Jump to content
  • Kayıt Ol

Death Note

Borastus

Önerilen İletiler

Yayın tarihi: 04.10.2006 - 27.06.2007

Yapımcı: MadHouse

Bölüm sayısı: 37

Death Note bir çoklarına göre en iyi animelerin başında gelir. Gerçekten gerek parodileri olsun gerek "Kira-L cilerin" kapışması olsun oldukça uzun bir süre adından söz ettirdi. Türkiye de oldukça popüler olmuş bir seridir.

Animenin konusu oldukça basit. Ölüm tanrısı olan Ryuk ölüm defterini dünyaya düşürmüştür (ya da kendi atmıştır). Lise ögrencisi olan Yagami Light sınıfında iken defterin yere düştügünü görür. Gidip bu defteri aldığında ise ilk sayfasında şunlar yazmaktadır:

- Bu deftere yazılan isimler ölür.

- Ölecek kişinin yüzü yazan tarafından hayal edilmelidir.

İlk başta yazılanlara inanmayan Light "sanki ne olur ki" deyip bir suçluyu deftere yazıp öldürmesiyle defterin gerçek olduğunu anlar. Böylece defteri kendi amaçları için kullanmaya başlayacaktır.

Death Note'un diğer animelerden farklı olan birçok yani vardır. Genellikle iddialı animeler ilk bölümden direk giriş yapar birçok teknik terim veya kişi ismi kullanır merak uyandırmaya çalışır. İlk bölümler sadece izleriz ne olduğunu oldukça sonra anlayabiliriz.

DN ise oldukça farklıdır bu konuda. Yagami Light gerçekten sadece bir lise ögrencisidir bu hayatına death note girdikten sonraki değişimi direk olarak kendimiz gözlemleriz. Onlarca kişi veya örgütler falan yoktur. Kafamız farklı farklı mekanlar ile karışmaz. Böylece senaryoyu çok rahat bir şekilde takip edebiliyoruz ve hemen havaya giriyoruz.

Tabi bunda ilk 2 bölümün bunda payı büyük çünkü çok güzel şekilde hazırlanmışlar. Burada Death Note'un farklı bir görevini ögreniyorum. Hayatında anime izlememiş gibi için Death Note en iyi başlangıç animelerinden bir tanesi. Bunda dediğin gibi ilk 2 bölüm ve realistik çizimlerin payı büyük.

_48906_DeathNote_Anime_Cast_500.jpg

Yagami Light'ın amacı daha adil bir dünya bu bunun için harekete geçiyor. Dünyayı kendi satranç tahtası gibi görüyor ve buna göre hamlelerini yapmaya başlıyor. İlk başta işler oldukça iyi gidiyor ta ki karşışına bir rakip gelene kadar. Dünyanın en iyi dedektiflerinden biri olan "L" Light'ı yakalamak üzere işe koyulmuştur. Artık işler satranç oyununa dönmüştür. Her iki taraf hamlelerini yapmaktadır. Tabi karşısındakinin hamlesini düşünerek hatta karşı tarafında bunu bildiğini bilerek (evet çok garip bu cümle gibi geliyor ama "i know you know i know" diye bir cümle getirmiştir Death Note).

Senaryo gerçekten çok iyi işlenmiş. Gereksiz herhangi bir bölüm yok her bölüm bir sonrakini direk etkiliyor. Bölümler genellikle ipucu bırakmamak karşı tarafı aldatmak veya etkilemek üzere geçiyor. Tabi bölümlerde oldukça şaşırtıcı olaylarda gerçekleşiyor. Aynı zamanda defterin yeni kurallarını da öğreniyoruz böylece olaylar daha da gelişiyor.

Tabi bir süre sonra iki tarafında direk etki edemediği farklı "taşlar" da oyuna katılıyor böylece animede olaylar gerçekten çığırından çıkıyor izleyicilere de sadece izleyip hayran kalmak kalıyor.

Bu arada Yagami'nin rakibi "L" içinde farklı bir paragraf açmam gerek. L'nin seslendiricisi aynı zamanda 96'dan beri yayınlanmakta olan Dedective Conan'ın da seslendirici. Yani dünyanın en iyi dedektifi ünvanı ile geliyor sanki. Death Note'ta Dedective Conan'ın izlerini görmekte mümkün özellikle otobüs sahnesine oldukça benzer bir bölüm DC'da da bulunuyor.

Artık işin biraz da psikolojik tarafına değinebiliriz. Zorla veya güç ile adalet dağıtan bir ana karakter var karşımızda ve bunu dünyanın iyiliği için yapıyor. Karşısında ise sadece onu adalete teslim etmek isteyen bir karakter var. Ve animelerde karşımıza oldukça çıkan bir ögeyi görüyoruz:

Güç. Ve bunun insanı değiştirmesi. Gerçekten Yagaminin değişmini adım adım görüyoruz. İdealist olmanın insanı hangi noktalara götürdüğünü de görüyoruz. Özellikle 25'ten sonra bu konu öne çıkıyor.

Grafik olarak realistik bir tarz kullanılmış karakter çizimleri oldukça orantılı. Görüntüler biraz karartılmış gibi. Karakterler ve animasyon çok başarılı. Seslendirme konusunda da herhangi bir sorun yok ( Suzumiya Haruhi'den tanıdığımız Aya Hirano bulunuyor aynı zamanda).

Death Note gerçekten yapılmış en iyi animelerden bir tanesi bana göre başka animelerde söylemediğim bir şeyi bunda söyleyebilirim. İlk iki bölümü herkes izlemeli çünkü izleyipte beğenmeyen çok az kişi çıktı. Herkesin izlemesi gereken animelerden bir tanesidir Death Note.

Son olarak 25'ten öncesi sonrası konusuna hiç girmeyin tamamını izleyin siz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 36
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Niigata

2

• Borastus

2

• nemoberk

2

• smygon

1

Bazı animeleri bozuk plak gibi tekrar tekrar izlerim. Death Note da bu şekilde en severek izlediğim animelerden. Psikolojik gerilim tarzını bana hem tanıttı hem sevdirdi. Anime isteyen eşe dosta veriyorum.

Fakat bu anime L ölüp de Light kazandıktan sonra tamamlanmıştır benim için çünkü öyle bitsin istiyorum. Ondan sonrasında da heyecan var tabi ama ben o kısmı sevmiyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bence oldukça iyi bir animeydi. İnanılmaz bir zeka örneği, yüksek tempolu geçen bölümleri, değişik konusu beni animeye çekmişti. Doğal olarak izlerken ''L mi, Kira mı?'' ayrımına düşüyorsunuz. Animeyi izlemeye başladığımda bir kaç bölüm boyunca Kira tarafındaydım. Zaten;

defteri kullanıp cennete girme şansını kaybeden birinin, kötüleri öldürerek adaleti sağlaması çok doğru geliyordu. Ancak zamanla Kira'nın sevdiklerini dahi kurban verecek kadar umursamaz olmaya meğilli olması, hastalık derecesinde ki egosu, kendini tanrı yerine koyması, bencilliği, Misa'yı kendisini çok sevmesine rağmen kullanması hatta öldürmeyi planlaması vs. ortaya çıktıkça Kira'nın da diğer suçlular kadar kötü olduğu görüşüne sahip olmama neden oldu.Böylece L nin çocuksu benliği, saflığı ve iyiliği beni sonuna kadar L tarftarı yapmıştır. Her ne kadar Kira'nın kazanmasını istemesem de anime benim için L ölünce bitti. Near'ın ortaya çıktığı bölümlerde animenin biraz eski tadını yitirdiğini düşünüyorum.Neyse ki finale bir kaç bölüm kala temponun oldukça yükselmesi animeyi toparladı.

Müziklerine gelince ilk sezonunki harikaydı ve bu animeye ancak bu kadar yakışabilirdi diye düşünüyorum. Fakat ikinci sezonun parçaları aşırı kulak tırmalayıcı ve berbattı.

Çizimlerine gelecek olursak özenli çizildiğini söyleyebilirm.Özellikle ölüm meleklerini harika çizmişlerdi. Komik veya saçma birşey ortaya koymamışlardı.

9/10 luk bir anime...Bunu izlemeyen animeci olmamalı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

:D ben ilk bölümden hasta olmuştum Dn e O_O ama uzun bir süre l cimiyim kiracımıyım karar verememiştim

26 dan sonra Lci olduğuma karar vermştim. kira için L kadar üzülmedimde zaten -_-

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlk bölümden sonuna kadar insanı kendine bağlayan bir seri.Aşırı düşünce ürünü bir yapıt.Yani neyin ne olacağını tahmin edemiyorsunuz.Zaten diğer seriler gibi açınca çok fazla izleyememiştim.Her saniyesinde çok fazla dikkat gerektiriyor.Tek kelimeyle süper...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

L'e o kadar çok bağlanlmış ki seriyi yarısında bitiyor diye düşünenler var. Bence yanlış bir şey. "Sizin sevmediğiniz bölümde" bence animeye yön veren unsurlar ilk sezondan çok daha fazlaydı. Gerek karakter sayısı artmış olsun, gerek gruplar fazlalaşmış, gerek akıl oyunları had safhaya çıkmış olsun. Gerek N'in zekası olsun...

Ben Light ve N'in aynı zeka kapasitesine sahip olduklarını da hiç düşünmüyorum açıkçası ne kadar çizerin notu öyle olmasa da...

Değerlendirme olarak, zaten bir başyapıt diye düşünüyorum ben bu animeyi değişik düşünen de yoktur sanırsam. Herkesin, herkested kasır gerçekten herkes yani sadece nime seyircisi değil, izlemesi gereken bir yapıt bence. Kesinlikle pişman olmazsınız izlerseniz ama izlemezseniz kayıp bence... :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

zeka savaşı türünde bir anime çok gizemli çok güzel en sevdiğim animedir özellikle ve herkese tavsiye ederim:birnumara:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...
Son olarak 25'ten öncesi sonrası konusuna hiç girmeyin tamamını izleyin siz.
İzleyip de animeyi tartıştığım herkese de söylediğim gibi; Death Note benim için 25. bölümde bitiyor :imdat:

Gerçekten, L'in ölmesinin ardından o iki bücürün olayları bu kadar hızlı çözebilmiş olması, animeden puan kırmamın en büyük sebebiydi. Anime benim için 9/10 değerinde. Ama kesinlikle izlenmeye değer bir anime. Raito'nun düşüncesi doğrultusundaki hareketleri ve değişimi, L'in hiçbir şey bilmediği halde suçlunun o olduğunu kanıtlama yönündeki büyük adımları... Kesinlikle çok heyecanlı ve başarılı bulduğum bir anime. İçimde böyle büyük bir tat bırakan ilk animedir :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@sado

senaryoya göre L ölmeden önce öğrendiği her şeyi bir yere kaydediyordu ve ölümünden sonra bunları bir şekilde Near'a aktarabildi. Zaten 2 yıl boyunca bu olay ile araştırmalarını bu şekilde yapabildi. Yoksa olaylardan uzakta herhangi bir bilgiye ulaşamazdı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Haklısınız aslında, son bölümde açıklıyordu bunu diye hatırlıyorum. Yine de sanki biraz daha yayılsa o bölümler, o kadar aceleye getirilmese daha bir oturacaktı sanki hissi vermişti bana, animeyi bitirdiğimde.

Mesela L ve Raito'nun çekişmeleri, bu sefer işler değişecek derken bir şekilde olayların tersine dönmesi... Bunlar 25'ten sonra etkisini iyice kaybetti. Raito'nun gözünü bürüyen hırs kör olmasına sebep oldu belki ama hala zeki biriydi ve L ile başa çıkabilmişti. Near'ın tuzaklarına bu kadar kolay düşmesi (ve neredeyse her seferinde) beni biraz hayal kırıklığına uğratmıştı. Seri uzatılsa ve araya başka şeyler girse belki bunaltıcı olabilirdi de aslında. Belki de tam kararında bitirmişlerdir seriyi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir de şu var:

25 bölüm boyunca Kira ne düşündüyse hep haklı çıktı, yani planları hep rayında ilerledi. L öldü vs. Serinin son bölümüne kadar da bu böyle işledi, izleyici de zaten Kira'nın hep kazanmasına alışmıştı zaten. Sondan bir önceki bölümde Kira'ya katılarak izleyici de "Kira kazandı." demişti. Ama sonra Kira'nın neden yenildiği, Near'ın nasıl kazandığı teker teker anlatıldı. Near da yanılmıyorsam "Herşeyi senin istediğin gibi yaptık." tarzında birşey diyordu. Yani ben, 25+ bölümlerin biraz bozulmuş gibi dursa da güzelce toparlandığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ilk bölümü izlemiştim, çok hoşuma gitmişti. Ama devam etme fırsatım ya da isteğim olmadı. Yine de bu kadar övüldüğüne göre gayet güzel olmalı, hoş, izleme isteğimin olmamasının sebeplerinden biri de bu kadar popüler olması zaten...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Death Note benim en sevdiğim animedir. Böyle bir serinin bir daha yayınlanacağını sanmıyorum. Ama L'nin ölümünden sonra işler zorlama gitmeye başladı. Zaten L'nin ölümüne sinir olmuştum devamınında da en azından gayet iyi şeyler bekliyordum. Araya N'nin girmesi vesaire çok kötü denemez ama keşke L ile devam edilseydi. Yine de bende her zaman 1.sıradaki yerini koruyacak Death Note.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yine de bu kadar övüldüğüne göre gayet güzel olmalı, hoş, izleme isteğimin olmamasının sebeplerinden biri de bu kadar popüler olması zaten...

Bırakalım arkadaşlar artık bu popüler serilere yan gözle bakmayı. :D Bir an önce izleyin derim. Böyle bir anime bir daha gelmez sonuçta.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sonuçta mangalanın kurgusuna animede de tamamen sadık kalınmıştı yani 25.bölüm önceside 25.bölüm sonrasıda gayet güzeldi.

Tabi ben L fanatiğiydim 25 .bölüm sonrasını pek önemsemeden izledim...Zaten öncesinde mangasınıda okumuştum...O da bir dezavantaj olmuştu benim için ...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben Kiracıyım. :D

Şimdi bir kere L, Lightın ayağına kadar eğilip ayak masajı yapıyor. Kendisi Light'a bu kadar çok saygı duyup ondan etkileniyorken, hiç sevmediğim "Ya bu hiç olmamış be abi!" dediğim karakter Near, Light'ı hüsrana uğratıyor. Bence seri Kira'nın ölümüyle beraber bitmeliydi. Yani 25. bölümde L yerine Kira ölüp bitebilirdi, veya 25 de L ölmeden devam edebilirdi. Bir de merak ettiğim, L kirayı ararken bizim Near+Mello uşakları ne yapıyor? Onlar da arasa ya. Kira o ikisini haklasa, sonra L Kirayı haklasa ama Lin kimliği de açığa çıksa sonra Lin de bi numarası kalmasa daha güzel olurdu.

Diye düşünüyorum.

Bu kadar konuşacağım Dört anime vardır. Death Note, Ergo Proxy, Darker Than Black ve tabi ki Serial Experiments Lain...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 5 hafta sonra...

Harika bölümleri ve müzikleri ile beni anime dünyasına bağlayan bir seri..

L öldükten sonra onu ne kadar çok sevdiğimi anladım. Ölmeden önce Kira'yı daha çok seviyordum. :) L öldükten izlenmese de olur aslında..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

kira nın adletine bazen kesinlikle katılıyorum özellikle insa-hayvanların yaptıklarını görünce işte hayvanlar insanlar eziyet edenler filan diyorum ki onlar ölmesinde kim ölsün

onlarsız hayat gerçekten daha iyiy olabilirdi

son olarak belirtmeliyim ki kiranın near gibi bir yan karakter tartafında yakalanması çok zopruma gidiyor

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

DEATH NOTE...

Tek kelime ile muhteşem bir anime. L mi desem Kira mı bilemiyorum çünk ikiside birbirinden harika, karizmatik :zz: Konusu, karakterleri, akıl oyunları, görüntüsü, müzikleriyle sizi hemen kendine esir eden bir baş yapıt. Hele hele hele What's Up People parçası yok mu, aman derim başka da bir şey demem.

Neyse daha fazla yazarsam spoiler vericeğim gibi :stopper:

İzlemeyenler varsa ki hiç sanmıyorum, kesinlikle izleyin derim :birnumara:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Death Note her zaman hem favori mangalarımdan hem de favori animelerimden olmuştur. Kurgusuyla, karakterleriyle hemen insanı çekiyor. Anime izlemeye başlayanlara ilk tavsiye ettiğim anime DN olur genelde. İçinde L ve Raito gibi iki deha karakterin olması da ayrı bir zevk katıyor izleyenlere..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Her zaman söylerim türünün ilk ve tek örneği, böyle bir animeyle bir daha karşılaşmanız imkansız gibi bir şey... Defalarca izledim hatta bir sabah başladım 37 bölümün tamamını izledim ve 3. izleyişimdi sanırım...

Beğenmeyenler var çizimini ya da gidişatını sevmiyorlar ya da anlatımı beğenmiyorlar bence tekkelime ile mükemmeldi....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Death Note benim için, Death Note ve diğer animeler konumundadır. İzlemeyenlerin kesinlikle pişman olacağı bir seri diyorum. En sevdiğim karakter L idi, filiminin L hakkında olduğunu duyduğumda hemen bulup izlemiştim:qtehlikeli: filimini izlemeyenlere de film'i tavsiye ederim:) (Death Note: L, change the world)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

death note çok keyifli bir anime beynerek izledim tafsiye ederim

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 5 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?