Jump to content
  • Kayıt Ol

ÇOK ÖNEMLİ DUYURU Kocaeli Üniversitesinde okuyanlar !!!

RownikaL

Önerilen İletiler

Arkadaşlar Kocaeli Üniversitesinde bugünki yönetmelikle harç işlemlerinde yeni bir düzene girildi.Artık aldığımız ders sayısına oranla bir ödeme yapıyoruz.Fakat uzatanlar yani 3.cü veya 4.cü yılında olanlar için toplam okuduğunuz dönemde 3 kereden fazla aldığınız ders için ders listeniz onaylandıkdan sora tekrar bi borcunuz oluyor.Bende bugün farkettim ve bilmeyen arkadaşlar varsa haberleri olsun diye paylaşayım dedim.

Haberin Ayrıntıları

Kocaeli Üniversitesi Ders Seçimi ve Harç Farkı | Alttan Alınan Derslere Yeni Sistem

kou-yeni-ders-secme-sistemiAslında bütün üniversitelerde öğrenciler aynı durumla karşı karşıya. Yeni çıkan kanun yüzünden alttan alınan dersler için ek ders ücreti ve 3 den fazla alışlarda zamlı ücret veriliyor.

Kocaeli Üniversitesi’nin öğrenci sayfası ve ders seçim sistemi de değişti. Yeni harç sistemine uyum sağlayan bir sistem getirilmiş. Artık önce dersler seçiliyor daha sonra seçtiğiniz derslere göre karşınıza ne kadar harç parası ödeyeceğiniz hesaplanıyor ve karşınıza geliyor.

Eğer normal ders seçimi yaptıysanız normal ücret veriyorsunuz. Alttan aldığınız ders varsa onlara da kredi başına ek ücret veriyorsunuz. Sistem harç hesaplarken de size normal ücretten ne kadar sapmalı harç ödediğinizi gösteriyor.

Azami eğitim-öğretim süreleri içerisinde bir derse üçüncü defa kayıt yaptırılması halinde, ilgili dönem

için öngörülen katkı payı/öğrenim ücretinin yanı sıra bu maddenin ikinci fıkrasına göre hesaplanan kredi başına

ödenecek katkı payı/öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için belirlenen kredi başına katkı payı /öğrenim

ücretinin % 50, dördüncü defa kayıt yaptırılması halinde % 100, beşinci veya daha fazla defa kayıt yaptırılması

halinde ise % 300 fazlası ile hesaplanır.

Azami eğitim-öğretim süreleri içerisinde öğrenimin tamamlanamaması halinde, her bir ilave ders için

kredi başına ödenecek öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için bu maddenin ikinci

fıkrasına göre belirlenecek olan kredi başına katkı payının /öğrenim ücretinin % 100’ü, ikinci defa kayıt

yaptırılması halinde % 200’ü, üçüncü defa kayıt yaptırılması halinde % 300’ü, dördüncü ve daha fazla defa kayıt

yaptırılması halinde ise % 400’ü olarak hesaplanır.

Bu açıklamaya göre Kocaeli Üniversitesi, kendi öğrenci sayfamdan aldığım ekran görüntüsü şu şekilde.

kocaeli-universitesi-harc-ders-secimi.jpg

Bu duruma göre ben normal harç ödüyorum ( 2. öğretim mühendislik). Alttan dersim olmadığı için.

Alttan dersi olan bir arkadaşın durumuna baktığımızda ise “Öğrenci onayından sonra dersi alış sayısından kaynaklanan fark ücreti” gösteriliyor. Arkadaşımız alttan aldığı dersler için 236 TL fazla harç parası vermek zorunda kalıyor.

kocaeli-universitesi-ders-secimi-ve-harc-parasi.jpg

Derslerini seçtikten sonra ödeyeceği harç miktarını fazla gören öğrenciler bu duruma büyük tepki gösterdi. Şimdiden itirazlar yapılmaya başlandı bile. Sosyal ağlarda onlarca grup kurulmuş durumda. Artık söz öğrencilerde. İster itiraz etsinler, isterlerse sessiz sakin harçlarını yatırsınlar. Bu öğrenciler alttan ders aldıkları için okula fazla masraf çıkarmışlar anlaşılan.

Kaynak:Ozel Universite Harc Parasi Varmi | Teknoloji ve Bilim Haberleri | Teknobook.Net

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 2
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Beyazm

1

• RownikaL

1

• Derflinger

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Yalnız kocaeli üni. de değil tüm üni.'lerde bu sistem benzer şekilde, son yasayla atılmak kaldırılınca bu tür bir harç sistemi ortaya çıktı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?