Jump to content
  • Kayıt Ol

Şu an Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

gokcevil

Önerilen İletiler

Joanne Greenberg - Sana Gül Bahçesi Vadetmedim

2 aydır elimde sürünüyor kitap, hâlâ bitiremedim. Güzel kitap aslında, sıkmıyor da ama öncesinde çok övüldüğü için beklentim epey yükselmiş anlaşılan, bir türlü bağlanamadım olaya.

Turgut Uyar - Göğe Bakma Durağı

İkinci Yeni'nin en sevdiğim şairi ve en sevdiğim iki şiirinin de bulunduğu kitabı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...
  • İleti 341
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• A.U

24

• loykad

21

• martikanadi

17

• Aurora Borealis

14

gundamaster

Buz ve Ateşin Şarkısı 2.kitap Kralların Çarpışması 2. kısımı okumaya başladım. Kitabın ikinci bölümünde direk şoke oldum.suus4664

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Türk Dış Politikası - Editör: Baskın Oran - İletişim Yayınları

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

David Bodanis - E=mc²

[JUSTIF]"B-29'dan bırakılan bombanın düşmesi 43 saniye sürdü. Hemen altındaki Shina Hastanesi'ne radyo sinyalleri gönderiyordu. Sinyallerin çoğu yansıyıp göğe geri döndü. Yere 580 metre kala sinyallerin sonuncusu alındı. Bomba daha yüksekte patlarsa ısısının çoğunun açık havada dağılacağını, daha alçakta patlarsa da yerde büyük bir krater açacağını hesaplamıştılar. Ani bir elektrik akımı dumansız barut keseceklerini tutuşturdu. Sonra saf uranyumun küçük bir kısmı bombanın içindeki bir top namlusundan öne itildi. Uranyum, uranyumun geri kalanına çarptı. İçinde başıboş gezinen nötronlar dıştaki elektron bariyerini geçtiler ve yolda birkaçı merkezdeki küçük çekirdeğe çarptı. Gelen nötronlar çekirdeğe dalıp dengesini bozdu, onu titreştirmeye başladı. Çekirdekteki titreşim şiddetlenince, protonlardaki elektrik onları birbirinden ayırdı. Uranyumun yoğunluğu bir zincirleme tepkime başlatmaya yeterliydi. Kısa süre sonra ortada yalnızca iki hızlanan uranyum çekirdeği yoktu, dört, sonra sekiz, sonra on altı vb vardı. Atomların içindeki kütle 'ortadan kayboluyor', hızlanan çekirdek parçalarının enerjisine dönüşüyordu. E=mc² faaliyetteydi. Bu bölünmelerin tamamı saniyenin milyonda birinden az bir sürede olup bitti. Bomba hala nemli sabah havasında asılıydı. Üstü ince bir çiğ tabakasıyla kaplıydı, çünkü 43 saniye önce 9500 metre yükseklikteyken şimdi hastanenin 580 metre üstündeydi ve buradaki havanın ısısı 26,6 derecedir. Tepkime tamamlanırken bomba bir iki santim daha düştü. Dışarıdan anlaşılırdı. Zincirleme tepkime seksen "kuşak" bölünmeden sonra sona erdi. Bunların son birkaçında, çevrelerindeki metali eritmeye başladılar. Bu noktadan sonra E=m² sona ermişti. Ama c² yüzünden uranyum parçaları hareketsiz metale büyük bir hızla sürtünüyordu. Sonunda ışık hızına çok yaklaştılar. Bu yüzden ısı 5.000 derece, ardından da milyonlarca dereceye ulaştı ve yükselmeyi sürdürdü. Havadaki o bombanın içinde kısa süreliğine evrenin yaratılışının ilk anlarındakine benzer koşullar oluştu. O tuhaf nesne yarım saniye boyunca bütün şiddetiyle yandıktan sonra solmaya başlıyor. Tamamen sönmesi iki üç saniye sürüyor. Bu "sönmenin" nedeni büyük ölçüde dışarı yayılan enerji. Neredeyse aynı anda alevler beliriyor, aşağıdaki herkesin derilerinin büyük kısmı yırtılıp gövdelerinden ayrılıyor. Hiroşima'da on binlerin ölmesiyle sonuçlanacak kıyım başlıyor. Zincirleme tepkimenin enerjisinin en az üçte biri bu parıltıyla birlikte yayılıyor. O tuhaf nesnenin ısısı adi havayı itiyor ve onu daha önce görülmemiş ölçüde hızlandırıyor. Aslında öyle hızlı ki hiç ses çıkarmıyor, çünkü herhangi bir sesten daha hızlı ilerliyor. Onu ikinci bir hava dalgası takip ediyor. Sonra hava atmosferde açılan boşluğu doldurmak üzere geri dönüyor. Bu, havanın yoğunluğunu sıfıra indiriyor. Patlamadan kurtulanlar kısa süreliğine dış uzayın vakumuna maruz kaldıklarından dışa doğru patlıyor. Üretilen ısının küçük bir kısmı ilerleyemiyor. Geride kalıyor. Birkaç saniye sonra yükselmeye başlıyor. Yeterince yükselince yayılıyor. O büyük mantar bulutu belirdiğinde, E=mc²'nin yeryüzündeki ilk işi tamamlanmış oluyor."

Genç bir adamın, yayımlandığında hiç ilgi toplamayan makalesi, yüzyıla ve gelecek yüzyıllara damgasını vurdu. Kahramanları Faraday, Davy, Lavoisier, Roemer, Maxwell, Du Chatelet, Rutferford, Meitner, Einstein Oppenheimer, Payne, Hoyle ve Chandrasekhar olan denklemin öyküsü... Bir roman tadında.[/JUSTIF]

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kara Kule Silahşör - Stephen King -Altın kitaplar

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Franz Kafka

Dönüşüm

İnanılmaz güze bir kitap :) Her KALITELI edebiyatı seven insan okumalı

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Kadın Kokusu - Giovanni Arpino

Filmi izlemiştim ama kitabını da bir okuyayım dedim... Fena değil ancak çocuk kitabı gibi kocaman puntoları var o kısmı gıcık etti...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İki cami arasında aşk(Mihrimah sultan ile Mimar Sinan'ın aşkını anlatıyor..) Mürvet Sarıyıldız yazarı

Bir diğeri ise; İnanç Psikolojisi Nevzat Tarhan.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

Daha önce Stephen King okudum şimdi ise Tılsım adlı kitabını okuyorum elimizde Jack var annesi Lilly falan...Harry Potterımsı bir şey gibi geldi dahası doppelganger kavramını bu kitapta görünce şoka girdim aslında cep adlı romanı arıyordum tesadüfe bak ama Black Paradox gibi değil tabi kitap, neden okuyorum bilmiyorum dteter Yine şu an geldiğim noktada Yüzük Kardeşliğinden bir kesit okuyor gibiyim öyle bir şey işte...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Katre-i matem'i tekrardan okuyorum.Mükemmel bir eser herkese tavsiye edebilirim.. bilenler biliyordur zaten. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kesinlikle hala okuduğum en iyi kitap diyorum :)... Gerçi bir arkadaşa tavsiye etmiştim söylemedik laf bırakmadı dili biraz ağır mı acaba?...

Ben de duygusal boşluk yaşıyorum o nedenle Bir Aşk Masalı diye bir kitap okuyorum tavsiye ederim diyemeyeceğim...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

o anlamadığı için söylenmedik şey bırakmamıştır.. Katre-i matemin dili basit değil... ama basit.. yani şöyle. :) Hikayeye kendini kaptırırsan okurkan sorun olmuyor. ama okurken kendini kaptıramazsan.. Hikayede kendini bulmayı denemez isen, Katre-i matem karışık kitaplar arasında gelir.. :)

Bu arada Bin Muhteşem Güneş... Bunu kesinlikle öneririm bilmiyorum okuyan var mı ama.. ciddi anlamda mükemmel bir kitaptı...

Aşk kitaplarına gelince...

Piyasa da bir çok aşk kitabı gördüm ama .. Kerime Nadir in kitaplarının yerini hiç birşey tutamaz... Aşk romanı sevenlere, kesinlikle ama kesinlikle öneririm.. Nasıl bitirdiğinizi anlamayacaksınız.. garanti veriyorum. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Jean Christophe Grange- Sisle gelen yabancı ...

Grange yeniden doğmuş diyebilirim. Kalınlaşan kitap sayfa sayılarını görünce ürkmüştüm ama bir saniye bile elinizden kendini bırkatırmıyor. hep bir merak hep bir acabanın peşinden düşüncelerinizi sürüklüyor..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ken Grimwood - SİL BAŞTAN,

Oldukça sürükleyici ve sıkmayan güzel bir kitaptı, şimdi de aynı yazarın Zaman Çarkı isimli romanı aldım, onu okuyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...

118.jpg

Irvin D. Yalom tarafından yazılmış bir romandır. Ümitsizliği konu alan bir düşünce romanıdır.

Nietzsche'nin hayatını ve düşüncesini, psikanaliz ile harmanlayarak anlatan bir romandır. Romanın ortamı psikanalizin doğumu öncesinde olan 19.yüzyıl Viyana’sıdır. Dönemin ünlü şahısları Josef Breuer, Sigmund Freud, Lou Salome kitabın yan karakterlerini oluşturur, roman bu gerçek kişilerin bilimsel, felsefi, sosyal görüşlerini Nietzsche ile kurgulanmış olay örgüsü içinde kimi zaman gerçek kimi zaman sadece kurgusal bir şekilde iletir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 7 ay sonra...

The Valkyrie Song - Craig Russell

Uzun zamandır kitaplığımda duruyordu şöyle bir başlamak istedim ve daha şimdiden merak uyandırmaya başladı.Bakalım ilerleyen sayfalarda neler göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Diana Wayne Jones'un kitapları; eğlenceli, bir solukta okunabilecek kitaplar. Mümkünse "Yürüyen Şato"yu tek günde okuyup akşamına Miyazaki'nin filmini izleyin. Tek bir hikayeyi, farklı insanlardan görmek gayet güzel bir deneyim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

411589

Gölgeler - Ilsa J. Bick

Küller kitabının devam kitabı. Okumaya başlayalı baya oluyor ama ne zamandır kitabın kapağını açmadım. Yakın zamanda bitireceğim inş. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Bugünü Yaşama Arzusu -herkese tavsiye ederim. Irvin D. Yalom'un Schopenhauer Tedavisi. Yalom diğer eserleri gibi harikalar yaratmış. Yine yalnızlık yine ölum korkusu. Bilen bilir zaten, az çok tahmin edersiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...

Elif Şafak- Ustam Ve Ben (bitmesine az kaldı.)

Elif Şafak- Şemspare(yeni başladım. Açıkçası Elif Şafak' ın bu kitabını fazla beğenmedim. Böyle giderse büyük ihtimal kitabı yarım bırakabilirim.)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Zamyatin - Biz

Yorum yapmak için sanırım bir kez daha okumalıyım.

Yasunari Kavabata - Dağın Sesi

Alışık olmadığım bir anlatım tarzı var. Hele bir bitireyim...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Harry Potter serisini bir solukta bitirdim. Şu ana kadar okuduğum en iyi fantastik seriydi. Tavsiye edilir. Filminden daha ayrıntılıdır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?