Jump to content
  • Kayıt Ol

İlk Yörünge Asansörü'nün inşaası için hedef 2050


Akuma_Blade

Önerilen İletiler

Gundam%252000%2520-%2520OP%2520-%2520Large%252006.jpg

Aslında bu haberi işe gitmeden hemen önce yabancı bir kaynaktan görmüştüm ama madem tek tek Türkçe gazetelerin sitelerine de düşmeye başladı, oradan alıntılayayım bari:

Bir Japon inşaat şirketi 2050 yılına kadar 36 bin kilometre yükseklikteki bir uzay istasyonuna çıkacak asansör inşa etmeyi planlıyor. 96 bin kilometre yükseklikteki bir ağırlıkla dengenin sağlanması öngörülüyor.Bu proje ilk bakışta tam bir çılgınlık gibi gözüküyor. Ancak Obayashi adlı Japon inşaat şirketi ciddi bir şekilde 2050 yılına kadar yeryüzünden 36 bin kilometre yükseklikte bir uzay istasyonu ve bu istasyona uzanacak bir çeşit asansör inşa etmeyi planlıyor.

İstasyona yolculuğun saatteortalama 200 kilometre hızla yaklaşık bir hafta süreceği hesaplanıyor. Bu asansörün, gökdelenlerden alışıldığı gibi bir kabin değil, yaklaşık 30 kişinin nakledilebileceği bir kapsül olması, kapsülün içinde de bir haftalık yolculuk için yaşam mekanları ve tuvaletlerin olması öngörülüyor.

Projenin 36 bin kilometreden de yükseğe uzanması planlanıyor. Kule benzeri bu yapının toplam 96 bin kilometre yükseklikte olması, ucuna ise yapının dengesinin sağlayacak bir ağırlığın yerleştirilmesi hedefleniyor. Bu yükseklik, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin dörtte birine denk geliyor. Turistik yolcuların uzay istasyonunda ineceğini, ancak bilim insanlarının 96 bin kilometre yüksekliğe kadar devam edebileceğini belirten proje yöneticisi Satomi Katsuyama, “İnsanlar hep yüksek kulelere hayranlık duymuşlardır” şeklinde konuşuyor. Uzay istasyonunun enerjisinin ise güneş panelleri aracılığıyla sağlanması ve yeryüzündeki merkezde depolanması öngörülüyor.

Obayashi şirketinin uzmanları böyle bir projenin teknik açıdan mümkün olduğunu vurguluyor. Ancak projenin maliyetinin ne kadar olacağının henüz hesaplanamadığını belirten Obayashi yetkilileri, henüz bir yatırımcı bulunamadığını, ayrıca söz konusu dev borunun dünyanın hangi noktasına kurulacağı ya da kimin bu asansör ile uzaya çıkmak isteyeceği gibi soruların yanıtsız olduğunu kaydediyor. Obayashi şirketinin sözcüsü “Projenin sadece bir hayal olarak kalmaması için, bu fikrin geliştirilmesi üzerinde çalışacağız” diyor.

Aslında bu, yeni bir fikir değil. Sadece bilimkurgu yazarları değil, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) de benzeri “uzay asansörleri” üzerine kafa yoruyor.

Obayashi, dev projelerin hayata geçirilmesinde tecrübeli bir şirket. İnşa edildiğinde tarihin en büyük olimpik stadyumu unvanını kazanan Sydney’deki Avustralya Stadyumu ve Dubai’deki 75 kilometre uzunluğundaki sürücüsüz raylı ulaşım şebekesi bu projelerden sadece ikisi. Obayashi şu anda, Japonya’nın başkentinde inşaatı bitmek üzere olan ve 634 metre ile ülkenin en yüksek binası unvanını alacak olan Tokio Sky Tree (Tokyo Gökyüzü Ağacı) adlı gökdelenin de arkasındaki şirket.

Aslında uzuncana bir yorum yapmak isterdim ama şunu söylemeliyim ki, Yörünge Asansörü'nün bir kurgu yada fantezi olarak kalacağına asla inanmadım. Kostantin Tsiokolsky 1800'lü yılların sonu 1900'lü yılların başında bile "insanlığın ileriki 300 yıl içerisinde açlık ve savaşlar yüzünden tükenmemesi için insanlığın uzaya yerleşime geçmesi gerektiği, bunun için de en uygun yolun yörünge asansörleri kurmak olduğunu" öngörmüşse sanırım bu realiteyi bir kez daha göz önüne almak şu an insanlığın uğraştığı tüm anlamsız kavgalar ve gerçekte sadece küçük çaplı olan sorunlardan çok daha önemli yer teşkil edecektir.

Bu arada bu haberi ve aşağıdaki sayfadaki videolarda anlatılan mesajlar ile :

http://www.youtube.com/user/thevenusprojectmedia

yan yana getirdiğimiz zaman zihninizde ilginç bir çağrışım yapacaktır muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • Akuma_Blade

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?