Jump to content
  • Kayıt Ol

Adil Kullanım sınırlaması 3 megabit oluyor.

bedifeci

Önerilen İletiler

BTK'nın onayladığı düzenleme ile Türk Telekom'un toptan seviyede İnternet Servis Sağlayıcılara (İSS) sunmakta olduğu bazı DSL tarifelerinde bulunan “Adil Kullanım Noktası” (AKN) uygulamasında iyileştirme yapıldı.

AKN uygulaması, bazı limitsiz tarife paketlerinden hizmet alan abonelerin belli miktarda kapasite kullanımı sonucunda erişim hızının ay sonuna kadar düşürülmesini kapsıyor.

Mevcut uygulamaya göre, AKN uygulaması olan paketlerde DSL kullanıcılarının veri indirme miktarının AKN'yi aşması halinde hız 1 megabite düşürülüyordu.

Yapılan düzenleme ile AKN sonrası hız seviyesi 3 megabite çıkarıldı. Böylece AKN'yi aşan DSL internet kullanıcılarının internet hızları üç katına yükseltilmiş oldu. Örneğin 8 megabite kadar limitsiz pakette 50 GB'lık kapasite kullanımının tamamlanması durumunda ay sonuna kadar erişim hızı 3 megabite düşürülecek.

Fiyat avantajı nedeniyle talep görüyor

Bu uygulama, adil erişim politikası veya başka adlar altında başta Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere, birçok dünya ülkesinde uygulanıyor.

Türkiye'de AKN uygulaması konusunda yasal bir zorunluluk bulunmamasına karşın, İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından AKN'li paketlerin yanı sıra bu şekilde sınırlama olmayan DSL paketleri de sunulmasıyla fiyat avantajı nedeniyle AKN'li paketler yaygın talep görüyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 12
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• rockchu

2

• CHOBiTS

2

• painscream

2

• bedifeci

1

En Çok Yazanlar

Bugünkü duyduğum ve duyacağım en iyi haber bu olsa gerek. 1mb ile anime indirirken başka bir iş yapamıyordum.Haber için teşekkürler.Biran önce geçerler umarım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Benim 8 mbit yalın netim var. 50 gb katalı. Daha kotayı aşmadım ama aşsam bile hissetmiyeceğim artık çünkü ttnet bana en fazla 400 kb hız veriyor. Yani benim hızım hiç değişmeyecek gibi bir şey. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Umarım Superonline ' da da geçerli olur bu durum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Umarım Superonline ' da da geçerli olur bu durum.

Superonline ADSL paketlerinde geçerli. Fiber paketlerde geçerli değil.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

TTNET'in sitesinde hala aynı bilgiler yer alıyor. Ne zaman için geçerli olacak bu peki?

• Adil kullanım noktası aşıldığında ne olur?

Aylık adil kullanım noktası aşıldığında, ay sonuna kadar download hızı 1 Mbps olacak şekilde düşürülecektir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

TTNET'in sitesinde hala aynı bilgiler yer alıyor. Ne zaman için geçerli olacak bu peki?

Hizmet sağlayıcıların siteleri geç güncelleniyor. Bazılarında hala AKN'den 25 gb olarak bahsettiğini bile görebilrsin. Zaten bu haber BTK'nın kendi sitesinde bile duyurulmadı daha muhtemelen yarın duyurulur. Ama uygulama tüm Türkiye'de başladı.

[bIMG]http://i50.tinypic.com/2cn7fwn.jpg[/bIMG]

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Superonline ADSL paketlerinde geçerli. Fiber paketlerde geçerli değil.

Adsl 16 mbit var. 1 den iyidir en azından 3.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Duyduğum en iyi haberlerden biri. Arşiv oluşturmak için uğraşanlardan biri olarak max 150 kb indirme hızı çıldırtıyordu. Sınav stresinden sonra iyi geldi...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

En iyi haberlerden biri bu. Şimdi geriye yeni HDD almak kaldı. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Demek, yapılan o kadar şikayet bir işe yaradı. Benim maksimum hız limitim 4mbitti, demek sınırı geçince 1mbit düşecek, en azında açıp rahatca film izleyebilecez.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Demek, yapılan o kadar şikayet bir işe yaradı. Benim maksimum hız limitim 4mbitti, demek sınırı geçince 1mbit düşecek, en azında açıp rahatca film izleyebilecez.
Benim hız 3,5mb geçmiyor geçtimi sürekli kopuyor.Sonra yusuf yusuf diyoruz.
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu habere seviniyorum ama çok acınası bir durum. Türkiyede internet hem çok yavaş hem de pahalı, internet altyapısının bu kadar gelişmesiyle beraber tarifelerin çok daha ekonomik ve hızlı olmasını beklerdim. Ama malesef olmuyor. Bakalım önümüzdeki 5 yıl içersinde fiberoptik yaygınlaşırsa belki düzelir bu durum diye ümit ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?