Jump to content
  • Kayıt Ol

2012 Moe Game Ödülleri


AkuTan

Önerilen İletiler

zoizkl.png

Evet nihayet bu senede açıklandı Moe-Game ödülleri ve bende ilk iş olarak foruma dökmeye geldim düşüncelerimi, ancak ödül kazanan seriler üzerinde konuşmadan önce ilk olarak biraz bu nedir bilgi versek daha iyi olacak gibi.Kendisi kısaca Vn hakkındaki dergi yazarları,event çalışanları,firma üyeleri vs gibi sağdan soldan işin içinde olan tarafsız insanların toplanıp her yıl belli kategoriler üzerine en iyi visual novellerin seçildiği bir olay.İsmi Moe-Game olmasına rağmen çokta taktıklarını henüz görmedim ben, Açıkçası ismi niye moe-game ödülleri onuda bilmiyorum. 2007'den beri düzenli olarak paylaştıklarından artık büyük bir takipçi sayısına ulaşmış durumda ancak genel olarak takipcilerinde sadece "he demek öyle" havasında takip ettiğini ve aşırı ciddiyede alınmadığını söylememde yarar var. Birde yarışmanın 2011 Eylül - 2012 Eylül arası çıkan oyunları içerdiğini söylemem gerekiyor,Eylülden sonra çıkan oyunlar için yeni yıla kadar az zaman olduğundan ve diğerleriyle aynı şartlara sahip olmamasından bir sonraki yıla erteliyorlar.

Biraz bilgilendirme yaptıktan sonra şimdi bu seneki ilk 3ümüze geçelim.Birincimiz süpriz bir isim, Kono Oozora ni, Tsubasa o Hirogete olmuş. Açıkçası hiç beklemiyordum bu serinin 1. olacağını.Şahsen oynamış değilim bu sebepten ne derece kaliteli ne derece kötü birşey söyleyemiyorum fakat pek ses getirmemişti,daha doğrusu bu sene o kadar çok ses getiren oyun çıktı ki bu tip oyunlar hep 2. planda,parlamayan sahnede kalmıştı.Gerçi biraz şanslı olmasına şanslı sonuçta midori, minatocarnaval, CandySoft vs gibi sadece ismiyle bile satış yapabilen firmaların oyunlarını son aylara saklaması sayesinde onlarla karşılaşmaktan kurtuldu ama yinede böyle bir yılda birinci olmasını dürüstçe tebrik edilmesi gereken birşey diye düşünüyorum.

Devam edecek olursak,2. olarak karşımıza Grisaia no Meikyuu ve Maji de Watashi ni Koi Shinasai! S geliyor.2side Devam niteliğinde olan yapımlar,Her ne kadar Majikoi S biraz daha fandisk havasında olsada.Grisia no meikyuu'nun ilk oyunu olan Grisaia no Kajitsu geçen sene yine bu yarışmada 1.liğe uzanmıştı,Şimdide devamı olan yapım 2.liği alınca genel olarak seri bakımından çok güzel bir izlenim vermekte,Bu yılda 3.sü çıkıyor bakalım oda sıralamada yerini alabilecek mi.Fakat alsada almasada kesin olan birşey var,Grisaia serisi şimdiden Front Wing'e belkide şimdiye kadar çıkardığı tüm oyunların toplamından daha fazla kâr etmesini sağladı ve firmanın en unutulmaz yapımı haline geldi.

Majikoi ise orjinalinin çıktığı yıl başka bir ünlü yapım olan "Shin Koihime Musou" ya toslamış ve 2. olarak listeye girmişti,Bu senede malesef yine 2. olarak karşımıza geliyor ve sanırım "Majikoi" Serisini 2 2.lik ile tamamlıyor.Doğruyu söylemek gerekirse Majikoi S yapımında kesinlikle 2.liği hakedecek birşey yok, bunu okuyan herkes bilir zaten.Sadece ilk oyunun meyvelerini yemeye devam ediyor fandisk, bu açıdan aslında pek haketmediğini düşünsemde sevdiğim bir oyun olduğundan listede görmek hoş oldu açıkçası.

Biraz daha ayrıntılı kategorilerde ödüllere bakacak olursak;

2cpb81u.png

User support - Grisaia no Meikyuu

Most talked about Maji de Watashi ni Koi Shinasai! S

Pure love*Irotoridori no Hikari

GameplayFuruiro Meikyuu Rondo

3DLunaris Filia

ScenarioKono Oozora ni, Tsubasa o Hirogete

Media supportAstraythem

Ero (pink)Tenioha!

Ero (black)Venus Blood Frontier

Character design - Kono Oozora ni, Tsubasa o Hirogete

Low priceFurifure2

OPGrisaia no Meikyuu

FandiscIrotoridori no Hikari

BGMKono Oozora ni, Tsubasa o Hirogete

PG*Gore Screaming Show

New brand Astronauts, SherbetSoft

Şeklinde bir liste ile karşılaşıyoruz.Tek tek hepsini açıklamaya çalışırsam ömrüm yetecek gibi değil bu sebepten yorumumu kendime saklıyarak sadece "PG" yi açıklıyıp bitireyim;

PG kategorisinde daha eski yıllarda çıkmış,fakat 2012 yılı içerisinde DVD player vb platformlar adına tekrar uyarlanmış oyunlar yarışmakta.Bu sebepten 2006 oyunu olan Gore screaming show bir ödül kazanmış durumda,daha doğrusu onun bu yıl çıkan yeni sürümü.İlk gördüğümde gözüme takılmıştı 2006 oyunu ne geziyor 2012 ödüllerinde diye,belki benim gibi ayrıntıya dikkat edenler çıkarsa merakını gidermek adına belirteyim istedim.

Kategori isimlerini çevirmeye gerek duymadım daha doğrusu biraz üşendim,fakat anlamadığınız veya merak ettiğiniz olursa çekinmeyin sorun açıklıyayım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • AkuTan

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?