Jump to content
  • Kayıt Ol

Barefoot Gen はだしのゲン

bedifeci

Önerilen İletiler

Adı: Hadashi no Gen

Diğer Adları:Barefoot Gen,Yalınayak Gen,はだしのゲン

Web Sitesi: madhouse.co.jp

Yapımcı: MADHOUSE

Hadashi no Gen Keiji Nakazawa'nın yazdığı Mori Masaki'nin yönettiği mangadan animeye uyarlanmış 1983 yapımı anime filmidir.

İnsanoğlu dünyaya geldi ama ; insanı insan yapan duygulardan uzaklaşıyor. Hangi ülkenin insanı olursak olalım, gerçek insanları kaybediyoruz ,kötü yöneticilerle yönetiliyoruz, Coğrafyamız da saplanıp kalıyoruz, bizden uzaklarda yakınlar da birçok savaş oldu, göz yaşları oluk oluk aktı silen olmadı ya da silindiğini zanettik.. Hadashi no Gen ( Barefoot Gen, Yalınayak Gen ) böyle bir movie , yapım yılı baya eski ama; konusu gerçek ,çok dramatik bir anime, gözyaşının gözlerde durmadığı bir anime ,başkalarının inadına savaşın kötü tarafını ,ülkenin başındakilerin hırslarını çok gerçekçi bir şekilde anlatıldığı bir eser.

II.Dünya savaşındayız yıl 1945 ABD/Japonya savaşı,Japonya yenilmiş halde ,hava kuvvetleri tamamen etkisiz halde(ABD ‘ye karşılık veremiyorlar) bombardıman ve gözlem uçakları Japonya üzerinde geziniyor.Ana karakterimiz Gen, annesi ve babası ,erkek kardeşi,ablası ile birlikte zorlu bir savaş yaşamı sürüyor .İş yapıyorlar, para kazanıyorlar ,para kazansan bile yiyecek yok varsa da çok pahalı.Anneleri hamile, kardeş bekliyorlar Annelerinin iyi beslenmesi gerekiyor ama yiyecek yetersiz.Gen ve kardeşi bunu için hırsızlık yapıyor .Bombardımanda sığınaklara sığınıyorlar hikayemiz böyle başlıyor ,ilerliyor ve bildiğimiz olay; Hiroşima atom bombası atılıyor.Gen okula giderken (ailesinden uzakken) bu olay oluyor..Bir anda sessizlik ve ani bir gümbürtü ,insanlar acı çekerek ölüyor; ilk anda yüz bin kişi hayatını kaybediyor,yaşayan ve ilerde ölecek insanların halleri bebeklerin ve annelerin durumu inanın ki içinizi parçalıyor..

Bir bebek sahnesi hatırlıyorum annesi ölmüş bebek annesinin memesinden hala emiyor .Sonra Gen ailesinin durumunu öğrenmek için evlerine doğru koşuyor,ailesinin , annesi dışında evin altında kalması, cayır cayır yanmaları ,kurtulamamaları ,babanın Gene ,annesini ve yeni doğacak kardeşini emanet etmesi unutulmayacak anılardı…

Bu anime ziyafeti kaçmaz diyorum,insanlığınızı tartmak istiyorsanız ;savaşın korkunç yüzünü görmek istiyorsanız,mutlaka seyredin ve seyrettirin..

Duygunun üst düzeyde olduğu böyle bir anime ancak yaşanarak yapılırdı ki,yapılmış özellikle genç anime severlerin mutlak seyretmesi gereken bir anime oldugunu söyleyebilirim.Küllerin arasından Japonya dogmuştur yılmamışlar inanmışlar çalışmış ve başarmışlar.Ben rahatlıkla 10 üzerinden 9 veririm.Vurdulu ,kırdılı,aşkın olduğu animelerden sıyrılmak isteyenler, gerçek fedakarlığı görmek isteyen anime severler animeniz sizi bekliyor..

Not:Bu anime Türkçeye alt yazı olarak çevrilmiştir .Dvd sini araştırdım araştırmalarım sonucunda Türkiye de dağıtılmadığını söyleyeyim.Ayrıca Barefoot Gen devamı niteligindeki 2. filmi de vardır.

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=627

Barefoot Gen (movie) - Anime News Network

[bIMG]http://img11.imageshack.us/img11/7374/barefootgenac3dualaudio.jpg[/bIMG]

[bIMG]http://img32.imageshack.us/img32/7374/barefootgenac3dualaudio.jpg[/bIMG]

[bIMG]http://img22.imageshack.us/img22/7374/barefootgenac3dualaudio.jpg[/bIMG]

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 9
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Kisiliksiz

2

• AlperenL

2

• bedifeci

1

• Savage

1

En sevdiğim animelerden birisidir. İlk izlediğimde şok olmuştum ve sık sık ağlamıştım . Bende iz bırakan animelerdendir. Duygusal havası çok yoğun. Bu animeyi izledikten sonra bir daha savaşa lanet edecek, halinize şükredeceksiniz. Yaşananları birinci gözden yansıtan bu animeyi izlemenizi ısrarla öneririm. İyi seyirler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir çocuğıun gözünden ikinci dünya savaşının en dramatik anlarını anlatılıyor. Bu kadar da olmaz diyeceğiniz sahneler olacak hatta bazılarınız izlerken kendini duygu sömürüsü içinde de bulabilir. İçimizde hangi duygu olursa olsun şu gerçeği hiç değiştirmiyor. Atılan atom bombası yüzbinlerce ölü, sakat kalanlar, radyoaktivite bağlı kanserler ve ölü çocuk doğumları. Herkesin izleyip ibret alması gereken bir anime. Animenin en güzel yanlarından biride sadece düşman kuvvetleri şuçlu olarak gösterilmiyor. Çift taraflı bir eleştiri söz konusu. Belki bu çift taraflı eleştiride mangakanın bu olaylara tanık olması yatıyor. Savaş hala var ve hala insanlar hala acı çekiyor. Keşke savaşsız bir dünya olsa. Son olarak izleyin ve izlettirin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Olay akışında karakterin başına kötü bir olay gelir, sonra karaker bunu aşmaya çalışır, bunu aştıktan sonra gene kötü bir hadise gerçekleşir ve kahraman gene bulunduğu durumdan kurtulmak için uğraş gösterir.

Gen film boyunca bir hedeften bir diğerine yönelip ayakta kalmaya çalışmasını izliyoruz. Gen'in başarısının ardından gene bir başka sorun ve başka çaresiz bir olay oluyor ama Gen yılmıyor. Bunun yanında talihine boyun eğmiş olanlara da ilham veriyor: Bomba sonrası vücudu yanıp, kurtçuklar tarafından kemirilen ressamın hikayesi, bence filmin özü.

Ayrıca, Yalınayak Gen 2'yi de muhakkak izleyin, aynı ilham verici ruhla hikayeye devam...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 10 ay sonra...

indirebilmem için 1. ve 2. filminin linklerini verebilir misiniz lütfen (tr altyazılı olsun mümkünse) şimdiden teşkkürler

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Anime'deki olayların çok daha geniş ve detaylı olarak alındığı bir Manga'sı vardır ki Manga'ya en kapalı ülkelere bile girmiş ilk Manga özelliğini taşır. Bu Manga geçenlerde 10 lira gibi bedava gibi bir fiyatla kitapevlerinde ilk 4 cildiyle yerini almıştı fakat maalesef TUDEM yayınları ilgisizlik nedeniyle devamını getirmekten vazgeçti.

"Anime'sinin mutlaka izlenmeli" denilebilecek örneklerdne olduğunu ayrıca belirtmeliyim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

beni ağlatan ilk animedir kendisi

genin kardeşinin bomba atıldaktan sonra evin altında kalmsı ve gen ile annesinin komşuları tarafından evden uzaklaştırırken kardeşinin

" gen seni korkak gel ve beni kurtar ayaklarım yanıyor"

demesi

kesinlikle mangası da aynı duygu yoğunluğuna sahip tüdem yayın evinden 4 cilt olarak yayınlandı türkçe de okuyabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu yapımın en pis yanı herşey iyi olacak diye bizi umutlandırıp, sonra yumruğu indirmesi. Aklıma "Bu da mı gol değil hakim bey?!" Repliği tekrarlanıp durdu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Önce ikinci bölümünü izlemiştim, sonra tekrardan bir ve ikiyi oturup izledim. Önceleri bu olayı araştırmış ve epeyi bir etkisinde kalmıştım, sanırım biraz da bu yüzden belgesel gibi algılayarak izlediğim bir animeydi. Neredeyse her dakikası duygu yüklü, ben ağlamam diyenler bile izlerken gözyaşlarına hakim olamıyor. Daha önce anime izlememiş olan ablama izletmiştik, şuan hala anime deyince aklına bunun geldiğini söyler. (Üzülerek.)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?