Jump to content
 • Kayıt Ol

Uchuu Senkan Yamato 2199


Akuma_Blade

Önerilen İletiler

%5BSpace+Battleship+Yamato+2199%5D+yamato2199overture.JPG

Space BattleShip YAMATO 2199 (2012) Trailer 2 - YouTube

Güneş sisteminde kolonileşmeye hazırlanan insanlık ani şekilde bir uzaylı saldırısına maruz kalır. Dahası insanlığın o ana dek sahip olduğu silahlar bu esrarengiz düşmanlara neredeyse hiç zarar verememektedir. Bir süre sonra kendilerine Gamilus denen bu tür, dünyaya karşı radyoaktif bombalarla yüklü yapay astreoidler düşürmeye başlar. Takvimler 2199'e yaklaşırken yüzeydeki yaşam tamamen bitmiş ve milyarlarca insan ölmüştür. İnsanlık inşaa ettiği yeraltı şehirlerinde hayatta kalmaya çabalarken artan radyoaktivite giderek daha aşağıya nüfuz etmeye başlar.

B.M. yönetimi elde avuçta kalan tüm filolarla Gamilus saldırılarını Pluton sınırında oyalayıp bir avuç insanı yaşamı yeniden başlatmak için uzaya yollamakla ilgili Izumo Planı'na başlar. Pluto cephesindeki son savaşta çok ağır zaiyat verilmesine karşın yaklaşık 6 aylık bir zaman kazanılır.

Pluto cephesindeki savaş sırasında güneş sisteminin dışından gelen fakat Gamilus'a ait olmayan bir gemi Mars'a çakılır. İçindeki mesaj ise 6 ay sonra bir zamanlar varolan en güçlü savaş gemisi olan Yamato'nun diriltilmesini ve insanlığın son umudu haline gelmesini sağlar. Öte yandan zaman sınırlıdır. Tek başına, insanlığın meçhul kaderine doğru yol alan Yamato'nun farklı geçmiş ve karakterlere sahip mürettebatının göstereceği fedakarlıklar insanlığın yokoluşu yada devamı arasındaki çizgiyi belirleyecektir.

Öte yandan Yamato'nun uğraşması gereken tek düşman Gamilus olmayacaktır.

Forumda daha önce haberini yazdığım bu 26 bölümlük serinin (bu yazıyı yazdığım saatlerde ilk 4 bölümü yayınlanmıştı) mutlaka konusunu da açmam gerektiğini hissettim ve klavyeye sarıldım. RahXephon serisinden tanıyabileceğiniz Yutaka Izubuchi ve EVA'nın yaratıcısı Hideaki Anno'nun imzasını taşıyan bu seri aslen bir TV serisi olarak 2012 yayın sezonu için planlanmıştı. Fakat projenin gerçekten masraflı oluşu ve birçok stüdyonun işbirliğini gerektirmesi nedeniyle yapımcılar TV serisini 2013'de TV'den yayınlamaya fakat seri için 2013'ü sabredemeyecek hayranlar içinde de 2.5 ayda bir Blu Ray üzerinden yayınlanacak bir ön yayın ve 7 bölümden oluşacak bir film serisi üretmeye karar verdiler. Bu yazıyı yazmamın konusu ise Blu Ray üzerinden şu an izleyebileceğiniz ön gösterim bölümleri.

tumblr_m6dq5uNIvS1qbesk0o1_1280.jpg

Yamato 2199 ruhuna oldukça sadık kalmış bir adaptasyon. Sizi eğlendirmiş olmak için uğraşmıyor aksine derinliği ve detaylarıyla kendine çekiyor. Orijinal serideki çoğu nüzik atılmadan aynen kullanılmış. Hatta serinin açılış şarkısı bile orijinali ile aynı. Seiyuu kadrosu bir devler geçidi olmuş. Açık ara uzun süredir gördüğüm en sağlam kadro: Rie Tanaka'dan Kikuko Inoue'ye, Daisuke Ono'dan Kenichi Suzumura'ya, Houko Kuwashima'dan Kouichi Yamadera'ya ve çok daha fazlasına uzanan benzersiz bir kadrosu var. Sadece bu yönüyle bile izlemek isteyebileceğinizden eminim. Kimi seiyuu'lar bu seri için kendi karakterlerini yeniden seslendirmiş ki bu bile bir saygı duruşu olarak bu serinin değerini kanıtlar nitelikte.

Çizimler inanılmaz. Ufotable'dan XEBEC'e, Production IG'den Sunrise'ye anime dünyasının devleri bu yapım için güçlerini birleştirmiş. Gerek 2D gerekse CGI animasyonlar kanımca bu yıl hem de sonrası için en iyisi olmaya aday. Detaylara gösterilen hassasiyet inanılmaz.

Seri sadece bir nostalji yapımından daha fazlası olmaya da çalışıyor. Eski serinin kimi yerlerde satır satır aynı diyaloglarla gittiği yerler oluyor olmasına karşın eski seride atlanan yada vakit bulunamayan kısımlar da temelli şekilde işlenebilmiş. Eski serinin kadrosuna eklenen yan karakterler bulunuyor ve bu sayede bayan karakter kadrosu doyurucu şekilde arttırılabilmiş. Ayrıca karakterlerin karton birer tipleme olmamaları, her birinin farklı motivasyonlara göre hareket etmeleri serinin değerini koruyor.

Çıkan 4 bölüm yoluyla diğer arkadaşların da yorumlarını almak isterim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 26
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • Akuma_Blade

  17

 • gundamaster

  2

 • CHOBiTS

  2

 • Unbreakable

  2

Eski seriye çok geç izlemiş biriyim malesef izledikten sonra daha önce izlemeliydim diye ne kadar geç izlediğimin farkına vardım.

Yeni düzenlenen bölümlerinin çizim teknikleri ve daha canlı oluşuyla hem seriyi sevenleri hem de izleyecek olanları kendine çekeceği kesin.

4 bölümü daha izleme fırsatım olmadı ama baya bir beğeni topladığını fark ettim.

Ve çizimler cidden ön planda. Eski seriyi izlerken bazı bazı içerlediğim oldu ama malum yapım tarihine bakılınca hoş görü şart.

tumblr_m4yvhaZ30P1qbxqfpo1_500.png

tumblr_m51xcuRlsi1qbxqfpo1_500.png

tumblr_m51yoty52p1qbxqfpo1_500.png

tumblr_m51yxvUa9Y1qbxqfpo1_500.png

Bölümleri izler izlemez yorumlarımı daha net ve detaylı yapmaya çalışırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 hafta sonra...

3. bölümü az önce izledim. Jüpiter'in yörüngesine atlayış ve sonrası detaylar, Analyzer, çatışma sahneleri, mekanik detaylar, wave motion gun'un deneme atışı, müzikler... Tek kelimeyle muhteşemdi. Tam bir görsel şölen :D Bu sene Gundam Unicorn 5. bölümden sonra izlediğim en iyi anime.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 3 ay sonra...

7-10 arası bölümler ilk 6 bölüm kadar yüklü aksiyon içermiyor fakat bu kısımlarda ekip episodik bir tarz belirleyerek anlatımı yan karakterlere yaymayı denemişler. Özellikle 9. bölümdeki cyberpunk subplot denemesi hikayeye farklı bir hava katmış.

7. bölümde Makoto Harada yoluyla bir hayli fanservice görüyoruz neyse ki bu kısımlar son birkaç bölümler atmosfere çöken militarist ve grimdark havayı az biraz dağıtıyor.

7-10 arasında birçok veteran seiyuu ile karşılaşma imkanımız oldu. Toshihiko Seki, Yosuke Akimoto ve Norio Wakamoto bunların içinde en bariz olanları. Bunlara muhtemelen gelecek bölümde "Uzay Kurdu" Kumandan Domel rolüyle Akio Ootsuka da katılacak.

Son olarak bir diğer bahsetmek istediğim husus, serinin gittiği yön ile alakalı. İlk 6 bölümde -Mars arc'ının atlanması haricinde- tüm önemli olaylar şu yada bu şekilde anlatılmıştı ve seri bölüm bölüm klasik serinin 1. sezonunu izliyordu. 7-10 arasında ise TV serisinin o kısmında anlatılmayan birçok olay oluyor ve doğal olarak "canon" klasik seriden farklı ilerlemeye de başlıyor.

Buna göre birkaç örnek vermek gerekirse:

-2199'un 6. bölümü klasik serinin 8. bölümüne denk düşüyordu. 7-10 arası ise ele geçirilen Gamilas pilotuyla ilgili bölümle bitiyordu. (Klasik seride bu, 13. bölüme denk geliyor)

-Klasik seride Kumandan Schultz tek gemiden fazlası ile sağ kalmayı başarmıştı ve Yamato onun saldırısını meteorları manyetik olarak kontrol ederek yenmişti. 2199'da ise Gamilas'ın nano makine bulutları kullandığı bölümdeki kısımlar kısaltılarak Schultz'un son saldırısı ile birleştirilmiş.

-Yamato'nun mayın tarlasını geçmek zorunda kladığı kısım atlanmış. Ele geçirilen düşman pilotu artık bir bayan ve klasik seride esirle ilgili herhangi bir iletişime girilmiyordu.

-Klasik seride Yuki'nin Sasha'ya benzerliği sadece bir tesadüştü ve izleyiciyi şaşırtmak için eklenmiş bir benzetmeydi. Oysa 2199'da Yuki hafızasını kaybettiğini ve sadece son 1 yıldaki olayları anımsayıp bildiğini söyledi, dolayısıyla 2199'daki Yuki'nin background'unu -teorik olarak- Iscandar'a bağlamaları bile mümkün.

-Susumu Kodai klasik seriye göre bu kısımlarda daha olgun tepkiler veriyor. Esiri görür görmez onu bıçaklamaya çalışan bir Kodai gitmiş, yerine onunla oturup uygar insanlar gibi konuşan bir Kodai gelmiş sanki.

-Ayrıca Miimi'nin kaptanın haberi olmaksızın Izumo planıyla ilgili talimatlar aldığını gördük. Bunun nereye varacağını şimdilik kestiremesek de bu bana klasik serinin 1. sezon finalinin hemen öncesinde "Karı istirem!" mottosuyla gemide çıkan isyanın biraz daha gerçekçi hale geitirilmesi için bir hazırlık gibime geliyor.

Genel anime türleri açısından arkadaşların bu forumda yazdıklarına dayanarak izleyicilerin orijinalden sapan yapımları beğenmedikleri gibi bir düşünceye sahip olduklarını gördüm. Yamato'da hikaye Rebuild of EVA'da olduğu üzere klasik serinin farklı bir evrendeki farklı bir deja vu'su niteliğinde olduğu için kişisel açıdan benim için sorun olmamakla birlikte bu durumun Dessler'in rolünün 1. sezon finaline dek çok kısa aralıklarla görünen stereotipik bir villain'den entellektüel birikim sahibi, fedakar ve onurlu bir anti-hero'ya dönüşme sürecini görmemizi sağlayan 2. ve 3. sezondaki olayları ne boyutta bu seriye yansıtacağını merak etmekteyim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 hafta sonra...

Kaderle savaşan kahramanların hikayesi devam ediyor. Uchuu Senkan Yamato 2199 Bölüm 11-14, 21 Şubat 2013'de piyasada olacak.

İki veteran seiyuu daha bu bölümle kadroya katılıyor: Jouji Nakata ve Akio Ootsuka

edit-1 : Yeni fragman linki ilk mesaja edit'lendi.

edit-2 : Alınan arkadaşlar varsa affola ama gereksiz serileri bile sayfa sayfa tartışan bir ortamda Yamato'nun yoksayılması (en azından bana öyle geliyor) çok abes. Bu minvalde kaçıran yada görüp de şu ana dek izlememiş arkadaşlar için ilk 10 bölümün Batch torrenti burada.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 ay sonra...

Gruptaki arkadaşların ve dahi ülkemizde Anime'sever (?!) arkadaşlardan gördüğüm kadarıyla hala hakettiği bir popülariteye ulaşmış gözükmüyor olsa da Uchuu Senkan Yamato 2199 2012'nin en esaslı serisi olduğunu her bölümünde bir kez daha ispatlıyor. Cyberpunk esintili 1-2 bölümle türler arasına sıkıştırılamayacağını da gösteren seri gerek aksiyon, gerek strateji gerekse karakter gelişimi açısından çıtayı her bölümde yükseltiyor. Her bölümde farklı bir sebep seriyi unutulmazlar listenize yazdırıyor ve seride kolaya kaçılmış tek bir kare bile olmadığını her bölümde daha iyi görüyorsunuz. Detaylara gösterilen hassasiyet kaçınılmaz.

Son 4-5 bölümdür Gamilas'ların screentime'ının da artmasından hareketle onların dünyasına da girme imkanımız oldu. Onurlu ve politikadan nefret eden General Domel'in avavatanına döndüğünde gördükleri ve yüzünden okunan pişmanlık ifadeleri oldukça dokunaklıydı.

Yeni bölümlerin bir diğer önemi de insan ve Gamilas ırklarının Pluto'daki ilk savaşının ardındaki sırrın ortaya çıkması, Yuki'nin geçmişi ve Kodai'nin Gamilas'lara olan bakışındaki değişme oldu.

Ozma'da olduğu üzere Leiji Matsumoto'nun bir Das Boot yada Hunt of the Red October hayranı olduğunu kanıtlayan bölümler oldular bunlar aynı zamanda. Yanlış anlaşılmasın ama uzayda denizaltı taktikleri ile yapılan savaşlar tadından yenmez nitelikte. Bunlara "pure" asker karakterler ve hikayede tek bir velet olmaması eklenirse serinin militaristik anlatım başarısı daha iyi anlaşılabilir.

Geçtiğimiz 4-5 bölüm serinin klasik seriden ayrılarak kendi yolunu çizmeye başladığının işaretlerini ciddi ciddi veren bölümler oldular. Özellikle 13. ve 14. bölümler (ki RahXephon referansları yönünden 14. bölümü tüm seriden ayrı bir yerde bile değerlendirebilirim, yönetmen önceki serisine gayet estetik dokunuşlarla hatırlatmalarda bulunmuş ve bunları anlatımı zenginleştirecek soslar olarak kullanmış) ileride göreceklerimizin kalitesi konusunda fikir verektir diyerek şimdilik yazıyı sonlandırayım.

not: 28 Mayıs 2013'de gösterime girecek 4 yeni bölümün fragmanını ilk mesajda bulabileceksiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Haftasonu eve gittiğimde çıkan yeni bolumleride izledim. 14. bölüm konusunda sana katılmakla birlikte özellikle kokia' nın seslendirdiği yeni kapanış parçası enfes olmuş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 4 hafta sonra...

Yamato 2199 serisi bugünden itibaren TV serisi formatında yayınlanmaya başlayacak. Bu yeni versiyonda yeni sahneler olup olmadığını bilmiyorum ama serinin sountrack'i bir hayli gelişleyecek. Serideki yeni bölüm içi şarkıların yanısıra Yamato ile özdeşleşen "Uchuu Senkan Yamato" da 35 kişilik bir yıldızlar geçidi, Yamato All Stars tarafından seslendirilecek.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Belki farkındasınızdır, Yamato 2199 projesi açığa çıktığından beridir size şu yada bu şekilde, -çok da bıktırıcı olmadan- bu serinin neden izlenmesi gerektiği ile ilgili fikir verebilecek şeyler paylaşıyordum, (Çeviriler de buna dahildi) sonuçta ne kadar insanı bu seriye sevdirebildiğim, amacıma ulaşıp ulaşamadığım tartışılır. Açıkçası söylemek gerekirse Yamato 2199 serisinin ticari olarak başarı elde edip edemeyeceği uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konuydu zira yapım gerçekten devler geçidi bir kadroya, detay örneği 2D ve 3D animasyonlarına, usta işi bir senaryo ve kurgusuna rağmen zaman zaman sezonluk DVD/Blu Ray satışlarında paket başına 15 günde 22 000'lik satışlara ulaşmasına rağmen pek çok TV serisi kadar reklamının da yapılmadığının da farkındaydım bu yüzden Yamato 2199'un TV yayınını duyduğumda bu yapımın daha çok insana yayılabilmesi için bir umut doğdu içimde. Neyse ki bu kez haklı çıktım.

Yamato 2199'un ilk bölümünün rating olarak yakaladığı başarının Twitter'da #Yamato ve #Yamato2199 olarak ilk 2 sırada trend topic olan bir konu olduğunun az çok farkındaydım ama Rating değerlendirme ölçümleri yapan Video Research'ın verilerine göre Yamato 2199'un önceki gün yayınlanan ilk bölümü hem yetişkinler hem de çocuk kuşağı listesinde 1. sıradan giriş yaptığına dair haberi ile emin olabildim. Verilere göre, saat 17.00'de yayınlanan yapım Tokyo'nun Kanto bölgesinde %5.7 ve Osaka'nın Kansai bölgesinde %5.9'luk bir averaj rating elde etti ve bu bölgenin nüfusu gözönüne vurulduğunda çok büyük bir başarı. Bu aynı zamanda resmi verilere göre Japonya'nın en büyük TV kanallarından TBS ve MBS'in son 33 yıldır bu yayın slotunda elde ettikleri en yüksek başarı getiren yapım oldu. MBS kanalı adına açıklama yapan bir yöneticinin söylediğine göre bu, yapımın hem 35-49, hem 20-34, hem de 4-12 yaş grubunda şu ana dek tek bir yapımın ettiği en büyük demografik başarı.

Umarım diğer Yamato sezonları da bu şekilde Anime'ye uyarlanır ve efsane devam eder.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

19 - 22 arası bölümleri kapsayacak kısmın 26 Temmuz 2013'de, seri finali niteliğindeki 23 - 26 arası bölümleri içerecek DVD/Blu Ray'lerin de 25 Eylül 2013'de piyasada olacağı açıklandı.Temmuz bölümlerinin bitiş şarkısı JAM Project, final bölümünün bitiş şarkısı ise Mizuki Nana tarafından seslendirilecek.

Kaynak: ANN

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 hafta sonra...

Umarım Baldios,Galaxy Express 999 ve Space Pirate Captain Harlock için de böyle çalışmalar olur. Klasikler daha çok hoşuma gidiyor. Müziğiyle olsun, işleyişiyle...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 1 ay sonra...

26 Temmuz 2013'de izleyiciye sunulacak Bölüm 19-22 fragmanı. Yamato'nun Iscandar semalarındaki son direnişi ve Domel'in nihai saldırısı klasik sezonu aratmayacak epiklikte görünüyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bazı animeler özellikle SC-Fi tarzında ne yazık ki belirli bir kısım(ki onun içindeyim) haricindekiler tarafından pek tercih edilmiyor.Bunun akabinde eğer bu SC-Fİ içeriğinde Ecchi yada Komedi unsurları taşımıyorsa bu oran daha da düşüyor . Bu açıdan Sc-Filerin kaderi bu diye nitelendiriyorum artık. Anime ye gelince gayet başarılı olmuş.Gene İnanılmaz bir Japon milliyetçiliği söz konusu animenin özünu korumuş olmalarına çok sevindim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

26 Temmuz 2013'de izleyiciye sunulacak Bölüm 19-22 fragmanı. Yamato'nun Iscandar semalarındaki son direnişi ve Domel'in nihai saldırısı klasik sezonu aratmayacak epiklikte görünüyor.

Nasıl gaz bir fragmandır bu.Baya ölen olacak herhalde.O değilde bu bölümler böyleyse son 4 bölüm nasıl olacak düşünemiyorum

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Volume 6 için yeni bir fragman yayınlandı.

Son birkaç yıldır en zevk alarak izlediğim yapım bu olsa da umarım son volume'de (her ne kadar sonradan 2. ve 3. sezonları yapabilmek için ilk özet Movie ile retcon'lamış olsalar bile) vakti zamanında 1. sezonun sonunda yaptıkları şeyi yapmamalarını diliyorum. Zira Hijikata'yı başta, Gatlantis filosunu da foreshadowing olarak da olsa ortalarda bir yerde göstermiş olsalar da Dessler'in hikayedeki yerini devam ettirmesi (ki Dessler'i gelmiş geçmiş en iyi anti hero tiplemeleri içerisinde görürüm, 2. ve 3. sezonun benim için en büyük önemi Dessler'in bir yan karakter olmaktan çıkartılarak gerçek bir başrole dönüşmesiydi) ve hikayeyi Gatlantis'e karşı savaşa bağlamaları durumunda benim için gelmiş geçmiş en epik hikayelerden olan (hislerimi tanımlayacak bir cümlem yok bunun için) 2. sezonu yeni teknoloji animasyonlarla görebiliriz. (3. sezonu o kadar sevdiğimi söyleyemesem de Kanketsu-hen plot'u ile birleştirilmesi durumunda bir 3. sezon remake'i beni uykularımı kaçıracak denli sabırsızlandırmaya yetecektir, öyle diyeyim)

Sonuç olarak Uchuu Senkan Yamato 2199 tek sezonun stand alone bir Remake'i olarak kalsa ve dolayısıyla hayli hayal kırıklığına uğrasam dahi bu yapımı son birkaç yıldır izlediğim en iyi Anime olarak görmeye devam edecek ve çok sonrasında bile klasik aslını aratmayan bir Remake olarak değerlendireceğim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 hafta sonra...
gundamaster

Nihayet başlayabildim. İlk 3 bölümü izledim de muazzam.

İnsanlığın neredeyse Gamilus saldırılarından sonra yok olmanın eşiğine gelmiş olması ve hayatta kalabilmek için yerin dibine girmeleri, tamamen yok olmaya neredeyse 365 gün kalması ve bunların ışığında ortaya çıkan Yamato projesi. Oldukça heyecanlanmamı sağladı izlerken bu gibi konular.

İnsanlık acaba güzel dünyasını geri kazanabilecek mi? Tam da umudu yitirmişken 168.000 ışık yılı öteden gelen bir kurtarıcı mesajı ile umutlar yeşeriyor. Bu umudun ışığında ortaya çıkan Yamato projesi ve dolayısıyla gemi ekibi insanlığı kurtarmak adına bir yıl içerisinde yapacakları yolculukta kurtarıcı olacaklar.

Seri oldukça detaylı. Seiyular bilip tanıdığımız veteran seiyular. Karakter tiplemeleri, arka planlar her şey özene bezene hazırlanmış. Projeye oldukça önem verildiği belli.

Müzikler konsepte çok uygun space operaya yakışacak parçalar hakim. açılış orjinal Yamato'nun açılışı ki bu bile orijinal seriye karşı büyük bir saygı örneği.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 hafta sonra...

Son volume'un Blu Ray'i 25 Eylül'den 25 Ekim'e ertelendi.

Kaynak: ANN

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 4 hafta sonra...

Uchuu Senkan Yamato 2199 : 19-22

Son savaşa giriş niteliğinde bu bölümler her anlamda tatmin ediciydi. Özellikle 20. bölümdeki dogfight sahnelerini beğendim.

Öte yandan Domel ve Yamato arasındaki son savaş klasik seri kadar uzun ve masif tutulmamış. (Klasik seride tüm o savaşı içeren bölüm sadece sınırlı sayıda birkaç diyalogla ve savaş sahnelerini fazladan uzatabilmek için OP'suz olarak çekilmişti) Yine de bu sahneler de gerek görsel gerek aksiyon olarak tatmin edici.

Hapishane gezegeni bölümünden itibaren olaylar biraz kontrolden çıktı gibi. İsyanı kim ne ara çıkardı, silahları kim mahkumlara dağıttı, Ditz'in kendi adamları yaptıysa neden onlar ayrıyeten Yuki'yi kaçırıp Yamato'ya teslim etmedi (neticede koca hapishane gezegeninde herkes bir Iscandar'lı olduğunu biliyor) vs ayrıca mahkümların bir kısmının Gatlantis'li olduğunu duyunca merak etmeden edemedim, 2. sezon uyarlaması yapılır mı yoksa bu sadece bir gönderme mi diye.

Son bölümde Dessler'in muhabbet kuşunu boğması biraz gereksiz bir sahneydi. Bir suikasttten yeni kurtulmuş yada en güvendiği adamının ölüm haberini yeni almış olabilir yine de onun sakin kişiliğini bu kadar ani kaybetmesi klasik seride Masato Ibu'nun yorumladığı orijinaline gölge düşürdü bence. Ayrıca Yuki ile Dessler'in karşılaşması çok kısa ve belirsizdi yine de Celestia ona bunu söylemeden de onun Yurisha rolü yaptığını biliyor olmasının gösterilmesini fakat Dessler'in Yuki'yi herkesin önüne çıkartmamasının gösterilmesini yada sonradan onunla özel olarak dünya diliyle konuşması üzerinden Dessler'in dünya dili konuşabildiğinin gösterilmesini tercih ederdim. Neticede Yuki Gamilas dilini konuşamıyor.

Seriden almak istediklerimi çoktan almış olmama rağmen serinin ne noktaya bağlanacağını görmek için Ekim'i bekliyor olacağım ama açıkçası şu an tek isteğim seriyi oneshot olarak bitirebilmek için Dessler'i öldürüp Comet Empire plot'unu oluşturan öğeleri çöpe atmamaları.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 hafta sonra...
 • 3 hafta sonra...

25 Ekim 2013'de gösterime girecek son volume'un fragmanı

Şunu da belirtmeliyim ki 10 dakikalık sneakpeek'in bana gösterdiğine göre, 2199'daki Dessler orijinal külliyatın Dessler'ine göre gerçek bir hayal kırıklığı. Spoiler vermeyeyim ama Dessler'in yaptığı böyle bir seçimin tek açıklaması olayların 2. sezona sarkmaması için harcanabilir ve itici bir villain portresi yaratmak olabilir.

Tabii sadece fragmanı ve 10 dakikalık sneakpeek'i izledim. Yanılmayı umuyorum ama korkarım ki olayları 2. sezona / film serisine taşımayacaklardır. Yine de en azından uzun zamandır görmediğimiz kadar epik bir final göreceğimiz kesin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 3 hafta sonra...

Serinin TV serisindeki yayını hafta itibariyle Blu Ray yayınını geride bıraktı. 23 ve 24. bölümleri Nyaa'dan RAW olarak indirip izleyebilirsiniz. Henüz bir İngilizce fansub grubu el atmış değil ama. Neyse.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?