Jump to content
  • Kayıt Ol

Claymore

Exile Falcon

Önerilen İletiler

Anime'nin Adı: Claymore

Bölüm Sayısı: 26

Yayım Tarihi: 3/4/2007 ile 25/9/2007 arası

Firma/Stüdyo: Madhouse Studios, NTV, VAP, avex mode

Yönetmen: Hiroyuki TANAKA

Senaryo: Yasuko KOBAYASHI

Animasyon: Haruhito TAKADA, Takahiro UMEHARA

Müzik: Masanori TAKUMI

Dizayn: Takahiro UMEHARA

Orjinal Eser: Norihiro YAGI

Claymore. Sanırım anime izleyipte bu ismi duymayan fazla kimse kalmamıştır. 2007 yılına damgasını vuran ve bir çok kişinin ilk 5 listesine aldığı bu anime ilk sayımızda tanıtılmayı kesinlikle hakediyor. 26 bölümlük bu güzide seriyi tanımaya öncelikle hikayenin geçtiği dünya ile başlayalım.

Claymore ortaçağı andıran bir dünya üzerinde geçiyor. Bu dünyada insanlar ile birlikte Yoma adlı, şekil değiştirme yetenekleri olan ve insan organlarıyla beslenen yaratıklar yaşıyor. İnsanların beyinlerini yiyerek onların anılarına sahip olabilen yomalar bu şekilde insanların arasında kılık kimseye farkettirmeden yaşayabiliyorlar. Yomalar normal insanlardan oldukça güçlü olduğu için bu varlıklar sıradan insanlar tarafından yok edilemiyor.

İşte insanların, taşıdıkları devasa kılıçlar nedeniyle Claymore adını verdiği savaşçılar bu noktada ortaya çıkıyor. Gizli bir organizasyon tarafından yetiştirilen Claymore'lar, Yomaların musallat olduğu köyler tarafından bedel karşılığı kiralanıyorlar. Claymore yomayı öldürdüktensonra organizasyondan bir kişi gelip ücreti tahsil ediyor, eğer köy bu parayı ödemezse daha sonra olabilecek herhangi bir yoma saldırısında organizasyon tarafından tamamen kendi haline bırakılıyor.

Organizasyon, Claymoreları Yoma eti ve kanından yaratıyor. Bu sayede Claymore'lar üstün fiziksel yetenekler, hızlı iyileşme ve yomaları hissetme becerisi kazanıyorlar. Her Claymore'un yeteneği bedenindeki Yoki'yi kontrol etme becerisine göre değişiyor. %10 kadar gücü serbest bıraktığında Claymore'un gözleri altın rengine dönüşüp kedi gözü şeklini alıyor.%30 güç serbest kaldığında ise yüzü değişip canavarımsı birhal alıyor. %50 durumunda bedenleri şekil değiştirmeye başlıyor. Bir Claymore'un %80 nin üzerine çıkması durumunda ise “Awakened Being” adı verilen, güçlü, akıllı ve kana susamış bir tür Yomaya dönüşüyorlar. Eski tecrübelerinden erkeklerin bu limiti çok daha kolay aştığı gözlemine dayanan organizasyon, Claymoreları sadece kadınlar arasından yetiştiriyor.

Claymore'lar arasında katı bir hiyerarşi var. Her bir Claymore 1 ile 47 arasında bir numaraya sahip. 1 numara en güçlü olanı ve 47 de en güçsüz olanı simgeliyor. Toplam 47 adet Claymore var ve bunlar hepsi birer bölgeden sorumlular. Bu Claymore'ların kılıçlarında kendilerini temsil eden birer işaretleri var.

claymoreanimeranksymbol.gif

Bizim hikayemiz Claire adlı Claymore ve Raki ile tanışmamızla başlıyor. Claire eski bir numaralardan Teresa'nın yanında büyüyen biri. Ancak Teresa'nın bir savaşta “Awakened Being”'lerden biri tarafından öldürülmesinin ardından onun intikamını almak amacıyla organizasyona gidiyor ve içine Teresa'nın parçalarını yerleştirterek bir Claymore haline geliyor. Raki ise ilk bölümde tüm hayatı değişen bir köylü çocuğu rolünde. Ancak ilerleyen bölümlerde Claire'le beraber atıldıkları maceralarda Claire'a verdiği destek görülmeye değer.

Gerçekten bir solukta izlenebilecek türden bir anime. Heyecan asla azalmıyor, hele Teresa'nın olduğu bölümler insanda bağımlılık yaratıyor. Şu an pek çok kişi 2. sezonu bekliyor. Henüz böyle bir duyuru yapılmadı ancak serinin tadı damağımızda kaldı. Bakalım zamane gösterecek bu konuda. Bu arada birinci sezonu izlemeyen arkadaşlarımız bize yetişsinler biran önce.

Kaynaklar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Claymore_(manga)

Claymore (TV) - Anime News Network

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 15
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Susano'o

1

• Exile Falcon

1

• Niigata

1

• mikroq

1

Keşke devam etseydi dediğim bir animedir. Tanıtım için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...

İkinci sezonu gelecek mi diye, bir süre büyük bir heyecanla takip etmiştim anime sitelerini. Tabi sonra pes etmiştim. Tüm sezonu 3 günde büyük bir keyifle bitirmiştim ve evet, kesinlikle en iyi bölümler Teresa'nın oldukları diye düşünüyorum.Çizimleri güzel, kesinlikle heyecanlı ve merak uyandıran bir anime. Bu tarzı sevenlerin kaçırmaması gerek derim ben.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...
Keşke devam etseydi dediğim bir animedir. Tanıtım için teşekkürler.

bencede süper bir anime

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

Özellikle çizimler çok hoşuma gitmiştir bu animede. Savaş sahneleri çok hoştur. Karakterler zaten ayrı bir etkileyicidir. Ama Raki... Ah, o Raki beni en gıcık eden karakterdir Claymore'da. Onun dışında çok hoş bir seri. İzlemeyenlerin kesinlikle izlemesini tavsiye ederim. Tanıtım için teşekkürler ^^

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

karakterleri ve konusu gerçekten orjinal..

'Raki' denen gerzege ve serinin sonunun olmayışına karşın herkesin izlemesi gereken bi anime

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mangadaki harika ikizleri animede bulamasak da, Raki diye bir karakter var olsa da, sonunu adam gibi yapamasalar da harika, gerçekten harika bir seridir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Galatea(god's eye/eye of gods) en sevdiğim üç bayan anime karakteri arasındadır. Claymore mangası oldukça kalitelidir, animesinin kısa kesilişi ise tam bir darbedir. Herkes mutlaka izlemeli dedikleri ve demeleri gereken animelerdendir.

Animesinin çizimlerinde fazla kusur görülemez, ki bana göre o verdikleri atmosfer de ender bulunur.

P.S. Galatea!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

gerçektende güzel bir animeydi devamını getirmemleri kötü oldu mangası baya ilerlemiş bi bakayım dedim ama ing pek olmayınca vazgeçtim. ileriki zamanda yeni bölümerini çıkarırlar umarım(pek çıkayacak gibi).

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bazı yerlerde sıkılsam da yine güzel bir animeydi ;)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Seriyi bitirdikten sonra 3 hafta Teresaaaaaaaaaaaaaaaa diye bağırdık çok beğendim ancak karanlık sahneler çok karanlıktı :)...

İzlenmesi gereken bir anime daha diyorum....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kesinlikle sizi sıkmayacak ve devam bekleyenler ordusuna katılacağınız bir seri, her bölümde heyecan her kısım kendine özgü dram ve doyuran dövüş sahneleriyle hafızamda yer eden güzel animelerden biridir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gercekten başarılı ve sürükleyici bir anime... Clare' nin Teresa ' nın peşinden ne olursa olsun gitmesi etkileyici :D her bölümü gzl işte :tbayrak:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

daha animenin yarısında olmama rağmen harika bir anime çok etkiliyici ve güzel

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 yıl sonra...

Keşke devam etseydi ama Hala ümitliyim. Sırf animesi tekrardan çıkacak diye mangasına hiç bakmadım ve epeyde sabırsızlanıyorum.

:) mangasının bittiğini duydum. :) Yakında anime ye tekrardan dönerler inşallah. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?