Jump to content
  • Kayıt Ol

Anime Felsefesi?

hell_wa

Anime Felsefesi varmıdır?  

134 oy

1. 1. Anime Felsefesi varmýdýr?

• Var...
      81
    • Yok Caným...
      25
    • Olabilir.
      50

Önerilen İletiler

• İleti 21
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Aurora Borealis

2

• salcha

2

• Unbreakable

2

• hell_wa

2

olabilü ne ya!!! (Düzeltebilir miyiz? Türkçeyi düzgün kullanmak adına)

4. bir seçenek ekleyebiliriz. Her yapım olmamak kaydı ile bazılarında var..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

olabilü ne ya!!! (Düzeltebilir miyiz? Türkçeyi düzgün kullanmak adına)

4. bir seçenek ekleyebiliriz. Her yapım olmamak kaydı ile bazılarında var..

Düzelmiyor :sok aglama:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Var. Misal Ghost in the Shell serileri. Niçe gibi bir şey. İzliyorsun izliyorsun bir şey anlamıyorsun. Sonra "çok süper anime" diye ortalıkta geziyorsun. Oluyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ghost in the Shell, Serial Experiments Lain yada Monster gibi gerçekten felsefi yapımlar yada Gundam gibi sosyolojik okumaları yapılabilecek yapımlar her dönemde var ama bu, Anime'lerin çoğunun bir felsefe içermediğini, içermek zorunda da olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Aslında bir açıklama gerekebilir.Çünkü anime içi felsefe var bir de dışarıdan animeyle ilgili felsefe yapmak var.Ki her ikisi de kişiyen kişiye değişmektedir. sdsdsdrf

Bence anime felsefesinden kasıt her insan için farklı bir anime görüşü ise vardır.Misal ben taparım rte34

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Haruhi Suzumiya'nın Melonkolisi nesini överler ve severler anlamak mümkün değil.İzleyiciyi sinir eden bir kız ölsede kurtulsak diyor insan resmen.Gel görki tarikatı bile var.Ardında çok büyük bir felsefe varmışta inananları varmışta.Ona tapcağınıza gidin yazarına tapın.Her pazar gidip yazarın evinin önünde mum yakıp dua edin. Ne ahmaklar var.:neqoluyor:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@chobits

Usta bana şu an çok büyük bir spoiler verdin. wr5r

Suzumiya Haruhi ölmüyor mu? Ben ölüyor diye izleyecektim. trtrt

Sağ ol ya.

troll_face_problem-555px.png

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ya şurda felsefik anime diye isim vermeyin meraktan izleyesim geliyor wr5rGenelde ben izlediğim animede felsefe olmasa da yaratırım öyle bir çabam var dftdtr4

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

mesela aksiyon formatlı animelerde felsefi olan tek olgu çalışırsan başarırsın...

ana karakter kendini gelistiriyor ve de (biraz argo olacak ) alayına gider diyor.Yok öyle birsey dedirtiyor rer5we insana.Bu Durum benim uyzuma gidiyor. Bence ettetereeger felsefi bir olgu arıyorsanız slice of life(romance olmayacak) tarzı güzel oluyo.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Dikkatimi çeken noktalardan biri özellikle Break Blade gibi mecha animelerinde savaş psikolojisi, öldürmek ve insan doğası üzerine çok fazla gönderme yapılıyor olması. Showa dönemi sonrasının travmatik etkileri hala Japon toplu üzerinde hissediliyor. Savaş ya da öldürme kavramları üzerine kafa patlatan pek çok author var. Bazen anlatılanlar kurgu olmanın ötesine çıkabiliyor. Aradaki detaylarla kendine has bir gerçeklik kazanıyor. O gerilimi size en azından hissettiriyorlar.

Geçenlerde öğrendiğim (ki bunu bir Japon söylememiş olsaydı üzeride durmazdım) bir gerçek var. Japonya'da İkinci Dünya Savaşı ve öncesinde yaşananlar hala bir tabu. Üzerinde çok fazla konuşmak istemiyorlar. Ders kitaplarında müfredatlarında geçiştiriliyor. İşin tuhaf tarafı pek çok Japon o dönemde yaşananları manga'lardan ya da anime'lerden öğreniyor. Direk İkinci Dünya Savaşı konulu animelerin sayısı diğerlerine nazaran oldukça az olsa da bilim kurguların içinde sembolikleştirerek İkinci Dünya Savaşını anlatmaları gibi bir durum var. Ve bunu yaparken Tomino gibi pek çok usta -neden ?- sorusunun cevabını az çok verebilmek adına savaş psikolojisi üzerinde duruyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Dediğin gibi tabu.Tabuları konuşmak bile yeterince can sıkıcı vede tepki cekici ise de direkmen yazmak daha fazlasına sebebiyet verir.Bu durumlarda sembolik ifade vede karaterlerstirme daha ii olur.Böyle anime ve manga sayıları azda sayımazlar.

Örneğin:full metal alchemist

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hepsinde olmasa da bazılarında inceden inceye anlatılmaya çalışan veya oluşturulan bir felsefe var..

Tabii geriye kalan çoğunluk arz-talep olayı üzerinden sırf para kazanmak için yapıldığından ve ne hikmetse tuttuğundan kaliteli seriler genelde gölgede kalabiliyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

anime ve felsefe,varmış animede;;; anime de felsefe varmışşşşşş.........

hata kodu 1:anime ve felsefe yanyana sözcükleri rastgele yanyana gelmiştir,

hayatınız 1 dakika içinde tekrar başlatılacaktır.bu hatadan kurtulmak için lütfen

-dua-tuşuna basınız.....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Geçen bir arkadaşım ilginç bir laf etti. "Felsefesi var mı bilmiyorum ama kesinlikle ideolojisi var. Kültürel Emperyalizme karşı animeleri ve mangaları bir tür araç olarak kullanıyorlar." dedi. Bence bu da tartışmaya açık bir konu :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bana kalırsa her animenin küçükde olsa bir felsefesi var tyyty Hiç yok demek kesinlikle YALAN olur 34343

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Geçen bir arkadaşım ilginç bir laf etti. "Felsefesi var mı bilmiyorum ama kesinlikle ideolojisi var. Kültürel Emperyalizme karşı animeleri ve mangaları bir tür araç olarak kullanıyorlar." dedi. Bence bu da tartışmaya açık bir konu :)

Bir amerikan sinemasında ki kültürel emperyalizm kadar yaygın değil malesef .. peki acaba anime hangi kütürel emperyalizme karşı...?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...
rer5we ya millet kendinize gelin ne felsefesi ?anime temel bir şekilde bakarsak senaryosu olan dizi ve filmlerdir . Dizi ve filmlerin felsefesinde tamamen cukka $$$ yani anime film sektörünü bir ürünü olarak felsefesi tamamen duygusal$$$$$$ dır .
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...

var , var olmaz mı ?

:006: bence her anime izlenmez, kişiye uygun anime vardır...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 10 ay sonra...

Animeyi tam olarak anlamadığı halde,o animeyi izlerken konusunun içine çekilen insanlar varsa;anime felsefesi de gayet olabilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 yıl sonra...

Hangi anlamda

Türlü türlü anime izleyicileri mevcut.Serilerinden tutta nasıl puanlanması gerektiğine kadar sürüp giden tartışmalar silisesinden bahsetmiyorum bile.Çok geniş kapsamı olduğu için elbetteki meraklıları tarafından irdelenecek tartışılacak bir ton konu olarak bize geri dönüyor.Waifu kalitesizliği eşiğine varılsa bile

Animenin içerisinde de felsefeden söz edebiliriz.Etik ahlak çözümlemelerine bakmak istiyorsak Monster,Yamato gibi içi dolu animelere başlamak yeterli

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Felsefeye ve ya felsefi konulara değinen animeler var. Ana karakterlerin kendilerince yaşam felsefeleri de var. Sorudaki kasıt bu ise var yani ama ben felsefe var mı? sorusunu mantık olarak anladığım için animede pek mantık aranmaz bence. Sonuçta birinin hayal edip tasarladığı üründür işin içine hayal girince mantık dışarıda bekliyor :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?