Jump to content
  • Kayıt Ol

Christopher Paolini'in 3 kitabı

brisingr

Önerilen İletiler

3 kitaptan oluşan bir seri olduğundan ayrı ayrı konular açmadım...Okumak isteyenler için tılsımı kaçmasın diye çok fazla açıklama yapmadım..Yeterli olur umarım...

1-ERAGON

1327eragon.jpg

Yoksul bir çiftçinin yeğeni olan Eragon, ormanda parlak, mavi bir taş bulur. O an bulduğu taş yüzünden adeta başına talih kuşu konduğuna inanır; çünkü bu sayede ailesinin birçok ihtiyacını karşılayabilecektir. Ama taş çatlayıp içinden bir ejderha yavrusu çıkınca insanlık tarihinden de eski bir mirasla karşı karşıya kaldığını anlar...

2-ELDEST

eldest.jpg

Eragon ve ejderhası Saphira, imparatorluğun zalim hükümdarı Kral Galbatorix’in güçlü ordularına baş kaldıran eyaleti yok olmaktan kurtarmışlardı. Artık Eragon’un Ejderha Süvarileri’nin sahip olduğu büyü yapma ve kılıç kullanmaktaki ustalığa erişmesi için daha fazla çalışması gerekmektedir. Genç süvari, bunun için Elfler’in ülkesi Ellesmera’ya doğru yola çıkar...

3-BRİSİNGR (:dusuneyim:-tanıdık geldi mi isim

:D)

brisingreragon646681200.gif

Yeminler ediliyor... Sadakatler sınanıyor... Güçler çarpışıyor...

Yanan Ovalar`da, Kral Galbatorix`in askerleriyle girişilen büyük savaşta Eragon ve ejderhası Saphira, ölümden kılpayı kurtulurlar. Ancak, bu iki savaşçıyı şimdi başka sürprizler de beklemektedir.

Eragon belki de yerine getiremeyeceği sözler verir: Önce kuzeni Roran`a, nişanlısı Katrina`yı acımasız Kral Galbatorix`in elinden kurtaracağına söz verir. Ne var ki Eragon`un sorumlulukları bunlarla sınırlı değildir, dostlarına sadakatini göstermek zorundadır. Bunun için asilere yardım etmeye karar verir. İmparatorluğa karşı savaşan asi Vardenlilerin ise Elflerin, Cücelerin ve Eragon`un yeteneklerine olduğu kadar güçlerine de ihti-yaçları vardır. Bu arada, düşman askerlerinin ülkenin her köşesinden asilere saldırmaya başlamasıyla Eragon seçimini yapar ve imparatorluğun uzak diyarlarına gider.

KİŞİSEL GÖRÜŞ: 1 ay süren bir gereksiz stajım sırasında vakit geçirmek için başlamıştım.Ama beni kendine bu kadar bağlayacak bir kitap olacağı hiç aklıma gelmezdi.Herhalde kitap okumak için gün içinde en fazla vakti bu seriyi okurken ayırmışımdır.Tabi az kalsın o dersten kalıyordum.Yani bu da bu kitabın istenmeyen etkilerinden birisi :D.Bence okuyun pişman olmayacaksınız :birnumara:...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...
  • İleti 4
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• sakura hime

1

• LuluNatu

1

• Akuma_Blade

1

• brisingr

1

En Çok Yazanlar

Süper üç kitabı tanıtmışsın, eline sağlık :) ama bu tanıtımları okuyacaksanız eragonu okuyup bitimeden eldest tanıtımını okumayın bence. Arkadaş başında spoiler vermiş, neyse mühim değil.

Yazarın anlatımı ve kitabın kalitesi çok yüksek, okumaya değer. Fantastik şeylerin kime ne yararı vardır ki diye düşünebilirsiniz. Ama paolini'nin anlatımından ustalık akar. Okuyup da size hala bir yararı olmadığını düşünüyorsanız bilemiyorum :spit: Zaten kendisi de çok okuyan biriymiş.

Ben eragonun animesinin çıkmasını çok istemiştim çünkü tam anlamıyla anime tadında bir seri. Şu an dördüncü ve son kitabını yazılmakta. İnşallah güzel bir sona bağlar yazarımız. www.alagaesia.com sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Brisingrın da dediği gibi pişman olmayacaksınız :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

süper bir kitap serisidir :) ilk çıktığı zaman alıp okumuştum tabi ilk kitabı okudukdan sonra diğerlerini beklemek biraz zor oluyor ama dayanıyorsunuz :) 4.kitap biran önce çıksa süper olacak üç kitap diye başlayıp dört diye uzadı umarım güzel bir finalle bağlarlar :) en çok son süvarinin kim olacağını merak ediyorum ben :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kesinlikle yaşından beklenmeyecek bir ustalıkla karşılaşacaksınız. Yazarımız Dune'den Lord of the Rings'e, Dragonlance'den Star Wars'a bir çok kitap serisi külliyatını daha 15 yaşına gelmeden okumuş ve bunların ışığında oluşan kendi evrenini yazma ihtiyacı hissetmiş. Zaten kitapla ilgili her materyalde, yaratımını övmüyor, takıldığı noktaları, yardım aldığı kişileri, esinlendiklerini uzun uzadıya sayıyor ki bu yazarla daha bir yakınlaşmamızı sağlıyor.

Seriyi ilk kez askerde okuduğum bir kitap ekindeki (2005 sonu) Eldest hakkında yazılmış bir inceleme yazısı ile tanıdım. O sıralarda Eragon filmi yeni yeni vizyona girmekteydi. (Laf aramızda, bu topic'e lütfen film ile ilgili konuları sokmayalım, kitap serisi ne kadar mükemmelse film o kadar kötüydü, şimdi konu ikide bir "kitap serisini okumadım ama film kötüydü" yorumlarıyla dolmasın) Dragonlance serisine askerden 2-3 ay önce başlayıp 13. kitabı askerin ilk ayında bitirmiş biri olarak merakımı cezbetti ve askerden döner dönmez Eragon kitaplarına başladım. İlk 2 kitabı soluk soluğa, 3. kitabı Türkçe'ye çevrilir çevrilmez okudum. Yapabileceğim temel yorum, birçok eski yazarın dilinden daha akıcı, olayların daha açık, kurulan dünyanın daha anlaşılır şekilde derin olmasıdır. Kişisel yorumumumdur kızmayın ama ben kitabı okurken hafakanlar geçirdiğim LOTR serisinden daha akıcı ve zevkli buldum. Şu an kitap serisi -bana verdiği okur zevki ve akıcılık yönünden- David Eddings'in Elenium Üçlemesi ve Brian Herbert'in Prelude of Dune serisi arasında bir yerde durmakta.

Kitap akıcı. Gereksiz 5-10 cümle bile bulamayacaksınız, şiirsel kısımlar bile net, kafanız karışmıyor, tasvirler çok başarılı, kurgu orjinal olmasa da kullanılan hammaddenin en rafine özleri alındığından çok başarılı. İlk kitaba, itiraf edeyim az da olsa önyargı ile başlamıştım "acaba abartılan popüler kültür üretimlerinden biri mi?" diye, ama kitap beni haksız çıkartmayı bildi.

Yazılacak çok şey var. Kısaca, şiddetle öneriyorum!

not: Eğer kitabı giriş-gelişme-sonuç diye ayırırsak giriş kısmı 2. kitabın sonlarına dek uzuyor. Ama 3. kitabın sonuna geldiğinizde bu dediğimin aslında bir eksi dğeil artı olduğunu daha iyi anlayacak, belki gözyaşlarınıza zorla sahip olabileceksiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...

Ben de arkadaşımın önerisiyle başlamıştım. İlk başta yazarın yaşını görünce pek umutlanmadım ,ama cidden süper bi seriymiş be ^^ 4. kitabı merakla bekliyorum :023:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?