Jump to content
 • Kayıt Ol

[TypeMoon] Fate Stay Night


AkuTan

Önerilen İletiler

RjRkC.jpg

Evet 2. tanıtım olarak oynayalı yıllar geçmiş olsada hala dün gibi hatırladığım,üç aşağı beş yukarı anime ile alakası olan herkesin en azından ismini duymuş olduğu efsane yapımlardan biri olan Fate Stay Night var elimizde.Öncelikle tanıtıma başlamadan önce Fsn hakkında animeden olsun mangadan olsun bildiğiniz herşeyi unutmanızı rica edeceğim,Malesef o animeler ile bunun arasında o kadar büyük bir kalite farkı varki ben ikisinin aynı kaynaktan çıktığını kabullenmek istemiyorum.

KOnp3l.jpg

Herneyse hemen konumuzu kısadan özetleyerek başlayalım; Ana karakterimiz shirou küçükken sebebi bilinmeyen büyük bir yangın sonucu ailesini kaybetmiş ve ölmek üzereyken büyücü kiritsugu tarafından evlat edinilmiş bir lise öğrencisi.Trajik geçmişi ve Kiritsugunun etkisi sonucunda canı pahasınada olsa yardıma ihtiyacı olan herkese yardım edeceğine,kısacası "Hero of Justice" olacağına yemin eden shirou pek fazla olmayan büyü bilgisi ile günlük hayatta çevresindekilere yardım ederek yaşamını sürdürürken, bir akşam insanüstü hız güç ve çeviklik ile savaşan 2 insana şahit olur.Savaşan taraflardan birisinin arkada tanık bırakmak istememesi sonucu ölümün eşiğine gelen shirou,kısa bir süre sonra Son servant olan Saber'i istemeyerekte olsa summonlayarak artık kazananın ne isterse istesin yerine getireceği Kutsal Kase savaşının 7. ve son katılımcısı olmuştur.

_______________________________________________

Üç aşağı beş yukarı herkes birşeyler bildiğinden konu kısmını geçip oyundaki Route'lar hakkında temel bilgiler versem daha işe yarar olacak gibi.

Oyun 3 Route ve Bir dünya Bad endingden oluşmakta,Bu 3 Route üzerinde kendiniz seçim yapamıyorsunuz Fate > Unlimited blade works > Heaven's Feel sırasını izlemek zorundasınız yani.

Fate

vlbucl.jpg

Animeninde geçirmeye çalıştığı ancak yarısını zar zor geçirdiği routeumuz,animeyi izlemiş olan arkadaşlar bunun ilk birkaç saatinde sıkılabilir zaten bildiklerinden ancak kalan kısımda sorun yaşamazsınız dediğim gibi 15-20 saat süren bir routeu 4-5 saatlik bir animeye sığdırmaya çalışırsanız haliyle birçok önemli olayı atlamış oluyorsunuz.Bu route hakkında genel olarak oyunun "Tanıtım" kısmı diyebiliriz,gerekli bilgiler veriliyor Nasuverse'de Magic nedir,Masterlar ne yapar, Servantlar nasıl gelir ölünce nereye gider falan filan.Route'daki Heroinemiz "Saber",yan karakterler olarak Berserker & Gilgamesh biraz daha öne çıkıyor diğerlerine oranla.Diğer Routelara kıyasla zayıf ancak karşılaştırma yapmadan bakacak olursak yine gayet güzel bir senaryo kendisi.Ayrıca Shirou'nun en işe yaramaz olduğu routedur onuda belirteyim pek savaşmaz etmez genelde animedede gördüğünüz üzere.

Unlimited Blade Works

ir31Ql.jpg

Bu Route'da ana karakterimiz daha olgun,kendi kendine aksiyona falan girmekte.Fate arkasından insana müthiş geliyor açıkçası,sürekli aksiyon var,ilk Routedaki gibi fazla açıklamayla tanıtımla uğraşmıyorsunuz zaten bildiginizden yazarda bunu göz önünde bulundurarak gereksiz kendini tekrar eden açıklamalardan kaçınmış.Heroine olarak Rin var elimizde,öne çıkan karakterler ise Caster,Archer,Lancer diyebiliriz sanırım.Anladığınız gibi genel olarak bu route "Servant" lar ağırlıklı,sürekli farklı servantları farklı combolarla aksiyonda görüyorsunuz o karakterler üzerine en çok bilgi aldığımız route diyebilirim. Animesinden bahsetmiyorum bile, 20 saatlik routeu 2 saate sıgdırma sonucunda ne çıktığını herkes açık açık gördü zaten.

Heaven's Feel

G0KbOl.jpg

Ve Fate stay nightı ünlendiren,efsaneleştiren o mükemmel route.Ana karakterimiz bunda tam bir badass gördüğüm en iyi ana karakterlerden biri bu routeda,Dark saber & dark sakura & Dark berserker & True assassin & Matou Zouken gibi karakterlerinde sadece bu routeda bulunması apayrı bir tad katıyor. Heroinemiz Sakura,Öne çıkan karakterler Kotomine & Ilya & Rider,hatta bir ara rider bizim servantımız bile oluyor.Senaryonun başlı başına harika olması bir yana bu routeun birde Fate Zero devamı bir tadı var, ordan kalan yarım işleride bitiriyor yani her şekilde gerçekten harika bir final, bu routeu okumadan "Fsn biliyorum" diyen insandan şüphe duymak lazım,o derece önemli ve can alıcı okuduktan sonra diğer 2 routeu direk ezip geçiyor desem yeridir heralde.

gluepl.jpg

Birde Tüm Route'lar & Bad Endingler bittikten sonra özel bir Ending açılıyor Saber hakkında, oda nasıl desem son nokta oluyor yani onuda gördükten sonra bi mutluluk çöküyor üzerinize ve fsn sayfasını kapatmış oluyorsunuz.Aşırı özenilmiş ve oyundaki her endingden daha güzel bir ending kendisi üşenmeden tüm bad endingleri bitirmenizi tavsiye ederim yani,en olmadı Save falan indirin ancak kesinlikle görün onu.Saber karakterini sevenler için altın değerinde bir sahne,Hatta sırf o 15-20 dakikalık kısım için özel soundtrack yapmışlar sadece orda çalıyor ve oyunun en iyi müziklerinden biri denilebilecek derecede hoş gerçekten.

uWJxxl.jpg

Açıkçası tanıtımı yazması hiç kolay bir seri değil,ne yazarsanız yazın yetmiyor bu kadar yazmama rağmen hala "şunudamı yazsam" "şurası pek olmadı gibi" hisler var içimde.Genel olarak oyun hakkındaki yorumuma gelecek olursak tabiki yukarıdada kaç defa belirttiğim gibi gayet olumlu, gerçekten aldığı ünü şöhreti popülerliği sonuna kadar hakeden bir yapım.Konu muhteşem yazılmış bi defa,Son derece akıcı hikaye sırası olsun aksiyonlar olsun karakterler olsun kusursuz diyebilirim.Başlangıçda belki biraz beklediğinizi alamayabilirsiniz konuyu aceleye getirmeden yavaş yavaş ilerletiyor çünkü,Fakat ondan sonra kolay kolay başından kalkamayacağınıza garanti verebilirim desem yeridir.Kısacası Visual novel sevsenizde sevmesenizde,fate stay night animesini izlemiş olsanızda olmasanızda boş zamanı olan herkesin en kısa zamanda başlaması gereken bir yapım.

e9AYBl.jpg

Şimdi Birazda oyuna teknik açıdan bakalım,Oyunda gayet klasik bir Menü,Save / Load,Cg,Event, Auto,Skip sistemi var.Diğer oyunlardan ayıran bir özelliği varsa oda Aldıgınız bad ending başına bir simge vermesi yani ne kadar bad ending kaldı görmediğiniz hangisini atladınız oradan takip edebiliyorsunuz, onun haricinde her oyunda bulunan şeyler extra birşey eklememişler.

Çizimler ve Efekler'e gelince,Çizimlerimiz 2004den kalma olduğundan gözümüze 2012de çıkan oyunlar kadar güzel gelmiyor tabiki ancak 2009da çıkan ve hepsini olmasada Cglerin yarısından çoğunu sıfırdan çizilmiş Realta nua sayesinde gayet güzel diyebiliyorum.Efekler ise gerçekten şahane, O kadar yerinde ve güzel kullanmışlarki animasyon olmadığı halde karakterleri hareket ediyor sanıyorsunuz resmen özellikle kan,Kılıç sallama tarzı efekler hem grafik olarak hemde ses olarak mükemmel oturmuş. Her ne kadar pek kimsenin aklında gelmesede aslında oyunu bu derece kaliteli yapan en önemli gizli unsurlardan biri bence,bu efekler olmasaydı kesinlikle şuanki yerine gelemezdi fate stay night.

Ost & Seslendirme ise tamamen kusursuz.Seslendirmede son derece profesyonel kişiler kullanılmış ki açıkçası ne kadar düşünsemde bundan daha iyisini hayal edemiyorum hani oynadıktan sonra kesinlikle "keşke şu karakteri başkası seslendirseydi" tarzı birşey düşünemeyeceksiniz, o derece özdeşleşiyor sesler karakterlerle.Ost bakımından ise en iyi Ostye sahip oyunlardan biri.Oynadıktan sonra eminim birçok kişi açıp içinden bazılarını indirecektir,İsterseniz Youtube üzerinden Emiya,Unlimited blade works,Yume no owari,church on the hill,All evils in the world gibi birkaçını deniyebilirsiniz,seveceğinizden eminim ki bunları oyun atmosferi ile birleştirince çok daha harika şeyler çıkıyor ortaya.

W1SmWl.jpg

Baya uzadı ancak konu Fate stay night gibi bir oyun olunca insanın elinde olmuyor.Açıkçası ben büyük bir fsn fanı değilim her ne kadar tüm tanıtım boyunca övmekten başka birşey yapmamış olsamda daha çok tsukihime yandaşıyımdır,yinede böyle bir oyunu hakkını vermeden anlatmak olmazdı.Elimden geldiğince düzgün sıkmadan anlatmaya çalıştım,umarım bir nebzede olsa amacıma ulaşmışımdır.Yüklemeyle & Linklerle & hikayeyle veya herhangi başka bir sorunuz varsa bu konu altından alabilirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 92
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • AkuTan

  22

 • loykad

  21

 • aysöken

  14

 • asisitasit

  14

Yine çok güzel bir tanıtım olmuş doğrusu.FateZero'dan sonra hala Heaven feels'inde animeye uyarlanmasını bekleyenlerden biri olarak zevkle okudum.Sondan 2 ve 3 resimler spoiler ağırlıklı duruyor.Ama oynamayan kimsenin çakacağı birşey değil zannımca.

sondan üçüncü resim dediğin gilgameshı öldürdükten sonraki Sakura değil mi.Arkadaki de Angra Manyuu olsa gerek.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yine çok güzel bir tanıtım olmuş doğrusu.FateZero'dan sonra hala Heaven feels'inde animeye uyarlanmasını bekleyenlerden biri olarak zevkle okudum.Sondan 2 ve 3 resimler spoiler ağırlıklı duruyor.Ama oynamayan kimsenin çakacağı birşey değil zannımca.

sondan üçüncü resim dediğin gilgameshı öldürdükten sonraki Sakura değil mi.Arkadaki de Angra Manyuu olsa gerek.

Evet o sahneden ,Ancak zaten dediğin gibi okumayan birinin çakmayacağını düşündüğümden koydum, sonuçta o sahnenin spoileri almışsa görsede görmesede pek birşey farketmez diye düşünüyorum,almamışsa zaten pek birşey anlaşılan bir resim değil yinede değiştirmem yönünde istek olursa sıkıntı değil 2 dakikalık iş sonuçta.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yine çok güzel bir tanıtım olmuş doğrusu.FateZero'dan sonra hala Heaven feels'inde animeye uyarlanmasını bekleyenlerden biri olarak zevkle okudum.Sondan 2 ve 3 resimler spoiler ağırlıklı duruyor.Ama oynamayan kimsenin çakacağı birşey değil zannımca.

sondan üçüncü resim dediğin gilgameshı öldürdükten sonraki Sakura değil mi.Arkadaki de Angra Manyuu olsa gerek.

Evet o sahne.

Bu arada Heaven's Feel'ın son birkaç gün dışında aşırı boş ve sıkıcı olduğunu bir tek ben miyim? Yemek pişirme geyikleri ve Sakura'nın sinir bozucu karakteri bana kafayı yedirtmişti. Bad asslik olarak da Unlimited Blade Works'deki Shirou'nun daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Sevdiği kadın için inandığı bütün değerlerden vazgeçen bir Shirou da kahramanlıktan çok uzak kalıyordu

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Evet o sahne.

Bu arada Heaven's Feel'ın son birkaç gün dışında aşırı boş ve sıkıcı olduğunu bir tek ben miyim? Yemek pişirme geyikleri ve Sakura'nın sinir bozucu karakteri bana kafayı yedirtmişti. Bad asslik olarak da Unlimited Blade Works'deki Shirou'nun daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Sevdiği kadın için inandığı bütün değerlerden vazgeçen bir Shirou da kahramanlıktan çok uzak kalıyordu

Route sırasında şöyle birşeye başvurmuşlar en sondaki ilya & taigada söylüyordu zaten,ilk route olan Fate'de shirou kesinlikle kahramanlıktan vazgeçmiyor herhangi bir istisnaya yer yok.Ubw'de biraz daha yumuşak nasıl desem yine kahramanlık takıntısı var ama şüpheli gibi,Hf'de ise toptan vazgeçiyor hatta orda bir bad endingde vardı

sakurayı öldürdükten sonra kotomine buna "artık sen yeni bir kiritsugusun" diyordu ve ardından rin ve ilyayıda öldürüyordu shirou kahramanlık adına

şeklinde vazgeçmemiş olsa ne olurdu gibisinden.Hani kahramanlıktan vazgeçsin yada geçmesin benim için o kadar önemli değildi fakat sürekli bir yemek muhabbeti & sakuranın sinir bozucu karakteri hakkında kesinlikle katılıyorum ancak sakura dark moda girip evden gittikten sonraki kısımda oyundan hiç almadıgım kadar büyük haz aldım ben,ilyayı kurtarma operasyonu olsun dark berserker ile olan aksiyon olsun,dark saber olsun ilyanın son sahnesi olsun,en sondaki büyük kotomine vs shirou olsun diğer routelarki sahnelere oranla daha unutulmazdı benim gözümde,yinede dediğim gibi başlangıç kısmında haklısın oynayalı uzun zaman olduğundan sadece aklımda kalan sahneler üzerinden yaptım tanıtımı,sen hatırlatana kadar tamamiyle unutmuşum route başlangıcını.Benim bu routeu sevmemin başka bir sebebide ilya heralde, tsukihimedeki Satsuki gibi typemoonun klasik bir oyunu bir karakteri sürekli dram amaçlı kullanıyor,bu oyundada ilya bu rolü üstlenmişti haliyle oyunda en etkilendiğim karakterlerden biri oldu,HF'de öne çıkması özellikle shirou ile aralarında geçen abi kardeş muhabbetleri falan routeu daha çok sevmemi sağlayan önemli faktörlerden sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tanıtım için teşekkürler AkuTan, her ne kadar okumamış olsam da bana da hep okumam yönünde tavsiye edilen bir yapım olmuştur kendisi. Ben konunun altına F/SN dışında bir şey daha yazayım, bir Tsukihime tanıtımı bekliyorum senden artık, okuduğum şeyleri de giderek unutmak üzereyim çünkü :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 hafta sonra...

Ben 2-3 yıl önce pek bir hevesle indirmiş, Fate'i bitirmiş baya etkilene etkilene "zaman geçsin sonra UBW'yi bitiririm" diyerek bırakmıştım. Bir süre sonra Ubw'yi bitirmiştim, cidden çok hoşuma gitmişti hatta bir onun gazıyla(ki spoiler olmasın UBW'nin mutlu sonu cidden çok hoşuma gitmişti) ama Heaven's Feel'e geçip fazla ilerleyemedim. Ağır geldi denebilir aslında. Genel olarak detaylardan pek bir şey hatırlamıyorum. Şimdi ise "hele bir Hollow Ataraxia çevrilsin öyle en baştan oynarım" diyor, bekliyorum bakalım.

Bu arada havasından suyundan mıdır yoksa bunu bitirmediğimden midir Tsukihime'yi oynarken daha fazla zevk aldım ben F/SN'den. Bu konuda yalnızım sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

arkadaşlar bunun oyunlarına nerden ulaşabilirim ve animesi hakkında birkaç sorum olacak cevaplayabilecek var mı spoiler vermeyi bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Oyunlarına torrent üzerinden ulaşabilirsin. Sorularını buradan sorabilirsin, cevaplayacak kişiler spoiler içinde cevaplayabilirler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

kutsal kaseyi neden yok ediyorlar

Ahahahaha bu süperdi. ALL HAIL SPOILERS!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

kutsal kaseyi neden yok ediyorlar

Abi anime konusunda sor en iyisi bunu sen,ciddi cevap vermeyi gözüme kestiremedim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ahahahaha bu süperdi. ALL HAIL SPOILERS!

dalga geçmek yerine düzgünce spoiler yapmayı söyleseydin daha iyi olurdu sanırım

bu sorunun cevabı için kaç kere tekrar tekrar izledim bulamadım

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 1 yıl sonra...

Bump

Görmemişim ben bu tanitimi bak baya da güzel olmuş. Hoş spoiler kayniyor biraz sonbaharda gelecek olasi HF remake'i için ama olsun :P Ellerine sağlik bunu bizim bloga yamalasak mi ne yapsak :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bump

Görmemişim ben bu tanitimi bak baya da güzel olmuş. Hoş spoiler kayniyor biraz sonbaharda gelecek olasi HF remake'i için ama olsun :P Ellerine sağlik bunu bizim bloga yamalasak mi ne yapsak :011:

Bunu yazmadan önce spoilersiz yazmaya da çalışmıştım da,baktım çok ıkınıyorum tıkınıyorum cümleleri çıkaramıyorum anlatmak istediğim bi türlü olmuyo falan bende en sonunda bas gitsin spoileri dedim,review sonuçta :D

Ayrıca dediğin gibi bizim bloga yamayalım bi ara bunu,Tsukihime + Typemoon firmasının tanıtımı var zaten bunuda koyalımda set tamamlansın.Gerçi ben bloga nasıl yazı ekliyoduk resmi napıyoduk falan unuttum çoğunu ama çözerim geri :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 1 ay sonra...

bak şimdi fate route bitti okuyunca acayip meraklandırdın sonrakileri aku aha kim tutacak beni şimdi

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Fate bittiyse daha ne duruyorsun, en berbat route'u bitirmişsin gerisi ziyafet koş koş :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

bak şimdi fate route bitti okuyunca acayip meraklandırdın sonrakileri aku aha kim tutacak beni şimdi

Niye tutalım abi zaten zor bela başlattım fate'e :011: Bu gazla devam et ubw ile Hf zaten kat kat daha saracaktır, üzerine bide sonbahardaki animeyide izledin mi senide Typemoon fanları köşesine alırız :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Abi tamam gaza geldin de ne oldu hangi kisimlardasin bir söyleyiver de bilelim ona göre konuşalim, biz de gaza gelelim gerekirse :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

sana inat g-senjou oynuyorum şu anda biter yarına 3. akşamdan alır yürürüm :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

sana inat g-senjou oynuyorum şu anda biter yarına 3. akşamdan alır yürürüm :P

Oynamiyorum ben de ulan, oynamayacağim twist'i de son 2 route'u da yerin dibine batsin :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Asileşmeyin arkadaşlar, sakin relax :011: G-senjou yan routelar olarak zayıf fakat ana route'u çok enfes olan bir oyun, biraz dişinizi sıkıp son route'a gelirseniz bence alacağınız zevk çok katlanacak. Özellikle Ending filminden sonraki kısmı iyi okuyun, oralar çok önemli twist on numara gerçekten.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Değmez abi 2 twist göreceğim diye o kadar saat oynamak. Hayir 2-3 esprisi olsa gülsem veya merak ettirse neyse; sinir bozucu karakterler, yapmacik boş yapay diyaloglar "ehehehe" diye geçen günler falan. Daha common route böyleyse karakterlerin routelari ne haldedir kim bilir. :D Hele bir de twist'i beğenmediğimi düşün, olur olur yani parçalarim ortaliği. Misal Sharin no Kuni de böyleydi, sonlari falan saçma sapandi o kadar "harika süper, kesin oku beğenirsin" diye anlatildiği halde. Allah'tan mc'si ve ceza sistemi çok iyiydi de okunabiliyordu hiç yoktan.

Ha seveni de vardir tabi bu vnleri ona bir şey demem, buyursun okusunlar. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aslında bu fate stay night konusunda konuşulacak konu değil de, 3-4 kişiyiz alt tarafı birşey olmaz heralde :011: Ve orası öyle ne yazık ki, Bu akabesoft2'nun yazarı endingleri veya settingleri güzel kurguluyor ama ayrıntılı günlük hayat kısmında pek bi zorlanıyor. G-senjou sharine göre çok daha başarılı bence, en azından chapter 4 ve 5deki twist, aksiyon, hareketlilik sharinden kat kat güzel Ancak dediğin gibi güzel 2 chapter için kötü 4 chapter okumakta insanda pek hoş bi his bırakmadığı gerçek. Yinede boş zamanı olanlar bi baksın derim ben, eğer ulaşabilirlerse chapter 4 - 5 ve epilogue'den aşırı zevk alacakları garantisini veririm :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?