlara sık sık hayatta Anime'den de önemli şeyler olduğunu hatırlatacak öyküler anlatmaya çalışmaktır. Bunlar aynı zamanda daha iyi öyküler yaratabilmek için bir meydan okuma olarak kendime koyduğum hedeflerdi.

Evangelion'u ilk izlediğimde darmadağın olduğumu hatırlıyorum fakat bunun tek sebebi bu seriyi izlemiş insanların herhangi bir şekilde başkarakterle empati kurabilmek yada bu seriden eğlenebilmek gibi bir hedef olmaksızın izliyor olmalarıydı. Bunun tam aksine, seri izleyicisini herkesin zayıf karakterli/hasta olduğuna ikna etmeye çalışan, bu yüzden tüm süreyi izleyicileri bir sinir krizine sokmak için harcayan bir yol çizmekteydi. Şahsen, sizlerin dürüstçe başkalarına ne kadar zayıf karakterli/hasta olduğunuzu gösterme çabasına gireceğinizi sanmam. Kitleleri eğlendirme işi bu olamaz. Ben bunu daha ziyade, hepimizin ne denli virane insanlar olduğumuzu kabul ettirme çabası olarak değerlendiriyorum. Eğer insanlara çöküntünün doğal birşey olduğunu ve bu dünyanın işleyiş şeklini reddeden bir bilinç yapısını kabul etmeleri gerektiğini empoze etmeye çalışırsanız teorik olarak sonraki adımda onların bir silah bulup birilerini kendi can sıkıntılarına kurban seçmesinin önünde birşey kalmaz. Gerçek sanatın ahlaki/zihinsel çöküntünün doğal norm haline gelmesini arzulayabileceğini sanmıyorum. Çöküntüden daha ziyade bahsettiğim şey bunu izleyen insanların aynı şekilde düşünmeye başlaması, yani kalıplaşma. Ben onların toplumun bir parçası olarak kendi kimliklerini geliştirmeleri, sağlıklı ve dolu dolu yaşamaları, insanlara kendilerini kanıtlamak için engellere karşı yılmadan mücadele etmeye ve hayatlarının sonuna dek onları mutlu bir şekilde üretmeye teşvik etmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Bunların aksi olabilecek hiçbir yargıyı kabul edebilmem mümkün değildir."

Biraz geç olabilir ama unuttuğum bir ekleme yapayım:

'Yonezawa/Evangelion cinayet dosyası'

2003 yılında 22 yaşında ve serinin bir hayranı olan Hiroyuki Tsuchida annesini bir beyzbol sopasıyla öldürdükten sonra yakalanıp tutuklandığındaki ifadesinde "ilk ailesinden birisini öldürmenin onrakileri kolaylaştıracağına inandığını" söylemiştir. Mahkemedeki savcılar Tsuchiya'nın Neon Genesis Evangelion serisindeki bir diğer alıntılardan birisi olan "İnsanlığın nihai evrim sürecinin sadece bir boşa gidiş olduğu" yönündeki bir fikre inandığı, onun ayrıca insanlığı sadece dünyayı tüketen gereksiz varlıklar olarak gördüğünü mahkemeye sunmuştur.

Kaynak: http://ja.wikipedia.org/wiki/米沢エヴァンゲリオン殺人事件

Tomino bunu 2000 yılındaki konuşmasında öngörmüştü fakat takdir edersiniz ki kimse dinlemedi bile.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 5 ay sonra...

Aslında Evangelion için Tomino'nun Gundam'ının Freudyen yorumu demek daha doğru olur. 0079'dan Char's Counterattack'a (1979 - 1988) kadar olan Gundam serilerini izleyen arkadaşlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır. Dünya nüfusunun yarısının yok olması, kaotik bir atmosfer, çocukların savaş alanına sürülmesi, baba - oğul çatışması, laboratuar ortamında yaratılan pilotlar gibi kavramlar ilk olarak Evangelion'da kullanılmadı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?