Jump to content
 • Kayıt Ol

Zırhtan Duvarları Olan "Mega" Geliyor


İstanbul

Önerilen İletiler

Sahip olduğu 150 milyon üyeyle bir zamanlar dünyanın en büyük veri indirme sitesi olan Megaupload’un kurucusu Kim Dotcom, aylardır sürdürdüğü hukuk mücadelesine devam ederken, yeni ve ‘dokunulmaz’ bir site kurmayı planlıyor.

xongW.jpg

Kim Schultz, nam-ı diğer Kim Dotcom, Ocak ayında malikanesine yapılan baskında gözaltına alınmış, kurucusu olduğu Megaupload sitesi de kapatılmıştı. FBI tarafından ABD’ye teslim edilmesi istenen ve hukuk mücaledesini Yeni Zelanda’da sürdüren Dotcom, telif haklarını çiğneyen BitTorrent sitelerine karşı başlatılan küresel operasyonu yeni bir aşamaya çekebilecek bir açıklamada bulundu: ‘Zırhtan duvarlara sahip güvenli limanları bulunan yeni bir site’ kurulacak.

Polis baskınları ve devlet müdahalaelerine karşı dokunulmaz olacak yeni sitenin adı ise ‘Mega.’

Mega’ya ait açıklama, ne tesadüftür ki Pirate Bay’in tüm sunucularını buluta taşıdığına yönelik açıklamasıyla aynı saatlerde geldi. BitTorrent devi Pirate Bay, uluslararası tüm baskılara rağmen ayakta kaldığı gibi, sunucularını sanal ortamda veri depolama hizmeti sağlayan bulut bilişim şirketlerinin güvenliğine teslim etti. Site, bu hamlesiyle artık ‘dokunulmaz’ olduğunu ifade etti.

KONTROL KULLANICILARDA OLACAK

Mega, sahip olduğu sistemle, siteye yüklenen herhangi bir dosyaya erişim kontrolünü kullanıcılara veya üçüncü parti uygulama geliştiricilerine verecek. Kısaca şarkı, film, oyun, kitap veya basit bir metin olsun, tüm verilere erişimi söz konusu taraflar kontrol edecek.

Şifreli verilere erişilmesini sağlayacak anahtar, Mega’da yer almayacak. Böylece şirket sunucularına yüklenen verinin ne olduğunu bile bilmeyecek, bu veriyi göremeyecek. Bu sayede, paylaşılan hiçbir veriden sorumlu olmayacak. Mega, sahip olduğu içeriğin sorunluluğunu kendisinden uzaklaştırarak, kullanıcının dikkatli olması gereken bir sistem sunacak.

Wired, Mega’nın üzerine kurulacağı çalışma sisteminin devletlerin elini kolunu bağlayacağını belirtti. Polis veya denetleme kurumları Mega’nın kapısını çaldığı zaman, karşılarındaki hiçbir şey bulamayacaklar. Hacker’ler, siteyi hack’ledikleri takdirde bir şey elde edemeyecek.

Dotcom, “Siteye her ne yüklenirse yüklensin, anahtar olmadan kapalı konumda bulunacak ve erişimi özel olacak” ifadesini kullandı. Teknoloji dünyasının en ilginç isimlerinden 38 yaşındaki Dotcom, açıkladığı planın yasa dışı kabul edilemeyeceğini düşünüyor. Çünkü Mega’nın içeriğinin bile ne olduğunu bilmediği verileri yasa dışı kabul etmek için, ilk olarak devletlerin şifrelemeyi yasa dışı kabul etmesi gerekecek.

Eğer planlar beklendiği gibi giderse, bugüne kadar verdiği hukuk mücadelesinde FBI’a karşı büyük zaferler elde eden Dotcom, Megaupload’dan daha büyük bir siteyle geri dönebilir.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25391365/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 1
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • Akuma_Blade

  1

 • İstanbul

  1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Yükleme linkini nerede, ne şekilde görürüz, eğer program üzerinden görüp indireceksek forumlarda sunum duyurusunu nasıl yaparız... gibi binlerce soru dolanıyor kafamda. Bulut olayının mantığını bilmiyorum, hiç merak edip araştırmadım ama premium üyelik türü şeylere para ödemeksizin işimizi kolaylaştıracaksa ne ala.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?