Jump to content
  • Kayıt Ol

Hayattan sinemaya

Aurora Borealis

Gerçek hayattan Sinemaya  

45 oy

1. 1. Gerçek hayattan Sinemaya

• Sýkýysa Yakala / Catch Me If You Can
    • Halk Düþmanlarý / Public Enemies
    • Göklerin Hakimi / The Aviator
    • Alive / Yaþamak Ýçin
    • Köstebek / Donnie Brasco
    • Piyanist / The pianist
    • Cani / Monster
    • Sahtekar / Changeling
    • Münih / Munich
    • Schindler'in Listesi / Schindler's List
    • Lorenzo'nun Yaðý / Lorenzo's Oil
    • Tibet'te Yedi Yýl / Seven Years in Tibet
    • Açýk Deniz / Open Water
    • 127 Saat / 127 Hours
    • Sýký Dostlar / Goodfellas

Önerilen İletiler

Gerçek hayattan beyaz perdeye aktarılmış bir sürü film izlemişsinizdir. Ben bu kadar çok olduklarını hele de, bazılarının gerçek hayatan alınmış olabileceğinin bile farkında değildim. Eleye eleye 15 tane bilindik, öyle ya da böyle en azında 3-4 tanesinin bile izlemiş olabileceği filmleri seçmeye çalıştım.. Anketin en başarılı uyarlaması sizce hangisiydi..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 16
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Aurora Borealis

4

• spartiate

2

• Squaw

2

• PaarthurnaX

2

Gerçek olaylardan alınmış filmlerden en sevdiklerim JFK, Quiz Show, The Last Emperor, Empire of the Sun ve Fargo'dur. Butch Cassidy and Sundance Kid ise bu listede olmadığına özellikle üzüldüğüm filmdir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

çok zor bir anket olmuş seçmekte oldukça zorlandım en sonunda godfellas'a verdim oyumu

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@ Akuma;

Butch Cassidy and Sundance Kid gibi daha bir çok güzel film vardı elerken acaba elemesem mi dediğim ancak anketi oluşturuken özellikle belirtmiştim en çok adı duyulmuş ve hit olmuş filimleri seçmeye çalıştım. bir de bir kaç basın kuruluşunun haberlerini özellikle baz aldım. yoksa pek tabi bir "fil adam" gibi kült filimlerde var neyse..

@Lantis ben bi elerken zorlandım sonra listeyi yaptım yayınladım ve halen oy verememiş durumdayım :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok zorlu bir anket olmuş ama sevdim,her zaman için zorlayıcı öğelerin yer aldığı şeyler daha cazip gelmiştir qkasd

Listedekilerden izlediklerime gelirsek;

-Lorenzo'nun Yağı;ordaki Lorenzo'yu oynayan çocuğun performansına hayran kalmıştım,üstelik o hastalığın verdiği acıyı yüzüne öyle güzel yerleştiriyordu ki karşısındaki annesi ile birlikte aynı acıyı yaşadığımı hissettim.Anne babanın araştırma hırsını ise ağzım açık izlemiştim,doktor olmayan bir anne-babanın hastalığa karşı bulduğu muhteşem iyileştirme faktörü...O anne baba ile tanışmayı çok isterdim.

-Piyanist;oyuncunun adını hep unutuyorum ama filmi tek başına göğüslediğini belirtmem gerek,hatta aktörler için açtığım ankette nasıl olur da kendisini unuturum diye çok hayıflandım :D

-Köstebek;bence izlediklerim arasındaki en berbat olanıydı,bu nedenle direk elendi.

-Tibet'te Yedi Yıl;Brad Pitt adı direk bu filme odaklanmamı sağlıyor.Bu filmdeki çocuk oyuncunun da performansını göz ardı etmeyelim hadi ama Pitt'in yine döktürdüğü bir gerçek var filmin arkasında.Hele de o muhteşem finale yaklaşan sahnelerdeki Pitt'i kim göz ardı edebilirdi ki...

Yine Pitt yine karizma yine o muhteşem oyunculuk performansı :D lakin Lorenzo'ya da haksızlık etmek istemiyor bu gönül,o filmi izlerken ağladığım gerçeğini unutamıyorum.Neyse düşüneyim de akşama oylamamı yapayım,şu anda bu iki film ben de çok büyük bir dilemma yaratıyor :(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Göklerin Hakimi / The Aviator;

Leonardoya hayran kaldığım bir film olmuştu mükemmel oynamıştı. öncesinde filminlerini nerdeyse hiç takip etmezdim. uyarlamada oldukça başarılıydı

Piyanist / The pianist

Savaş zamanlarında gölgeler arasındaki bir yaşam ama film olarak beğensemde, uyarlaması taraflıydı bece ve en iyi oscar' ı Bordy'in kollarına kavurşturan elbette film değil Bordy'nin oyunculuktaki ustalığıydı

Schindler'in Listesi / Schindler's List

etkilendiğimi itiraf ediyorum oldukça iyi idi ama neden bilmem bu tarz filimlerde özellikle dünya tarihinde kanlı izler bırakmış dönemleri anlattan filimlerde ben hep bir tarafçılık yapıldığını düşünüyorum..

Lorenzo'nun Yağı / Lorenzo's Oil

o anne babayı ben de tanımak isterdim

Cani / Monster

Ama benim en başarılı bulduğum uyarlama charlize theron'un hayat verdiği monster; Seri katiller kitaplarında Aileen Wuornos' a ve theron'un hayat verdiği Wournos'a bakıyorumda bu kadar başarılı olunabilirdi.. Theron döktürdüğü oyunculuk ve yaptığı işin ciddiyeti ile işinin gereği için resmen çirkin bir caniye dönmeyi ustaca da başarmıştı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Piyanist tartışmasız favorimdir. Filmi görür görmez başka bir filmi okumaya gerek bile duymadım :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu listede izlemediğim filmler de var,bildiklerim arasından su götürmez şekilde Piyanist derim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gerçek olaylardan alınmış filmlerden en sevdiklerim The Last Emperor...

Son İmparator benim de çok severek izlediğim filmlerden birisiydi,oyuncular sayesinde gerçek hayattki gidişat film karelerine çok güzel yansıtılmıştı,hatta bu filmi daha doğrusu İmparator'un yaşadıklarını daha iyi anlayabilmek için iki kez izlemiştim ve ikinci izleyişimde o ufacık tefecik varlığın her şeyi bir oyun sandığı o hizmetkarları peşinden koşturduğu sahne aklımdan hiç çıkmaz,aslında o sahne filmdeki her şeyi anlamamızı sağlayacak ironik bir sahneydi.

Piyanist / The pianist

Savaş zamanlarında gölgeler arasındaki bir yaşam ama film olarak beğensemde, uyarlaması taraflıydı bece ve en iyi oscar' ı Bordy'in kollarına kavurşturan elbette film değil Bordy'nin oyunculuktaki ustalığıydı

Lorenzo'nun Yağı / Lorenzo's Oil

o anne babayı ben de tanımak isterdim

Piyanist konusunda ise sana katılıyorum worless'cım çünkü ben de bu tip filmler için hep aynı şeyi düşünmüşümdür,her zaman yanlı anlatım vardır.Özellikle de Nazi'leri ele alan filmler hep yandaş tarzda sunulur.Naziler açısından ele alınan konu o kadar az ki...

Buraya asıl gelme amacım belli,oyuma zar zor karar verebildim sanırım oyum Pitt'e yani Tibet'te Yedi Yıl filmine gidecek.Lorenzo'nun Yağı filmi aslında Lorenzo'nun hastalığından ziyade o anne-babanın azim öyküsüydü...Çok da güzeldi ama Tibet'te Yedi Yıl'ın final sahnesini hatırladıkça elim onu oylamaya otomatikman gidiyor sanki :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

hayatımda bu kadar zorlanmamıştım seçim yapmakta,filmlerin ikisi dışında (piyanist ve göklerin hakimi) hepsini izledim; ve hepsini degayet beğenmiştim :) ama ille de seçim yapmam gerekecekse schindler'in listesi diyorum ve çekiliyorum...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

hayatımda bu kadar zorlanmamıştım seçim yapmakta,filmlerin ikisi dışında (piyanist ve göklerin hakimi) hepsini izledim; ve hepsini degayet beğenmiştim :) ama ille de seçim yapmam gerekecekse schindler'in listesi diyorum ve çekiliyorum...

Abi Piyanist'i nasıl izlemezsin yaa :( Bir an önce izlesen iyi olur :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sparti; en izlenmeli iki film yaa muhakka izle derim.. Leonardo'nun oyunculuğu ağzımı açık bıraktı o filimle o zamandan beri oynadığı bütün filmeleri kaçırmadan izlerim. Adrian ise Pianistle gerçekten oscarı hak etmişti..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

amanın ne yapttımm bennnn:qstress: birden yoğun bir tepki aldım, tamam tamam piyanisti izleyeyim bari :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Komedi filmleri tercih ettiğim için Sıkıysa Yakala diyorum... Ama gönlümden geçen daha pek çoğu var... Zor bir seçim oldu....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Halk Düşmanları / Public Enemies

J.Depp hayranı olarak ve aralarında en çok sevdiğim bu filme verdim oyumu :birqlikte:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?