Jump to content
 • Kayıt Ol

katre-i matem


brisingr

Önerilen İletiler

KATRE-İ MATEM

kapi9789944486903tn.jpg

“Kapa gözlerini ve dinle sakî, bir İstanbul lalesinin çığlıklarını duyuyor musun?!.. İstanbul’a çıkmayan bir lale yolu, laleye çıkmayan bir İstanbul kadar kayıptır, yitiktir. Rüzgarları toplayan hüzünler aşklar yoksa İstanbul bahçelerinde ve bir kabir başında ışıklar yas tutar gibi laleler ağlar seher vakitlerinde.

Uyan sakî, lale devrindeyiz!..”

(Arka kapak yazısından)

İskender Pala, Katre-i Matem'de usta kalemiyle lalelere bezediği İstanbul'da kavuşup doyulamayan, kavuşulamayıp yakan aşkların elemli ve Osmanlı hallerini de tüm ıstırap ve coşkularıyla anlatıyor. Sevdiğini, aşklarının ilk gecesinde kaybeden Şahin'in macerasını anlatan roman, bu kaybın ardındaki esrarı çözmek için külhanlara, tomruklara, lalezarlara ve hatta Osmanlı sarayına kadar gidiyor. İşte bu yolculuk, okuru hiç ummadığı yerlerde hiç ummadığı maceralarla karşılaştırıyor.

Cinayetlerin gölgesiyle giderek gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine nihayet veren Patrona Halil İsyanının yakıcı siyasal çalkantılarıyla birlikte çözülmeye başlıyor.

Kitapta bulunulan zaman farklı kişiler gözüyle anlatılıyor.Bu açıdan olayların gelişimi ve çözümü insanı heyecanlandırıyor.

Kitabı okuduktan sonra Lale Devrin'e,lalelere,İstanbul' a farklı bir gözle bakmaya başlayacaksınız.Çok fazla kitap okuduğum söylenemez ama bu kitabı hiç sıkılmadan okuduğumu söyleyebilirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 6
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • brisingr

  2

 • eczmeltem

  1

 • Beyazm

  1

 • Seifukusha

  1

Hmm, bana hitap eden bir kitaba benziyor. Tanıtımı da güzel yapmışsın brisngr, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tam da eklemeyi düşünüyordum. Ellerine sağlık. Ne iyi yapmışsın. Çeviri kitaplarının ve günümüzün kısır Türkçesinden bıktıysanız kesinlikle okuyun. İlk 50 sayfa klasik divan edebiyatı okuyorsunuz gibi hissettirse de daha sonra değme hikayelere taş çıkartacak bir entrikanın içine giriyorsunuz. Hatta şöyle ifade edeyim kitabı kapağına bakarak güzel diye alıyorsunuz daha da güzel çıkıyor. Saray entrikaları, dönemin tarihi gerçekleri, İstanbul manzaraları ve sizi şaşırtacak lale sanatıyla ilgili müthiş bir kitap. O kadar beğendim ki anında İskender Pala'nın diğer kitabını almıştım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

beni ilk olarak etkileyen daha kitabın başında önsöz de" hikayeye hiç katkım yok, sadece müzayede de buldum ve düzenledim,yazanı bilinmeyen bir eser" diyor...bu kitabı baştan gerçekten ilginç hale getiriyor...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 1 yıl sonra...

Okuduğum andan itibaren Katre-i Matem benim için hayatımda okuduğum en güzel kitap olmuştur....

Zamanı gelirde bu fikrim değişir mi bilmem, pek sanmıyorum da bu kadar güzel kurgulanan, bu kadar iyi anlatılan ve içinde her şeyi barındıran bir kitap daha yazılabileceğini sanmıyorum... Bütün arkadaşlarıma mutlaka okuyun diyorum, okuyun ki iyi yazılmış bir kitap nasıl olurmuş görün....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 6 ay sonra...
Guest fairy

elimde var o kitap ama okumaya başladıgımda sıkılıp bırakıyorum:022: belki tekrar başlarım:qyuz kizarma:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?