Jump to content
  • Kayıt Ol

Animelerde çözünürlük.

painscream

Önerilen İletiler

Arkadaşlar bu animelerde 720p ve 1080p durumunu birileri bana açıklayabilir mi? Konuyu nereye açacağımı bilemedim. 720p ve 1080p indirdim ama aralarında pek fark göremedim. Ekran çözünürlüğüm 1366x768. Şimdiden teşekkür ediyorum :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 6
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• painscream

2

• WoLcRoW

2

• JNXL

1

• Aequitas

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

480p -cd kalitesinde

720p- dvd kalitesinde

1080p- bluray kalitesinde

Ne kadar çözünürlük o kadar net ses ve görüntü demek. Haliyle de bu da boyutun o derece artması oluyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ekran çözünürlüğümüz tam olarak 1920x1080 olmadığı takdirde farkın olduğu halde çok anlaşılabilir olmadığını söylüyorlar. Birkaç foto buldum onları ekliyorum belki anlamana yardımcı olur;

-720p lik filmden alıntı

vl1111csnap43675yb4.png

-Bu da 1080p'lik filmden alıntı

vlc222snap43348oh7.png

720p vs. 1080p

720p-vs-1080p-4.jpg

Bu da aradaki boyut farkının ne kadar olduğunu anlamak için;

hdcomparison.jpg

Not: (ç)alıntıdır!

Birde şöyle bir yorum var;

tek screenshot'a bakarak bu karar yanıltıcı olur 720p ile 1080p farkını 1 metreye kadar fark edebilirsin

normal izleme açısını 3 metre ve üzeri olarak düşünürsen

720p ve 1080p yi fark etmek imkansız

ancak yarım ve bir metreden izlemen lazım

720p - 1080p arasındaki farkı fark edebilmek için 60-70"'lik panel lazım.
Ama bunları okur ve resimlere bakarken objektif bir değerlendirme yapmak için ripleme kalitelerine göre filmlerin arasındaki farkların değişeceğini unutmayalım...
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben animeleri dvd playerdan falan izlemiyorum. Monitörüm de o kadar büyük değil. Anlaşılan benim için en iyisi 720p teşekkürler wolcrow yardımın için :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben animeleri dvd playerdan falan izlemiyorum. Monitörüm de o kadar büyük değil. Anlaşılan benim için en iyisi 720p teşekkürler wolcrow yardımın için :)

Önemli değil, sayende bende öğrenmiş oldum. Bundan sonra 720p indireceğim 1080p arada indirsem dahi hiç uğraşmaya değmez.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

480p -cd kalitesinde

720p- dvd kalitesinde

1080p- bluray kalitesinde

Ne kadar çözünürlük o kadar net ses ve görüntü demek. Haliyle de bu da boyutun o derece artması oluyor.

Belirtmeden geçemeyeceğim,

Video CD'de 480p görüntü almak mümkün değil bildiğim kadarıyla.

NTSC ve PAL versiyonlarda 30-40 piksel fark ediyor video yüksekliği ama, alabileceğin görüntü 240p civarıdır(352x240 gibi çok düşük bir çözünürlük)

DVD'de ise 480p ve maksimum 578p gibi bi rakam elde ediliyor olması lazım

HDDVD'de 1080p olabiliyor sanırım ama o ayrı bi format.(fazla tutulmayınca üretimi durdu sanırım)

Bluray'de ise 1080p full HD oluyor, şu an mevcut en yüksek çözünürlük verebilen disktir kendisi.

Ayrıca Bluray videolarda yaklaşık 60fps elde edilebiliyor, bu da diğer CD ve DVD gibi kaynaklardan 2 kat daha akıcı görüntü demek. Ama internette 60 fps videoya rastlamadım, orjinal Bluray alıp izlemek gerek 60fps'yi :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?