Jump to content
  • Kayıt Ol

Kinyas & Kayra

leydipolgara

Önerilen İletiler

adsz.bmp

'Hiç uykum yok. Hiç uyuyamıyorum. Domuz gibi içiyorum. Ama gözlerimi kapalı bile tutamıyorum. Sabaha beş saat var. Annemi düşünüyorum. Nerededir şimdi? Aynada kendime bakıyorum bazen. Ve tek kelime etmesem bile vücudum yaşadıklarımı, hayattan ne anladığımı anlatmaya yetiyor. Sağ omuzuma kendi çizdiğim kelebek, beğenmediğim için üzerine attığım çarpı işareti ve altında aynı kelebeğin bir Japon tarafından çok daha iyi işlenmişi. Sol dirseğimin iki parmak yukarısındaki kurşun yarası.

Bileklerimdeki otuz dört dikiş. Medeniyeti bir aralar, herkes gibi yaladığımı kanıtlayan apandisit ameliyatımın izi. Ve sırtımı kaplayan, Tanrı'nın yüzü. Bilmiyorum... Hızlı yaşadım. Ama genç ölmekten çok, hızlı yaşlandım! Ama hayattayım.

Kayra, bir gün bana 'Mutsuzluğuna hiçbir çare aramıyorsun' demişti.'

(Arka Kapak)

'İnsanların birbirlerine aşıkken gündelik hayatlarına devam etmelerini anlaymıyorum. Böylesi bir hareket bana ihanet gibi geliyordu.Kötü sahnelenmiş bir piyes gibi. Sanki bir insana değil de, bir koltuğa aşık olunuyormuş gibi!' diyor Kinyas

Kayra ise zamanı basit bir matematik formülüne döküyor ' Gelecekten geçmiş çıkarsa şimdiki zaman kalır' diyerek.

ya da

'tanrının en aşağıda,kuyunun dibinde olduğuna oynayan' Kinyas'ı mı?

'1,9999 u bize 2 diye yutturmaya çalışan bir dünyanın çocukları olduğumuza inanan' Kayra'yı mı anlatsam :)

Hakan Günday'a sevgiler :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 6
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• leydipolgara

2

• Squaw

1

• lafolya

1

• Zhaomc

1

En Çok Yazanlar

Bu kitabı okuma fırsatım olmadı bir türlü ama bu kitptan alınmış şu paragrafta yazılanları hep sevmişimdir;

''İnsanlar sordukları sorulara göre belirler kendini,tercihlerimiz sorulardan gelir. ''NASIL'' sorusunu soranlar hayatın gerçek uğraşlarını en iyi şekilde öğrenenlerdir.''KİM'' ya da ''NE'' ile başlayan sorular fail arayan yaratıcı ya da yok edici kişi ya da olay araştıran insanların hayatlarını çizer.Alın yazısı varsa bunu bir de yazan vardır.En sonunda sorularına ''NEDEN'' ile başlayanlar gelir.

Neden sorusu ne yaratıcıyı ne hayatı merak eder.Merak ettiği tek konu kendisidir.

Ve kendisiyle o kadar ilgilidir ki hiç tanımadığı bir insanın hayatını kurtarmak için kendisininkini tehlikeye atabilecek olmasına rağmen yakın çevresine sırf ''Kendisi'' olduğu için acı çektirecek kadar bencildir.

Filozoftur,düşünür.Nedenlerini merak eder,elinden geldiğince de erişir.Ama tek sorun elindeki nedenlerle ne yapacağını bilememesidir.''NASIL''ı soran bildiklerini kullanarak hayatını kazanır.''KİM'' diye soran tanrısını bulur ve ona tapar.''NEDEN''i soran ise nedenleri bulur;bir süre savunur sonra unutur.Başka nedenler bulur onları da savunur onları da sonra unutur.Ve böyle gider.

Ancak bu soruyu soranlar içinde belli bir azınlık buldukları için nedende takılıp kalırlar.

Ve ben,bu noktadayım,hayatı reddetme noktasında,tek bir varlık kaldı reddini gerçekleştiremediğim o da kendim...''

Bu cümlelerdeki anlamlar nedeniyle en çok okumak istediğim kitaplar arasındadır ''Kinyas ve Kayra''...

Umarım bir gün okuyacağım ben de okumazsam çok şey kaçıracağımı biliyorum.Okumadan bu paragrafı nerden aldım diye düşünen olursa bir arkadaşımın bu kitabı okuduktan sonra almış olduğu notları arasında görmüştüm.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

bu kitabı okumamıştım hatta varlığından haberim yoktu. sayende öğrenmiş oldum..ilginç bir kitaba benziyor.. en kısa zamanda almayı planlıyorum artık..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Okumadan bu paragrafı nerden aldım diye düşünen olursa bir arkadaşımın bu kitabı okuduktan sonra almış olduğu notları arasında görmüştüm.

evet gerçekten not alma ihtiyacı duyuyor insan kitabı okurken. Hiç adetim değildir kitap okurken not almak ama bu kitabın için renkli postitler le dolu :)

ayrıca sanırım psikolojik sorunu olan kişilerin okumaması gereken bir kitap.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Hakan Günday yeraltı edebiyatını iyi temsil eden bir yazar arkadaşımız. Her ne kadar Kinyas ve Kayra ile daha tanınır hale gelmiş olsa da akıcılık bakımından Malafa, Zargana gibi kitaplarının gerisinde kaldığını düşünürüm hep bu kitabının. Piç'te de ucundan kokusu duyulan "underground kültürü ile hava atış" bu kitapta dorukta herhalde. Eğer yeraltı edebiyatına girişiniz bu kitapla olacaksa "Iyy bu ne ya, hiçbir şey anlamıyorum" deme ihtimaliniz fazla. Bazı yerlerde konuda çok gereksiz sapmalar, sırf önceden hazırlanmış güzel betimlemeleri kullanabilmek için oluşturulmuş sayfalar var gibi duruyor. Ama genel olarak gerçekten iyi bir kitap.

"Kin'in yas'ından eser kalmaz bu gidişle. İsmim ahmet olur. Pierre olur. İnsanın hayvanından eser kalmaz bu gidişle. Mesleğim işçilik olur. Politikacılık olur. Hayatın ölümünden eser kalmaz bu gidişle. Evim uyku olur. Kinyas rüya olur..."

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 9 ay sonra...

Notta yazanı 4 defa okumama rağmen ancak bir bölümnü anladım

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?