Jump to content
  • Kayıt Ol

Half & Half

Squaw

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Manga Adı:Half & Half

Tipi: One Shot

Bölüm:1

Tarih:1996

Mangaka:Seo Kouji

KONU:

Birbiriyle daha önce ne tanışmış olan ne de herhangi bir yerde karşılaşmış olan Nakagawa Shinichi ve Sanada Yuuki'nin bir tesadüfle başlayan hikayesini bize yansıtan tek ciltlik hoş bir manga olan Half & Half'i okuduğumda keşke daha fazla cilt sayısına sahip olsaydı diye geçirdim içimden.Kapsadığı hikayenin orjinalliğin yanına içinde geçen diyalogların da orjinalliği yadsınamaz şekildeydi çünkü...

Birbirine tamamen yabancı olan bu iki insan bir trafik kazasına tanıklık ederler,asıl ilginç ya da garip gelecek olan bu kaza değildir, kaza sonrası bu iki insanın yaşayacak olduğu hayattır çünkü Tanrı onlara ilginç bir teoriden bahseder,aslında teori gibi gözükse de Tanrı'nın bu sözlerinin doğruluğu sonuna kadar sürmektedir. Her şeyin başlangıcı olan bu kaza Nakagawa ve Sanada için zor günlerin başlangıcıdır çünkü ikisi de ölmüştür ama Tanrı onlara bir şans vermiştir.Daha doğrusu biri öldükten sonra diğeri yaşama şansını elde edecektir ve bu süre içinde yani 7 gün boyunca birbirlerinden ayrılmayacak, yaşamlarını bu 7 gün boyunca yan yana geçiereceklerdir çünkü ayrıldıkları an ikisinin de yaşama şansı kaybolacaktır.

Elde ettikleri bu 7 günlük beraberlikte,birbirlerini yakından tanıma şansına sahip olacak olan bu iki karakterimiz birçok zorlukla karşılaşacak,istemedikleri bu şansı değerlendirmek zorunda kalacaklardır. Seçmek zorunda oldukları iki yol vardır;ya bu şansı geri çevirme cesaretini gösterecekler ya da birisi korkusuz bir şekilde kendine düşen bu fedakarlığı üstlenecektir.

KİŞİSEL YORUM:

Tek ciltlik bir manganın,daha doğrusu tek ciltlik olup da böylesi güzel bir konuya sahip olan manganın kısalığı sizi oldukça üzebilir yani en azından beni üzdü :P.Çizimleri her 'One Shot' manganın sahip olduğu seviyede olan Half & Half,isminden de anlaşıldığı gibi 'Hayatımızdaki paylaşımlar' daha doğrusu 'Hayatımızın fedakarlığı' üzerine kurulmuş bir konuya sahip.

Bir trafik kazası hikayesiyle başlangıcı yapıyor,insanı ne gibi bir düşünceye götürebileceği konusunda bir tahminde bulunamıyorsunuz, birkaç sayfa okudukça içinde geçen olay örgüsünün ilginçliği okuyanı kendine çekiveriyor,birçok one shot manga gibi eksik yönü elbette var ama genellikle okuduğum one shot türlerine göre oldukça doyurucu bir etkiye sahip olduğunu belirtmem gerek,ben ki fazla manga okumuş bir takipçi olmadığımı belirtmeliyim,az ama öz okuyanlardanım (:P) hatta öyle öz okurumki iki elin 10 parmağını geçmeyecek sayıdadır okuduğum mangalar,çoğunluğunu zaten one shot türlerinin oluşturduğunu az çok tahmin edebilirsiniz,bu demek değildir ki illaki one shot türlerini mi tercih ediyorum,aslında tam tersine fırsatım oldukça uzun soluklu mangaları okumayı tercih ederim ama bazı one shot türlerinin de oldukça güzel bir kurguya sahip olduğunu dile getirmem gerek,Half & Half'de işte bu doygunluğa sahip nadir mangalardan birisi benim gözümde.

Konusunu aslında klişe bir dünyaya sahip gibi görünebilir;birbirini tanımayan ve bir trafik kazasında hayatlarının ortak olması gerek iki yabancı,onlara şartlı verilen bir yaşama şansı....Tüm bunları kısacık bir sürede bize sunan Half & Half,birçok şeyi sunduğu gibi birçok düşünceye de itebiliyor okuyucuyu,benim de bu mangaya karşı olan asıl sevgim bu noktada başlıyor işte.Okuyup da son sayfayı kapattıktan sonra kendimi derin ama bir o kadar da ilginç düşüncelere boğulmuşken bulmuş oluşum,bu mangaya karşı sahip olduğum sevginin ilk nedeniydi sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 11
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Squaw

3

• CHOBiTS

2

• xxxxxxx

2

• ademania

1

Mangaka Seo Kouji ise hatun çizimlerini yine o bilindik havasında ama çok güzel şekilde yaptığına eminim :) Ama Kimi no İru Machi'de hikayeyi öyle fazla dallayıp budakladı ki şimdi daha bir temkinli yaklaşır oldum onun mangalarına. Tanıtım için teşekkürler Itır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mangalar konusunda çok bilgili değilimdir Adem bilirsin,sadece açıp okumasını biliyorum qgüll o da sevdiğim bir animeye aitse uzun soluklulara ancak öyle sıcak bakıyorum yoksa mangaya uzanmak çok zorlayıcı benim için,daha birçok izlemek istediğim seri varken hele...

Bu mangayı dallandıramazdı sanırım mangaka zaten 1 cilt qgüll o yüzden de tavsiye edebilirim, hemen bir çırpıda noktalarsın zaten ;)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

1 cilt mi? One shotlar 1 bölüm olmaz mı? Bölümler toplanınca cilt denir.

Neyse bunu geçersek tek bölümlük olmasına rağmen okuduğum en iyi one-shotlardan biriydi, beni çok etkilemişti. Maalesef bu kadar güzelleri bulunmuyor pek.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Cynthia

Az ama öz okuyan birisinin tanıtımdan bu kadar fazlasını bekleme bence :P yanlış bilgilendirme olmuş sanırım,düzeltmeyi hallettim şimdi,ayrıca teşekkürler uyarı için.

@Luna

Okuduğunda seveceğinden adım gibi emin olduğum ortaklıklardan birisiydi ama öyle diretmelerim yoktur kimseye karşı,şunu izle bunu oku diye fakat arada aşırı sevgi beslediklerim olunca tutamam kendimi bu konuda ama beğenmene sevindim ^^

''En son öyle bir şey çıkacağını beklememiştim açıkçası, hüzünlü ama etkileyici idi.'' aynı şeyi söyleyenlerden birisin eminim sonunu okuyan arkadaşlarımdan birisi olarak,ben bitirdiğimde ''Keşke...'' diye kalakalmıştım...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 ay sonra...

tam sinema filmi için süper senaryolur

çok duygusal çok hoş:kanlp::kanlp::kanlp:

bence bir ova yakışı bu mangaya derim

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...
(düzenlendi)

(One shotta ikisine birden kamyon çarpıyor. Seri versiyonunda kızın çatıdan atlayıp intihar etmesi Vampir adlı manganın girişinden esinlenmiş gibime geldi)

İkili kendilerini ölüm ve yaşam arasında oldukları söylenen bir boşlukta bulurlar.Tanrı ikisininde öldüğünü söyler.İkiside ilk başta ne Tanrıya ne de söylediklerine inanabilirler.Ne varki Tanrı onlara yeni bir şans vermiştir.İkisinide 7 gün boyunca geri dünyaya gönderecektir. 7 günün sonunda ikisinden biri ölecektir.Tanrı onlara dünyaya dönmeden birkaç uyarıda bulunmuştur.

1. Birbirlerinizden ayrılamazsınız
  2. Herşeyi paylaşacaksınız (buna hisler ve duygularda dahil)

Dünyaya döndüklerinde kendilerini kimsenin olmadığı bir parkta bulurlar.Yuuki o tanrımıydı diye sorar, Shinichi ise galiba diye onaylar. Yuuki yapmam gereken işlerim var deyip sırtını çevirip gider fakat fazla uzaklaşmadan ikiside kalp sıkışması sonucu yere kapaklanır.Sonra akıllarına Tanrı'nın uyarısı gelir.Kız dönüp oğlana adını sorar ve sonra kendini tanıtır. Kız ailesiyle yaşadığı için ailesine kampa gideceği mazeritini uydurup Shinichi'nin tek kişilik öğrenci evine giderler.

Eve girdikten sonra Shinichi neden çatıdan atladığını sorar. Kız yaşamaktan sıkıldığını söyler ve intihar etmeyi kendi isteği olduğunu vurgular. Shinichi kendi kendine madem ölmek istiyordu o zaman benim yaşamama yardımcı olur diye düşünürken.Bu olaydan sonra Yuuki yaşamın değerini anladığını söyler. Shinichi'nin umutları yıkılır yine de intihar eden bir manyak yüzünden öldüğünü düşündükçe dahada sinir olmaktadır. Shinichi uyku vakti gelince yatağını kıza verir ve kendide duvara yaslanıp uyumaya çalışır. Yuuki ben uyurken eğlenceli birşey yapmaya kalkarsan seni öldürürüm diye uyarır. Bir psikopatla aynı odada kaldığını düşünen Shinichi o uyurken bir an önce kurtulmalıyım der ve mutfaktan bıcağı alıp tam öldürecekken kız gögsünün üstünü kaşır ve tek gögsü açılır.Sonra kızın zaten kiloduyla yattığını farkeder.Sonra bu şekilde nasıl öldürebilirim der ve kafa dağıtmak için tuvalete gider.

Birkaç dakika sonra Yuuki daha önce hiç tatmadığı değişik bir duygu ve bacak arasındaki ıslaklıkla uyanır.Kızgın kızgın ortalığa bakınırken Shinichi'de tuvaletten gelir.İçeride masturbasyon mu yaptın diye kızar ve bu benim ilk seferimdi diye ağlar. Yuuki kendi yanağını sıkar ve Shinichi'nin de yanağı açır.Bu vesile ile Tanrı'nın ikinci uyarısınıda hatırlarlar. Tanrı onların birbirlerini öldürmemeleri için herşeyi paylaşmalarını sağlamıştır. İki beden ama tek ruh gibi yaşayacaklardır. Shinichi az kalsın kızı öldüreceğini düşününce yaptığı yanlışın farkına iyice varır.

Şimdi ikilimiz 7 gün boyunca birlikte yaşamak zorundadırlar.

Düzenlendi: (Aurora Borealis)
Yinelenen tanıtım mesaj haline getirldi.
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

''Shinichi Nagakawa sıradan bir üniversite öğrencisidir.Yine birgün okula giderken okul çatısından atlayan Yuuki Sanada adlı bir kızın üstüne düşmesiyle ikisi birlikte ölürler.''

Ne malca bir ölüm şekli...

Ayrıca seri sadece 7 günü konu alacaksa pek uzun sürmeyecek gibi

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

One shot olarak yayınlandıktan sonra normal seriye çevirdiler.7 gün ama nasıl işleyecekleri önemli bakarsın uzatırlarda.İlk bölümü okuduktan sonra hemen one shot aradım.Hikayede bir son vardı ama trajikti.İsimler aynı ama oğlan resim bölümü öğrencisi ve gözlüklüyken kız sarışındı.

Örneğin Mouryou no Yurikago aylık çıkan bir manga ters dönmüş bir gemiden kurtulma mücadelesini anlatıyor. Batan bir gemi için 38 bölüm oldu daha.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Chobits,bende one shot'a baktım dediğin gibi sonu trajikti bende beğenmedim ama serisi farklı olur gibi geliyor zaten one shotla tek ortak noktası ikisinin ölüp ardından bağlanmaları onun dışında ölüm şekli,karakterler ve kişilikleri tamamen farklı

Ayrıca diğer dediğin serinin 1. bölümüne göz atma fırsatım oldu epey ilgi çekiciydi

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?