Jump to content
  • Kayıt Ol

Manhua (Çinlilerin çizdikleri manga)

abdurrahman19

Önerilen İletiler

Türkiye'de pek bilinmesede Çin (özellikle Hong Kong), Tayvan ve Singapur'lular tarafından çizilen çizim tekniği mangaya benzeyen çizgiromanlardır.

Manhua'larda mangalar gibi sağdan sola okunur.

Türkiye'de bilinen (Çevirisi olan) manhua'lar:

1/2 Price

250px-Half_Prince_v1.jpg

The One

Theone_v1.jpg

Digimon Adventure/ Adventure 02/ Tamers

Digimon_Adventure_02_%28Yuen_Wong_Yu%29_Volume_2.jpg

Resimler:

1905 yılında çıkarılmış Journal of Current Pictorial adlı manhuadan bir sayfa

Journalcurrentpictorial.jpg

Samao'dan (1935) bir resim

Sanmaonewspaper1948.jpg

Fung Wan (1989-? ? ? )

250px-Wind_Cloud.jpg

Cyber Weapon Z(1993)

Cyber_Weapon_Z.png

Singapurlu'ların çizdiği bir manhua

Celestialzone-en_v1.gif

C.A.T (Çok güzel bir manhua gibi duruyor ama her bölüm 3 sayfa)

200910161238503109.jpg

İngilizce Kaynaklar:

Wikipedia

Manhua List

*Şimdi diyeceksiniz ben Çinli'ler çizdiğinden Çin Halk Cumhuriyeti'indekiler çiziyo sanıyodum ama bu yanlış. Mantıklıca düşünülürse Manhwa ve Manhua Mangayı taklit ediyor gibi nedeni Japonya ve Japon kültürü diğer uzak doğu ülkelerine batı ülkelerinden ve batı kültüründen daha yakın olaması bu yüzden Manhua Çinlilerin kültürel olarak japonyadan kısmen etkilenmesinib ürünüdür. Ama Çin Halk Cumhuriyeti ve Kore Demogratik Halk Cumhuriyeti Siyasi sebeplerden kendilerini dış dünyadan soyutlamıştır ve Japonya'yla etkileşimi yarım yüzyıldır olmamıştır. Günümüz Manhua'ları Tayvan ve Çin'in parçası zannedilen aslında bir devlet olan eski ingiliz sömürgesi Hong Kong'ta çizilmiştir. Singapur'a değinecek olursak Singapur bir ticaret şehri ve yüz yıllar önce göç etmiş bir sürü Çinli var orada.

NOT 1:Gördüğünüz üzere fazla yok zaten dünyadada manhwa kadar popüler değil manhualar.

NOT 2:Elimdeki kısıtlı kaynaklarla Türkiye'de manhua hakkında yazı yazdım oda bu kadar uzunlukta oldu eğer bilgi filan edinirsem manhua hakkında yazarım buraya.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 7
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• abdurrahman19

3

• Root

2

• SPAWN-TheUndead

1

• Aurora Borealis

1

Menşei ayrımlarına şu ana kadar değinmemiştim. kimine göre önemli Manga, manhua, manhwa gibi ayrım, bana göre ise değil biri soldan sağa, diğeri sağdan sola.. ağırlıklı kendi kültürel mirasları vs.. temelde çok net bir ayrım gerektirecek bir farklılık, okuyucu olarak bana göre yok .ama bu yazıyı takip edeceğim paylaşım için teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Menşei ayrımlarına şu ana kadar değinmemiştim. kimine göre önemli Manga, manhua, manhwa gibi ayrım, bana göre ise değil biri soldan sağa, diğeri sağdan sola.. ağırlıklı kendi kültürel mirasları vs.. temelde çok net bir ayrım gerektirecek bir farklılık, okuyucu olarak bana göre yok .ama bu yazıyı takip edeceğim paylaşım için teşekkürler..

Ekledim

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlginç,her geçen gün yeni bir şeyler öğreniyoruz :023:

Digimon serisinin Japonya'da geçtiği için,çizerlerinin de Japon olduklarını düşünmüştüm.

Ellerinize sağlık bu arada,eksik bir noktaya değinmişsin :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlginç,her geçen gün yeni bir şeyler öğreniyoruz :023:

Digimon serisinin Japonya'da geçtiği için,çizerlerinin de Japon olduklarını düşünmüştüm.

Ellerinize sağlık bu arada,eksik bir noktaya değinmişsin :)

Mangasını (Manhua) Çinli'ler çizmiş (O da 3 sezonunu, normalde 3 sezon yok mangada daha fala) animesini büyük ihtimal japonlar yapmıştır. Zaten bazı ünlü manhua'lar Tayvan ve Hong Kong'ta çizilip bu iki ülkeyle Japonya'daki dergilerde yayınlanıyormuş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlginç,dediğim gibi her geçen gün yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz :)

*Not olarak şu Digimon serisinin mangasını okumak kısmet olmadı,anime serisinden farkı nedir,sezonlar karakterler konularla ilgili bilen birileri varsa bir özel mesajlasa fena olmaz :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?