Jump to content
 • Kayıt Ol

Moon Child


Akuma_Blade

Önerilen İletiler

e7b1f1126e15c0_full.jpg

"Eğer benim gerçekten ne hissettiğimi bilseydin yıllar önce sana sunduğum şeyi inan kabul etmezdin"

1999'un son saatlerinde tuhaf bir ikili karanlık sokaklarda polisten kaçmaktadırlar. İçlerinde yaralı olan diğerine, onu bırakmasını, artık yaşamaktan sıkıldığını bu yüzden "vazgeçtiğini" söyler. Diğeri her ne kadar bunu kabullenemese de ertesi sabaha karşı artık tek kişi kalmıştır: İsminin Kei olduğunu öğreniriz. Onun artık ne yaşamaya ne de ölmeye cesareti kalmamıştır. Bir köşeye sinip unutulup çürümeye bırakır kendini.

Yıllar sonra... Global bir ekonomik krizden sonra dünya ard arda gelen iç savaşlarla parçalanmış, Güney Asya'da düzen tamamen çökmüştür. Japonya'yı terketmek zorunda kalan mülteciler hayat düzeyi yüksek hiçbir yere gidemediklerinden, geri de dönemediklerinden Mallupa adlı bir "serbest bölge" içinde Çinliler ve başka ülkelerden gelen insanlarla birlikte zor koşullar altında yaşamaya başlarlar. Dejenere bir süreç vardır ve silahı olan hayatta kalıp karnını doyurabilmektedir.

2 küçük kardeş ve bir arkadaşı bir mafya üyesinden kapkaçla çantasını çalarlar. Fakat planları daha başlamadan ters gider ve yakalanır, içlerinden biri bacağından vurulur ve diğeri ( İsminin Sho olduğunu öğreniriz ) de tam kafasına silah dayanmışken gölgelerden gelen bir adam tarafından kurtarılır. Bu, insanlara duyduğu nefrete rağmen bir çocuğun ölümüne seyirci kalamayan Kei'den başkası değildir. Ona, kendisinden korkup korkmadığını sorar, çocuk ona gülümseyerek yanıt verir. Kei yıllardır bir "kardeş" yada "arkadaşa" duyduğu dayanılmaz hale gelen yanlızlığından dolayı ona kendi "gücünden" sınırlı olarak verir.

Sho ve Kei 2014'de Mallupa sokaklarında fırtına gibi esmektedir. Kei'nin ölümsüzlüğü ve insanüstü çevikliği, Sho'nun da çılgın cesaretiyle kısa zamanda korkulan bir ikili olurlar ve öte yandan Sho'nun yıllar öncesinde sakat kalan abisine bir balıkçı dükkanı açıp bununla teselli olmasını sağlamaya çalışırlar. Öte yandan Kei yanlış yaptığını düşünmeye başlamış, Sho ile sıkça tartışmaya başlamıştır. Kei kendisinin canavar olduğuna inanırken, Sho kendi sahip olduklarıyla yetinmemekte daha fazlasını istemektedir. Tam da bu günlerde soygun için Çin mafyasının mekanına düzenledikleri bir baskında, mekanı kendileri varken basan bir başka kişiyle karşılaşırlar. Son adlı bu genç Tayvanlı bir başka tetikçidir ve Çinli çetenin lideri tarafından tecavüz edilen kardeşinin intikamını almak için mekanı basmıştır. Karşılaşırlar ama yenişemezler. Beraber savaşıp mekandan beraber çıkarlar ama Son onlara bir daha yollarına çıkmamalarını söyler.

Ertesi gün Sho dilsiz bir sokak ressamına rastlar ve onla arkadaş olur. Fakat Hana adlı bu kızın Son'un kızkardeşi olduğunu öğrenmesi uzun sürmez. Son başta buna göz yumsa da daha sonra Kei ve Sho ile yüzleşip kızkardeşini ne pahasına olursa olsun koruyacağını söyler. Bu olay Kei ve Sho arasındaki iplerin daha bir gerilmesine neden olacaktır. Sho Kei'yi duygusuz olmakla, Kei de Sho'yu gamsızca hareket edip birçok insanın yaşamını tehlikeye attığının farkında olmamakla suçlar. Kendi köşesine çekilip Sho'yu yanlız bırakmaya karar veren Kei, trajik bir olay sonrasında Kei'nin hayatını kendi gücünü serbest bırakarak kurtarmak zorunda kalır. Ama bu "kardeşliklerinin" de sonu olur. Sho, Kei'yi bir canavar olarak görmeye başlar ve ona yüz çevirir, Kei de daha fazla ölümlülerin hayatına müdahele etmemek için kayıplara karışır.

Uzun bir süre geçmeden Sho büyüklük kompleksiyle hareket etmeye başlar ve şehrin en büyük mafya liderlerinden birisi olmaya doğru ilerler. Kendi çetesini kurar ve bir bar satın alır. Öte yandan Hana ile evlenir ve hatta bir kız çocuğu beklemeye başlar, Tayvanlıların çetesi de Son'u Sho'nun çetesini yoketmekle görevlendirir. Bunlar olurken Kei de Sho'nun hiç tahmin etmediği bir yerde ve zamanda yeniden ortaya çıkar: Kei, artık dünyadan bezmiş bir şekilde ölümün onu almasını beklemektedir.

Bu da yetmezmiş gibi kaderin Sho'ya göndermekte olduğu darbeler daha yeni yeni başlamıştır!

İNCELEME:

2003 yapımı filmin başrollerinde eski Malice Mizer grubundan Gackt (Sho) ve L'arc en Ciel'den Hyde (Kei) bulunuyor. Bunlar için bile filmi izleyebileceğiniz halde film çok daha derin ve şaşırtıcı bir yapıya sahip.

Blood : Last Vampire , Blade ve bir ölçüde de Vampire Princess Miyu haricinde Vampir yapımlarına pek ilgim olmadığını itiraf edeyim, zira vampir konseptini bunlar dışında istediğim tarza yakın veren bir yapımla hiç karşılaşmamıştım. Moonchild ise %100 istediğim tarzda ve yıllardır beklediğim türde bir yapım olarak beklentilerimi karşılamakla kalmıyor aşıyor da...

Moonchild'in bir vampir filminden ziyade hibrid bir film olduğunu söylemeliyim: Filmin %70'inde "vampir" kelimesi telafuz edilmiyor (ki ilk kez kullanıldığında da Amerikalı bir bilimadamı Kei'nin özelliğini gotik anlamda vampirlikle değil bilimsel bir tür genetik anomali ile kısaca tanımlıyor) , filmin tamamına yakınında Japonca kadar Çince ve İngilizce de konuşuluyor, herşeyden önce çoğu filmde göremediğiniz derecede yoğun gunfight'lar, komik anlar, melankoli dolu sahneler ve -Takeshi Kitano'nun mafya filmlerinde olduğu gibi- çok çok ani, tahmin edilemez şekilde gerçekleşen sokakta kurşunlama sahneleri ile film her türün dışında bir yere ilerliyor. Ki filmin %80'inin aslında "sahip olduklarını özümseyememe ve sahip olunamayan çocukluğa karşı telafi için başka insanlara yakınlaşma" gibi neredeyse benzersiz bir öyküsü olduğunu görüyoruz.

Benzer şekilde Kei ve Sho arasındaki ilişkinin çoğu shounen ai (İlla yaklaşık bir tanım yapmamız gerekirse, genç erkeklerin duygusal yaşamları üzerine bir anime alttürü, denebilir) janrında kimi yapımların aksine tam anlamıyla manasız bir gay referansı sayılamayacak olması da filmi bir tür sömürü filmi olmaktan kurtarıyor zira -birçok yerde riskli de olsa- seçilen temaya rağmen anafikirle çelişilmemeye çalışıldığı farkediliyor.

Her yeni vampir filmi gibi Moonchild'da gotik vampir setting'ini kimi noktalarda oldukça dışına çıkıyor. Vampirler bir başkasına kendi güçlerini bir noktaya kadar verip onları kan içmeye ihtiyaç duymayan fakat insandan daha üstün yeteneklere (kurşunları görme, hayati organlardan vurulmadıkça ölmeme, kolay kolay yorulmama gibi) sahip hale getirebiliyorlar. Tam anlamıyla vampir olanlar (mesela Kei) ise kan içmeye karşı sürekli bir açlık duysalar bile bunu bastırabiliyorlar ve -güçleri çok çok azalıp onları çok çok halsiz bıraksa da- güneşe çıkabiliyorlar. (Ama yine de gardlarını inmişken pat diye güneşe çıkmaları ölüm demek) Şimdi bunu okuyup aklınıza Twilight faciasının gelmemesi imkansız belki ama filmi izlerseniz Moonchild'in bazı vampir kurallarını yoksaysa da yakın geleceğin nispeten gerçekçi betimlenmiş distopik dünyasında geçen bir tür film noir, yer yer de avangard bir aksiyon - shounen ai - bilimkurgu bileşimi olarak vampir konseptini aslında çok çok iyi taşıdığını göreceksiniz.

Moon-Child-gackt-336936_864_576.jpg

Filmde Takeshi Kitano kadar John Woo ustaya da selam var.

moonchild.jpg

Filmi izledikten sonra en çok bu sahne aklınızda kalacak.

Son söz: Uzakdoğu sinemasına, vampir filmlerine ve shounen ai türüne duruşunuz ne olursa olsun şans vermeniz gerektiğine inandığım bir film. Bugüne dek izlediğim vampir temalı yapımların toplamından daha çok beğendiğim, ayrıksı bir çalışma aynı zamanda... Zira melankoliden, intikamdan, aşktan, umutsuzluktan, yaşama karşı duyulan nefretten, umuttan ve iki erkeğin yürek burkucu dostluğundan çok daha fazlası var bu filmde.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 1
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • Akuma_Blade

  1

 • Luna

  1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?